Polmic - FB

opisy książek (G)Gwizdalanka Danuta

Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim. O osobie, muzyce, przyjaciołach, wyznawcach i (urojonych) wrogach. O inspiracjach, fascynacjach i fobiach


Kraków, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 2021, 872 s.

ISMN 978-83-224-0985-5

Książka Uwodziciel autorstwa Danuty Gwizdalanki, poświęcona Karolowi Szymanowskiemu, wydana została przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w 2021 roku.

Autorka postanowiła zaprezentować historię Szymanowskiego, odbiegając od klasycznej, chronologicznie opisującej życie bohatera biografii. Początkowe rozdziały dotyczą relacji Szymanowskiego – z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi z różnych części świata. Głównym tematem kolejnych rozdziałów jest twórczość artysty. Poznajemy go w roli kompozytora i pianisty, a także poety i pisarza. Danuta Gwizdalanka próbuje rozprawić się z mitami o Karolu Szymanowskim.

Jak sama pisze w przedmowie: „Postanowiłam [...] przyjrzeć się twórcy Harnasiów, wychodząc przy tym z założenia, że w XXI wieku nie mamy już powodów do wpadania w jakiekolwiek kompleksy ani do „brązowienia" twórców narodowej kultury”. Danuta Gwizdalanka sięga po bogatą korespondencję, liczne wspomnienia, dokumenty z epoki. Z książki wyłania się obraz człowieka świadomego swego geniuszu, przygniecionego tym, że wyprzedza swą epokę, wewnętrznie rozdartego zarówno ze względu na swą homoseksualność, jak i życie na krawędzi w bohemicznych miazmatach, kapryśnego i o nieodpartym uroku równocześnie.

Książkę wieńczy galeria portretów artysty stworzonych przez jego przyjaciół literatów.

Poświęcono tej pracy kilka recenzji krytycznych znawców polskiej muzyki współczesnej (w kolejności chronologicznej):

Dodatkowe informacje o ksiażce - na stronie: https://pwm.com.pl/