Polmic - FB

recenzje płyt (R)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż


Roman Palester

Roman Palester. Muzyka kameralna i fortepianowa


Preludia na fortepian

Etiudy na fortepian

Duety na dwoje skrzypiec

Sonata na dwoje skrzypiec i fortepian

Taniec polski (fragment z baletu Pieśń o Ziemi)

Wyk.: Jakub Tchorzewski - fortepian, Duo Viennese: Paweł Zalejski i Monika Hager Zalejski

* Warner Music Poland 2016 - 01902 9 58749 3 3

Roman Palester należał do najwybitniejszych kompozytorów swego pokolenia, po decyzji o emigracji w czasach stalinowskich i po podjęciu współpracy z Radiem Wolna Europa wprowadzono w PRL zapis cenzury na jego kompozycje. Mimo cofnięcia po latach tych zakazów, wybitna twórczość Palestra nigdy szerzej nie zaistniała w świadomości polskich melomanów. Rok 2017, w którym przypadnie 110. rocznica urodzin kompozytora będzie okazją do choćby częściowego zapełnienia tej dotkliwej luki.

Nowa płyta jest pierwszą monograficzną, nowo nagraną płytą CD z muzyką Romana Palestra na polskim i światowym rynku. Pomysłodawcą jej programu był wybitny pianista Jakub Tchorzewski, znany ze śmiałych poszukiwań nowego, nieodkrytego repertuaru XX w., a w nagraniu udział wzięła także para prześwietnych skrzypków tworzących Duo Viennese: Paweł Zalejski (również prymariusz sławnego Apollon Musagete Quartett) oraz Monika Hager Zalejski. Na płycie zarejestrowano Preludia i Etiudy na fortepian, Duety na dwoje skrzypiec, Sonatę na dwoje skrzypiec i fortepian, a także Taniec polski – brawurową transkrypcję fragmentu muzyki baletu Pieśń o Ziemi.

Płyta została wydana przez Warner Music Poland–Polskie Nagrania przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerami projektu była Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Polskie Radio – Program 2, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne.