Polmic - FB

omówienia utworów (W)

A B C D E F G H J K L Ł M N O P R S T U W Z Ż


Wielecki Tadeusz

Opened Series IVna kontrabas solo


(1984)

08'50"POSŁUCHAJ

Opened Series to kilka utworów przeznaczonych do wykonania na kontrabasie, głównie przez ich autora. Mógłbym powiedzieć, że komponowały mi się same, bo przy instrumencie, w odruchu, bez zbytniej kalkulacji. No i komponowały się w różnym czasie (pierwszy w 1982 r.), bo – jak zeznałem kiedyś w nazbyt może kokieteryjnym komentarzu – ten cykl „to zasada pamiętnika – konstruuje go czas upływający, dopisujący rozdział do rozdziału. To idea dziennika”. I rzeczywiście było moim zamiarem prowadzić ów dziennik w miarę systematycznie i „póki smyczek w dłoni”. Faktem jest, że tych sześć raptem utworów, które powstały dotychczas, to w pewnym sensie zapis chwili. Bo do ich komponowania podchodziłem z założeniem, że interesuje mnie „teraz”, stan aktualny (świadomości, wyobraźni, ducha), nie zaś – jak to ma miejsce zazwyczaj – z nastawieniem ku „następnie”, ku temu, co potem. Mówię „zazwyczaj”, bo jednak podstawą działania twórcy jest nieukojone odczucie konieczności zmiany. I nawet jeżeli z kolejnym, konstruowanym w natężeniu jaźni i ze wzrokiem utkwionym przed siebie utworem, rzeczy pozostają jakimi były, to zmienia się, kto próbował zmiany. A Opened Series, to od początku miała być podróż do teraz, wgląd w chwilę. Czwarta kompozycja z Opened Series zdarzyła się w 1984 roku.

Tadeusz Wielecki (tekst w książce programowej „Warszawskich Spotkań Muzycznych” 2008)


Sześcioczęściowy cykl utworów Opened Series na kontrabas solo powstał w latach 1982-1993. Są to wirtuozowskie utwory, wykorzystujące instrument (bez preparacji, czy przetworzenia elektronicznego) w sposób totalny, także z wykorzystaniem dodatkowych przedmiotów, brzmień perkusyjnych i śpiewu. Ekspozycja czystej brzmieniowości nie wyklucza jednak fragmentów lirycznych. W IV Serii quasiimprowizacyjny przebieg regulowany jest wyrazową zmiennością sześcioczęściowej formy: Agitato, Tranquillo bizzaramente, Con spirito, Grave appasionato- impetuoso, Largo ma furioso, Dolente.

Krzysztof Szwajgier (tekst w książeczce płyty „Muzyka Polska Dzisiaj – Portrety Współczesnych Kompozytorów Polskich – Tadeusz Wielecki” - polmic 092 / PRCD 1744)