Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2013 2014 2015 2016 2017
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

81 pianistów z 20 krajów weźmie udział w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, który rozpocznie się 1 października 2015 roku w Warszawie. Uczestników oceniać będzie siedemnastoosobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, w tym zwycięzcy poprzednich Konkursów Chopinowskich: Adam Harasiewicz (1955), Martha Argerich (1965), Garrick Ohlsson (1970), Yundi (2000), a także: Dmitri Alexeev, Akiko Ebi, Philippe Entremont, Nelson Goerner, Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, John Rink, Wojciech Świtała, Dang Thai Son i Dina Yoffe.

Konkursowe przesłuchania poprzedzą dwa koncerty inauguracyjne. 1 października z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka wystąpią Martha Argerich i Nelson Goerner, a 2 października Garrick Ohlsson z Chórem męskim i Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Przesłuchania konkursowe rozpoczną się 3 października o godzinie 10.00.

Organizowany od 1927 roku w Warszawie Konkurs Chopinowski należy do najstarszych turniejów muzycznych, a jednocześnie jest jedynym monograficznym konkursem tej rangi na świecie. W czteroetapowej rywalizacji pianiści wykonywać będą wyłącznie kompozycje Fryderyka Chopina (każdy z finalistów zagra w sumie blisko 3 godziny muzyki). Dziesięciu pianistów zakwalifikowanych do finału wykona jeden z dwóch koncertów fortepianowych Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Zwycięzca otrzyma Złoty Medal i nagrodę w wysokości 30.000 euro, a także liczne propozycje koncertowe. Ponadto dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z wytwórnią Deutsche Grammophon już 6 listopada ukaże się chopinowski album – kronika konkursowa zwycięzcy konkursu. Pianiści będą też walczyć o nagrody specjalne za najlepsze wykonanie: mazurków, poloneza, koncertu i sonaty, a także o liczne nagrody pozaregulaminowe. Werdykt jury poznamy w nocy z 20 na 21 października, a 21 października w Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert Laureatów, powtórzony następnie w dniach 22 i 23 października.

Zainteresowanie XVII Konkursem jest ogromne. Już w ubiegłym roku, po ogłoszeniu naboru wniosków Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał ponad 450 zgłoszeń z całego świata. Komisja Kwalifikacyjna na podstawie analizy wysłanych nagrań i aplikacji wyłoniła 160 pianistów, którzy w kwietniu tego roku w Warszawie wzięli udział w publicznych Eliminacjach. Z tego grona jury do głównego konkursu dopuściło 77 pianistów. Udział w październikowym Konkursie, z pominięciem Eliminacji (zgodnie z paragrafem III/2 Regulaminu Konkursu) zapewniło sobie 7 pianistów: Dinara Klinton (Ukraina) – laureatka II nagrody Konkursu im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy w 2013 roku, Nozomi Nakagiri (Japonia) – laureatka II nagrody Konkursu w Hamamatsu w 2012 roku, laureaci odpowiednio Amerykańskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Miami 2015: Rachel Naomi Kudo (Stany Zjednoczone) – II miejsce oraz Eric Lu (Stany Zjednoczone) – I miejsce, a także zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina 2015: Andrzej Wierciński (I nagroda), Łukasz Krupiński (II nagroda ex aequo) i Krzysztof Książek (II nagroda ex aequo). Wśród startujących w październikowym konkursie najliczniejsze grupy stanowią Polacy (15 osób) i Chińczycy (14 osób), ponadto wystąpi aż 12 pianistów z Japonii, 9 z Korei Południowej, 6 z Rosji, 4 ze Stanów Zjednoczonych, po 3 z Włoch, Kanady i Wielkiej Brytanii, 2 z Czech i po 1 reprezentancie z Białorusi, Chorwacji, Francji, Grecji, Indonezji, Łotwy, Ukrainy, Uzbekistanu i Węgier.

Wszelkie koszty związane z przyjazdem do Warszawy i pobytem uczestników w trakcie październikowych przesłuchań pokrywa Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Każdy z pianistów będzie miał do dyspozycji instrument elektroniczny w pokoju hotelowym, a także możliwość korzystania z fortepianu na terenie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

XXI wiek i nowe technologie otwierają przed organizatorami tego typu przedsięwzięć nowe możliwości. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina na XVII Konkurs Chopinowski przygotował nową platformę internetową dostępną na komputerach osobistych, urządzeniach mobilnych i Smart TV, która odbiorcom na całym świecie pozwoli śledzić zmagania młodych pianistów. W każdym miejscu z dostępem do Internetu będzie można oglądać transmisje konkursowych przesłuchań, a także wracać do nich w dowolnym momencie. W przerwach między przesłuchaniami będzie można posłuchać komentarzy, wywiadów z jurorami i lepiej poznać uczestników, a nawet zajrzeć za kulisy Filharmonii Narodowej, gdzie tętni konkursowe życie. Zainteresowani historią znajdą w aplikacji liczne materiały archiwalne, zdjęcia i nagrania z poprzednich edycji konkursu. Muzyki Chopina w wykonaniu młodych pianistów będzie można słuchać w znakomitej jakości.

Konkurs Chopinowski dostępny będzie w jakości Full HD na stronie www.chopincompetition2015.com, na kanale YouTube www.youtube.com/chopin2015 oraz poprzez aplikacje Android, iOS i Samsung Smart TV. Już teraz na stronie internetowej konkursu znajduje się ponad 150 godzin materiałów audiowizualnych.

Transmisja audio z Konkursu zostanie udostępniona w innowacyjnej technologii przesyłania dźwięku w jakości super-audio tj. 24 bit/s i 96 kHz na stronie www.chopincompetition2015.com

Do września br. aplikację mobilną pobrano już 17 000 razy, serwis www.chopincompetition2015.com miał już 150 000 unikatowych użytkowników serwisu i ponad 2 000 000 odsłon, a w serwisie YouTube zanotowano 1 250 000 wyświetleń transmisji i zamieszczonych filmów.

Organizatorem XVII Konkursu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Projekt objęty jest Programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”. Konkurs jest objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Powrót