Polmic - FB

omówienia utworów (T)

A B C D E F G H J K L Ł M N O P R S T U W Z Ż


Trębacz Ewa

Minotaurna waltornię i dźwięk surround

(2005, wersja z 2011)

14’36”

POSŁUCHAJ


komplet materiałów wykonawczych dostępny jest na stronie domowej Kompozytorki: http://ewatrebacz.com/scripts/downloads.php?project_id=2

Minotaur to podróż przez labirynt przestrzeni dźwiękowych. Utwór powstał w ścisłej współpracy z amerykańskim waltornistą Josiahem Boothby'm i jest wynikiem mojego zainteresowania instrumentami muzycznymi jako obiektami historycznymi, odkrywanymi na nowo w ich „naturalnych” środowiskach za pomocą nowoczesnych technologii.

Realizacja Minotaura bardziej przypominała proces produkcji filmowej niż typową praktykę kompozytorską. Utwór jest wynikiem serii sesji nagraniowych w naturalnych przestrzeniach o unikalnych cechach akustycznych, m.in. St. James Cathedral w Seattle, na pustyni na wschodzie stanu Washington i na wschodnich zboczach gór Kaskadowych w Stanach Zjednoczonych. Materiał dźwiękowy nagrałam i zrealizowałam w technice ambisonics, umożliwiającej w pełni trójwymiarową rejestrację i reprodukcję dźwięku. Polska premiera Minotaura miała miejsce podczas 48. edycji festiwalu "Warszawska Jesień” w 2005, w Hali Najwyższych Napięć w Warszawie.


Warstwa elektroniczna utworu została zrealizowana w ambisonics przez Ewę Trębacz w Center for Digital Arts and Experimental Media (DXARTS), University of Washington, Seattle.