Polmic - FB

aktualności

Wrocław | Recital organowy Andrzeja Chorosińskiego

NFMPodczas recitalu wybitnego organisty Andrzeja Chorosińskiego 23 maja 2021 o godz. 12.30 w Narodowym Forum Muzyki wysłuchamy trzech arcydzieł. Tylko jedno z nich zostało przez twórcę pierwotnie pomyślane jako kompozycja organowa, dwa pozostałe są aranżacjami utworów przeznaczonych na chór a cappella i na fortepian.

Koncert rozpocznie monumentalna Fantazja i fuga na temat chorału „Ad nos, ad salutarem undam” Franza Liszta, napisana w 1850 roku w Weimarze. Kompozytor oparł się w niej na chorale z pierwszego aktu cieszącej się wówczas popularnością opery Prorok Giacoma Meyerbeera, któremu też zadedykował swój utwór. Następnie wysłuchamy Agnus Dei Krzysztofa Pendereckiego, które napisał na wieść o śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego, a później włączył je do monumentalnego Polskiego Requiem. Dzieło zabrzmiało po raz pierwszy podczas uroczystości żałobnych hierarchy 31 maja 1981 roku w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Kompozycja rozpoczyna się powoli, w cichej dynamice, ewokuje nastrój modlitewnego skupienia. Muzyka stopniowo staje się coraz bardziej żarliwa i ekspresyjna, by po przejmującej, oznaczonej w partyturze quasi in grido (prawie jak krzyk) kulminacji na słowie „peccata” (grzechy) znowu przycichnąć i zwolnić.

Ostatni utwór w programie koncertu, suita Obrazki z wystawy, to jedno z najbardziej znanych dzieł Modesta Musorgskiego. Powstała jako wyraz hołdu złożonego przez kompozytora przyjacielowi, malarzowi Wiktorowi Hartmannowi. Suita Musorgskiego w oryginale była przeznaczona na fortepian, jednak prędko doczekała się licznych opracowań na inne składy. Podczas tego koncertu utwór zabrzmi w wersji przygotowanej przez niemieckiego kompozytora Oskara Gottlieba Blarra i Andrzeja Chorosińskiego.

Agnieszka Frei

Partnerem medialnym NFM jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/8330 

Katowice | Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcja Macieja Tomasiewicza

FS21 maja 2021 o godz. 19.00 Filharmonia Śląska im. H. M. Góreckiego zaprasza na koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej, która pod batutą Macieja Tomasiewicza wykona dzieła Maxa Brucha, Einojuhaniego Rautavaary, Witolda Lutosławskiego i Béli Bartóka. Program zachwyci nie tylko bogactwem brzmienia, ale również wieloma odniesieniami do folkloru, co z pewnością ubarwi ten majowy wieczór.

Serenada na szwedzkie tematy ludowe Brucha składa się z pięciu części; części II i IV wykorzystują jako temat ludowe pieśni miłosne, część III czerpie z tradycyjnego tańca, pochodzącego ze szwedzkiego regionu Dalarna, natomiast w częściach I i V brzmi temat marszu koronacyjnego Karola XII.

Współczesny kompozytor fiński Einojuhani Rautavaara stworzył swoją kompozycję Pelimannit w 1952 roku. Jej tytuł można przetłumaczyć jako „skrzypkowie”, a poszczególne części noszą nazwy odwołujące się do tradycyjnych zabaw, procesji, i tańców weselnych. Materiał tematyczny utworu pochodzi ze zbioru utworów skrzypcowych – Śpiewnika Samuela Rindy-Nickoli z XVIII wieku, zawierającego szwedzkie melodie tradycyjne o tytułach nadanych przez muzyków ludowych.

Kilka Melodii ludowych napisanych pierwotnie na fortepian Witold Lutosławski zinstrumentował później na orkiestrę smyczkową. Opierają się one na melodiach pochodzących z różnych regionów Polski.

W finale koncertu zaprezentowane zostanie Divertimento Béli Bartóka na orkiestrę smyczkową, zawierające motywy cygańskie.

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2021 Filharmonii Śląskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacje o biletach – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/ 

Zielona Góra | Muzyczne spotkanie jubileuszowe – koncert muzyki polskiej

FZPo długiej przerwie – wymuszonej pandemią – Filharmonia Zielonogórska powraca z koncertami z udziałem publiczności. 21 maja 2021 o godz. 20.00 zaprasza na wyjątkowe Muzyczne spotkanie jubileuszowe z okazji 65-lecia działalności Filharmonii im. Tadeusza Bairda w Zielonej Górze. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej i pianistka Beata Bilińska pod dyrekcją Czesława Grabowskiego zaprezentują dzieła Patrona Instytucji, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.

Jubileuszowy koncert z okazji 65-lecia rozpocznie Uwertura patrona Zielonogórskiej Filharmonii – Tadeusza Bairda. Kompozytor żyjący w latach 1928-1981 należy do najwybitniejszych twórców polskich XX wieku, o bogatym i różnorodnym dorobku. Nazwany „romantykiem współczesności” jako nadrzędną ideę traktował podporządkowanie środków technicznych muzycznemu wyrazowi. Debiutował w okresie niesprzyjającym nowatorskim poczynaniom. Wraz z innymi kompozytorami polskimi należał w młodości do tzw. „Grupy 49” (od roku powstania 1949), której założeniem było uprawianie muzyki komunikatywnej i nieskomplikowanej o ekspresji „pozytywnej” i „optymistycznej”. Jego Giocosa (1952) oparta na budowie allegra sonatowego jest orkiestrową autotranskrypcją pierwszej części wcześniej napisanej II Sonaty na fortepian.

Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina zajmuje szczególne miejsce w polskiej literaturze muzycznej. Wirtuozowskie dzieło nawiązujące do romantycznego stylu brillante na stałe weszło do repertuaru najwybitniejszych pianistów całego świata. Uwertura koncertowa Bajka przez samego Moniuszkę określana była jako „uwertura fantastyczna”. Powszechnie także uważana jest za rodzaj pierwszego w naszej literaturze muzycznej poematu symfonicznego.

Sławomir Kozłowski

Więcej – na http://filharmoniazg.pl/ 

Rzeszów | Ludomir Różycki i Joseph Haydn

Podkarpacka21 maja 2021 o godz. 19.00 Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego zaprasza publiczność na koncert symfoniczny, podczas którego Orkiestra Symfoniczna Filharmonii pod batutą Tomasza Chmiela zaprezentuje dzieła Ludomira Różyckiego i Josepha Haydna.

Filharmoniczna publiczność pamięta z pewnością poematy symfoniczne Ludomira Różyckiego (1883–1953), które są wizytówką muzyki orkiestrowej tego młodopolskiego kompozytora. Neoromantyczny w stylu I Koncert fortepianowy g- moll (1918) op. 43Różyckiego odsłania najważniejsze cechy jego muzyki – wyrazistość melodyki i efektowną instrumentację. Utwór stawia przed solistą duże wymagania techniczne dając pole do popisu wirtuozom fortepianu. W tej roli usłyszymy podczas koncertu znakomitą pianistkę Olgę Zado.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej zaprezentuje również jedną z dwunastu słynnych symfonii londyńskich Josepha Haydna (1732–1809), uznawanych za wzorcowe w muzyce klasycznej. Powstanie tych dzieł wiąże się z przyjazdem Haydna do Anglii na zaproszenie Petera Salomona – słynnego skrzypka, który prowadził działalność impresaryjną. Symfonia G-dur nr 100 (1794) „Wojskowa” zawdzięcza tytuł drugiej części, w której wprowadził kompozytor rozbudowaną grupę instrumentów dętych i większy zestaw perkusyjny: talerze, triangiel oraz wielki bęben – charakterystyczny dla orkiestry wojskowej.

Materiały prasowe organizatora

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.filharmonia.rzeszow.pl/ 

IV Studencka Sesja Naukowa „W morzu inspiracji” w ramach World Accordion Day 2021

World Accordion DayZ okazji przypadającego w maju każdego roku Światowego Dnia Akordeonu Koło Naukowe Akordeonistów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zaprasza 19 maja 2021 o godz. 10.00 na IV Studencką Sesję Naukową. Temat przewodni tegorocznej sesji brzmi „W morzu inspiracji”.

Zostaną zaprezentowane referaty o polskiej twórczości akordeonowej inspirowanej rodzimym folklorem, związkach utworów Mikołaja Majkusiaka z muzyką jazzową, repertuarze na duet „flet – akordeon”, kompozycjach 'in memoriam' w literaturze akordeonowej, technikach charakterystycznych dla literatury akordeonowej w pracy nad transkrypcjami, oraz o roli akordeonu w zespole ludowym z perspektywy wykonawcy.

Udział w konferencji wezmą studenci i doktoranci z Akademii Sztuki w Szczecinie, Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Gościem specjalnym World Accordion Day będzie Marcin Wyrostek, który wygłosi wykład Muzyka śląska jako źródło inspiracji do aranżacji i improwizacji na akordeonie.

Link do konferencji na platformie MS Teams: http://bityl.pl/kIkER 

XII Ogólnopolski Zjazd Studentów Muzykologii online i VI Tydzień Muzykologii

UOOd ponad 10 lat w Uniwersytecie Opolskim obecna jest muzykologia jako kierunek studiów I i II stopnia. W roku obchodów dziesięciolecia właśnie Katedra Muzykologii UO organizuje w dniach 19–20 maja 2021 XII Ogólnopolski Zjazd Studentów Muzykologii.

Gościem specjalnym Zjazdu będzie prof. Jasmina Talam (Akademia Muzyczna w Sarajewie) – światowej sławy etnomuzykolog, która wygłosi wykład inauguracyjny. W dalszej części Zjazdu przewidziana jest studencka konferencja naukowa złożona z paneli tematycznych, podczas których zaprezentowane zostaną efekty prowadzonych przez studentów i doktorantów badań muzykologicznych.

XII Ogólnopolski Zjazd Studentów Muzykologii jest częścią szerszego wydarzenia, organizowanego przez Katedrę Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego, jakim jest VI Tydzień Muzykologii UO (17–22 maja). W jego ramach zaplanowano szereg dodatkowych wydarzeń naukowych oraz kulturalno-artystycznych, w tym warsztaty, koncerty i konferencja organologiczna z serii „Śląskie Organy VII”.

Program – na stronie www.muzykologia.uni.opole.pl 

Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej | Festiwal Tydzień Talentów 2021 online

Centrum PaderewskiegoTrudno wyobrazić sobie sezon koncertowy w Kąśnej Dolnej bez Tygodnia Talentów – festiwalu z niemal 40-letnią tradycją. W 2021 roku wydarzenie odbędzie się bez udziału publiczności, a koncerty festiwalowe transmitowane będą w Internecie w dniach 18-23 maja.

W festiwalowe ramy Centrum Paderewskiego wpisuje dwa nowe wydarzenia: Konkurs o Nagrodę im. Anny Knapik dla uczniów małopolskich szkół muzycznych oraz Konkurs o Stypendium Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej dla studentów polskich uczelni artystycznych. Ogólnym założeniem obu konkursów jest zasada – jedna specjalizacja w danym roku, w cyklu: wokal, instrumenty smyczkowe, fortepian. Uczestnicy bieżącej edycji wokalnej zaprezentują swoje umiejętności w koncertach konkursowych. W wyjątkowym miejscu – ostatniej zachowanej w świecie posiadłości Ignacego Jana Paderewskiego – zabrzmią utwory samego Paderewskiego oraz Grażyny Bacewicz, Mieczysława Karłowicza, Franciszka Maklakiewicza, Feliksa Nowowiejskiego, Ludomira Różyckiego, Władysława Żeleńskiego, a także przedstawicieli rozmaitych europejskich szkół kompozytorskich. Zmagania uczestników Konkursu ocenią komisje złożone z wybitnych osobistości polskiej kultury.

W ramach festiwalu nie zabraknie też tradycyjnego koncertu Tarnowskich Talentów, czyli wyróżnionych uczniów tarnowskiej szkoły muzycznej, której patronuje Ignacy Jan Paderewski. Wystąpią: Grzegorz Wijas (organy), Karolina Starzyk i Borys Komisarz (duet fortepianowy), Aleksandra Kubala (skrzypce) i Jan Łukasik (perkusja).

Wszystkie koncerty transmitowane będą na żywo (nieodpłatnie) na YouTubie i Facebooku Centrum Paderewskiego.

