Polmic - FB

recenzje książek (W)

A B C D E F G H I J K L M N P R S Ś T W Z Ż


Wieczorek Marlena, Bolesławska-Lewandowska Beata, Gamrat Małgorzata, Nowicka-Ciecierska Magdalena (red.)

Sto lat muzycznej emigracji. Kompozytorzy polscy za granicą (1918–2018)


Fundacja MEAKULTURA, Gliwice 2018, s. 358

ISBN: 978-83-952271-0-3

Sto lat muzycznej emigracji. Kompozytorzy polscy za granicą (1918–2018) to pierwsze polskie wydawnictwo poświęcone kompozytorom emigracyjnym. Autorem koncepcji jest muzykolog dr Marlena Wieczorek – założycielka i prezes Fundacji MEAKULTURA.

Sto lat muzycznej emigracji to pierwsza publikacja w polskiej literaturze, która zgłębia temat emigracji wśród kompozytorów XX wieku tak kompleksowo – obok twórców z kręgu muzyki poważnej przybliżając również artystów z dziedziny muzyki jazzowej i filmowej, a nawet popularnej. To unikalne na skalę polską wydawnictwo – blisko 50 autorów, ponad 200 kompozytorów, niemal 100 ilustracji, 63 mini wywiady i 15 obszernych artykułów przekrojowych. W pierwszych dwóch częściach znalazły się teksty popularyzatorskie, a w trzeciej fakty biograficzne z tradycyjnych leksykonów zastąpi atrakcyjna forma mini wywiadów ze specjalistami, którzy opowiedzą zarówno o twórczości, jaki i o osobowości i anegdotach z życia wybranych kompozytorów.

"Jest to próba przywrócenia polskiej kulturze twórczości niewystarczająco obecnej, źle obecnej, a czasami zupełnie nieobecnej. Czytelnik może być czasem zaskoczony tym, ilu nazwisk nie znał, albo też ilu nie wiązał nigdy z kontekstem emigracyjnym. [...] Jak każda dobra książka o sztuce, także i ta będzie zmuszać do rewizji własnej wiedzy i własnych przekonań, do przewartościowań i do poszukiwania nowych sposobów rozumienia artystycznej sytuacji, w jakiej jesteśmy. [...] Zostaje tylko zachęcić do lektury i obiecać, że będzie to czas dobrze wykorzystany" – dr hab. Krzysztof Moraczewski.

(tekst wydawcy)