Polmic - FB

recenzje płyt (R)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż


Ludomir Różycki

Pan Twardowski


balet w trzech aktach (dziewięć obrazów)

Wyk.: Janina Ruśkiewicz - sopran, Bogdan Paprocki - tenor, Chór Żeński i Orkiestra Teatru Wielkiego w Warszawie, dyr. Antoni Wicherek
* Polskie Nagrania 2006 - PNCD 862 A-B, DDD 40'58"+65'00" (2CD)
Jednym z najbardziej znanych polskich baletów jest Pan Twardowski Ludomira Różyckiego, napisany w latach 1919-20 do libretta żony kompozytora – Stefanii Różyckiej, na motywach powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego Mistrz Twardowski. Prapremiera dzieła w dniu 9 maja 1921 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie pod kierownictwem Emila Młynarskiego odniosła wielki sukces i już w następnych latach balet wystawiony został m.in. w Kopenhadze, Pradze, Zagrzebiu i Bratysławie. W samej stolicy Polski do wybuchu II wojny światowej odbyło się ponad 500 jego przedstawień.
Niniejsza publikacja jest pierwszym płytowym wydaniem pełnej wersji muzyki z baletu Różyckiego. Nagrania tego dokonano w 1973 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie na specjalne zamówienie Ministerstwa Kultury i Sztuki, z myślą o jego wykorzystaniu podczas premiery Pana Twardowskiego w Hawanie w grudniu 1974 roku podczas otwarcia festiwalu kultury polskiej. Inscenizację w Teatrze Wielkim w Warszawie przygotował Witold Gruca, kierownictwo muzyczne sprawował Antoni Wicherek.