Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2020 2021 2022 2023 2024
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

NFM 2.12.22 prPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W programie koncertu NFM Filharmonii Wrocławskiej 2 grudnia 2022 o godz. 19.00 pod batutą francuskiego dyrygenta Pascala Rophégo znalazły się dwa arcydzieła napisane przez krajanów dyrygenta oraz koncert organowy autorstwa Elżbiety Sikory. Przed koncertem (godz. 18.15) zapraszamy na uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej współpracę maestry Elżbiety Sikory z Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.

Koncert oliwski Elżbiety Sikory, prawykonany w Katedrze Oliwskiej w 2007 roku, to ekspresyjny i nieco mroczny utwór, w którym wirtuozowska partia organów przeciwstawiona jest błyskotliwie brzmiącej orkiestrze. Partię solową w tym dziele wykona podczas grudniowego koncertu japońska wirtuozka Mari Fukumoto.

Zabrzmią również Uczeń czarnoksiężnika Paula Dukasa i Symfonia fantastyczna op. 14 Hectora Berlioza.

Przed koncertem o 17.15 odbędzie się także wykład Tateo Nakajimy „Muzyka i akustyka“.

Dodatkowe informacje: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9211 


2 grudnia 2022 o 20:00 w Auditorium Maximum UW odbędzie się koncert, podczas którego zaprezentowany zostanie premierowy cykl utworów do tekstów Grzegorza Białkowskiego. Trzy dzieła wokalno-instrumentalne zostały skomponowane przez Andrzeja Borzyma juniora na chór a cappella, chór i wiolonczelę oraz chór, solistów i kameralny zespół instrumentalny.

Uzupełnieniem programu będą dzieła chóralne do słów wybitnych polskich poetów doby renesansu (Mikołaj Rej, Jan Kochanowski) i XX w. (Leopold Staff, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz), a także wiolonczelowe Divertimento Krzysztofa Pendereckiego.

Wykonawcy: Marta Czarkowska - sopran, Piotr Pieron - bas, Aleksandra Demowska-Madejska - altówka, Agata Igras - flety, Zuzanna Eister - harfa, Leszek Lorent - instrumenty perkusyjne, Bartosz Koziak - wiolonczela, Chór Kameralny Collegium Musicum UW, dyrygenci - Andrzej Borzym, Andrzej Borzym junior.

Wcześniej - o godzinie 18:00 w Auli im. prof. Jana Baszkieiwcza WNPiSM UW - zaplanowany jest panel dyskusyjny, podczas którego przypomniany zostanie dorobek Profesora Grzegorza Białkowskiego jako fizyka, popularyzatora nauki, rektora, opozycjonisty i poety. https://fb.me/e/2pAp5tB2r

Wstęp na oba wydarzenia jest wolny!

Informacja prasowa organizatorów


NOSPR 3.12.22 pr

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kolejny koncert w ramach cyklu „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji” (17 kwartetów, 6 koncertów, 1 wykonawca) będzie miał miejsce 3 grudnia 2022 o godz. 18.00 w siedzibie NOSPR.

Przyczyniając się w istotny sposób do odkrywania na nowo muzyki Mieczysława Wajnberga, Kwartet Śląski postawił sobie niezwykle wymagające zadanie: rejestrację wszystkich 17 kwartetów tego polsko-żydowsko-radzieckiego kompozytora. To dopiero drugi zespół na świecie, któremu udało się sprostać temu wyzwaniu. W tym sezonie mamy wyjątkowy przywilej usłyszenia kompletu niezwykłych kwartetów Mieczysława Wajnberga na żywo, śledzenia zmian zachodzących w jego języku muzycznym i podążania śladem ukrytych na kartach partytur dedykacji.

Zaplanowane na grudniową odsłonę cyklu Kwartety nr V i XV dzieli ponad 30 burzliwych lat, łączy zaś ukłon w stronę wielkich instrumentalistów.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-wajnberg-2 


NOSPR 4.12.22 prPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Radio Katowice obchodzi jubileusz 95-lecia. Podczas Gali Jubileuszowej 4 grudnia 2022 o godz. 18.00 wystąpi NOSPR i Zespół Pieśni i Tańca Śląsk pod dyrekcją Adama Sztaby.

4 grudnia 1927 roku, dokładnie o godzinie 10.24, rozległy się na antenie dźwięki uderzenia młotka w hutnicze kowadło. Sygnał ten poprzedził transmisję mszy świętej z ówczesnego kościoła katedralnego pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tak rozpoczęła się historia Radia Katowice – jednej z najstarszych stacji radiowych w Europie.

Podczas nadzwyczajnego koncertu z tej okazji w siedzibie NOSPR w wykonaniu światowej sławy muzyków zabrzmi muzyka filmowa, w tym Pogoń Michała Lorenca z filmu Bandyta i kompozycje Wojciecha Kilara: Walc z filmu Ziemia Obiecana, Mazur z filmu Zemsta oraz suita z filmu Pan Tadeusz.

Zysk ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na rzecz Górnośląskiej Fundacji Onkologicznej.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej o jubileuszu: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/gala-jubileuszowa-95-urodziny-radia-katowice 


Anna Zawadzka-Gołosz – Józef Rychlik.
Mistrzowie i ich uczniowie

6 grudnia, godz. 20.00, Sala koncertowa AMKP, ul. św. Tomasza 43

 

Anna Zawadzka-Gołosz Escape of Landscape na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2022)

Kamil Kruk Excogitatio na wiolonczelę i piłę koncertową (2022) – prawykonanie światowe

Monika Szpyrka Przestrzenie ruchome na flet, klarnet, fortepian, skrzypce, altówkę i wiolonczelę (2022) – prawykonanie światowe

Józef Rychlik Oktet na flet, klarnet, waltornię, trąbkę, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian (2017)

Renāte Stivriņa Composition VII (inspired by W. Kandinsky) na flet, waltornię, altówkę i wiolonczelę (2022) – prawykonanie światowe

Michał Papara Chwila muzyki na flet, klarnet, trąbkę, skrzypce, wiolonczelę
i fortepian (2022) – prawykonanie światowe

Wykonawcy: Martyna Klupś-Radny (fl), Barbara Borowicz (cl), Wojciech Kamionka (cr), Wojciech Kaszuba (tr), Agnieszka Bugla-Bylica (vn), Natalia Warzecha-Karkus (vla), Jakub Gucik (vc), Marek Szlezer (pf), Kamil Kruk (piła) i Maciej Koczur (dir)


Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NeoQuartet 6.12.22 prNeoQuartet zaprasza na grudniowe koncerty edukacyjne, które odbędą się w gdańskich szkołach podstawowych i liceach w dniach 6, 19 i 22 grudnia 2022. Gdański NeoQuartet zaprezentuje 45 minutowy koncert „Królewski skład instrumentalny, czyli szalona historia kwartetu smyczkowego": muzykę na kwartet smyczkowy od epoki klasycyzmu do współczesności.

Zespół wykona szereg utworów napisanych na akustyczny kwartet smyczkowy, a zakończy prezentacją współczesnych możliwości technologicznych z użyciem elektrycznych instrumentów, syntezatorów oraz looperów. Nie zabraknie oczywiście muzyki polskich kompozytorów: S. Moniuszki, K. Szymanowskiego, K. Pendereckiego i H. M. Góreckiego.

Koncertowi towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna. Podczas występów członkowie NeoQuartet opowiedzą historie z życia kompozytorów i zaproszą uczniów do wzięcia udziału w krótkim jam session z muzykami znanego zespołu.

Projekt dofinansowano z budżetu Miasta Gdańska.

Rozkład nadchodzących koncertów grudniowych:

  • 6.12 - godz. 10.00 - SP 14 w Gdańsku
  • 19.12 – godz. 10.45 - SP 17 w Gdańsku
  • 22.12 - godz. 15.00 - Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych w Gdańsku

Dodatkowe informacje: https://www.facebook.com/neoquartet/ 


03wj2008 0909 stol2Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

31. Portrety Kompozytorów, organizowane przez Związek Kompozytorów Polskich, odbędą się w dniach 7 – 8 grudnia 2022 w warszawskim PROMie Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23). Głównymi bohaterami tegorocznej edycji będą Artur Cieślak i Wiesław Cienciała. Wstęp na koncerty jest wolny!

Podczas tego minifestiwalu, trwającego dwa dni, prezentowana będzie twórczość kameralna dwóch współczesnych kompozytorów polskich. Obecność twórców na tych koncertach monograficznych i możliwość bezpośredniego kontaktu z nimi czyni odbiór ich twórczości bardziej przystępnym. Program jest tak ułożony, aby słuchacze mogli poznać utwory charakterystyczne dla twórczości Artura Cieślaka (7 grudnia) i Wiesława Cienciały (8 grudnia).

Do wykonania kompozycji zaproszeni zostali zarówno czołowi polscy artyści, jak i utalentowani muzycy najmłodszego pokolenia, laureaci konkursów wykonawczych: Tomasz Strahl i Krystyna Wiśniewska (wiolonczela), Julia Samojło i Maciej Piszek (fortepian), Paweł Janas (akordeon), Piotr Zawadzki (klarnet), Paulina Kusa (skrzypce) oraz Kwartet Polonika.

Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Partnerem jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Dodatkowe informacje:

https://promkultury.pl/events/event/31-portrety-kompozytorow-artur-cieslak/ 

https://promkultury.pl/events/event/31-portrety-kompozytorow-wieslaw-cienciala/ 

 


Kwadrofonik 7.12.22 prPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Nie będzie to zwykły koncert. Podczas ostatniego przedsięwzięcia w ramach VI Festiwalu Kwadrofonik artyści przeniosą się z sali estradowej do sali prób Sinfonii Varsovii (ul. Grochowska 272), gdzie 7 grudnia 2022 pomiędzy 18.00 a 22.00 publiczność będzie mogła odpocząć przy dźwiękach muzyki. W poszanowaniu. Razem. Wstęp wolny!

Nie będzie głośno, nie będzie mocnych świateł. Będzie za to kilka powtarzalnych dźwięków, które ułatwią relaks, ale przede wszystkim polska premiera utworu Mortona Feldmana For Philip Guston. Kompozycja oparta tak samo na przyjaźni, jak i konflikcie. Jej istotą jest stwierdzenie, że rolą sztuki może być nauczanie porozumienia. Kompozycję wykonają: Ewa Liebchen (flety), Magdalena Kordylasińska-Pękala (instrumenty perkusyjne) i Emilia Karolina Sitarz (instrumenty klawiszowe).

Słuchacze będą mogli wejść i wyjść dokładnie wtedy, kiedy będą chcieli. Organizatorzy proszą o zabranie obuwia na zmianę i własnych koców.

Festiwal Kwadrofonik odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawa.

Dodatkowe informacje: https://www.sinfoniavarsovia.org/wydarzenia/koncert-finalowy-6-festiwalu-kwadrofonik-feldman-for-philip-guston/ 


NFM 8.12.22 pr

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wieczór 8 grudnia 2022 w sali kameralnej Narodowego Forum Muzyki wypełnią dźwięki dzieł polskich twórców – działających współcześnie Mirosława Gąsieńca i Mateusza Ryczka, a także Karola Rathausa i Tadeusza Szeligowskiego, których kariery najprężniej rozwijały się na początku ubiegłego stulecia. Koncert rozpocznie utwór pióra Irène Wieniawskiej – komponującej pod tajemniczym pseudonimem „Poldowski” córki wielkiego skrzypka i kompozytora, Henryka Wieniawskiego.

Kulminacją koncertu będą premiery Suity tańców Mirosława Gąsieńca oraz Pieśni Aurelii Mateusza Ryczka - dzieła kompozytorów silnie związanych z wrocławskim środowiskiem artystycznym.

Muzycy - LutosAir Quintet, pianista Piotr Sałajczyk i trębacz Aleksander Kobus - sięgną także po twórczość Karola Rathausa. Utwór Eine kleine Serenade op. 23 na trąbkę, waltornię, klarnet, fagot i fortepian powstał 95 lat temu: w 1927 roku, w czasie, gdy kompozytor stacjonował w Berlinie, gdzie splatały się wówczas rozmaite prądy artystyczne i naukowe.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9215 


NOSPR 9.12.22 pr

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Udział w koncercie w siedzibie NOSPR 9 grudnia 2022 o godz. 19.30 weźmie światowej sławy pianista Peter Jablonski. Orkiestrą NOSPR zadyryguje Lawrence Foster. Koncertmistrzem gościnnym tego wieczoru będzie David Lefèvre.

W wykonaniu artystów usłyszymy Uwerturę do opery Wolny strzelec Webera, fragmenty symfonii dramatycznej Romeo i Julia Berlioza oraz Koncert fortepianowy Grażyny Bacewicz. Zdaniem Adama Suprynowicza "Kompozytorka daje tu wymijającą i błyskotliwą odpowiedź na coraz silniejszy nacisk polityczny w stalinowskiej Polsce, odbudowywanej po agresji niemieckiej III Rzeszy. Folklor przefiltrowany przez nowoczesność łączy z wirtuozerią w romantycznym natężeniu.

Przed koncertem, o godz. 18.30, w sali kameralnej będzie miało miejsce spotkanie z Różą Światczyńską, która omówi wykonywane tego wieczoru utwory. Wejście na prelekcję jest bezpłatne, do uczestnictwa w prelekcji uprawnia okazanie karty abonamentowej lub biletu na koncert.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/nospr-lawrence-foster-peter-jablonski 


NFM 9.12.22 prPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Znakomita dyrygentka młodego pokolenia Marta Gardolińska po raz pierwszy poprowadzi orkiestrę NFM Filharmonię Wrocławską 9 grudnia 2022 o godz. 19.00. W programie koncertu pod jej batutą usłyszymy dzieła Grażyny Bacewicz oraz mistrzów niemieckiego romantyzmu: Richarda Wagnera i Johannesa Brahmsa. W roli solistki wystąpi znana mezzosopranistka Agnieszka Rehlis.

Koncert rozpoczną dźwięki efektownej Uwertury na orkiestrę symfoniczną, pióra jednej z największych polskich kompozytorek i znamienitej skrzypaczki Grażyny Bacewicz. Dzieło to uznaje się za najbardziej reprezentatywną spośród orkiestrowych kompozycji artystki.

Tego wieczoru zabrzmią ponadto Fünf Gedichte für eine Frauenstimme WWV 91 „Wesendonck Lieder” Wagnera - zbiór pięciu pieśni do tekstów Mathilde Wesendonck oraz II Symfonia D-dur op. 73 Johannesa Brahmsa.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9322 


BrzmienieFest 22 pr

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas najbliższego koncertu w ramach II Festiwalu „Brzmienie Fest" 9 grudnia 2022 o godz. 19.00 we wrocławskim Kościele Garnizonowym – Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety (ul. Św. Elżbiety 1/ 2) muzykę dawną i współczesną zaprezentuje duet organistów – Zuzanna i Maciej Batorowie. Wstęp wolny!

Dzięki partnerstwu z Urzędem Miejskim Wrocławia oraz Rzymskokatolicką Parafią Wojskowo-Cywilną pw. św. Elżbiety we Wrocławiu Fundacja Kultura Brzmienia zaprasza wrocławian oraz melomanów w każdym wieku do zatrzymania się w nadchodzącym czasie i zasłuchania w dźwiękach niedawno odbudowanych barokowych organów Michaela Englera w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.

Usłyszymy m.in. utwory Johna Cage’a, Berta Mattera czy Ad Wammesa oraz improwizacje na tematy dwóch pieśni adwentowych na 4 ręce i 4 nogi – autorstwa dwojga organistów ze Świdnicy.


Motywem przewodnim wszystkich wydarzeń w ramach Festiwalu jest muzyka kompozytorów polskich i zagranicznych XIX, XX i XXI wieku w aranżacjach na różne składy instrumentalne.

Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Iwona Sukienik. Mecenasami Festiwalu są Darczyńcy Fundacji Kultura Brzmienia.

ZOBACZ: Wydarzenie na Facebooku.

Więcej informacji o wykonawcach, pełnym programie koncertu oraz kolejnych wydarzeniach Festiwalu na: www.kulturabrzmienia.pl 


PolishViolin 10.12.22 prMłodzi obiecujący artyści – laureaci I i II edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej - wystąpią 10 grudnia 2022 o godz. 18.30 w West Charleston Library w Las Vegas w ramach tournée po Stanach Zjednoczonych. Wszystko w ramach projektu „Polish Music on Stage / US edition” organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Kultura inspirująca.

Polish Violin Duo to jeden z najciekawszych debiutów polskiej sceny muzyki klasycznej ostatnich lat. Zespół tworzy dwoje charyzmatycznych muzyków – Marta Gidaszewska oraz Robert Łaguniak, których sceniczna energia doskonale splata się muzyczną wrażliwością. Każdy koncert duetu jest niepowtarzalny, pozwala odkryć i rozsmakować się w utworach kameralnych na dwoje skrzypiec – obsadzie tak rzadko prezentowanej na estradach.

Podczas najbliższego koncertu zaprezentują dzieła Grażyny Bacewicz, Anny Rocławskiej-Musiałczyk, Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Wajnberga, Romualda Twardowskiego i Henryka Wieniawskiego.

Więcej: https://nimit.pl/wydarzenia/polish-violin-duo-polish-music-on-stage/ 


FitelbergAP0543Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Album Jerzy Fitelberg. String Quartets nos. 4 & 5 to wspólny projekt Polskiego Towarzystwa Altowiolowego, Fitelberg Quartet oraz wydawnictwa Acte Préalable. Płyta zawiera pierwsze w historii fonografii nagrania dwóch ostatnich kwartetów smyczkowych Jerzego Fitelberga, którego twórczość po śmierci pozostawała praktycznie zapomniana.

Kwartety smyczkowe nr 4 (1936) oraz nr 5 (1945) po zrekonstruowaniu na podstawie zachowanych rękopisów nagrał zespół Fitelberg Quartet, który swoją nazwą pragnie oddać hołd bogatej i zróżnicowanej twórczości swojego patrona. Oba kwartety smyczkowe, uhonorowane prestiżowymi nagrodami, ukazują nieznane dotąd oblicze kameralistyki polskiego neoklasycyzmu.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej informacji na stronie wydawcy - https://acteprealable.com/produkt/ap0543/ 


ArtMintaka 22 prPatronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Cenrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Gwiazdą IV Świątecznego Festiwalu „Art Mintaka”, który odbędzie się w dniach 16-18 grudnia 2022 w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczołkowskiego w Bydgoszczy, będzie pianista Szymon Nehring. Wstęp na koncerty jest wolny!

Nadrzędnym celem, który przyświeca IV edycji jest zwiększenie oferty kulturalnej Bydgoszczy o bezpłatne i dostępne dla wszystkich wydarzenia promujące to miasto poprzez zamawianie i prawykonywanie najnowszych kompozycji współczesnej muzyki klasycznej u kompozytorów z ważnych ośrodków muzycznych w Polsce i Europie oraz prezentowanie kameralnych recitali uznanych wirtuozów muzyki klasycznej i jazzowej.

Druga połowa grudnia to czas niezwykły, przedświąteczny, czas radości i oczekiwania, ale i podsumowań. W programie tegorocznej odsłony znalazły się kompozycje wybitnych twórców XX wieku, dzieła Kazimierza Serockiego, którego 100. rocznica urodzin przypada w tym roku, oraz premiery najnowszych utworów polskich kompozytorów: Neve Aleksandry Kacy, Requiem Rafała Gorzyckiego, PostQuartet Wojciecha Błażejczyka i Noumen IV Aleksandra Kościowa. Prawykonywane dzieła festiwalowe zamówione są przez Fundację ART MINTAKA.

Projekt współfinansowany z budżetu miasta Bydgoszczy. Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Informacja prasowa organizatorów

Dodatkowe informacje: https://www.facebook.com/FundacjaArtMintaka