Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2008 2009 2010 2011 2012
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

22. Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich odbędą się w dniach 22-29 maja 2010 roku, a zainauguruje je tradycyjnie koncert w Zielone Świątki, w niedzielę 23 maja. Organizatorem festiwalu jest Oddział Krakowski Związku Kompozytorów Polskich.

Do najważniejszych wydarzeń festiwalu należeć będzie Koncert pamięci prof. Adama Kaczyńskiego, zmarłego w lutym tego roku pioniera nowej muzyki w Polsce, twórcy i kierownika zespołu MW2. Szczególnie istotna będzie prezentacja przez solistów słowackich najnowszych utworów Romana Bergera, z okazji 80. urodzin kompozytora i muzykologa żyjącego w Bratysławie, ale należącego do kręgu najwybitniejszych polskich twórców. Usłyszymy dzieła Zbigniewa Bujarskiego, Stefana Kisielewskiego, Juliusza Łuciuka, Krystyny Moszumańskiej-Nazar, Romana Palestra, Marka Stachowskiego, Adama Walacińskiego. Festiwal zaszczycą światowe prawykonania utworów kompozytorów szwajcarskich: Lukasa Langlotza i Michela Rotha z Bazylei, obecność kompozytora Michela Merlet z Paryża oraz wykonanie słynnych dzieł jednego z najwybitniejszych twórców muzyki w XX w. Maurizio Kagela (Phonophonie). Z kolei 150. rocznicę urodzin Gustawa Mahlera organizatorzy uczczą uczestnictwem w międzynarodowym projekcie „Mahler.reflected”. Wystąpi Mitteleuropäische Orchester z Wiednia z solistkami Kaoko Amano i Dorą Armannsdottir pod dyrekcją Ajtona Csaby, Orkiestra Muzyki Nowej z Katowic z Szymonem Bywalcem, Zespół MW2, Cracow Duo (wiolonczelista Jan Kalinowski, pianista Marek Szlezer), Airis Quartet oraz wybitni soliści krakowscy: klawesynistka Elżbieta Stefańska, flecistka Barbara Świątek-Żelazna, pianista Marek Mietelski, a także Cezary Sanecki, pianista z Łodzi. A wśród młodych wykonawców śpiewaczki Barbara Pietrzak, Olga Rusin, Joanna Święszek, flecistka Renata Guzik, waltornista Wojciech Kamionka, perkusista Tomasz Sobaniec, pianiści Weronika Krówka i Paweł Kubica.

Ponadto odbędzie się wieczór promocyjny trzech płyt CD Juliusza Łuciuka, wydanych przez Acte Préalable. W Kinie Pod Baranami będzie miał miejsce pokaz specjalny filmu Katyń Andrzeja Wajdy z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Na zakończenie festiwalu, w 5. rocznicę „odejścia Ojca Świętego do Domu Ojca Swego” w Bazylice Papieskiej w Wadowicach wystąpi Chór Mariański pod dyr. Jana Rybarskiego. W programie utwory do poezji Karola Wojtyły.

W ramach cyklu wykładów i spotkań towarzyszących festiwalowi w Instytucie Muzykologii UJ wystąpią: prof. Jürg Henneberger z Hochschule für Musik i Robert Koller z Bazylei, prof. Stefania Pawłyszyn z Akademii Muzycznej ze Lwowa oraz prof. Roman Berger ze Słowackiej Akademii Nauk z Bratysławy.

Koncerty odbywają się w Sali Koncertowej „Florianka”, Akademii Muzycznej oraz w Instytucie Muzykologii UJ. Sprzedaż biletów w cenie 20 i 10 zł na godzinę przed rozpoczęciem koncertów. Wstęp wolny dla studentów Akademii Muzycznej, Instytutu Muzykologii UJ oraz uczniów.

Dyrektorem artystycznym festiwalu i autorem jego koncepcji programowej jest muzykolog Jerzy Stankiewicz, prezes Oddziału Krakowskiego ZKP.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej