Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki

MPW77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Wspólnie będziemy mogli oddać cześć jego uczestnikom podczas koncertu 1 sierpnia 2021 o godz. 20.30 w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak co roku 1 sierpnia wieczorem zjednoczymy się siłą głosu podczas koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Zaśpiewamy wraz ze Stokłosa Collective Orchestra i Chórem Warszawiaków pod kierownictwem Jana Stokłosy. Maestro jest również autorem opracowań pieśni wykonywanych podczas sierpniowego koncertu. W roli solistów wystąpią Natalia Kujawa, Jerzy Grzechnik i Michał Juraszek. Wydarzenie poprowadzi Tomasz Wolny.

Muzeum zaprasza wszystkich chętnych, zainteresowanych historią Warszawy do upamiętnienia tamtego czasu i znakomitych ludzi, walczących Polaków. Tegorocznym tematem przewodnim koncertu będzie Miłość. Specjalnie na tę okazję przygotowywane są śpiewniki, które ułatwią zebranym wspólne śpiewanie. Zawierają repertuar powstańczy, w tym pieśni znanych polskich kompozytorów i działaczy kulturalnych: Karola Kurpińskiego, Andrzeja Panufnika, Jana Ekiera, Jerzego Dargiela, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Michała Zielińskiego i Jana Markowskiego.

Dla tych, którzy nie będą mogli dotrzeć do Parku Wolności, koncert będzie transmitowany na żywo na antenie TVP1 (od 20.35) oraz na kanale Muzeum Powstania Warszawskiego na YouTubie

Wstęp jest wolny - obowiązuje jednak zakup bezpłatnych wejściówek.

Śpiewniki do pobrania na https://www.1944.pl/ 

Łódź | „Fortepiany Wolności” – Kośmieja gra Hofmanna, Tansmana, Friedmana i Chopina

Fortepiany wolnosci1 sierpnia 2021 roku o godz. 19.00 wirtupoz fortepianu Adam Kośmieja wykona utwory kompozytorów żydowskiego pochodzenia: Józefa Hofmanna, Aleksandra Tansmana i Ignacego Friedmana. W programie koncertu pojawią się również kompozycje Fryderyka Chopina. Wydarzenie odbędzie się na terenie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Projekt, w którym kameralne fortepianowe koncerty odbywają się w przestrzeni miejskiej, został zainicjowany przez Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit w 2018 roku. Tegoroczne „Fortepiany Wolności” towarzyszą 13. edycji Festiwalu.

Już po raz kolejny udział w przedsięwzięciu weźmie Adam Kośmieja – wschodząca gwiazda awangardowej polskiej pianistyki, owacyjnie przyjmowany m.in. w słynnej Carnegie Hall czy na Festiwalu Muzyki Współczesnej w Pekinie. Po studiach w Polsce Adam Kośmieja rozpoczął dalszą naukę w Stanach Zjednoczonych. W 2009 roku zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie im. Mieczysława Münza w Nowym Jorku, a w 2010 - pierwszą nagrodę w konkursie chopinowskim Columbia University. Został absolwentem Manhattan School of Music (klasa fortepianu Solomona Mikowsky’ego). Otrzymał również stypendium im. Harolda i Helen Schonbergów, poświęcone pamięci wybitnego krytyka muzycznego „New York Times”. Repertuar Adama Kośmiei obejmuje dzieła od baroku aż po muzykę współczesną i eksperymentalną.

Dodatkowe informacje: https://soundedit.pl/ 

Lusławice | Muzyka Chopina i Pendereckiego na festiwalu „Emanacje”

EmanacjeW weekend 31 lipca i 1 sierpnia 2021 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbędą się kolejne koncerty w ramach 9. edycji Festiwalu „Emanacje”. Usłyszymy Orkiestrę Kameralną Primuz oraz znakomitego pianistę Piotra Alexewicza.

Orkiestra Kameralna Primuz powstała w 2012 roku. W jej skład wchodzą utalentowani studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi. Założycielem i szefem artystycznym oraz dyrygentem zespołu jest znany polski skrzypek i kameralista Łukasz Błaszczyk. 1 sierpnia o godz. 19:00 Orkiestra zaprezentuje dzieła stanowiące kanon „klasyki XX wieku” – muzykę Grażyny Bacewicz i Krzysztofa Pendereckiego – oraz kompozycję napisaną specjalnie z myślą o zespole – Fab Four Wojciecha Lemańskiego. Repertuar festiwalowego koncertu przywołuje na myśl szeroko pojęte przełamywanie barier między tym, co tradycyjne, a nowoczesne; pomiędzy muzyką klasyczną, a wartościową muzyką rockową i jazzową.

EmanacjeW przeddzień tego wydarzenia, 31 lipca odbędzie się recital Piotra Alexewicza – dwukrotnego laureata Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2017 i 2020 roku, uczestnika tegorocznego XVIII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Obecnie Piotr Alexewicz jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie fortepianu Pawła Zawadzkiego. Pianista niejednokrotnie brał udział w międzynarodowych festiwalach („Chopin i jego Europa” w Warszawie, 73. i 75. Międzynarodowy Festiwal w Dusznikach Zdroju, Gdański Festiwal Muzyczny, 36. Festival Chopin a Paris „Hommage a Clara Schumann”). Ponadto wystąpił podczas rozdania prestiżowych nagród International Classical Music Awards w NOSPR czy w Theatre Municipial Andre Malreaux w Paryżu. W 2019 ukazała się jego debiutancka płyta z utworami Liszta, Beethovena, Chopina oraz Ravela, wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje oraz bilety dostępne są na stronie: www.emanacje.pl 

Radziejowice | Koncert wieńczący Międzynarodowy Kurs Kompozytorski Synthetis 2021

Synthetis31 lipca 2021 o godz. 19.30 w Nowym Domu Sztuki w Radziejowicach będzie miał miejsce koncert wieńczący Międzynarodowy Kurs Kompozytorski Synthetis: muzycy zaprezentują nam efekty swojej pracy.

Od 23 lipca wygłaszali wykłady i przeprowadzali indywidualne zajęcia z uczestnikami tegorocznej edycji wydarzenia światowej sławy kompozytorzy: Paweł Mykietyn oraz Ondřej Adámek. Kursanci mogli także odbyć indywidualne konsultacje z artystami-rezydentami: klarnecistą Michałem Górczyńskim oraz puzonistą Robertem Żelazko. Międzynarodowy Kurs Kompozytorski Synthetis, którego dyrektorem artystycznym jest Zygmunt Krauze, stanowi reaktywację słynnych kursów kompozytorskich organizowanych w latach 80. i 90. ubiegłego stulecia przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

W wydarzeniu finalizującym tegoroczna edycję Kursu Kompozytorskiego będą mogli wziąć udział jedynie osoby, które zgłosiły chęć uczestnictwa poprzez dedykowany adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  bądź telefonicznie, dzwoniąc pod nr (+46) 857 71 75 lub 512 928 062, i otrzymały potwierdzenie.

Więcej informacji na stronie: https://www.palacradziejowice.pl/ 

Kraków | „Muzyka w ogrodzie”: Polska muzyka filmowa

FK31 lipca 2021 o godz. 18.00 w ogrodach Konsulatu Generalnego Austrii w Krakowie będzie miał miejsce koncert sekstetu Filharmoników Krakowskich w ramach cyklu „Muzyka w ogrodzie”.

Zabrzmią przeboje muzyki filmowej. Usłyszymy pieśni Władysława Szpilmana, Lucjana Kaszyckiego, Włodzimierza Nahornego oraz suity muzyki filmowej takich mistrzów, jak Henryk Wars, Bronisław Kaper, Henryk Kuźniak, Włodzimierz Korcz, Jerzy Matuszkiewicz i Andrzej Kurylewicz.

Utwory te usłyszymy w interpretacji znakomitych krakowskich instrumentalistów, którzy niejednokrotnie brali udział w nagraniach ścieżek dźwiękowych do filmów: pierwszej flecistki Orkiestry Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie Magdaleny Di Blasi, klarnecisty Michała Poniżnika, waltornisty Marka Gumieli, altowiolisty Błażeja Michny i wiolonczelistki Marty Nagawieckiej. Muzycy są laureatami wielu konkursów, regularnie współpracują ze znanymi orkiestrami i zespołami oraz występują jako soliści zarówno w Polsce, jak i za granicą.

W razie deszczu planowany koncert odbędzie się w Filharmonii Krakowskiej.

Więcej o artystach: https://www.filharmonia.krakow.pl/ 

„Z klasyką przez Polskę”: Janusz Olejniczak i Tomasz Strahl

NIMiTJanusz Olejniczak i Tomasz Strahl – jedni z najwybitniejszych polskich współczesnych muzyków – wystąpią w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę” już w najbliższy weekend. Koncerty odbędą się o godz. 18.00 30 lipca w Chełmie (Sala koncertowa PSM I i II Stopnia im. I. J. Paderewskiego), 31 lipca we Włodawie (Muzeum Zespół Synagogalny) oraz 1 sierpnia w Wojsławicach (Kościół pw. św. Michała Archanioła).

Janusz Olejniczak należy do najwybitniejszych współczesnych chopinistów. Był najmłodszym laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1970 roku. Nagrał ponad 40 płyt, jest ośmiokrotnym laureatem nagrody „Fryderyka”, a za całość dorobku artystycznego został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000) i Złotym Medalem Gloria Artis (2005). Wielokrotnie zasiadał również w jury m.in. Konkursu Chopinowskiego. Wirtuoz wiolonczeli Tomasz Strahl jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a także dla CBC Radio w Kanadzie. Rok 2019 przyniósł mu nagrodę Akademii Fonograficznej „Fryderyk” w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca. Artysta gra na instrumencie Leopold Widhalm (Norymberga, 1778).

Światowej sławy mistrzowie występujący w najbardziej prestiżowych salach koncertowych wykonają w duecie utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, a także Franza Schuberta, Georga Friedricha Haendla, Camille’a Saint-Saënsa, Edwarda Elgara oraz Manuela de Falli.

Wstęp bezpłatny!

Cykl koncertów „Z klasyką przez Polskę” jest finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Żabia Wola | Finałowy koncert Letniego Festiwalu Pieśni w Pałacu Ojrzanów

OjrzanowFundacja Wspierania Kultury „Przyjaciele Muzyki" zaprasza na finałowy koncert Letniego Festiwalu Pieśni, który odbędzie się w piątek 30 lipca 2021 o godz. 19:00 w podwarszawskim Pałacu Ojrzanów w Żabiej Woli.

Gośćmi finałowego Muzycznego Salonu będą: Zuzanna Nalewajek (mezzosopran) i Paweł Sommer (fortepian). W ich interpretacjach zabrzmią utwory takich kompozytorów, jak Fryderyk Chopin, Mieczysław Karłowicz, Emil Młynarski, Władysław Żeleński, Karol Szymanowski i Witold Lutosławski.

Zuzanna Nalewajek jest studentką trzeciego roku wydziału wokalno-aktorskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej. Jest także uczestniczką Programu Kształcenia Młodych Talentów –  Akademii Operowej działającej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, gdzie doskonali swój warsztat pod okiem wybitnych pedagogów.

Paweł Sommer - pracownik i doktorant UMFC w Warszawie - jest uczniem prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn. Na co dzień łączy pracę pedagogiczną z działalnością koncertową, biorąc udział, jako solista i kameralista, w różnych wydarzeniach artystycznych, do których należą koncerty z cyklu „Sounds of art” w Muzeum Narodowym w Warszawie, Kursy wokalne techniki i interpretacji w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach pod kierunkiem prof. Ryszarda Karczykowskiego oraz wiele innych w Polsce i za granicą.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wstęp na koncert jest wolny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, organizatorzy zachęcają do zgłaszania rezerwacji na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ZOBACZ: Wydarzenie FB

Biecz | VII Kromer Festival Biecz

Kromer BieczKromer Festival Biecz w 2021 roku odbędzie się między 29 lipca a 1 sierpnia. Motywem przewodnim VII odsłony Festiwalu jest „Wspólnota” – ostatni rok pokazał, jak bardzo ważna jest ona w środowisku muzycznym. Cztery dni wypełnione sześcioma koncertami z udziałem wyłącznie artystów polskich.

Organizatorzy pragną pokazać, że tę lokalną wspólnotę realizować można w sposób najbardziej potrzebny – dając muzykom możliwość występów, obecności w przerwanym drastycznie przez epidemię życiu koncertowym i rynkowym, wreszcie zarobkowania. Festiwal będzie realizowany w formie hybrydowej, łączącej występy na żywo z transmisjami w kanałach internetowych festiwalu oraz na antenach współorganizatora i patronów Kromer Festival Biecz 2021 – TVP Kultura i Radia Kraków Dzięki temu wspólnota lokalna stanie się globalną.

Tytułowa wspólnota to także uniwersalny język muzyki i gęsta sieć kulturowa łącząca cały świat. Wyrazem wspólnoty, pokazującej continuum kulturowe, będą także przedsięwzięcia prezentujące obecność dawnych mistrzów w twórczości współczesnych kompozytorów i artystów, jak i użycie dawnego instrumentarium w dziełach powstających w wieku XXI. Podczas inauguracji Festiwalu Arte dei Suonatori i Spółdzielnia Muzyczna wykonają zamówioną przez Festiwal nową kompozycję Katarzyny Głowickiej Quiet Time, która prezentuje spektrum brzmieniowe wynikające z połączenia instrumentów historycznych i współczesnych. Kolejnym projektem przekraczającym granice wykonawstwa historycznego jest wspólne przedsięwzięcie jazzowego skrzypka Adama Bałdycha i kwartetu instrumentów dawnych Equilibrium: kolejne zamówienie festiwalu – kompozycja Bałdycha na skrzypce i kwartet smyczkowy nawiązująca do wybitnych polskich dzieł kameralnych.

Wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty jest wolny. Dofinansowano w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Program wydarzenia – na stronie https://kromerfestivalbiecz.pl/ 

Warszawa | XXI Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”

SV21 koncertów na 21. edycję Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”. W wakacyjnej atmosferze, od 29 lipca do 2 września 2021, na Pradze-Południe będzie trwało święto muzyki. Artyści zabiorą słuchaczy w sentymentalną podróż do przedwojennej Warszawy czy w dalekie zakątki obu Ameryk. Wśród solistów i dyrygentów, którzy towarzyszyć będą muzykom Sinfonii Varsovii, między innymi Szymon Nehring, Jerzy Maksymiuk i Aleksandar Marković.

Letnie koncerty będą odbywać się w cztery dni w tygodniu w Pawilonie Koncertowym przy Grochowskiej 272. Czwartki będą okazją, aby posłuchać utworów orkiestrowych w wykonaniu Sinfonii Varsovii i zaproszonych gości. Festiwal zainauguruje muzyka kompozytora z Argentyny, Astora Piazzolli. 5 sierpnia zabrzmi Rapsodia na tematy mołdawskie Mieczysława Wajnberga, a tydzień później Olga Rusin wykona partię sopranu w Pieśniach kurpiowskich Karola Szymanowskiego. Wydarzeniem wieczoru 26 sierpnia będzie wykonanie Orawy Wojciecha Kilara pod batutą Jerzego Maksymiuka. W programie koncertu finałowego znajdzie się Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

Festiwalowe niedziele zarezerwowane są dla muzyki kameralnej. Program zaprezentują muzycy Sinfonii Varsovii i zaproszeni artyści. Podczas pięciu popołudniowych koncertów o godz. 16.00 usłyszymy zróżnicowany repertuar, w tym warszawskie piosenki z czasów przed- i powojennych (1.08).

Tematyka Poranków familijnych w każdą festiwalową sobotę będzie również związana z Warszawą, instrumentami orkiestry i światem przyrody.

Cykl koncertów muzyki nowej „Eksperymentalne wtorki",  to niezwykła okazja, by przekonać się, jak z tradycją i nowoczesnością radzi sobie pokolenie młodych kompozytorów.

Odbędą się również dwa wydarzenia towarzyszące: Animacja Rozchmurz się oraz Parada Żywa Zieleń Teatru Sztuka Ciała. Podczas festiwalu otwarta będzie także kawiarnia plenerowa.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad cyklem koncertów „Eksperymentalne wtorki” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program: www.sinfoniavarsovia.org