Polmic - FB

indeks osób (B)



Bajkowska Lidia

Bajka o Piosence i nutkach: muzyka dla najmłodszych


Fundacja „Edukacja z wartościami”, Warszawa, 2017
W grudniu 2017 roku wznawiana jest Bajka o Piosence i nutkach Lidii Bajkowskiej. Jest to nie tylko wciągająca lektura dla dzieci, ale także wspaniały podręcznik do nauki nut i gry na fortepianie – zarówno w przedszkolach, szkołach podstawowych i muzycznych. Ponadto tytuł ten przez wiele lat wpisany był na listę podręczników Ministerstwa Edukacji Narodowej dla klas I – III. Od lat rekomendowany jest również w wielu publikacjach dydaktycznych, poradnikach metodycznych i programach nauczania dla szkół muzycznych. To naprawdę zaskakujące, gdyż „Bajka” obchodzi właśnie swój 25 jubileusz.

Książka opowiada o siedmiorgu Dzieciach-Nutkach, których imiona i przygody służą dydaktyce nauczania nazw literowych nut. I tak oto Nutka Celinka jest za mała, by samodzielnie wejść na Drabinę-Pięciolinię, dlatego siada na ławeczce pod nią. Dzięki temu dzieci doskonale rozumieją dlaczego nutę c1 piszemy na pierwszej dodanej linii dolnej… Nutka Danusia była niegrzeczna, więc zostaje ukarana – nie wchodzi na drabinę, ale siada na łączce pod pięciolinią. Nutka Ewa wskakuje natomiast na linię pierwszą. Historie pozostałych nutek, Franka, Grzesia, Anki i Henia tłumaczą dalsze zasady położenia nut na polach i liniach pięciolinii. Świat wysokich i niskich dźwięków otwierają przed nimi wysoki i chudy Profesor Wiolin oraz gruby i niski Profesor Bas. Edukacja muzyczna staje się tak prosta, że nawet najmłodsze dzieci, bo zaledwie 3-letnie doskonale rozumieją notację muzyczną i odnajdują „głosy” swoich ulubionych bohaterów na klawiaturze fortepianu.

Bajka o Piosence i nutkach to jednak nie tylko profesjonalne, acz bajkowe wprowadzenie najmłodszych do nauki gry z nut na instrumencie. Fabuła książki oparta jest na metodzie edukacji muzycznej jej autorki, dlatego mali czytelnicy poznają przygody bohaterów zgodnie z zasadami Metody Bajkowskiej (1. Świadoma percepcja; 2. Świadome odtwarzanie; 3. Świadome tworzenie). I tak na początku dzieci wprowadzane są w świat muzyki klasycznej i uczą się jej słuchać poprzez cztery proste kontrasty (muzyka wesoła i smutna, głośna i cicha, szybka i wolna, wykorzystująca dźwięki wysokie i niskie). Później narracja książki prowadzi do historii o siedmiu Nutkach, ucząc ich położenia na pięciolinii i klawiaturze fortepianu. W trzecim kroku dzieci zachęcane są do zabawy w układanie własnych mini-kompozycji.

bKsiążkę uzupełniają przeznaczone dla nauczycieli Wskazówki metodyczne do Bajki o Piosence i nutkach. Publikacja ta zawiera kilkadziesiąt scenariuszy bajkowych lekcji muzycznych, które doskonale sprawdzą się zarówno w przedszkolu i szkole podstawowej, ale stanowić będą też cenne źródło pomysłów podczas indywidualnych lekcji fortepianu.

Obie publikacje wznawiane są obecnie przy wsparciu środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki czemu cały nakład trzech tysięcy Wskazówek metodycznych będzie bezpłatny dla nauczycieli. Więcej informacji o tym projekcie można znaleźć na stronie www.EdukacjaMuzyczna.pl. Bajkę o Piosence i nutkach można zamówić w ramach przedsprzedaży już w listopadzie poprzez portal: https://wspieram.to/Bajka-o-Piosence.

Lidia Bajkowska jest bestsellerowym pisarzem, nauczycielem fortepianu oraz twórcą zerówek muzycznych. W ramach swoich studiów doktoranckich na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki ówczesnej Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie założyła pierwszą zerówkę muzyczną w Polsce (1980–1981), którą prowadziła w ramach badań nad własną metodą edukacyjną. Projekt zakończył się sukcesem, ale chwilę później wprowadzono stan wojenny. Na szczęście idea zerówek muzycznych przetrwała do dziś. Wydana przez nią Bajka o Piosence i nutkach wciąż jest jednym z największych bestsellerów na polskim rynku, który w latach 1992–1996 rozszedł się w rekordowym nakładzie 600.000 egzemplarzy. Miejmy nadzieję, że zachęci tysiące dzieci do edukacji muzycznej.