Polmic - FB

z historii muzyki polskiej

Leopolita Marcin

Leopolita Marcin (Marcin ze Lwowa, Lwowczyk), kompozytor, monogramista M. L. Urodził się ok. 1540 we Lwowie. Przebieg jego życia pozostaje prawie nieznany. Wykształcenie muzyczne mógł zdobyć w Krakowie, ale nie wiadomo u kogo i kiedy się kształcił. Jedyną pewną datą jego życia jest 1 maja 1560 – tego dnia został przyjęty do kapeli królewskiej jako nadworny kompozytor Zygmunta Augusta. Na dworze królewskim przebywał krótko. Nie wiadomo z jakich powodów został zwolniony i kiedy opuścił Kraków. Być może nastąpiło to w 1564 – w tym bowiem roku w charakterze kompozytora na dwór królewski został powołany Marcin Wartecki. Leopolita wrócił do Lwowa i tu prawdopodobnie zmarł ok. 1589.
Żaden z utworów Marcina ze Lwowa nie doczekał się wydania drukiem za życia kompozytora.

KOMPOZYCJE:
Missa paschalis, 5-głosowa; rękopis znajduje się w Archiwum Kapituły Katedry na Wawelu.
Missa rorate, 5-głosowa; rękopis do 1909 znajdował się w Archiwum Kapituły Katedry na Wawelu, przypuszczalnie zaginął.
Missa de Resurrectione, 5-głosowa; rękopis do 1909 znajdował się w Archiwum Kapituły Katedry na Wawelu, przypuszczalnie zaginął.
Resurgente Christo Domino, motet 5-głosowy; opracowanie organowe motetu znajdowało się w rękopiśmiennej tabulaturze organowej z ok. 1573 z Biblioteki Miejskiej we Wrocławiu, zaginionej, zachowana kopia mikrofilmowa.
Cibavit eos ex adipe frumenti, motet 5-głosowy na drugi dzień Zielonych Świąt; opracowanie organowe motetu znajdowało się w rękopiśmiennej tabulaturze organowej zwanej Zamkową z ok. 1590, zaginionej, zachowana kopia mikrofilmowa.
Mihi autem nimis honorati, motet 5-głosowy na Zielone Świątki; opracowanie organowe motetu znajdowało się w rękopiśmiennej tabulaturze organowej zwanej Zamkową z ok. 1590, zaginionej, zachowana kopia mikrofilmowa; inne opracowanie organowe w rękopiśmiennej tabulaturze organowej z końca XVI w. z biblioteki uniwersyteckiej w Uppsali.
Spiritus Domini replevit orbem terrarum, motet 5-głosowy; opracowanie organowe motetu znajdowało się w rękopiśmiennej tabulaturze organowej Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego zwanej Łowicką z ok. 1580, zaginionej, zachowana kopia mikrofilmowa.
Veni in hortum meum, motet; zachowane głosy quintus i bassus w rękopiśmiennych księgach głosowych pochodzących z kościoła św. Andrzeja z Olkusza z końca XVI w.