Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2009 2010 2011 2012 2013
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W dniach 4-7 sierpnia 2011 roku odbędzie się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sopot Classic”. Wydarzenie to jest rezultatem inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz Urzędu Miasta Sopotu. Festiwal ma na celu promocję i prezentację interesujących wykonań dzieł muzyki klasycznej z udziałem znanych solistów. W programie festiwalu znajdą się koncerty symfoniczne i kameralne, panel dyskusyjny pt. Muzyka Naszych Czasów oraz projekcje filmu pt.: Młodzi Kompozytorzy w hołdzie Chopinowi.

Do udziału w tegorocznym festiwalu zostali zaproszeni artyści zagraniczni - utalentowani przedstawiciele młodego pokolenia - wspaniała skrzypaczka Leticia Moreno z Hiszpanii, mezzosopranistka Irina Zhytynska z Ukrainy, polski tenor Przemysław Borys oraz uznany w Europie austriacki flecista Michael Martin Kofler.

Ponad to w ramach Festiwalu odbył się również I Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego, którego wyniki poznaliśmy na początku lipca. Konkurs miał na celu pobudzenie, inspirowanie środowiska kompozytorskiego w zakresie twórczości muzyki klasycznej oraz popularyzację dzieł młodych twórców. Idea organizacji konkursu znalazła poparcie prof. Krzysztofa Pendereckiego. Zwycięskie utwory - Przepiękne smyczki Natalii Cherniy z Wrocławia oraz Muzyka na smyczki Kamila Cieślika z Gdańska zostaną wykonane podczas Festiwalu. Mając przeświadczenie o konieczności wprowadzania powstającej dziś muzyki do szerokiego obiegu kultury, organizatorzy starali się stworzyć szansę młodym kompozytorom, aby ich twórczość zaistniała w wielu salach koncertowych Trójmiasta. Krzysztof Penderecki osobiście wręczy nagrodę autorom najlepszych kompozycji.
Festiwalowi towarzyszyć będzie także panel dyskusyjny, który poprowadzi Adrianna Poniecka-Piekutowska, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Koncerty festiwalowe odbędą się w sopockich kościołach, w Państwowej Galerii Sztuki oraz w przestrzeni otwartej na Scenie Letniej Zatoki Sztuki.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej