Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2019 2020 2021 2022 2023
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Do 29 sierpnia 2021 potrwają XLIII Olsztyńskie Koncerty Organowe im. Feliksa Nowowiejskiego, organizowane przez Parafię św. Jakuba w Olsztynie i olsztyński Miejski Ośrodek Kultury. Wszystkie koncerty tradycyjnie odbędą się w Bazylice konkatedralnej św. Jakuba (ul. Staszica 5) w kolejne niedziele lipca i sierpnia o godz. 20.00.

Podczas XLIII edycji cyklu koncertowego w gotyckich murach olsztyńskiej katedry ponownie zabrzmią arcydzieła dawnych mistrzów, a także współczesna muzyka organowa, która dostarcza nieprawdopodobnych emocji i wzruszeń. Udowodnią to soliści, grający na małych i wielkich organach świątyni.

Udział w przedsięwzięciu wezmą organiści Jarosław Tarnawski, Michał Białko, Tomasz Orlow, Daniel Prajzner, Agnieszka Tarnawska, Marek Fronc, Maciej Lewandowicz, Tomasz Soczek, Julian Gembalski, a także skrzypkowie Henryk Gembalski i Marek Polański, sopranistka Joanna Soczek, flecistka Natalia Chudzicka oraz zespół Starck Compagnay. W ich wykonaniu usłyszymy m. in. dzieła Augusta Fryderyka Duranowskiego, Joachima Kaczkowskiego, Jana Maklakiewicza, Tomasza Soczka i oczywiście Patrona cyklu koncertowego. Ponadto 22 sierpnia Julian Gembalski i Henryk Gembalski zaprezentują improwizację na tematy utworów Feliksa Nowowiejskiego Hommage a Nowowiejski.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Koncerty odbędą się w obowiązującym reżimie sanitarnym.

Szczegółowy program – na stronie https://www.mok.olsztyn.pl/ 


55. edycja jednego z największych i najstarszych festiwali w Polsce – Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie – odbędzie się w Katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP. Festiwal organizowany przez Filharmonię Koszalińską im. Stanisława Moniuszki potrwa do 27 sierpnia 2021 roku, obejmując łącznie 26 koncertów.

Poza dziewięcioma wydarzeniami głównymi w kolejne piątki miesiąca o godz. 19.15 w Katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP, koncertów można będzie wysłuchać w Bobolicach, Mielnie, Darłowie, Sarbinowie, Tychowie, Ustroniu Morskim oraz Jamnie. W przedsięwzięciu wezmą udział organiści z Polski, m.in. Władysław Szymański, Wacław Golonka, Paweł Wróbel, Józef Serafin, Wiktor Brzuchacz, Józef Kotowicz, Bogdan Narloch, Zbigniew Gach, oraz goście z Czech, Słowacji, Litwy, Włoch i USA.

Muzyka organowa będzie brzmiała w pierwszej części koncertów. Drugą zaś wypełniać będą najrozmaitsze gatunki i składy. Zabrzmią najpiękniejsze utwory muzyki organowej, kameralnej i symfonicznej, w tym kompozycje polskich twórców: Stanisława Moniuszki – Preludium na temat pieśni „Kto się w opiekę”; Mieczysława Surzyńskiego – Chaconne op. 14, Capriccio op. 36 nr 4, Improwizacje na temat polskiej pieśni kościelnej „Święty Boże” op. 38; Mariana Sawy – Jutrznia, Chant triste op. 36 nr 2, Fuga-Bolero.

Podczas koncertu finałowego, 27 sierpnia o godz. 19.15, zabrzmi Według Memlinga – Koncert na flet, organy i orkiestrę Piota Mossa. Będzie to drugie wykonanie dzieła, którego premiera miała miejsce 28 lutego 2020 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Inspiracją do powstania kompozycji był tryptyk Sąd Ostateczny niderlandzkiego malarza Hansa Memlinga. Utwór został napisany z myślą o Łukaszu Długoszu i Romanie Peruckim, którzy podczas w finału wystąpią z Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej pod batutą Jacka Rogali.

Szczegółowy program: https://filharmoniakoszalinska.pl/ 


IX Festiwal Emanacje w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach potrwa do 29 sierpnia 2021 roku. Trzy nurty tegorocznych Emanacji, wraz ze znakomitymi artystami zaproszonymi do udziału w Festiwalu, będą tworzyć niezwykłe konteksty i ciekawe zestawienia repertuarowe.

Brzmienie orkiestr wpisze się w główny nurt tegorocznej edycji festiwalu – w przedsięwzięciu wezmą udział Orkiestra Muzyki Nowej, Orkiestra Kameralna Primuz, Penderecki Youth Orchestra, a w koncercie finałowym - orkiestra Aukso pod batutą Marka Mosia. Usłyszymy również znakomite trio akordeonowe – Motion Trio.

Drugą osią festiwalu będą recitale pianistyczne polskich uczestników XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wystąpią między innymi Adam Kałduński, Zuzanna Pietrzak, Piotr Aleksewicz, Andrzej Wierciński, Jakub Kuszlik, Aleksandra Świgut i Marcin Wieczorek.

W wykonaniu znakomitych muzyków zabrzmi muzyka różnych epok i stylów, w tym utwory, Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Eugeniusza Knapika, Andrzeja Krzanowskiego, Aleksandra Lasonia, Wojciecha Lemańskiego, Piotra Mossa, Karola Szymanowskiego i samego Krzysztofa Pendereckiego.

Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących całemu festiwalowi. To przede wszystkim zwiedzanie ekspozycji multimedialnej „Krzysztof Penderecki – dziedzictwo polskiej muzyki XX i XXI wieku” oraz Arboretum Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich z unikatową kolekcją drzew. Przestrzeń parku będzie również scenerią niektórych koncertów festiwalu. Ponadto w ramach koncertów towarzyszących usłyszmy m.in. pianistę jazzowego Adama Makowicza, uczestników konkursu skrzypcowego Seifert Competition, a także Adama Sztabę, który poprowadzi autorskie warsztaty z cyklu „Latem Zagrane”.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie https://www.penderecki-center.pl/ 


Cykl koncertów plenerowych znanych jako „Pikniki Chopinowskie”, organizowany przez Filharmonię Gorzowską w 2021 roku, odbywa się w każdą niedzielę lata do ostatniego weekendu wakacji (29 sierpnia): zielone tereny wokół Filharmonii stają się miejscem wyjątkowego miejskiego pikniku, któremu towarzyszą dźwięki najpiękniejszej muzyki klasycznej na żywo.

Formuła Pikników Chopinowskich na stałe wpisała się w pejzaż wakacyjnych imprez plenerowych w Gorzowie. W ramach tegorocznej edycji wydarzenia wystąpią utalentowani pianiści młodego pokolenia: Michał Mossakowski, Marcin Wieczorek, Małgorzata Rusak, Adam Kałduński, Viet Trung Nguyen (Wietnam/Polska), Ekaterina Matokh (Białoruś) oraz Matteo Zoli (Włochy). W repertuarze koncertów poza kompozycjami Frydryka Chopina znajdą się także utwory światowej literatury fortepianowej, od Jana Sebastiana Bacha po Maurice'a Ravela. Koncerty rozpoczynać się będą zawsze o godz. 18.00 i potrwają około dwóch godzin.

22 sierpnia Michał Szymanowski, asystent w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz w Łodzi, zaprezentuje program złożony wyłącznie z utworów kompozytorów polskich. Usłyszymy kompozycje Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Miłosza Magina, Zygmunta Stojowskiego, Maurycego Moszkowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Zygmunta Stojowskiego oraz Józefa Wieniawskiego.

Wstęp na wszystkie koncerty letnie jest darmowy.

Szczegółowy program: https://www.filharmoniagorzowska.pl/ 


Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna i orkiestra Warsaw Camerata zapraszają wszystkich melomanów na doroczne święto muzyki polskiej, jakim jest Letni Festiwal Nowego Miasta, odbywający się do 8 sierpnia w gościnnych wnętrzach kościoła oo. Dominikanów pw. Św. Jacka w Warszawie. Do udziału w 14. edycji Festiwalu zaproszono znakomitych polskich artystów wykonujących muzykę różnych epok.

Pieśni rodziny Maklakiewiczów festiwalowa publiczność usłyszy w interpretacji artystów międzynarodowych estrad: sopranistki Olgi Pasiecznik oraz barytona Krzysztofa Szumańskiego, którym przy fortepianie będzie towarzyszyć Joanna Maklakiewicz.

Ostatni tydzień Festiwalu to występ niezwykle interesującego duetu: skrzypaczki Karoliny Mikołajczyk i akordeonisty Iwa Jedyneckiego - artystów młodego pokolenia, oklaskiwanych na wielu estradach w Polsce, wielu krajach Europy, a także w krajach Dalekiego Wschodu czy w Stanach Zjednoczonych. W ich interpretacji zabrzmi m.in. Sonata na skrzypce i fortepian Krzysztofa Pendereckiego (na potrzeby zespołu i za zgodą kompozytora partia fortepianowa w transkrypcji na akordeon) oraz dedykowana Duetowi sonata Night full of Sins Marcina Błażewicza. Koncert finałowy to spotkanie z orkiestrą Warsaw Camerata pod batutą Pawła Kosa-Nowickiego. Orkiestra, tym razem w obsadzie wyłącznie smyczkowej wykona jedną ze sztandarowych kompozycji na tę obsadę - słynną Serenadę Mieczysława Karłowicza. Zabrzmią ponadto inspirowane muzyką minionych epok Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego i Canzona di Barocco Henryka Czyża.

Wstęp wolny!

Materiały prasowe organizatora

Szczegółowy program: https://www.facebook.com/LetniFestiwalNowegoMiasta 


1 sierpnia 2021 roku o godz. 19.00 wirtupoz fortepianu Adam Kośmieja wykona utwory kompozytorów żydowskiego pochodzenia: Józefa Hofmanna, Aleksandra Tansmana i Ignacego Friedmana. W programie koncertu pojawią się również kompozycje Fryderyka Chopina. Wydarzenie odbędzie się na terenie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Projekt, w którym kameralne fortepianowe koncerty odbywają się w przestrzeni miejskiej, został zainicjowany przez Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit w 2018 roku. Tegoroczne „Fortepiany Wolności” towarzyszą 13. edycji Festiwalu.

Już po raz kolejny udział w przedsięwzięciu weźmie Adam Kośmieja – wschodząca gwiazda awangardowej polskiej pianistyki, owacyjnie przyjmowany m.in. w słynnej Carnegie Hall czy na Festiwalu Muzyki Współczesnej w Pekinie. Po studiach w Polsce Adam Kośmieja rozpoczął dalszą naukę w Stanach Zjednoczonych. W 2009 roku zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie im. Mieczysława Münza w Nowym Jorku, a w 2010 - pierwszą nagrodę w konkursie chopinowskim Columbia University. Został absolwentem Manhattan School of Music (klasa fortepianu Solomona Mikowsky’ego). Otrzymał również stypendium im. Harolda i Helen Schonbergów, poświęcone pamięci wybitnego krytyka muzycznego „New York Times”. Repertuar Adama Kośmiei obejmuje dzieła od baroku aż po muzykę współczesną i eksperymentalną.

Dodatkowe informacje: https://soundedit.pl/ 


Już po raz piąty w Warszawie, w podwórkach zagubionych kamienic-ostańców oraz w niezwykłej przestrzeni Pomnika Umschlagplatz, odbędzie się cykl mikro-koncertów kameralnych WarszeMuzik. Od 1 do 29 sierpnia 2021 organizatorzy festiwalu zapraszają na 11 kameralnych koncertów i 3 spacery po dawnej Dzielnicy Północnej. Poprowadzi je Agnieszka Kuś, współautorka spacerownika Warszawa Wajnberga, którego premiera zaplanowana została na początek września.

Będzie można usłyszeć bardzo zróżnicowany repertuar interpretujący przestrzeń warszawskich ostańców: od muzyki klasycznej m.in. patrona festiwalu Mieczysława Wajnberga i Andrzeja Czajkowskiego, przez improwizacje do poezji Ireny Klepfisz i wyobrażone dźwięki studia Syreny Rekord, aż po twórczość kompozytorów muzyki współczesnej. W finale festiwalu, który odbędzie się na scenie Baru Studio, odbędzie się prawykonanie Interweaving na flet drewniany i fortepian historyczny Andrzeja Karałowa– kompozytora rezydenta WarszeMuzik 2021. Utwór powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

W podwórkach przy ul. Ogrodowej 26a, Żelaznej 99, Złotej 62, Siennej 55, Chłodnej 20 i Chłodnej 41 wystąpią: Andrzej Ciepliński, Marek Bracha, Marta Grzywacz, Aleksandra Kaca, Ania Karpowicz, Dominik Strycharski, Maria Sławek, Mikołaj Pałosz i Anna Kwiatkowska. Niedzielne koncerty WarszeMuzik zawędrują także ponownie do kontemplatywnej przestrzeni Pomnika Umschlagplatz przy ul. Stawki. Podczas czterech koncertów, które wypełni muzyka klasyczna z fortepianem w roli głównej, wystąpią: Julia Kociuban, Radosław Sobczak, Wajnberg Piano Trio oraz pomysłodawcy i kuratorzy WarszeMuzik – Ania Karpowicz i Marek Bracha.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.

