Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2012 2013 2014 2015 2016
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Występ Ewy Podleś, Polska Gala Operowa i wykonanie Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego to tylko część bogatego programu 10. edycji Festiwalu Muzyki Polskiej, który odbędzie się w Krakowie w dniach 4-20 lipca 2014 roku.

Od 10 lat krakowscy melomani oraz spragnieni kontaktu z polską kulturą turyści mogą uczestniczyć w festiwalu, który – na najszerszą w Polsce skalę – propaguje utwory z dorobku rodzimych kompozytorów. Od początku pomysłem organizatorów festiwalu było, by promować polską muzykę poprzez jej prezentację w wykonaniu światowej klasy artystów. Pod tym względem także dziesiąta edycja Festiwalu powinna zachwycić publiczność.

4 lipca podczas Inauguracji 10. Festiwalu Muzyki Polskiej, będziemy świadkami prezentacji dzieł wielkich indywidualności XX wieku. Cztery różne pokolenia, cztery odmienne pomysły muzyczne i jedna cecha łącząca Karola Szymanowskiego, Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego i Pawła Mykietyna - nowatorskość. W koncercie udział wezmą: Łukasz Długosz, wybitny wirtuoz-flecista, laureat licznych konkursów fletowych w Polsce i za granicą oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, ciesząca się dużym poważaniem w kraju i na arenie międzynarodowej, a nad całością zapanuje charyzmatyczny maestro Alexander Liebreich, okrzyknięty przez prasę jednym z najbardziej rokujących i interesujących przedstawicieli nowej generacji dyrygentów.

13 lipca, w niedzielę festiwal zaprasza na Polską Galę Operową. Tego wieczoru przeniesiemy się w świat szlacheckich dworków, mieszczańskich domków i pod strzechy górali. Zabrzmią sławne arie i partie chóralne operowych twórców umiejących wyrazić całe bogactwo polskich tradycji. Bez ich melodii nie bylibyśmy w stanie wyobrazić sobie polskiej twórczości operowej: Stanisław Moniuszko z fragmentami oper Halka, Hrabina i Paria, Feliks Nowowiejski (Legenda Bałtyku), Władysław Żeleński z arią z opery Janek i Roman Statkowski z polonezem z Marii. Wspaniałych wrażeń dostarczą nam wybitni soliści wraz z Chórem Polskiego Radia oraz Sinfonią Iuventus pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. Zaśpiewa Elżbieta Szmytka (sopran), zaś partię tenorową wykona Andrzej Lampert.

W trzecim tygodniu festiwalu, w sobotę, odbędzie się „przegląd” polskiej twórczości pieśniowej w wykonaniu fenomenalnej, światowej sławy śpiewaczki Ewy Podleś (kontralt). Dzięki niej będziemy mogli prześledzić, jak gatunek pieśni ewoluował w twórczości wielkich polskich kompozytorów. Ewa Podleś wystąpi w towarzystwie Garricka Ohlssona, zwycięzcy VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Podczas finałowego koncertu Festiwalu, 20 lipca usłyszymy monumentalne dzieło Krzysztofa Pendereckiego Polskie Requiem w przestrzeni sakralnej – w kościele św. Katarzyny – w wykonaniu znakomitych śpiewaków, Chóru Filharmonii Krakowskiej i Sinfonii Iuventus pod dyrekcją Macieja Tworka. 

Podczas festiwalu zostanie również wręczona, już po raz czwarty, nagroda Złotej Polskiej Muzy. Wyróżnienie to przyznawane jest od 2008 roku, co dwa lata przez organizatorów festiwalu - Stowarzyszenie Muzyki Polskiej - za wybitny wkład w promocję muzyki polskiej na świecie.

Więcej