Polmic - FB

koncerty

2007 2008 2009 2010 2011
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

V Festiwal Muzyki Polskiej odbędzie się w Krakowie w dniach 9-15 listopada 2009 roku. Jego formuła oparta jest na prezentacji muzyki polskiej w najlepszym wykonaniu, zarówno rodzimych, jak i zagranicznych wykonawców. W programie znajdą się nie tylko najbardziej znane kompozycje, ale także utwory zapomniane (prezentowane często w formie historycznych prawykonań) i nowe utwory specjalnie zamawiane.

Festiwal otworzy Król Roger Karola Szymanowskiego (9 listopada) w reżyserii Mariusza Trelińskiego ze scenografią Borisa Kudlički w wykonaniu solistów, orkiestry i chóru Opery Wrocławskiej. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie natomiast Ivo Pogorelich, który po raz pierwszy w Polsce zagra Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina (13 listopada). Tego samego wieczoru usłyszymy również kompozycje Mieczysława Karłowicza i Zygmunta Noskowskiego, wykonane przez Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Przytockiego w 100. rocznicę śmierci kompozytorów. Festiwal zamknie Siedem bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego pod dyrekcją samego kompozytora (15 listopada). Podczas pozostałych koncertów, które wypełnią tydzień festiwalowy, zaprezentuje się również młoda , słoweńska sopranistka Urška Arlič Gololičič w koncercie z okazji Święta Niepodległości (11 listopada), polscy artyści - skrzypek Piotr Pławner i pianista Eugeniusz Knapik (10 listopada), usłyszymy mszę elektroniczną na chór chłopięcy i taśmę Bogusława Schaeffera (Missa Elettronica, 15 listopada) oraz muzykę polskiego oświecenia w interpretacji skrzypaczki Sirkki-Liisy Kaakinen, oboisty Marka Mleczki i Capelli Cracoviensis (14 listopada).

W trakcie Festiwalu odbędą się również warsztaty wokalne prof. Heleny Łazarskiej, spotkania z twórcami, artystami i muzykologami (m.in. z Mariuszem Trelińskim) w ramach Akademii Festiwalowej, wystawa zdjęć z festiwalowego archiwum oraz sesja muzykologiczna poświęcona Wandzie Landowskiej (organizowana przez Instytut Muzykologii UJ).

Więcej