Polmic - FB

recenzje płyt (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż


Szymański Paweł

Utwory na fortepianDwie etiudy
Une suite de pièces de clavecin par Mr Szymański
Singletrack


Wyk.: Maciej Grzybowski - fortepian
* EMI Music Poland 2006 - 0946 3 71878 2 1, DDD 61’45”
Płyta z muzyką Pawła Szymańskiego w wykonaniu znanego pianisty Macieja Grzybowskiego jest jedną z pierwszych publikacji Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego wydaną wspólnie z wytwórnią EMI. Otwiera ona całą serię nagrań tego znakomitego kompozytora i czołowego postmodernisty polskiego sygnowaną przez PWA, zawierającą nie tylko rejestracje uwiecznione na płytach kompaktowych, ale także DVD.
Płytę otwierają słynne już dziś Dwie etiudy, jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów Szymańskiego, charakterystycznych dla jego stylu, który wyznacza specyficzna technika surkonwencjonalizmu (określenie kompozytora), polegająca na ujawnieniu niejako jedynie fragmentów narracji muzycznej, tak, aby słuchacz musiał siłą wyobraźni zrekonstruować całość - stąd "poszarpany" tok rytmiczny.
Kluczową kompozycją publikacji jest Une suite de pièces de clavecin par Mr Szymański – siedmioczęściowa suita z założenia nawiązująca do stylistyki baroku, przede wszystkim muzyki Jana Sebastiana Bacha. Pod względem środków technicznych i wyrazowych, a także budowy formalnej poszczególnych ogniw cyklu sytuuje się wyraźnie wśród dzieł epoki lipskiego kantora i – jak zauważył Andrzej Chłopecki pisząc tekst do książeczki dołączonej do płyty – utworem tym Szymański „zdaje się sygnalizować fakt w historii niebywały: oto na początku XXI wieku jest możliwe wzbogacanie historii muzyki XVIII niejako ex post w jej materii i esencji, a nie jedynie poprzez persyflaże i wariacje charakterystyczne dla stylistyki neoklasycyzmu”. Płytę dopełnia dedykowany pianiście i wykonawcy prezentowanych kompozycji, Maciejowi Grzybowskiemu utwór Singletrack – kompozycja nawiązująca do wstępnych Dwóch etiud, zachwycająca migotliwymi barwami pojedynczych dźwięków fortepianu.