Radosław Wójcik

Szczegółowy program festiwalu: www.warszemuzik.org 


77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Wspólnie będziemy mogli oddać cześć jego uczestnikom podczas koncertu 1 sierpnia 2021 o godz. 20.30 w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak co roku 1 sierpnia wieczorem zjednoczymy się siłą głosu podczas koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Zaśpiewamy wraz z Stokłosa Collective Orchestra i Chórem Warszawiaków pod kierownictwem Jana Stokłosy. Maestro jest również autorem opracowań pieśni wykonywanych podczas sierpniowego koncertu. W roli solistów wystąpią Natalia Kujawa, Jerzy Grzechnik i Michał Juraszek. Wydarzenie poprowadzi Tomasz Wolny.

Muzeum zaprasza wszystkich chętnych, zainteresowanych historią Warszawy do upamiętnienia tamtego czasu i znakomitych ludzi, walczących Polaków. Tegorocznym tematem przewodnim koncertu będzie Miłość. Specjalnie na tę okazję przygotowywane są śpiewniki, które ułatwią zebranym wspólne śpiewanie. Zawierają repertuar powstańczy, w tym pieśni znanych polskich kompozytorów i działaczy kulturalnych: Karola Kurpińskiego, Andrzeja Panufnika, Jana Ekiera, Jerzego Dargiela, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Michała Zielińskiego i Jana Markowskiego.

Dla tych, którzy nie będą mogli dotrzeć do Parku Wolności, koncert będzie transmitowany na żywo na antenie TVP1 (od 20.35) oraz na kanale Muzeum Postania Warszawskiego na YouTubie

Wstęp jest wolny - obowiązuje jednak zakup bezpłatnych wejściówek.

Śpiewniki do pobrania na https://www.1944.pl/ 


W ramach XXI Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” w dniach 3 – 31 sierpnia 2021 odbędzie się cykl koncertów muzyki nowej „Eksperymentalne wtorki”.

To niezwykła okazja, by przekonać się, jak z tradycją i nowoczesnością radzi sobie pokolenie młodych kompozytorów. Kuratorką cyklu jest Wioleta Żochowska. Wśród wykonawców znajdą się Contemporary Music Ensemble Synaesthesis z Wilna (03.08) Ensemble Kompopolex (10.08), Hashtag Ensemble (17.08), Flow Unit 3 (24.08) i Sinfonia Varsovia Camerata (31.08). Artyści będą mierzyć się z takimi tematami, jak samotność, przenikanie świata realnego i wirtualnego czy relacji ciało-dźwięk.

Artyści zaprezentują dorobek twórców zagranicznych i polskich, w tym kompozycje Piotra Peszata, Marty Śniady, Anny Sowy, Zofii Dowgiałło, Kuby Krzewińskiego i Żanety Rydzewskiej. Ponadto będziemy świadkami premiery najnowszego utworu Mateusza Śmigasiewicza na perkusję.

W trakcie trwania Festiwalu w pobliżu Pawilonu Koncertowego będzie dostępna do bezpłatnego zwiedzania wystawa „Sinfonia Varsovia w skali” prezentująca wyjątkowy model akustyczny mającej powstać pod tym samym adresem największej sali koncertowej w Polsce. Odbędą się również dwa wydarzenia towarzyszące: Animacja Rozchmurz się oraz Parada Żywa Zieleń Teatru Sztuka Ciała. Podczas festiwalu otwarta będzie także kawiarnia plenerowa.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad cyklem koncertów „Eksperymentalne wtorki” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji: https://www.sinfoniavarsovia.org/ 


Miejski Dom Kultury w Świnoujściu zaprasza na koncerty w Amfiteatrze w ramach Markowego Festiwalu, który odbędzie się w dniach 4–8 sierpnia 2021.

W tym roku na dużej scenie Amfiteatru Miejskiego przy ul. Chopina zobaczymy m.in. Krzesimira Dębskiego („Koncert krakowski – Największe przeboje muzyki filmowej”) i Orkiestrę na Dużym Rowerze („Muzyka świata na rowerach”).

Krzesimir Dębski jest jednym z najbardziej znanych i wszechstronnych polskich artystów. To uznany kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny, uhonorowany najważniejszymi nagrodami w muzycznym (i nie tylko) świecie i w światowej skali. Podczas Markowego Festiwalu w Amfiteatrze im. Marka Grechuty 5 sierpnia zabrzmią najpiękniejsze utwory filmowe jego autorstwa oraz popularne piosenki wybitnych twórców i artystów związanych z Krakowem. Wystąpi on również w roli dyrygenta: pod batutą Krzesimira Dębskiego zagra Warsaw Impressione Orchestra, a towarzyszyć im będą soliści oraz grupa baletowa. Następnego dnia natomiast usłyszymy wyjątkową orkiestrę na wyjątkowym rowerze – sześcioosobowy zespół muzyków potrafi zagrać koncert jadąc jednocześnie na jednośladzie. Ten sześcioosobowy rower skonstruowany został specjalnie dla Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy z przeznaczeniem właśnie dla Orkiestry. Zespół, prezentujący oryginalne aranżacje utworów z całego świata, jest częścią projektu Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy „Kultura ProNatura” skupionego wokół zagadnień ekologii, recyklingu, szacunku dla przyrody i pokory wobec natury w ramach idei zrównoważonego rozwoju.

Szczegółowy program – na stronie http://www.mdk.swinoujscie.pl/ 


Muzeum Gdańska zaprasza na wyjątkowe weekendowe koncerty i pokazy z udziałem Fontanny Heweliusza w ramach XXIII Gdańskiego Festiwalu Carillonowego. Podczas koncertów, które będą również transmitowane online do 28 sierpnia 2021, wystąpią carilloniści z Niderlandów, Japonii, USA i Polski.

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które ma działające instrumenty składające się z dzwonów o wadze od kilku kilogramów do kilku ton. Utwory grane na carillonie z wieży Ratusza Głównego Miasta to prawie 460-letnia tradycja Gdańska. Dźwięki towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom miejskim. Podczas najbliższego Festiwalu zaprezentowane zostaną utwory dawne i współczesne w interpretacjach wielu artystów. Utwory wykonane na carillonach usłyszymy w piątki o godz. 20.30 z wieży kościoła św. Katarzyny oraz soboty o 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta.

Oprócz Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej i organizatorki Festiwalu, udział w przedsięwzięciu wezmą carilloniści Anna Kasprzycka, Gideon Bodden i Paul Maassen z Niderlandów, Amerykanin Jeffrey Bossin z Berlina i polsko-japoński duet: Katarzyna Takao-Piastowska z mężem, Toru Takao. Oprócz carillonistów wystąpią również Tubicinatores Gedanenses, gdański NeoQuartet i gdańsko-krakowski duet Wood & Bronze.

Podczas koncertów finałowych wydarzenia (27 i 28 sierpnia) NeoQuartet i Paul Maassen prawykonają utwory skomponowane specjalnie dla Festiwalu: Arachne samego Paula Maassena i Solaris Katarzyny Kwiecień-Długosz – utwór napisany w hołdzie Stanisławowi Lemowi.

Szczegółowe informacje na stronie www.carillongdansk.pl 


Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie zaprasza na cykl koncertów kameralnych dedykowanych pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego: Filharmonia w Kozłówce – „Czas to miłość”. Koncerty będą odbywać się do 28 sierpnia 2021 w kaplicy Muzeum Zmoyskich w Kozłówce w każdą sobotę o godz. 17:00.

Wydarzenie zorganizowane w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia w roku beatyfikacji ma przybliżać tę ważną postać związaną z historycznym miejscem, jakim jest Muzeum Zmoyskich w Kozłówce. Ksiądz Stefan Wyszyński przebywał w Kozłówce od 1 sierpnia 1940 do 1 września 1941 roku, pełniąc w tym czasie posługę duszpasterską oraz zajmując się pracą naukową, piśmienniczą i dydaktyczną. Jego wykłady dla sióstr oraz dyskusje, w których brali udział także inni ukrywający się u Zamoyskich goście, nazywano „akademią kozłowiecką”. 

W ramach zaplanowanego cyklu koncertów wystąpią muzycy Filharmonii Lubelskiej oraz zaproszeni goście. W programie utwory od renesansu do współczesności, w tym kompozycje Fryderyka Chopina, Tadeusza Szeligowskiego, Andrzeja Krzanowskiego, Jerzego Mądrawskiego, Miłosza Bochonko. Podczas ostatniego koncertu 28 sierpnia usłyszymy m.in. Poloneza koncertowego D-dur op. 4 Henryka Wieniawskiego.

Szczegółowy program: https://filharmonialubelska.pl/ 


24 cykl koncertów „Muzyka w altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego” w Gdańsku potrwa do 14 sierpnia 2021 roku. Koncerty będą miały miejsce w Parku Oliwskim w soboty o godz. 12.00.