Dodatkowe informacje - na stronie https://www.centrumpaderewskiego.pl/ 

Katowice | VI Festiwal Katowice Kultura Natura online i w plenerze — „Tęsknota i pragnienie”

NOSPRKatowice Kultura Natura, flagowy katowicki festiwal muzyki klasycznej, już po raz szósty zgromadzi w sali NOSPR znakomitych artystów z całego świata. Temat przewodni tegorocznej edycji to „Tęsknota i pragnienie”. Program sześciu koncertów, zaplanowanych między 14 a 22 maja 2021, wędruje przez różne odcienie tęsknoty i różne rodzaje pragnień. Od 16 maja transmisja koncertów odbywać się będzie bezpłatnie w kinie plenerowym, które pojawi się w Strefie Kultury, zaraz obok budynku NOSPR. Zaplanowane streamingi będzie można śledzić również za pośrednictwem strony www.nospr.org.pl  i w social mediach NOSPR.

Zabrzmi muzyka, która w dobie pandemii dotyka bardzo aktualnych emocji i postaw. Zamiast tradycyjnej książki programowej w tym roku organizatorzy przygotowali dla słuchaczy audiobooka z tekstami opisującymi ideę festiwalu i programy koncertów.

Wielkie nazwiska zagranicznych artystów w ostatnich miesiącach rzadko pojawiają się na plakatach koncertowych. W tym kontekście program majowego festiwalu Katowice Kultura Natura jest dla wszystkich melomanów miłą niespodzianką – gwiazdami tegorocznej edycji są m.in. Marin Alsop, Alexander Melnikov, Dorothea Röschmann, Sonya Yoncheva i Concerto Köln.

Festiwal rozpocznie się koncertem NOSPR pod batutą Marin Alsop. W repertuarze znajdzie się muzyka inspirowana najbardziej archetypicznymi obrazami miłości, w tym Pieśni miłosne Hafiza na głos i orkiestrę op. 26 Karola Szymanowskiego w interpretacji Ewy Tracz. Koncert będzie transmitowany na antenie medici.tv – największej na świecie platformy streamingowej poświęconej muzyce klasycznej. Współistnienie dwóch porządków – boskiego porządku harmonii i świata ludzkich uczuć – stanowi oś narracyjną głośnej opery ahat-ilī. Siostra bogów Aleksandra Nowaka, która zostanie zaprezentowana w wersji estradowej.

„Ten festiwal powstał po to, żeby z największymi artystami rozmawiać o sprawach najważniejszych za pomocą uniwersalnego i pełnego piękna języka muzyki” – mówi Ewa Bogusz-Moore, dyrektor festiwalu.

Iwona Sobczyk

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program na www.nospr.org.pl 

„Wielcy kompozytorzy – wielkie jubileusze”: maj z muzyką Camila Saint-Saënsa

TOS„Wielcy kompozytorzy – wielkie jubileusze” to projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, którego ideą jest uczczenie pamięci artystów i ważnych rocznic z nimi związanych, przypadających na rok 2021. Koncerty online 14, 15, 22 i 26 maja poświęcone będą Camilowi Saint–Saënsowi.

Projekt odwołuje się do następujących rocznic: 280. rocznicy śmierci A. Vivaldiego, 100. rocznicy śmierci C. Saint-Saënsa, 50. rocznicy śmierci I. Strawińskiego, 120. rocznicy śmierci G. Verdiego, 230. rocznicy śmierci W. A. Mozarta, 110. rocznicy śmierci G. Mahlera oraz 100. rocznicy śmierci W. Żeleńskiego. W programie całorocznego przedsięwzięcia znalazły się koncerty symfoniczne, kameralne, recitale z udziałem znakomitych muzyków, wystawa plakatów, projekcja filmowa oraz wykład.

Cztery majowe wieczory poświęcone będą muzyce francuskiego kompozytora, wirtuoza fortepianu i organów Camila Saint–Saënsa. 14 maja będzie można wysłuchać wprowadzenia Andrzeja Sułka (Program II Polskiego Radia, Ruch Muzyczny), który przybliży historie i okoliczności powstawania prezentowanych podczas koncertów dzieł: II Symfonii a-moll op. 55, III Koncertu skrzypcowego h-moll op. 61, Introdukcji i Ronda Capriccioso a-moll op. 28 oraz najbardziej znanego utworu kompozytora – Karnawału Zwierząt. Usłyszymy je w interpretacji solistów: skrzypaczki Marii Sławek, pianistów Karoliny Sekuły i Miłosza Rządkiewicza oraz zespołu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą maestro Dainiusa Pavilionisa.

Koncerty odbędą się w formule online na kanale YouTube TOS.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie https://tos.art.pl/