Polmic - FB

aktualności

XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Ruszyły zapisy na XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, który odbędzie się w dniach 17-26 listopada 2023 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 lipca 2023.

Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga jest jednym z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych, od 1982 r. należącym do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Przeznaczony jest dla artystów, którzy nie ukończyli 39. roku życia, a jego renoma i prestiż, wiążący się z zajęciem miejsca na podium, otwiera przed młodymi dyrygentami drogę do światowej kariery.

Nadesłane zgłoszenia oceni Komisja Kwalifikacyjna składająca się z wybitnych dyrygentów i muzyków, która spośród nadesłanych zgłoszeń zakwalifikuje nie więcej niż 50 Uczestników Konkursu (zwanych dalej Uczestnikami) i wskaże nie więcej niż 10 Uczestników rezerwowych Konkursu.

Czytaj więcej: XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

Katowice | Ballady i romanse

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

8 października o godz. 17.00 w sali kameralnej Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego odbędzie się koncert w ramach projektu "Romantyczność 2022". Będzie to popołudnie pełne muzyki Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Ignacego Jana Paderewskiego oraz poezji Adama Mickiewicza.

W Katowicach spotkamy się z pianistą Gabrielem Bortnowskim, barytonem Jakubem Borgielem oraz Adamiem Żaakiem, który wcieli się w podwójną rolę prowadzącego koncertu oraz aktora.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego Wydarzenie w ramach inicjatywy „Weekend seniora z kulturą”.

Czytaj więcej: Katowice | Ballady i romanse

VI Rzeszowska Jesień Muzyczna nie tylko w Rzeszowie

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

polmicStowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów zaprasza na VI Rzeszowską Jesień Muzyczną, która potrwa od 7 do 30 października 2022. VI edycja festiwalu obejmować będzie 7 różnorodnych koncertów w Rzeszowie, a także 3 koncerty w regionie.

Projekt stał się nie tylko ważnym wydarzeniem regionu, umożliwiającym zaproszenie na koncerty do Rzeszowa znanych muzyków z całego kraju, jak również konsekwentne i przemyślane wplatanie nieznanej polskiej muzyki w programy wydarzeń. Kolejna edycja właśnie tę linię programową będzie kontynuować.

22 października w rzeszowskim Klasztorze oo. Dominikanów będzie miał miejsce koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki, organizowanego p rzez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Natomiast 23 października w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędzie się Koncert laureatów VII Międzyuczelnianego Polskiego Konkursu Duetów Instrumentalnych i Wokalnych.

Podczas Koncertu Nadzwyczajnego z udziałem Jakuba Jakowicza (skrzypce), Katarzyny Budnik (altówka), Marcina Zdunika (wiolonczela) i Grzegorza Mania (fortepian) prawykonana zostanie nowa kompozycja samego Zdunika. Prawykonanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz budżetu Województwa Podkarpackiego.

Czytaj więcej: VI Rzeszowska Jesień Muzyczna nie tylko w Rzeszowie

Tychy | Festiwal „auksodrone” 2022

POLMICW dniach 7–9 października 2022 w tyskiej Mediatece będzie miał miejsce kolejny Festiwal „auksodrone”, organizowany przez orkiestrę AUKSO.

W październiku gościnna Mediateka znowu będzie tętnić elektroniką, zadziwiać muzyką współczesną, rozkołysze się od jazzu – i to właśnie AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, kierowana przez Marka Mosia, będzie wehikułem, dzięki któremu odbędziemy te wszystkie bliskie i dalekie podróże.

Skalpel, Wacław Zimpel, Kuba Więcek, Hubert Zemler, Adam Strug, Miłosz Pękala, Aleksander Nowak, Radek Rak, Iannis Xenakis, David Lang, Julia Wolfe, Michael Gordon – 9 niezwykłych koncertów, w tym premiera Baśni o sercu Aleksandra Nowaka do libretta Radosława Radka.

Koncertom jak zwykle towarzyszyć będą trzy serie warsztatów, realizowane równolegle we foyer Mediateki; „Xenakis – wizjoner”, „Pan X” i „SEPR: Eksperyment TV”.

Program koncertów, warsztatów, setów dj'skich i spotkań na stronie: www.auksodrone.com 

Zielona Góra | Koncert symfoniczny w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”

POLMICPatronat medialny nad sezonem artystycznym 2022 / 2023 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

7 października 2022 o godz. 19.00 w Filharmonii Zielonogórskiej będzie miało miejsce prawykonanie utworu Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej Suita na kwartet puzonowy i orkiestrę symfoniczną, który powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Kompozytorka nadała Suicie podtytuł Kazimierz Serocki in memoriam: utwór stanowić będzie hołd dla Kazimierza Serockiego. Suita zawiera szereg interesując technik wykonawczych, których celem jest wyeksponowanie równorzędnego znaczenia partii solowych i orkiestrowych. W czteroczęściowej kompozycji znajdą się także nawiązania do muzyki rozrywkowej, która niejednokrotnie stanowiła dużą inspirację dla Serockiego.

Utwór prawykonają Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej i kwartet puzonowy TrombQuartet pod batutą Henry’ego Kennedy’ego. Usłyszymy ponadto dzieła Ludwiga van Beethovena i Franza Schuberta.

Czytaj więcej: Zielona Góra | Koncert symfoniczny w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”

Poznań | 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

polmic16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbędzie się w Poznaniu w dniach 7–21 października 2022. Udział w koncercie inauguracyjnym wezmą Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej oraz Veriko Tchumburidze pod batutą Andrzeja Boreyki.

Ze zwyciężczynią ostatniego konkursu Orkiestra wykona przepiękny Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 Antonina Dvořáka oraz Symfonię e-moll „Odrodzenie" op. 7 Mieczysława Karłowicza. Z inicjatywy Andrzeja Boreyki w programie koncertu znalazł się także utwór Nova ukraińskiej kompozytorki Victorii Polevej, jako wyraz solidarności konkursu z narodem ukraińskim, tak dotkliwie doświadczonym przez rosyjską zbrojną agresję.

Czytaj więcej: Poznań | 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

Piła, Ostrów Wielkopolski | „Mała Poznańska Wiosna Muzyczna"

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum.

polmicW dniach 6–13 października 2022 w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” odbędzie się „Mała Poznańska Wiosna Muzyczna”: w programie znajdą się koncerty, warsztaty i spotkania z artystami w Pile i Ostrowie Wielkopolskim.

Mała Poznańska Wiosna Muzyczna to szereg wydarzeń kierowanych do młodszych adeptów sztuki muzycznej – młodzieży ze szkół muzycznych. Sam festiwal „Poznańska Wiosna Muzyczna” odbywa się w sercu Wielkopolski i młodszym słuchaczom, zwłaszcza tym z mniejszych ośrodków, spoza Poznania trudniej wziąć udział w koncertach i spotkaniach organizowanych w ramach Festiwalu – dlatego „Poznańska Wiosna Muzyczna” nie tyle zaprasza, ile sama staje się gościem swoich słuchaczy...

W 51. edycji odbędą się wydarzenia, w ramach których uczniowie szkół muzycznych z Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile oraz Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Komedy-Trzcinskiego w Ostrowie Wielkopolskim będą mogli wziąć udział w koncertach, warsztatach i spotkaniach z artystami.

Czytaj więcej: Piła, Ostrów Wielkopolski | „Mała Poznańska Wiosna Muzyczna"

Bielsko-Biała | 25. Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego

POLMIC25. Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego odbędzie się w Bielsku-Białej w dniach 6-8 października 2022. Zainauguruje jubileuszową edycję III Symfonia H.M. Góreckiego z udziałem ukraińskich artystów oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej.

Na wznowionym po dwuletniej przerwie Festiwalu zorganizowanych zostanie pięć koncertów, podczas których zabrzmią utwory Chopina, Wieniawskiego, Dobrzyńskiego, Paderewskiego, Bacewicz, Kilara, Lutosławskiego i Pendereckiego w wykonaniu Bielskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Jana Stańczyka, wnuka H.M. Góreckiego, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Jeana-Luca Tingauda, Orkiestry Symfonicznej ZPSM w Bielsku-Białej oraz solistów i kameralistów.

Udział w tegorocznej odsłonie wezmą m. in. Krzysztof Jakowicz, Olesya Bubela (solistka Lwowskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu im. S. Kruszelnickiej). Klamrą Festiwalu będzie występ laureata II miejsca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, japońskiego pianisty Kyohei Sority, który wykona Koncert fortepianowy f-moll F. Chopina w nowej sali koncertowej Cavatina Hall 8 października.

Czytaj więcej: Bielsko-Biała | 25. Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego

Lubaczów, Biłgoraj | „Z klasyką przez Polskę": Jakub Jakowicz i Łukasz Chrzęszczyk

POLMICDwa kolejne koncerty z cyklu „Z klasyką przez Polskę" odbędą się 6 października o godz. 18.00 w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. K. Komedy w Lubaczowie i 8 października o 18.00 w Biłgorajskim Centrum Kultury. Wystąpią wybitny polski skrzypek Jakub Jakowicz z towarzyszącym mu przy fortepianie Łukaszem Chrzęszczykiem.

Artyści wykonają utwory Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego oraz Ludwiga van Beethovena.

Czytaj więcej: Lubaczów, Biłgoraj | „Z klasyką przez Polskę": Jakub Jakowicz i Łukasz Chrzęszczyk