Polmic - FB

recenzje płyt (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż


Artur Malawski, Zbigniew Turski

-


Artur Malawski Uwertura
Zbigniew Turski Koncert skrzypcowy nr 1, Symfonia nr 2 "Symfonia Olimpijska"

Wyk.: Tadeusz Wroński - skrzypce, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Jan Krenz, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Stanisław Wisłocki, dyr. Andrzej Markowski
* Olympia 1990 - OCD 327, DDD 59'59''
Trzy prezentowane na płycie utwory powstały w trudnych latach narzucania twórcom ideologii socrealistycznej przez komunistyczne władze. Te utwory są jednak dowodem, że nawet w tak niełatwych czasach mogły powstawać dzieła wartościowe i ciekawe. Uwertura Artura Malawskiego, formalnie tradycyjna, ale bogata pod względem ekspresyjnym, to jeden z najlepszych polskich utworów tego rodzaju. II Symfonia Zbigniewa Turskiego zawdzięcza swój podtytuł XIV Igrzyskom Olimpimjskim rozgrywanym w 1948 roku w Londynie. Na zorganizowanym z tej okazji konkursie kompozytorskim - The Olympic Art Competition - Zbigniew Turski zdobył I nagrodę. Jego Koncert skrzypcowy jest o trzy lata późniejszy i odznacza się wirtuozerią partii solowej, także ciekawą dramaturgią oraz pomysłami melodycznymi i kolorystycznymi.
Warto podkreślić, że na płycie znalazły się archiwalne nagrania z lat 1962 - 1968, a Tadeusz Wroński, Stanisław Wisłocki i Andrzej Markowski to już legendy polskiej muzyki.