Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2021 2022 2023 2024 2025
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

KresyBezkresy 23Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wyjątkowe, interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne, skoncentrowane na przypominaniu dziedzictwa polskich Kresów w dialogu z innymi kulturami narodowymi, współtworzącymi tożsamość ziem dawnej Rzeczpospolitej. W programie Festiwalu „Kresy i Bezkresy", który odbędzie się w dniach 30 czerwca - 9 lipca 2023, znalazło się ponad 50 wydarzeń.

Obecność wielu sztuk (film, teatr, literatura, muzyka, sztuki plastyczne) i tradycji kulturowych jest świadectwem pamięci o dawnej kulturze pogranicza. Przywołuje ducha współdziałania Polaków, Litwinów, Ukraińców, Żydów, Tatarów i innych narodów na ziemiach Rzeczypospolitej. Program tej edycji ma charakter chronologiczny i prezentuje prahistorię, epokę średniowiecza i rządy Jagiellonów aż po czasy współczesne, w tym polską sztukę, powstającą na Wileńszczyźnie. Zamiarem organizatorów było nie tylko upamiętnienie historii, ale i zaproszenie młodych artystów, nawiązujących w swoich pracach do historycznej tożsamości regionu. Podczas koncertów usłyszymy m.in. improwizacje i kompozycje Damiana Szymczaka oraz Bartłomieja Zajkowskiego, kuratora muzycznego Festiwalu.

W programie muzycznym Festiwalu znalazły się m.in. koncerty „Korzenie. Starodawne pieśni słowiańskie i litewskie", „Muzyka czasów unii polsko-litewskiej: Bogurodzica i pieśni maryjne", „Cyprian Bazylik z Sieradza i korzenie hymnodii ewangelickiej", „Pijmy zdrowie Mickiewicza, czyli kresowy piosennik romantyczny", „Karaimska mapa muzyczna - Karolina Cicha i spółka", „Stary Tykocin, nowa opowieść".

Szczegółowy program: https://literacki.com.pl/festiwal 


NDI Sopot 2313. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny NDI Sopot Classic odbędzie się w dniach 1-9 lipca 2023. Festiwal powstał z inicjatywy miasta Sopotu i dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, a od 2017 roku Sponsorem Festiwalu jest sopocka grupa NDI. Maestro Wojciech Rajski zaprasza widzów na muzyczną podróż do Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Podczas koncertu inauguracyjnego 1 lipca w Operze Leśnej zabrzmią m.in. słynna Błękitna rapsodia i fragmenty z opery Porgy and Bess George'a Gershwina, pieśni Aarona Coplanda, przeboje muzyki filmowej oraz piosenki z popularnych musicali. Gwiazdami wieczoru będą amerykański baryton Lester Lynch i polski pianista Leszek Możdżer. W programie Festiwalu znajdą się również koncerty „Ragtime", koncert barokowy „Les Arts Florissants", widowisko dla dzieci Calineczka z muzyką Jakuba Gawlika. Gwiazdą finałowej gali operowej będzie amerykańska mezzosopranistka Joyce DiDonato.

Tradycyjnemu już „Koncertowi muzyki polskiej" towarzyszyć będzie w tym roku gala finałowa Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego, którego partnerem medialnym i fundatorem nagród rzeczowych jest POLMIC. 4 lipca prawykonany zostanie JWIBULNORI - utwór laureata konkursu, Sangjun Lee; zabrzmi ponadto muzyka Krzysztofa Pendereckiego i jednej z jurorek Konkursu - Joanny Wnuk-Nazarowej. Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas koncertu, we współpracy z TVP Kultura odbędzie się również projekcja filmu dokumentalnego Kaliny Cyz o Krzysztofie Pendereckim.

Festiwal zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu. Sponsorem tytularnym festiwalu jest Grupa NDI.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Szczegółowy program - na stronie: http://sopotclassic.pl/ 


Niobe 1.7.23

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Niektórzy mogą być zaskoczeni – premiera spektaklu baletowego w teatralnej malarni… Choreografka Antonina Jakubowska dla swojego baletu Niobe z muzyką Jana Gromskiego wybrała właśnie malarnię Teatru Wielkiego w Łodzi z jej specyfiką i nastrojem. Spotkanie ze sztuką tańca w niecodziennym anturażu odbędzie się 1 lipca 2023 o godz. 21.30.

Niobe to mityczna królowa Teb, która obraziwszy boginię Leto, została surowo ukarana – utratą własnego potomstwa. Sam Zeus nie mogąc znieść rozpaczy Niobe zamienił ją w skałę, jednak i to nie ukoiło bólu kobiety, która nawet jako skała roniła łzy. Ten tragiczny mit został pretekstem do stworzenia autorskiego dzieła: spektaklu teatru tańca poświęconego tematowi macierzyństwa. Autorka nadała spektaklowi podtytuł „Studium miłości", pragnąc za pomocą ruchu „nieść prawdę odczuć i próbę ukojenia, tak trudną do wyrażenia w słowach".

Spektakl został zrealizowany ze środków stypendialnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2021-2022.

Informacja o biletach: https://www.operalodz.com/NIOBE_-_STUDIUM_MILOSCI,29,545 


FestiwalMuzykiPol 23

19. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej to pięć kolejnych weekendów lipca wypełnionych pieczołowicie dobraną muzyką polską od XVI do XX wieku, uzupełnioną o arcydzieła muzyki światowej, a wszystko to w wykonaniu cenionych artystów z całego świata. W dniach 1-29 lipca 2023 usłyszymy m.in. dzieła Józefa Michała Poniatowskiego, Fryderyka Chopina czy Ignacego Jana Paderewskiego, mistrzowskie utwory na barokową lutnię, a także najpiękniejsze arie z rzadko wykonywanych XIX-wiecznych polskich oper.

Podczas inauguracji w wykonaniu Sinfonietty Cracovii pod batutą Macieja Tworka usłyszymy m.in. I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina (w roli solisty – węgierski wirtuoz fortepianu János Balázs) i Serenadę op. 2 Mieczysława Karłowicza.

Wydarzeniem będzie występ finalisty wyróżnionego podczas XVI Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego w Poznaniu. 21-letni Dayoon You z Korei Południowej wykona utwory Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Witolda Lutosławskiego.

Nowością będą dwa nowe cykle festiwalu: „Festum Iuventus – Festiwal Młodych”, w ramach którego urodzony w Hanoi, a wykształcony w Polsce 26-letni pianista Việt Trung Nguyễn zaprezentuje dzieła Kurpińskiego, Chopina, Paderewskiego i Karłowicza, oraz „Acroama Magistrorum”, czyli Recitale Mistrzowskie, które uświetnią uznani i cenieni w świecie muzycznym wirtuozi: klawesynistka Elżbieta Stefańska i czeski organista Jaroslav Tůma.

Festiwal zakończy wielka gala operowa: zabrzmią najpiękniejsze arie z mniej znanych oper m.in. Stanisława Moniuszki, Romana Statkowskiego, Władysława Żeleńskiego i Feliksa Nowowiejskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Szczegółowy program: http://www.fmp.org.pl/pl/program/ 


Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICPodczas Elbląg Music Masterclass i Konkursu Młodego Wirtuoza w dniach 2-9 lipca 2023 miłośnicy muzyki będą mogli wysłuchać 6 koncertów oraz 4 recitali uczestników.

Uroczysta inauguracja największych kursów muzycznych w północnej Polsce odbędzie się 2 lipca w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu. Podczas Mistrzowskiego Koncertu Kameralnego wystąpią światowej sławy muzycy, wykładowcy Elbląg Music Masterclass: Mariusz Patyra, Marek Czech, Marcel Markowski, Krzysztof Meisinger, Karolina Nowotczyńska, Igor Petrushevski, Radosław Kurek i Bogna Czerwińska-Szymula. Muzykę kameralną w ich interpretacji usłyszymy również 6 lipca.

4 lipca na estradzie Ratusza pojawią się wyjątkowi goście zza granicy: węgierski pianista Marton Kiss i koreańska wiolonczelistka Bokyung Hong. Dołączy do nich również dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, Karolina Nowotczyńska.

W Klubie Muzycznym Mjazzga 7 lipca będzie miał miejsce koncert specjalny Elbląg Music Masterclass „Future Etno”. Zagrają: Michał Pękosz na bębnach obręczowych, handpadach i instrumentach perkusyjnych, Tomasz Orszulak na gitarze, a zaśpiewa Katarzyna Szetela-Pękosz.

8 lipca skrzypek Mateusz Smoczyński i wiolonczelista Stephan Braun zaprezentują utwory ze swojej płyty Keep on Turnin'.

Koncerty kameralne kursantów Elbląg Music Masterclass będą się odbywać w Ratuszu codziennie, w dniach 4-7 lipca, o godz. 17.00. Wstęp na te koncerty jest wolny!

Uroczysty Finał Elbląg Music Masterclass odbędzie się 9 lipca w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Laureaci Konkursu Młodego Wirtuoza wystąpią pod batutą Alexandra Humali wraz z Elbląska Orkiestrą Kameralną.

Honorowy Patronat: Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Konsul Honorowy Mołdawii w Elblągu Maciej Bukowski.

Sponsorzy: EPGK, Nadleśnictwo Elbląg. 

Partnerzy: Hotel Młyn, Kawiarnia za rogiem, Mjazzga, Restauracja Amore Mio, ZPSM w Elblągu, Galeria EL, Muzeum, ETK, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz sfinansowany z środków Fundacji PZU.

Szczegóły na: https://elblagmasterclass.pl/pl 


Emanacje 2311. Festiwal „Emanacje" zaprasza do doświadczania różnorodności – wielkich wykonań orkiestrowych muzyki polskiej oraz kameralnych recitali w otoczonym parkiem lusławickim dworze; mistrzowskich koncertów w pięknych, zabytkowych przestrzeniach małopolskich pereł architektury i plenerowych, nastrojowych spotkań wśród drzew, niezwykłych dźwięków. Obok wydarzeń muzycznych, odbywających się w cotygodniowym rytmie w dniach 2 lipca - 2 września 2023, zaplanowano nocne zwiedzanie labiryntu i spacery sensoryczne.

Podczas koncertu inauguracyjnego w interpretacji NFM Orkiestry Leopoldinum pod batutą Christiana Danowicza zabrzmią dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego oraz Johannesa Brahmsa. Wyjątkowości temu wydarzeniu nadaje fakt, iż w roku 2023 obchodzimy ważne urodzinowe jubileusze wymienionych kompozytorów: 90. rocznicę Pendereckiego i Góreckiego, 110. rocznicę Lutosławskiego, a także 190. rocznicę Brahmsa.

W ramach tegorocznej odsłony Letniej Akademii Muzyki w Lusławicach powołana została orkiestra smyczkowa pod nazwą PROJEKT PENDERECKI. Koncert finałowy Akademii uświetniony zostanie udziałem solistów i liderów słynnej Filharmonii Wiedeńskiej, którzy wystąpią pod batutą Jurka Dybała.

Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna z Charkowa – jedyna profesjonalna ukraińska orkiestra młodzieżowa rezydująca obecnie w Polsce – pod batutą Rubena Silvy wykona dzieła kompozytorów polskich i ukraińskich.

Finałowy koncert Festiwalu uświetni swym występem znakomity zespół smyczkowy Stuttgarter Kammerorchester, który pod batutą Jurka Dybała zaprezentuje utwory Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Johannesa Brahmsa i Walentyna Sylwestrowa.

W programie również koncerty z udziałem gitarzysty Marka Napiórkowskiego, wiolonczelistów Jakoba Spahna i Petara Pejčića, klawesynistki Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz, zespołów Royal String Quartet, My Sonic Horizon, Airis String Quartet, Kwartet DAFÔ, Warsaw Saxophone Orchestra pod batuta Pawła Gusnara, a także Lusławickiej Orkiestry Talentów pod dyrekcją Moniki Bachowskiej i Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.

Informacja o biletach: https://penderecki-center.pl/ 


FS 2.7.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

2 lipca 2023 o godz. 17.00 Filharmonia Śląska zaprasza na pierwszy z wakacyjnych koncertów. Śląska Orkiestra Kameralna wystąpi pod batutą Yaroslava Shemeta w niezwykle barwnym i energetycznym programie oraz prawykona Koncert na instrumenty perkusyjne i orkiestrę smyczkową Sabiny Meck.

Wraz z perkusistą Krzysztofem Nowakowskim filharmonicy wykonają również utwory autorstwa samego solisty wieczoru w aranżacji Piotra Zaufala, które ukażą ogromne możliwości i spektrum brzmień instrumentów perkusyjnych: będą to m.in. kompozycje zatytułowane Montenegro, Barwy jesieni czy We are growing. Usłyszymy także Suitę na orkiestrę smyczkową Leoša Janáčka i hity muzyki popularnej w opracowaniu Dariusza Zbocha.

Wszystko odbędzie się w ramach multimedialnego cyklu „PGE Hologramy": podczas koncertu wykorzystana zostanie projekcja holograficzna.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/production/w-rytmach-poludniowych-nowakowski-shemet-slaska-orkiestra-kameralna/ 


OrganyArchikatedry 23XXX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”, zaliczany do najpoważniejszych festiwali organowych w Polsce, odbędzie się w dniach 2 lipca - 17 września 2023 w warszawskiej Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska 8). W tym roku w kolejne niedziele o godz. 16.00 wystąpią znani wirtuozi z Niemiec, Belgii, Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii i Polski.

W programie edycji jubileuszowej znajdzie się m.in. muzyka Mieczysława Surzyńskiego, Fryderyka Chopina i Feliksa Nowowiejskiego, który występował w tym kościele na początku XX wieku. Dzięki dużemu zasięgowi imprezy twórczość kompozytorów polskich jest skutecznie promowana.

Archikatedra św. Jana jest znaczącym centrum muzyki sakralnej o zasięgu międzynarodowym. Wielkie 60-głosowe organy Archikatedry są przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego i zaliczane są do najlepiej rozumianej „ekstraklasy koncertowej”. Festiwal każdego roku gości organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia.

W tym roku wystąpią laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wspaniali improwizatorzy: Jürgen Benkö, Heinz-Peter Kortmann i Stefan Kagl (Niemcy), Eric Hallein (Belgia), Piotr Rachoń, Stanisław Maryjewski i Marek Stefański (Polska), Tommaso Mazzoletti (Szwajcaria / Włochy), Giampaolo Di Rosa i Ennio Cominetti (Włochy), Arturo Barba (Hiszpania) oraz Przemysław Kapituła, kierownik artystyczny festiwalu.

Szczegółowy program: https://kapitula.org/ 


Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

MKMP 2.7.23Mniej znaną polską muzykę XIX i XX wieku zarówno wśród wykonawców, jak i publiczności na całym świecie popularyzuje III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. W dniach od 2 do 9 lipca 2023 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie będą ze sobą rywalizować o nagrody młodzi muzycy z Polski, Niemiec, Japonii, Ukrainy, Korei Południowej, Białorusi i Bułgarii. Laureaci III edycji oprócz nagród finansowych o wartości ponad 100.000 EUR otrzymają także wiele ciekawych propozycji koncertowych.

Trzecia edycja Konkursu została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Konkurs jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Atrakcyjność i wykonanie zaproponowanego przez uczestników repertuaru będą oceniane przez jurorów obu kategorii wykonawczych. W jury zasiadają wybitni polscy i zagraniczni muzycy.

W każdej z dwóch kategorii Konkursu, odrębnie w kategorii „Pianiści” i odrębnie w kategorii „Zespoły kameralne”, wręczonych zostanie po sześć nagród głównych. W 2023 roku premiowane nagrodą w wysokości 1000 euro będzie wykonanie utworu jednego z następujących kompozytorów: w kategorii „Pianiści" – Antoniego Stolpego, Eugeniusza Pankiewicza (125. rocznica śmierci), Raula Koczalskiego (75. rocznica śmierci), a w kategorii „Zespoły kameralne" – również Antoniego Stolpego, Witolda Maliszewskiego (150. rocznica urodzin) i Antoniego Szałowskiego (50. rocznica śmierci). W Konkursie przyznane zostaną także specjalne nagrody pozaregulaminowe, m.in. w formie koncertów w instytucjach filharmonicznych, kulturalnych i artystycznych, jak również nagrody medialne, finansowe i rzeczowe.

Koncert Laureatów odbędzie się 9 lipca o godz. 18.00 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie i zostanie powtórzony 26 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Cały konkurs będzie transmitowany na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca: https://bit.ly/ICoPM-livestream

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Konkursu: https://konkursmuzykipolskiej.pl/ 


Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

AzTakFestiwal 23Hasłem II AżTak Festiwalu, który odbędzie się w dniach 6-8 lipca 2023, jest „Dom”. Zaledwie kilka miesięcy temu społeczna instytucja kultury – Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab – zainaugurowała swoją działalność w nowej siedzibie, która stała się domem dla muzyki współczesnej w Warszawie. Hashtag Ensemble zagra na scenie letniej i we wnętrzu modernistycznego budynku przy Barskiej 29, a także w przestrzeni miasta.

Pierwszego dnia festiwalu zaprezentowane zostaną zdjęcia wykonane za pomocą aparatów otworkowych skonstruowanych pod kierunkiem Kacpra Bartczaka. Fotografie, które łączy temat przewodni tegorocznej edycji, posłużą Hashtag Ensemble za partytury graficzne.

Drugi dzień festiwalu przyniesie muzykę domu “à rebours”, domu złego, w którym spotykamy nasze najgłębsze lęki. Koncert performatywny pod hasłem „Dreszcz” wypełnią utwory Niny Fukuoki, stanowiące studium strachu w ramach Horror Project kompozytorki; następnie udamy się na seans filmowy i weźmiemy udział w dyskusji.

8 lipca odbędzie się spacer dźwiękowy „Ty prowadź" dla dzieci z opiekunami i psów.

Finał Festiwalu to dom przepełniony nadzieją, tlącą się w niezliczonych odcieniach miłości. O różnych kolorach miłości opowiedzą nam brzmienia akustyczne, elektroniczne, a nawet wydobywające się ze specjalnie skonstruowanych przez Jakuba Krzewińskiego obiektów dźwiękowych ameublement de musique. Po koncercie spotkamy się z artystami na afterparty w ogrodzie.

Organizatorem AżTak Festiwalu jest Fundacja Sfera Harmonii prowadząca społeczną instytucję kultury Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab i zespół Hashtag Ensemble.

Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Informacja o biletach: https://hashtaglab.pl/ 


FestiwalBranki 2023Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

50. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Letnie Koncerty Organowe i Kameralne im. Eugeniusza Brańki we Władysławowie" odbędzie się w dniach 6 lipca - 24 sierpnia 2023. Czwartkowe koncerty będą miały miejsce w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (godz. 20.00). Kompozytorem-rezydentem jubileuszowej edycji jest Mirosław Gąsieniec, którego utwory zostaną prawykonane podczas Festiwalu. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Pomysłodawcą i wieloletnim dyrektorem artystycznym cyklu był śp. prof. Eugeniusz Brańka – kompozytor, dyrygent i organista związany z Klasztorem na Jasnej Górze. Obecnie artystyczną pieczę nad festiwalem sprawuje syn inicjatora – dr Karol Lipiński-Brańka. Program 50. edycji Festiwalu stanowi swoisty przekrój półwiekowej historii władysławowskich koncertów.

Wszyscy artyści biorący udział w Festiwalu należą do grona znanych i cenionych muzyków: wystąpią m.in. organiści Józef Serafin, Piotr Rojek, Tadeusz Barylski, Krzysztof Karcz, Adam Tański, Maciej Zakrzewski, Zuzanna Bator, Mateusz Rzewuski, skrzypek Karol Lipiński-Brańka, Magdalena Kulig-Cornelius (mezzosopran), akordeonista Wiesław Ochwat, flecista Wiesław Suruło, zespoły Art’n’Voices, Tansman Trio, Masterbrass, Reed Connection Trio, jedyne polskie trio harfowe ArTrio, Kameralna Orkiestra Festiwalowa oraz Młodzieżowa Orkiestra Akademicka z Charkowa pod batutą Szymona Morusa.

Jubileuszowa edycja Festiwalu rozpocznie się – jak przystało na Złoty Jubileusz – uroczystą „fanfarą”: zabrzmi specjalnie na tę okoliczność skomponowany Hejnał festiwalowy  Mirosława Gąsieńca. Podczas kolejnych koncertów prawykonane zostaną także Concerto gregoriano, Trzy bajki, Gawot w dawnym stylu, Trzy modlitwy i Hommage a Bach jegoż autorstwa. W programie Festiwalu znalazły się również dzieła takich polskich kompozytorów, jak Feliks Nowowiejski, Eugeniusz Brańka, Stanisław Moniuszko i Marian Sawa.

Organizatorzy: Centrum Kultury we Władysławowie, Gmina Władysławowo, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie, Stowarzyszenie im. Eugeniusza Brańki.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Strona Festiwalu: https://www.facebook.com/koncerty.organowe/ 


KamedulskieWigry 23

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Przed nami osiem wakacyjnych koncertów w ramach V Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”. Bogaty repertuar – od utworów epoki średniowiecza, po muzykę XXI wieku – zaprezentowany zostanie w dniach 8 lipca – 27 sierpnia 2023 roku w zabytkowym Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach oraz w Kościele pw. św. Piotra i Pawła w Suwałkach. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Podczas V Festiwalu „Kamedulskie Wigry” znani artyści z różnych stron Polski wystąpią w świątyniach, które na przestrzeni kilkuset lat były świadkiem wielu wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Obok kunsztownych utworów organowych usłyszymy współbrzmienia króla instrumentów z obojem, trąbką, saksofonem, skrzypcami oraz głosami wokalnymi. Zabrzmią m.in. dzieła takich polskich twórców, jak Marcin Józef Żebrowski, Karol Kurpiński, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Mieczysław Surzyński, Feliks Nowowiejski, Stanisław Kwiatkowski, Andrzej Bator, oraz improwizacje Marka Stefańskiego.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie JAX.

Projekt został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Urząd Miasta Suwałki. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerzy: Fundacja Wigry Pro, Wigierski Park Narodowy, Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach, Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Suwałkach. Patroni honorowi: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński, Marszałek Województwa Podlaskiego, Wojewoda Podlaski.

Szczegóły na www.festiwal.wigry.pro 


Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert laureatów III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej odbędzie się 9 lipca 2023 o godz. 18.00 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie i zostanie powtórzony 26 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i środków Marszałka Województwa Podkarpackiego.

W każdej z dwóch kategorii Konkursu, odrębnie w kategorii „Pianiści” i odrębnie w kategorii „Zespoły kameralne”, wręczonych zostanie po sześć nagród głównych o łącznej sumie 100.000 EUR. W 2023 roku premiowane nagrodą w wysokości 1000 euro będzie wykonanie utworu jednego z następujących kompozytorów: w kategorii Pianiści – Antoniego Stolpego, Eugeniusza Pankiewicza (125. rocznica śmierci), Raula Koczalskiego (75. rocznica śmierci), a w kategorii Zespoły kameralne – również Antoniego Stolpego, Witolda Maliszewskiego (150. rocznica urodzin) i Antoniego Szałowskiego (50. rocznica śmierci). W Konkursie przyznane zostaną także specjalne nagrody pozaregulaminowe, m.in. w formie koncertów w instytucjach kultury, w tym artystycznych – takich jak filharmonie, jak również nagrody medialne, finansowe i rzeczowe.

Publiczność będzie mogła zasiąść na widowni Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie lub oglądać koncert na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Bilety dostępne są na stronie: https://bit.ly/IIIMKMP-koncert-laureatow-filharmonia 

Szczegóły https://konkursmuzykipolskiej.pl/nagrody/  


FortepianDekafoniczny 13.7.23W ramach "Grieg meets Chopin: Warsaw meeting on geometric methods in science", na Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Fizyki) 11 lipca 2023 o godz. 18.00 Aleksander Bogucki i Paweł Nurowski zaprezentują koncepcję pierwszego na świecie fortepianu dekafonicznego. Pomysłodawcą projektu jest Leszek Możdżer, który 13 lipca o 19.00 w sali koncertowej ZPSM Nr 1 w Warszawie "Nowa Miodowa" wykona swoje kompozycje na ten unikatowy instrument!

Z okazji występu na tak wyjątkowej imprezie, jaką jest "Grieg meets Chopin: Warsaw meeting on geometric methods in science", Leszek Możdżer wraz z zaprzyjaźnionymi, zaangażowanymi naukowcami postanowili przygotować coś zupełnie wyjątkowego: na zamówienie artysty powstał fortepian symbolicznie nawiązujący do świata współczesnej nauki, która, jak wiemy, operuje głównie systemem dziesiętnym.

Akustyczny fortepian dekafoniczny został stworzony przez: Aleksandra Boguckiego (fizyka z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki UW), Pawła Nurowskiego (matematyka z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN), Andrzeja Włodarczyka (konstruktora i specjalistę od fortepianów historycznych), Ryszarda Mariańskiego (technika budowy fortepianów), akustyka Sławomira Rosę, stolarza Romana Galińskiego z Iławy, Jana Grzyśkę i Mirosława Mastalerza (stroicieli fortepianów) oraz Leszka Możdżera – pomysłodawcę projektu.


Więcej: https://griegmeetschopin.com/# 


IKMMA 23

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

International Katarzyna Myćka Marimba Academy jest jedną z prestiżowych imprez marimbowych na świecie. 10. jubileuszowa edycja kursów mistrzowskich będzie miała miejsce w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, w dniach 14-23 lipca 2023. Patronat honorowy nad tegorocznym przedseięwzięciem objęła Ambasada Meksyku w Polsce.

Od 2003 roku w tych kursach mistrzowskich biorą udział perkusiści / marimbiści z całego globu, zarówno wykładowcy, jak i studenci. Od 2019 roku Marimba Festiva - niemiecka organizacja zrzeszająca ludzi zainteresowanych marimbą i jej popularyzacją - zaangażowała się jako podmiot strategiczny i główny organizator wydarzenia. Poza kursami mistrzowskimi zaplanowano 9 koncertów wykładowców i studentów, w tym koncert charytatywny, podczas którego pod kierownictwem prof. Israela Moreno z Unicach w Tuxtla Gutierrez (stan Chiapas) zabrzmią kompozycje wykonywane na oryginalnych instrumentach meksykańskich, prawdopodobnie po raz pierwszy w Polsce. Katarzyna Myćka od wielu lat współpracuje z polskimi kompozytorami, m.in. z Anną Ignatowicz-Glińską, Arkadiuszem Kątnym. Ich muzyka obecna jest podczas każdej edycji Akademii.

