Polmic - FB
 • Spoldzielnia muzycznaDo 19 października 2020 potrwa tegoroczny cykl koncertów online „Ars Moderna”, na które zapraszają Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble, Filharmonia Krakowska i Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. W jego ramach uczestnicy zespołu prezentują kameralną muzykę współczesną.

  Występy artystów, niemal wyłącznie solo bądź w duecie, mają ilustrować minione półrocze, które każdy muzyk przeżył inaczej — ale też każdemu i każdej towarzyszył

  ...
 • MKiDNMinister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił założenia nowego programu wsparcia dla artystów, twórców oraz instytucji, które ze względu na trwającą epidemię nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie. „Kultura w sieci” to środki na zmianę formy upowszechniania działalności twórczej lub prezentacji jej efektów w elektronicznych kanałach komunikacji, przede wszystkim w Internecie. Budżet programu wynosi 20 mln zł. Wnioski można...
 • Miejsca wspolne11 lipca rusza internetowy ekwiwalent festiwalu muzycznego, w którym można uczestniczyć do września 2020 roku. U jego podstaw leży idea stworzenia „miejsca wspólnego”, w którym będziemy mogli słuchać mniej lub bardziej znanych współczesnych polskich utworów, poznawać twórczość polskich kompozytorów i kompozytorek oraz odkrywać młodych polskich wykonawców – wszystko to połączone kluczem toposów, loci

  ...
 • SPMKW ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci” Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów – Oddział w Krakowie zrealizowało nowatorski projekt „Dziecięca kameralistyka online i w domu” obejmujący ok 1100 minut nagrań polskiej muzyki kameralnej. Od 14 października 2020 materiały będą dostępne w nowej aplikacji mobilnej con.sol.la oraz na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – partnera

  ...
 • PTMWPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza 31 sierpnia 2020 roku na premierę cyklu filmów z udziałem trójki polskich kompozytorów „Muzyka współczesna nie gryzie!”.

  W ramach cyklu na kanale YouTube i Facebooku Towarzystwa zostaną zaprezentowane wywiady z twórcami, związanymi z PTMW: Anną Ignatowicz-Glińską, Alicją Gronau i Adamem Sławińskim.

  ...
 • Neokolekcja„Neokolekcja" to projekt mający na celu stworzenie kolekcji audio-video najwybitniejszych polskich współczesnych kwartetów smyczkowych, które będę udostępniane bezpłatnie online w dniach 27 sierpnia – 24 września 2020 roku.

  Pomysłodawcą projektu jest specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej kwartet smyczkowy NeoQuartet, który zrealizuje i udostępni

  ...
 • Nie boj sie improwizowacAgencja Muzyczna Art Deco Group zaprasza dzieci w wieku 7–12 lat uczące się gry na instrumentach lub śpiewające do udziału w warsztatach „Nie bój się improwizować!”. Warsztaty są bezpłatne i będą odbywać się codziennie online w dniach 21–24 września 2020 dla dwóch grup o godz. 16.00 i 17.30.

  Uczestnicy będą rozwijać swoją kreatywność i nieszablonowe myślenie o muzyce pod kierunkiem

  ...
 • Art Deco GroupProjekt warsztatów internetowych „Nie bój się improwizować!" dla młodych muzyków trwa. W dniach 24–27 sierpnia 2020 odbędą się zajęcia online w dwóch grupach (o godz. 16.00 i 17.30), które poprowadzą znakomici kompozytorzy i improwizatorzy: Krzesimir Dębski i Jarosław Siwiński.

  Celem organizatorów jest, aby jak najwięcej muzykujących dzieci i młodzieży mogło zetknąć się z improwizacją. Dlatego tym razem do

  ...
 • NCK7 października 2020 odbędzie się „Young Arts. Muzyka & Edukacja 3.0” – konferencja poświęcona zagadnieniom związanym ze zdalnym nauczaniem gry na instrumentach. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele najważniejszych instytucji kultury w Polsce oraz eksperci doświadczeni w nauczaniu online. Konferencja jednocześnie otwiera funkcjonowanie Young Arts Kids – nowej platformy edukacyjnej, która łączy uczniów i nauczycieli

  ...
 • PVSStowarzyszenie Artystów „Zdolni do wszystkiego" zaprasza do udziału w Polish Viola Symposium, które odbędzie się w dniach 1–7 października 2020. Młodzi muzycy będą mogli się spotkać online z nestorami altówki, autorytetami światowymi, by zaczerpnąć inspiracji i wiedzy na kolejne twórcze działania.

  Bezpłatne warsztaty poprowadzą tak znani artyści, jak prof. Paul Neubauer (The Juilliard School,

  ...
 • O.to.jaFundacja o.to.ja zaprasza na prawykonanie opery Do nieba Katarzyny Brochockiej. Dzięki wsparciu Radia dla Ciebie koncertowa prapremiera odbędzie się 30 września 2020 o godz. 21.00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej bez udziału publiczności, jednak dzięki internetowej transmisji live uczestniczyć w wydarzeniu będzie mógł każdy.

