Polmic - FB

opisy płyt (H)Huber Hans

Works for violin and piano


Sonata B-dur op. 42 nr 2
Sonata G-dur op. 119 nr 7
Graziosa Poetic pieces op. 99

Wyk.: Agnieszka Marucha - skrzypce, Tomasz Pawłowski - fortepian

* Acte Préalable 2012 – AP0266, DDD 68'23"

Na pierwszej polskiej płycie poświęconej twórczości skrzypcowej Hansa Hubera znajdują się dwie sonaty skrzypcowe (Sonata B-dur nr 2 op. 42 oraz Sonata G-dur op. 119 Graziosa) oraz cykl miniatur Utwory poetyckie op. 99. Nagranie powstało przy współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina, a honorowy patronat nad nim objęła Ambasada Szwajcarii w Polsce. Płyta jest światową premierą fonograficzną. Solistką i inicjatorką nagrania jest Agnieszka Marucha – laureatka międzynarodowych konkursów skrzypcowych, solistka, kameralistka, pedagog. Od wielu lat propaguje zapomnianą muzykę europejską w kraju i za granicą. To trzecia płyta w dorobku artystki, po utworach kameralnych na dwoje skrzypiec i fortepian (AP0159) oraz płyty solowej z twórczością Zygmunta Stojowskiego (AP0221).

Tym razem skrzypaczka wzięła na warsztat utwory kameralne Hansa Hubera (1852-1921), szwajcarskiego kompozytora i pianisty. Na przełomie XIX i XX wieku jego zróżnicowana gatunkowo twórczość była często wykonywana, publikowana przez najlepsze wydawnictwa europejskie i wysoko ceniona. Powodzeniem cieszyły się zwłaszcza kantata Pandora op. 66, napisana do tekstów Goethego oraz pierwsza symfonia Tell op. 63. W chwili obecnej muzyka Hubera jest prawie zapomniana, a w Polsce zupełnie nieznana. Wielka szkoda, gdyż zawiera ona w sobie najlepsze cechy charakteryzujące sztukę późnego romantyzmu. Jest bardzo melodyjna, pełna epickiej przestrzeni i elegijnego spokoju. Obie sonaty skrzypcowe to rozbudowane, wielowymiarowe kompozycje, niezwykle wartościowe. Zawierają wiele fragmentów wirtuozowskich, obfitują w cytaty muzyczne i elementy taneczne. Jest w tych utworach szwajcarski folklor, rosyjska zaduma i lekkość wiedeńskiego walca. Z kolei Utwory poetyckie op. 99 to muzyczne perełki, urokliwe, finezyjne i dopracowane. Jest to kameralistyka najwyższej próby!

Płyta sprawi prawdziwą przyjemność zarówno koneserom, jak i początkującym melomanom. Wydana przez Acte Prealable, która specjalizuje się w promowaniu zapomnianej muzyki w wykonaniu wybitnych polskich artystów, oferuje nie tylko interesujący repertuar w bardzo dobrym wydaniu, ale i przepiękną oprawę graficzną oraz starannie przygotowaną książeczkę. Autorką obszernego omówienia nagranych utworów oraz tekstu biograficznego o Huberze (w językach polskim, angielskim i niemieckim) jest Agnieszka Marucha.

(Agnieszka Marucha)