Nowością w nadchodzącej edycji będzie dostęp online do całego wydarzenia, poprzez wykupienie Digital Daily Pass (na jeden, kilka dni lub całość IKMMA).

Główną ideą założycielki IKMMA - Katarzyny Myćki - jest stworzenie kreatywnej atmosfery, pozwalającej pracować indywidualnie z wybitnymi pedagogami z całego świata oraz wspólnie tworzyć projekty kameralne. Wykładowcami nadchodzącej edycji będą: Katarzyna Myćka (Polska / Niemcy), Beverley Johnston (Kanada), Pedro Carneiro (Portugalia), Juan David Forero (Kolumbia), Brian Zator (USA), a profesorami gościnnymi: Conrado Moya (Hiszpania), Grzegorz Jurczyk (Polska), Israel Moreno (Meksyk), Paul Mootz (Luksemburg), Filip Mercep (Chorwacja) i Hermann Schwander (Niemcy).

Przez cały czas trwania wydarzenia będzie istniała możliwość uczestnictwa pasywnego (bilety na każdy dzień dostępne są w biurze IKMMA).

Rejestracja na Digital Daily Pass: promotion[at]marimba-festiva.de 

Więcej informacji: https://www.marimba-festiva.de/ikmma-2023-10th-edition/ 


BalticOperaF 23I Baltic Opera Festival, którego pomysłodawcą i współtwórcą jest wybitny polski bas-baryton Tomasz Konieczny, odbędzie się w dniach 14-17 lipca 2023 na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Opery Leśniej w Sopocie.

Spektakle zaprezentowane na Baltic Opera Festival to premierowe realizacje doskonale znanych tytułów. Na scenie Opery Leśnej, w wyśmienitych warunkach akustycznych, stworzonych przez naturę, wystawiony zostanie Latający Holender - trzyaktowa opera romantyczna Ryszarda Wagnera. Przedstawienie zostanie zrealizowane przez Operę Bałtycką w Gdańsku z udziałem jej orkiestry i chóru oraz zaproszonych do współpracy artystów światowego formatu, jak Andrzej Dobber, Małgorzata Walewska, Boris Kudlička, czy maestro Marek Janowski.

Natomiast na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku zagości operetka Karola Szymanowskiego Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69 - specjalnie przygotowana na tę okazję przez Operę Krakowską, gdzie zgodnie z ideą pomysłodawcy Festiwalu, obok uznanych i doświadczonych śpiewaków, podziwiać będziemy także najzdolniejszych młodych adeptów sztuki wokalnej. Prezentacja “krakowskiej” Loterii będzie również inauguracją Baltic Opera Festival.

Baltic Opera Festival to także liczne wydarzenia towarzyszące, jak: przegląd filmów, spotkania z gwiazdami, zajęcia w ramach masterclass służące edukacji muzycznej, promowaniu polskiej kultury i rozwijaniu współpracy międzynarodowej, czy warsztaty dla dzieci.

Organizatorami przedsięwzięcia są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Opera Bałtycka w Gdańsku i Narodowe Centrum Kultury, przy wsparciu Dal Segno Institute.

Strona Festiwalu: https://balticoperafestival.pl/ 


Wigrosfera 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

IV Festiwal Wigrosfera to dźwiękowa odpowiedź na naturalną ludzką potrzebę obcowania z naturą i kulturą. To wydarzenie nietuzinkowe, jedyne w swoim rodzaju, łączące kulturę wysoką z pięknem i walorami turystycznymi Suwalszczyzny. Czwarta edycja festiwalu odbędzie się 14 i 15 lipca 2023 na terenie Wigierskiego Parku Narodowego oraz w Suwałkach. Gwiazdą festiwalu będzie niekwestionowany talent improwizatorski światowych scen, skrzypek i kompozytor Adam Bałdych.

Główna scena usytuowana będzie na plaży PTTK w Starym Folwarku z widokiem na jedno z najpiękniejszych polskich jezior – Wigry. W mieście Suwałki koncerty będą się odbywały w sali koncertowej Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Idea artystyczna zakłada prezentację najbardziej kreatywnych polskich twórców, którzy łączą w swoich dokonaniach tradycję muzyki klasycznej oraz najnowsze jej osiągnięcia wykorzystujące nowinki technologiczne. Wystąpią m.in. awangardowy akordeonista Zbigniew Chojnacki, trójmiejski twórca muzyki elektronicznej Piotr Kaliński, pianista i kompozytor Krzysztof Dys. Widownia nad Jeziorem Wigry będzie mogła również obcować z wielozmysłową, interaktywną instalacją „Eden Open Source”, której autorką jest Monika Popiel.

Organizator: Fundacja ART-SOS Alicji Roszkowskiej.

Mecenasami wydarzenia są: Urząd Miejski w Suwałkach, Urząd Gminy Suwałki, Fundacja PZU.

Więcej informacji i program: www.wigrosfera.com 


YoungArtsFestival 23Young Arts Festival to crossover, który łączy muzyczne stylistyki, odkrywa na nowo brzmienia klasyczne i jazzowe. Podczas tegorocznej edycji w Krośnie w dniach 21-23 lipca 2023 zabrzmi muzyka poważna w nowoczesnym ujęciu oraz dzieła polskich twórców XXI wieku. Będziemy świadkami prawykonania najnowszej kompozycji Andrzeja Karałowa.

Young Arts Festival 2023 to powrót do wielkich składów orkiestrowych i spektakularnej skali wykonań. Koncerty będą miały miejsce w unikatowych przestrzeniach Krosna i okolic.

