Polmic - FB

koncerty

2008 2009 2010 2011 2012
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie odbywa się rokrocznie w listopadzie pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Jacka Majchrowskiego. Szósta edycja Festiwalu w 2010 roku odbędzie się w dniach 5-11 listopada.

Program Festiwalu i dobór wykonawców stanowi o jego oryginalności wśród innych imprez muzycznych – repertuar składa się z kompozycji polskich, zaś wykonawcy to nie tylko największe polskie sławy, ale także uznani artyści z zagranicy. Organizatorzy Festiwalu mają nadzieję, że dzięki uczestnictwu w Festiwalu wielu artystów włączy na stałe do swego repertuaru utwory polskie, przygotowane specjalnie na krakowskie koncerty, tym samym propagując polskie dokonania kompozytorskie na całym świecie. Dotąd gwiazdami festiwalu byli słynna amerykańska grupa Kronos Quartet oraz światowej sławy skrzypek Nigel Kennedy, a także: Academy of St. Martin in the Fields, London Sinfonietta, Elżbieta Chojnacka, Akiko Suwanai, Piers Lane, Peter Jablonski, Jonathan Plowright, Grigorij Żyslin i wielu innych. Festiwal gościł również wybitnych kompozytorów: Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Pawła Mykietyna. W czasie Festiwalu odbywają się warsztaty wokalne prof. Heleny Łazarskiej. Koncerty festiwalowe są transmitowane drogą radiową, co stwarza szerokiemu gronu melomanów możliwość obcowania z polską muzyką. A repertuar to nie tylko najbardziej znane kompozycje, ale także utwory zapomniane (prezentowane często w formie historycznych prawykonań) i nowe kompozycje zamawiane specjalnie na potrzeby Festiwalu.

W 2010 roku wystąpią m.in.: The London Sinfonietta, brytyjski zespół muzyki dawnej Retrospect Ensemble, wiedeński Hugo Wolff Quartet oraz Opera Bałtycka z Halką Stanisława Moniuszki w reżyserii Eweliny Pietrowiak. Na otwarcie Festiwalu znakomita okazja dla melomanów – będzie można wysłuchać koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina w interpretacji laureata XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fr. Chopina – Francois Dumonta. Ciekawie zapowiada się również koncert utworów Mikołaja Zieleńskiego w Kościele oo. Franciszkanów z udziałem: Emmy Kirkby – sopran, Joela Frederiksena – bas i Jana Tomasza Adamusa – organy.

Więcej