  Do nieba jest operą

  ...
 • Janocha29 listopada 2020 o godz. 20.00 odbędzie się premiera interaktywnej opery sieciowej Michała Janochy Jest na to czas i miejsce, której forma zależy od wyobraźni widza!

  Jest na to czas i miejsce to projekt łączący w sobie cechy opery, filmu interaktywnego, gry wideo oraz szeroko pojętej sztuki audio-wizualnej i intermedialnej. Przebieg opery ma formę rozgałęzionych wariantów. To od wyborów dokonanych przez widza zależy ciągłość zdarzeń, a

  ...
 • Muzyczna siecProjekt „Muzyczna Sieć dla Młodzieży" zakłada dotarcie do uczniów zarówno ze szkół muzycznych, jak i ze szkół ogólnokształcących poprzez organizację urozmaiconych, interesujących wydarzeń, które obejmują 10 wykładów, 10 warsztatów, 4 koncerty i 5 spotkań z artystami w dniach 12–27 września 2020. Wszystkie będą odbywały się lub będą udostępnione bezpłatnie online na

  ...
 • MaciejewskiProjekt „Roman Maciejewski — utwory na dwa fortepiany" powstał dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w sieci".

  Projekt poświęcony jest promocji muzyki polskiej, kompozycji na duet fortepianowy, a w szczególności podkreśleniu ważnej roli jaką odgrywał w polskim życiu muzycznym Roman Maciejewski.

  Projekt obejmuje nagrania audio-video takich utworów Romana Maciejewskiego, jak Mazurek, Kołysanka,

  ...
 • Cudze sluchacieNowy projekt „Cudze słuchacie, swego nie znacie” przywraca do życia nieznane skarby polskiej kultury. W większości są to pierwsze i niekiedy jedyne nagrania utworów po blisko 200 latach od skomponowania. Kanał YouTube Fundacji „Sztuka i Pasja” rusza 4 września 2020 roku.

  Celem 10-odcinkowego cyklu jest popularyzacja dorobku Oskara Kolberga,

  ...
 • Skarby_w_piszczalkach„Skarby w piszczałkach zaklęte odkrywane na nowo” to cykl pięciu filmów, prezentujących możliwości króla wszystkich instrumentów. Zapraszamy do odkrywania z nami na nowo skarbów zaklętych w piszczałkach – premiera już w najbliższy piątek, 30 października 2020.

  Każdy odcinek nagrany został na innych organach, które, choć różnią się zarówno stylistyką brzmieniową

  ...
 • SMYKcheckSMYKcheck to nowa bezpłatna platforma edukacyjna skierowana do najmłodszych skrzypków oraz ich pedagogów.

  Na stronie internetowej www.smykcheck.pl znajdują się do pobrania zarówno darmowe nuty utworów na skrzypce solo, wykorzystujące niestandardowe techniki wykonawcze, jak i filmy prezentujące zagadnienia wykonawcze i kompozycje.

  Cykl utworów poprzez nowatorskie rozwiązania wykorzystane w kompozycjach w oryginalny

  ...
 • WaclawWaclaw Electroacoustic / Współcześni o Wacławie z Szamotuł to cykl trzech filmów łączących postać Wacława z Szamotuł z muzyką elektroniczną. W ramach filmowych prezentacji zostanie przybliżona sylwetka renesansowego twórcy i jego wybrane dzieła, a co najważniejsze, odbędzie się również premiera nowych utworów elektroakustycznych, inspirowanych twórczością Szamotulczyka.

  Autorami współczesnych utworów

  ...
 • MajkaPremiera online projektu Wielka Księga Miniatur, czyli muzyczny kalejdoskop Grzegorza Majki odbędzie się 5 grudnia 2020 o godz. 20.00.

  W 2017 roku współczesna polska literatura kameralna wzbogaciła się o cykl 30 miniatur, skomponowanych przez Grzegorza Majkę w ramach stypendium twórczego MKiDN. W tym roku natomiast 16 ogniw cyklu doczekało się rejestracji audiowizualnej, zrealizowanej przy

  ...
 • Kultura_w_sieci_2020_300Z inicjatywy członków komisji programowej MFMW „Warszawska Jesień”, dzięki staraniom Związku Kompozytorów Polskich i uruchomionemu po wybuchu pandemii COVID-19 programowi MKiDN „Kultura w sieci”, w ramach serwisu Polmic.pl został zbudowany i otwarty nowy portal, po raz pierwszy poświęcony teoretykowi i krytykowi muzycznemu: Krzysztofowi Drobie – www.droba.polmic.pl.

  Pierwszy publiczny pokaz strony odbył się

  ...