Na otwarcie festiwalu wystąpi Ralph Kaminski. W drugim dniu festiwalu, 22 lipca, miłośnicy jazzu i instrumentalnych brzmień będą mieli okazję spotkać zdobywcę nagrody Grammy, zespół The Yellowjackets.

Wielki finał Young Arts Festival odbędzie się pod znakiem kosmicznego koncertu oraz wielkiego symfonicznego składu. Orkiestra Filharmonii Śląskiej pod batutą José Marii Florência wykona kompozycję Taniec sfer niebieskich Adama Wesołowskiego, która powstała z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, oraz prawykonają Denudation – concerto for piano and orchestra Andrzeja Karałowa. W roli solisty wystąpi Piotr Sałajczyk. Koncert powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Strona Festiwalu: https://youngarts.pl/ 


FestiwalSzymanowskiego 23

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas 46. Festiwalu Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanym w dniach 21-30 lipca 2023 osią muzycznych wydarzeń ma stać się temat aktualny i palący - emigracja. Ta sprzed lat i ta obecna: podczas koncertu inauguracyjnego Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń prawykona dzieło Kołomyjki ukraińskiego kompozytora Bogdana Krywopusta.

W programie znajdą się dzieła polskich twórców XX wieku, którzy dzięki emigracji uratowali swoje życie (Aleksandra Tansmana, Tadeusza Zygfryda Kasserna, Romana Palestra, Mieczysława Wajnberga, Karola Rathausa); tych, którzy działając większą część życia poza granicami kraju zachowali swoją tożsamość narodową (Henryka Wieniawskiego, Juliusza Zarębskiego, Antoniego Szałowskiego, Andrzeja Panufnika, Andrzeja Nikodemowicza).

W poprzek osi głównej przebiegnie wątek twórczości kompozytora, którego 80. rocznica urodzin przypada na rok 2023: utwory Krzysztofa Meyera pojawią się na większości festiwalowych koncertów. 27 lipca Agnieszka Nowok-Zych poprowadzi spotkanie z kompozytorem, który przybędzie do Zakopanego.

28 lipca usłyszymy po raz pierwszy Kwintet fortepianowy „Pejzaż z Harendy” Bartosza Witkowskiego: dzieło, które powstało w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, prawykonają Tymoteusz Bies i Kwartet Śląski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt zrealizowano przy wsparciu Województwa Małopolskiego.

Szczegółowy program - na stronie: http://www.szymanowski.zakopane.pl/ 


PieninyKultura 23

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Już po raz trzynasty, w jedynym w swoim rodzaju entourage'u pięknej pienińskiej przyrody dopełnionej letnim słońcem, rozbrzmiewać będzie muzyka organowa i kameralna. Stanie się to za sprawą kolejnej edycji Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum, który będzie miał miejsce w murach dwóch kościołów malowniczego Krościenka nad Dunajcem. Kalendarz tegorocznego festiwalu to pięć sobotnich koncertów w dniach 22 lipca - 12 sierpnia 2023. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Cztery sobotnie koncerty odbędą się w nowym kościele p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza o 19.00. Koncert 23 lipca o 16.00 będzie miał miejsce w przywróconym w ostatnim czasie do blasku swojej świetności kościele przy krościeńskim Rynku, którego historia sięga XIV stulecia.

Wystąpią artyści z Włoch, ze Słowacji oaz z Polski, w tym wywodzący się z pienińskiej ziemi. Obok kompozycji organowych zabrzmią pełne dostojeństwa dzieła chóralne, muzyka wokalno-organowa, kompozycje na organy i obój oraz rzadko wykonywane utwory na lutnię i eufonium. Program koncertów stanowi zatem wielobarwny kalejdoskop form i stylów, obejmujący pięć stuleci historii muzyki, w tym utwory Stanisława Kwiatkowskiego, Mariusza Kramarza i improwizacje Marka Stefańskiego.

Tradycyjnie, koncertom odbywającym się w kościele p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza towarzyszyć będzie wystawa prac twórców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Artystów Pienińskich, zatytułowana „Cisza”.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu jest Agnieszka Radwan-Stefańska.

Partnerami organizatora – Fundacji Promocji Kultury i Sztuki Ars pro Arte – są: Parafia pw. Wszystkich Świętych w Krościenku n. Dunajcem, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Gmina Krościenko n. Dunajcem, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Centrum Kultury i Promocji w Krościenku n. Dunajcem, Pensjonat Crosna Spa, Stowarzyszenie Artystów Pienińskich, Szkoła Podstawowa nr 2 w Krościenku n. Dunajcem.

Program: http://arsproarte.pl/#/kroscienko-nad-dunajcem/13-letni-festiwal-pieniny-kultura-sacrum 


Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wieczory sw Barbara 23Parafia św. Barbary w Gdańsku i Trio Sopot zapraszają na cykl koncertowy Wieczory Muzyczne u św. Barbary na Długich Ogrodach, który odbędzie się w dniach 25 lipca - 8 sierpnia 2023. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

W gotyckiej świątyni będą miały miejsce trzy koncerty.

