Polmic - FB

opisy płyt (Ł)Ł. Farcinkiewicz, M. Raczyński, A. Rocławska-Musiałczyk, S. Godziemba-Trytek, Z. Falkowska, M. Ziółkowski, S. Szymański, A. Chmielewska, M. Malec, Ł. Urbaniak, J. Krutul, K. Danel

Śpiewajmy! Młodzi – młodym


1. Łukasz Farcinkiewicz – Canticum novum

2. Marek Raczyński – Chciałbym zaśpiewać ci

3. Anna Rocławska-Musiałczyk – …dotknięciem chwili...

4. Szymon Godziemba-Trytek – Sonnet VIII

5. Zuzanna Falkowska – Singin'

6. Michał Ziółkowski – Idzie na pola idzie na bory

7. Sebastian Szymański – Śpiewajcie

8. Aleksandra Chmielewska – The Singers

9. Michał Malec – I Heard You Singing

10. Łukasz Urbaniak – Cantus

11. Jan Krutul – Let Your Singing Transcend the Borders

12. Katarzyna Danel – I Don't Sing

Wyk.: Polski Narodowy Chór Młodzieżowy, Agnieszka Franków-Żelazny – dyrygent

* Narodowe Forum Muzyki, CD Accord 2019 (NFM 62, ACD 262-2)

Total time: 64:34

Śpiew to najbardziej organiczna forma muzykowania, a także sposób wyrażania emocji oraz osobowości. Śpiewanie ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej, a śpiew zespołowy ma dodatkowo nieocenione walory społeczne. Dlatego od zarania dziejów człowiek używał dźwięków w bardzo różnych celach, m.in. religijnych, jako sposobu na odstraszanie przeciwnika czy dodanie sobie uroku w oczach partnera. Dzisiejsze badania wyraźnie wskazują, że podczas śpiewania wzrasta poziom poczucia szczęśliwości oraz nawiązują się więzi między współśpiewakami. Zachwyt nad fenomenem zjawiska, jakim jest śpiew zespołowy, od początku towarzyszył sesjom edukacyjnym Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego. Każda bez wyjątku skupiała młodych ludzi kochających śpiew, a jednocześnie pragnących podwyższać swoje, i tak już wysokie, kompetencje muzyczne i wokalne. Powstało tym samym miejsce, w którym spotykają się duże umiejętności i profesjonalne tempo pracy, z entuzjazmem i radością muzykowania.

Z okazji 5. urodzin projektu postanowiliśmy wyrazić naszą pasję wokalną, poprosiliśmy więc dwanaścioro młodych polskich kompozytorów, aby napisali utwory do dowolnie wybranych tekstów oddających ich spojrzenie na temat szeroko pojętego śpiewu. Powstała kolekcja dwunastu niezwykle kolorowych kompozycji, z których każda jest inna, bo każda wyraża innego twórcę. Znalazły się więc utwory zarówno do tekstów religijnych, jak i świeckich, jedne były inspirowane motetem renesansowym i polichóralnością, a inne muzyką gospel, jazzem i bluesem. Połączenie tych dwunastu punktów widzenia młodych kompozytorów z talentami i energią sześćdziesięciorga młodych śpiewaków dało niezwykły efekt, który postanowiliśmy uwiecznić na niniejszej płycie.

(Agnieszka Franków-Żelazny)