Polmic - FB

omówienia utworów (P)

A B C D E F G H J K L Ł M N O P R S T U W Z Ż


Paderewski Ignacy Jan

Drogi do Niepodległej


Gdańsk, Polski Chór Kameralny 2022, 192 s.

ISBN 978-83-940722-2-3

polmicPolski Chór Kameralny, z inicjatywy dyrektora Jana Łukaszewskiego, wydał album nutowy Drogi do Niepodległej. Niezwykle interesująca i unikatowa publikacja, wzbogacona o zdjęcia i słowo z ciekawym opisem historyczno-muzykologicznym, zawiera 14 pieśni legionowych oraz 4 utwory Ignacego Jana Paderewskiego, opracowane na chór a cappella przez Ireneusza Łukaszewskiego. Wydawnictwo zostało sfinansowane przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

Premiera albumu odbyła się 12 maja 2022 roku – dokładnie w 87. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego.

Publikacja stanowi utrwalenie interesujących opracowań pieśni legionowych i pieśni Ignacego Jana Paderewskiego do słów Adama Asnyka autorstwa Ireneusza Łukaszewskiego, wybitnego chórmistrza i kompozytora, co niewątpliwie przysłuży się popularyzacji tej bezprecedensowej części polskiej kultury muzycznej. Celem wydania jest wzbudzenie zainteresowania muzycznego oraz ciekawości historycznej dotyczącej drogi do niepodległości, jaką przebyła Rzeczpospolita Polska, pełnej fascynujących i heroicznych losów legionistów oraz wzorcowych postaw patriotycznych.

W albumie chóralnym Drogi do Niepodległej oprócz materiału nutowego znajdują się fotografie związane z Legionami Polskimi i reprodukcje rysunków Artura Grottgera. Wydany jest w kunsztownej oprawie wizualnej (196 stron w formacie B4) autorstwa Dominiki Gzowskiej, gdańskiej malarki i projektantki.

Album przeznaczony jest dla wszystkich, którzy są zainteresowani śpiewem chóralnym. Poprzez niezwykły kunszt utworów zamieszczonych w albumie i jednocześnie umiarkowany stopień trudności wykonawczych pieśni, publikacja ta może stanowić źródło inspiracji dla chórmistrzów i zespołów zarówno w ruchu amatorskim, jak i profesjonalnym, także na poziomie szkolnym.

Drogi do Niepodległej udostępnione zostaną bezpłatnie bibliotekom, szkołom, instytucjom muzycznym, muzeom, w nadziei, że wkrótce wzbogacą repertuary licznych koncertów.

Więcej: https://www.polskichorkameralny.pl/pl/aktualnosci-blog/premiera-albumu-nutowego-drogi-do-niepodleglej 

Inga Szczerbińska