25 lipca o godz. 19.00 podczas "Koncertu ornitologicznego" w wykonaniu Tria Sopot zabrzmią ptasie motywy w muzyce od A. Vivaldiego poprzez L. C. Daquena, C.Saint Saensa, P. Casalsa, B. K. Przybylskiego aż po Divertimento d’allodola e di colibri Zbigniewa Pniewskiego z 2021 roku. 2 sierpnia o godz. 19.00 w "Koncercie muzyki polskiej" wezmą udział wiolonczelistka Anna Sawicka, pianista Franciszek Jasionowski oraz skrzypaczki Katarzyna Bąkowska i Małgorzata Skorupa. Zaprezentują m.in. utwory Romualda Twardowskiego, Stasnisława Wiechowicza, Felixa Borowskiego i Romana Statkowskiego. 8 sierpnia o godz. 19.00 ponownie wystąpi Trio Sopot (Małgorzata Skorupa – skrzypce, Anna Sawicka - wiolonczela, Elżbieta Rosińska – akordeon). W programie "Koncertu gdańskiego" znajdą się dzieła twórców związanych z miastem nad Motławą: Zbigniewa Pniewskiego, Łukasza Wosia, Jakuba Pawlaka, Tadeusza Kotuka, Kamila Cieślika oraz Anny Rocławskiej-Musiałczyk.

Koncerty poprowadzi Anna Sawicka.


NFM 26.7.23

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa (MAW) to jedno z niewielu wydarzeń w Europie skierowanych do wiolonczelistów z całego świata. Ma formę festiwalu, ale pełni przede wszystkim funkcję edukacyjną. Koncert finałowy 10. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej będzie miał miejsce w Narodowym Forum Muzyki. 26 lipca 2023 o godz. 19.00 nastąpi prawykonanie utworu Artura Zagajewskiego [myślnik] na kwartet wiolonczelowy.

Pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej jest zespół Polish Cello Quartet. Właśnie Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta i Adam Krzeszowiec wykonają większość dzieł. Wystąpią ponadto wiolonczeliści Gary Hoffman, Tomáš Jamník i harfista Carlos Roberto Peña Montoya w roli solistów oraz Orkiestra Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej.

Podczas koncertu artyści zaprezentują m.in. wdzięczne, melodyjne dzieła tworzących w dziewiętnastym i dwudziestym stuleciu kompozytorów, w tym Siete canciones populares espańolas Manuela de Falli, Kol Nidrei op. 47 w opracowaniu na wiolonczelę i orkiestrę – jedno z bardziej znanych dzieł Maxa Brucha, a także Kwartet wiolonczelowy d-moll Rudolfa Matza w opracowaniu na kwartet i orkiestrę wiolonczelową.

Szczegóły: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10069 


Muzyka na wage 23Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Towarzystwo Muzyczne Śląskich Kameralistów zaprasza na cykl koncertów „Muzyka na Wagę", który odbędzie się w dniach 29 lipca – 27 sierpnia 2023 w Bytomiu, Będzinie, Tarnowskich Górach i Czerwionce-Leszczynach. Kluczem do wszystkich wydarzeń tego artystycznego eko-projektu są plastikowe nakrętki, stanowiące niejako bilet wstępu.

Koncerty będą miały miejsce w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie, Pałacu w Miechowicach, Pałacu w Rybnej, w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach oraz w Parku przy Zameczku w Leszczynach. „Bilety” (nakrętki) przed wejściem na koncert zostaną zebrane i przekazane do miejskich „koszy-serc”.

Repertuar koncertów skonstruowany został tak, by uczestniczyły w nim całe rodziny: w programie znalazły się polska muzyka współczesna i muzyka filmowa (m.in. utwory Wojciecha Kilara, Henryka Kuźniaka, Andrzeja Kurylewicza, Jerzego Matuszkiewicza, Dariusza Zbocha), muzyczna bajka, arcydzieła muzyki klasycznej, arie neapolitańskie i operetkowe z repertuaru Jana Kiepury oraz muzyczny mariaż klasyki z elektronicznym beatem.

Wystąpią Anna Dereszowska, Kwintet Śląskich Kameralistów, Orkiestra Śląskich Kameralistów, CasaDuo, Sidor X S-AGE, Łukasz Gaj (tenor), Roman Widaszek (klarnet), Magdalena Duś (fortepian) oraz skrzypek Jakub Łysik - Prezes Towarzystwa Muzycznego Śląskich Kameralistów.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków otrzymanych od miasta Bytom oraz współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Miasta Będzina, Powiatu Będzińskiego oraz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Zadanie dofinansowane ze środków STOART, gminy Tarnowskie Góry, Powiatu Tarnogórskiego.

Partnerzy wydarzenia: Pałac w Rybnej, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach i Bytomskie Centrum Kultury.

Szczegółowy program: https://www.facebook.com/profile.php?id=100068857472774 


Przasniczka600 29.7.2329 lipca 2023 o godz. 12.00 na estradzie przy Ławeczce Tuwima z okazji obchodów 600. urodzin Łodzi zabrzmi niecodzienna wersja hejnału miasta - Prząśniczki Stanisława Moniuszki w interpretacji Macieja Tubisa.

Pianista i kompozytor, wykładowca Akademii Muzycznej im. G. I K. Bacewiczów połączy brzmienie fortepianu akustycznego z nakładaniem na siebie kolejnych nagranych warstw jego dźwięków i zsamplowanych tonów, tworzących nowocześnie brzmiącą improwizację. Taki sposób kształtowania faktury nawiązuje do krosna tkackiego, dzięki któremu powstają piękne tkaniny wielowarstwowe. Znana pieśń Moniuszki została jednym z symboli miasta właśnie z racji dominującego tu niegdyś przemysłu tekstylnego.

Zadanie „Maciej Tubis - Prząśniczka 600” jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Więcej: https://www.facebook.com/events/201956736146851/