Był rok 1997, kiedy Jan Łukaszewski zaprosił wybitną piosenkarkę Łucję Prus do przygotowania programu w ramach obchodów 1000-lecia Gdańska. Pomysł ten tak spodobał się mieszkańcom miasta, że dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego postanowił kontynuować wyjątkowe muzyczne spotkania w pięknym Parku Oliwskim. Organizatorzy zapraszają w podróż pełną muzycznych wrażeń już po raz 24.

Udział w koncertach wezmą skrzypkowie Jan Szczypiorski i Małgorzata Wójcik, akordeonista Paweł Wiśniewski, tenor Krzysztof Lorek, pianistki Wiktoria Browarek i Marta Kur, Mateusz Bliskowski Quartet oraz młodzi artyści z Instytutu Suzuki w Gdańsku. W programie znajdą się utwory wybitnych polskich twórców – Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Karłowicza – oraz muzyka Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozart, Antonia Vivaldiego, Astora Piazzolli i Antonina Dvořáka.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Program: https://www.polskichorkameralny.pl/pl/ 


Po dwuletniej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiologiczną, powraca do Krościenka nad Dunajcem Letni Festiwal „Pieniny – Kultura – Sacrum”, goszczący w murach kościoła Chrystusa Dobrego Pasterza. Przez pięć kolejnych sobót, do 14 sierpnia, o godz. 19.00 będziemy mogli wysłuchać muzyki organowej i kameralnej w wykonaniu znanych i cenionych instrumentalistów oraz wokalistów z Polski i Węgier.

Wspólnym mianownikiem koncertów będzie muzyka organowa, której od początku poświęcony jest Festiwal. Wysłuchamy jej w odsłonie solowej, jak również jako towarzyszącą skrzypcom, fletowi oraz w formie akompaniamentu dla głosu. Po raz pierwszy podczas przedsięwzięcia wystąpi krościeński Chór Parafii Wszystkich Świętych z programem reprezentującym unikatowe muzyczne sacrum Pienin: zabrzmią m. in. utwory Mikołaja Gomółki, Marcina Józefa Żebrowskiego, Feliksa Nowowiejskiego i Michała Lorenca. Natomiast w wykonaniu Błażeja Musiałczyka i Jacka Ścibora usłyszymy kompozycje Stanisława Kwiatkowskiego i Ottona Mieczysława Żukowskiego.

Tradycyjnie wszystkim koncertom towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez członków Stowarzyszenia Artystów Pienińskich.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Organizatorem XI Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum jest Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, na której stronie internetowej www.arsproarte.pl  oraz profilach społecznościowych na bieżąco można przeczytać o poszczególnych wydarzeniach.

Materiały promocyjne organizatora


W letnie wieczory 8–18 sierpnia 2021 NFM zaprasza do Sali Głównej, by wysłuchać recitali wirtuozów: Józefa Serafina, Elżbiety Karolak, Juliana Gembalskiego i Romana Peruckiego. Koncerty staną się okazją do poznania bardzo szerokiego spektrum powstałej na przestrzeni wieków literatury organowej (od baroku, przez romantyzm, aż po czasy nam współczesne).

Wrocławscy melomani nie mieli wielu okazji do wysłuchania koncertów organowych w NFM. W ostatnich miesiącach to pandemia zagrała „pierwsze skrzypce”, uniemożliwiając dzielenie się pięknem brzmienia tego instrumentu. Podczas najbliższych koncertów usłyszymy go dzięki muzyce różnych epok, w tym improwizacjom Juliana Gembalskiego i utworom Feliksa Nowowiejskiego. Publiczność, dzięki wyznaczonym na estradzie miejscom, będzie miała również możliwość przyjrzenia się pracy organisty, a także mechanice i zasadzie działania tego największego, wymyślonego przez człowieka instrumentu!

Organy piszczałkowe w Narodowym Forum Muzyki pod względem rozmiarów, siły brzmienia, możliwości kolorystycznych i zakresu częstotliwości przewyższają orkiestrę symfoniczną. Instrument, zaprojektowany i wykonany przez organmistrzów z pracowni Orgelbau Klais z Bonn, która szczyci się ponad stuletnią tradycją i doświadczeniem, swoim królewskim brzmieniem idealnie wpisuje się w akustykę Sali Głównej NFM. Za sprawą tego instrumentu muzyka minionych wieków zabrzmi pełniej, a możliwość zagrania współczesnych utworów otworzy drogę do poznania wielu nowych kompozycji.

Materiały prasowe organizatora

Partnerem medialnym NFM jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/organy 


BISMA Bacewicz International Summer Music Academy to międzynarodowe pianistyczne kursy mistrzowskie, których trzecia edycja rozpocznie się 10 sierpnia 2021 w łódzkiej Akademii Muzycznej. Kursy poprowadzą wybitni pedagodzy z najbardziej prestiżowych uczelni muzycznych: Dang Thai Son, Claudio Martinez Mehner, Ilya Maximov oraz Hubert Rutkowski. Codziennie w dniach 10–15 sierpnia o godz. 19.30 zaplanowane są koncerty uczestników otwarte dla publiczności.

Organizowane przez Stretto Music Foundation i Akademię Muzyczną w Łodzi kursy odbędą się w zabytkowym Pałacu Karola Poznańskiego, głównej siedzibie Akademii Muzycznej w Łodzi. Nad warsztatem i szerokim repertuarem pianistycznym pracować będzie wybranych 31 pianistów z Polski, Szwajcarii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Niemiec, Danii, Australii, Japonii, Korei i Tajlandii. Swoim doświadczeniem podzielą się wybitni pianiści z New England Conservatory of Music w Bostonie, Hochschule für Musik w Bazylei, Universität Mozarteum w Salzburgu oraz z Hochschule für Music und Theater w Hamburgu. Duża część uczestników tegorocznej edycji to młodzi polscy pianiści przygotowujący się do udziału w Konkursie Chopinowskim. Miłośnicy muzyki fortepianowej będą mieli okazję do wysłuchania występów wszystkich uczestników na żywo podczas wieczornych koncertów.

Sześć koncertów będą także transmitowane online na fanpage’u Akademii Muzycznej w Łodzi na Facebooku. Podczas inauguracji (10 sierpnia, godz. 19.30) wystąpi z recitalem laureat Międzynarodowej Nagrody Grażyny Bacewicz 2020 – Piotr Alexewicz. Zwieńczeniem kursów będzie Gala finałowa (15 sierpnia, godz. 19.30), podczas której zaprezentuje się czwórka młodych pianistów biorących udział w projekcie, a najlepszemu z nich zostanie wręczona Międzynarodowa Nagroda Grażyny Bacewicz 2021.

Partnerem medialnym BISMA jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona internetowa wydarzenia: www.bisma.pl 


Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy zaprasza 13 sierpnia 2021 o godz. 20.30 na koncert plenerowy towarzyszący oficjalnej uroczystości nadania imienia Krzysztofa Pendereckiego placowi pomiędzy gmachem Filharmonii Pomorskiej a skwerem Krzysztofa Komedy, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Bydgoszczy z 30 czerwca 2021.

29 marca br. minęła 1. rocznica śmierci Maestro Pendereckiego, Honorowego Obywatela Bydgoszczy, którego Filharmonia Pomorska miała zaszczyt wielokrotnie gościć zarówno w roli dyrygenta, jak i prezentować jego wybitne dzieła, które nadal zajmują istotne miejsce w planach artystycznych Instytucji. Podczas najbliższego koncertu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Pawła Kapuły wykona jego Trzy utwory w dawnym stylu, na które złożyła się muzyka napisana przez Pendereckiego do filmów: liryczna Aria pochodzi z dokumentu Passacaglia na Kaplicę Zygmuntowską, zaś dwa Menuety – z kultowego obrazu Wojciecha Jerzego Hasa Rękopis znaleziony w Saragossie.

Usłyszymy ponadto uwertury do oper Wilhelm Tell i Cyrulik sewilski Gioacchina Rossiniego, uwerturę i habanerę z opery Georgesa Bizeta Carmen, Tańce połowieckie z II aktu opery Kniaź Igor Aleksandra Borodina, Tańce węgierskie Johannesa Brahmsa, dwie części z suity Peer Gynt Edvarda Griega oraz słynne Ravelowskie Bolero.

Wstęp na koncert jest wolny!

Szczegóły: http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/blog/wydarzenia/tance-symfoniczne/ 


XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” odbędzie się w dniach 14–31 sierpnia 2021 i opatrzony jest podtytułem: „Tak daleko, tak blisko…”. Obok twórczości Chopina festiwal zaakcentuje „dalsze” związki jego twórczości z polskim Barokiem, jak również rezonans jego muzyki w twórczości kompozytorów XX wieku.

Usłyszymy arcydzieła Pękiela, Lipińskiego, Wańskiego, Gołąbka, Gesualda, Bacha, Zelenki, Beethovena, Berlioza, Rossiniego, Schuberta, Schumanna, Brahmsa, Rachmaninowa, Liszta, ale również Szymanowskiego, Strawińskiego – w 50-lecie jego śmierci – oraz Wajnberga i Koczalskiego.

W ramach tegorocznego festiwalu odbędzie się m.in. premiera zrekonstruowanego Koncertu klarnetowego Karola Kurpińskiego (w wykonaniu Lorenzo Coppoli oraz {oh!} Orkiestry Historycznej), jak też kolejne pierwsze wykonanie na instrumentach historycznych opery Stanisława Moniuszki – w tym roku będzie to Verbum nobile, w konfrontacji z Betly Donizettiego – oba dzieła pod dyrekcją Fabio Biondiego, z międzynarodową obsadą solistów, orkiestrą Europa Galante i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Do najważniejszych wydarzeń w ramach festiwalu należeć też będzie bez wątpienia wieczór z obydwoma Koncertami fortepianowymi Chopina w interpretacji Nelsona Goernera i Orchestre des Champs-Elysees pod batutą Philippe’a Herreweghe oraz bardzo specjalne koncerty kameralne: zwyciężczyni Konkursu Wieniawskiego, Alena Baeva z Vadymem Kholodenką zagrają m.in. utwory Grażyny Bacewicz i Witolda Lutosławskiego.

Wśród artystów, którzy wystąpią na tegorocznym festiwalu, znajdą się ponadto tak znakomici muzycy, jak Tomasz Konieczny, Yulianna Avdeeva, Benjamin Gosvenor, Alexandre Tharaud, Jos van Immerseel, Isabelle Faust, Rafał Blechacz wystąpi z Bomsori Kim Christian Pregardien wystąpi ze swoim synem Julianem Pregardienem a także takie zespoły jak Orchestre des Champs-Elysees i chór Collegium Voale Gent pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe, Belcea Quartet i Sinfonia Varsovia.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://festiwal.nifc.pl/pl 


W dniach 26–29 sierpnia 2021 roku obchodzony będzie podwójny jubileusz: 25. rocznica powołania do życia festiwalu Bravo Maestro w Centrum Paderewskiego i XV edycja uwielbianego przez melomanów Festiwalu Muzyki Kameralnej, dzięki któremu w ostatnie dni sierpnia Kąśna Dolna staje się stolicą polskiej kameralistyki. Festiwal od 1996 do 2018 roku odbywał się w cyklu dwuletnim, a od 2019 organizowany jest co roku.

Trzech nietuzinkowych muzyków, doskonale znanych europejskiej publiczności zainauguruje tegoroczny festiwal 26 sierpnia. Skrzypek Vadim Brodski, wiolonczelista Rafał Kwiatkowski i pianista Waldemar Malicki to mistrzowscy soliści i kameraliści. Artyści zaprezentują się zarówno w znakomitych duetach, jak również finałowym Triu c-moll op. 1 nr 3 Ludwiga van Beethovena.

Koncert Kulka & Kulka to zderzenie dwóch energii i dwóch niezwykłych artystycznych światów: klasyki (Konstanty Andrzej Kulka) oraz alternatywnego popu (Gaba Kulka). Na kąśnieńskiej estradzie tego wieczoru zagoszczą także: Grzegorz Skrobiński (fortepian), Wojciech Traczyk (bass, kontrabas) oraz Robert Rasz (perkusja). W programie – piosenki pochodzące z autorskich albumów Gaby Kulki Hat Rabbit, The Escapist, Kruche, utwory zagrane wspólnie z Ojcem oraz fragmenty kolejnej, planowanej płyty. Natomiast w interpretacji wirtuoza skrzypiec usłyszymy utwory Ignacego Jana Paderewskiego.

W drugiej części Festiwalu soliści, chór i orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu pod dyrekcją Francka Chastrusse'a zapraszają na koncertowe wykonanie opery „Łucja z Lammermoor Gaetana Donizettiego. Podczas tradycyjnego festiwalowego grande finale – Maratonu Muzycznego melomanom serwowane będą najwybitniejsze dzieła kameralne w kunsztownym wykonaniu wirtuozów muzycznego smaku. Program będzie swoistą ewokacją programu pierwszego Maratonu z 1996 roku. Nie zabraknie zatem dzieł Fryderyka Chopina i Henryka Wieniawskiego.

Informacja prasowa organizatorów

Szczegółowy program – na stronie https://www.centrumpaderewskiego.pl/