Polmic - FB

aktualności

Gdańsk | Seria koncertów edukacyjnych NeoQuartet: odsłona grudniowa

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NeoQuartet 6.12.22 prNeoQuartet zaprasza na koncerty edukacyjne, które odbędą się w gdańskich szkołach podstawowych i liceach w dniach 6, 19 i 22 grudnia 2022. Gdański NeoQuartet zaprezentuje 45 minutowy koncert „Królewski skład instrumentalny, czyli szalona historia kwartetu smyczkowego": muzykę na kwartet smyczkowy od epoki klasycyzmu do współczesności.

Zespół wykona szereg utworów napisanych na akustyczny kwartet smyczkowy, a zakończy prezentacją współczesnych możliwości technologicznych z użyciem elektrycznych instrumentów, syntezatorów oraz looperów. Nie zabraknie oczywiście muzyki polskich kompozytorów: S. Moniuszki, K. Szymanowskiego, K. Pendereckiego i H. M. Góreckiego.

Koncertowi towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna. Podczas występów członkowie NeoQuartet opowiedzą historie z życia kompozytorów i zaproszą uczniów do wzięcia udziału w krótkim jam session z muzykami znanego zespołu.

Czytaj więcej: Gdańsk | Seria koncertów edukacyjnych NeoQuartet: odsłona grudniowa

Katowice | Gala Jubileuszowa - 95. urodziny Radia Katowice

NOSPR 4.12.22 prPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Radio Katowice obchodzi jubileusz 95-lecia. Podczas Gali Jubileuszowej 4 grudnia 2022 o godz. 18.00 wystąpi NOSPR oraz Zespół Pieśni i Tańca Śląsk pod dyrekcją Adama Sztaby.

4 grudnia 1927 roku, dokładnie o godzinie 10.24, rozległy się na antenie dźwięki uderzenia młotka w hutnicze kowadło. Sygnał ten poprzedził transmisję mszy świętej z ówczesnego kościoła katedralnego pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tak rozpoczęła się historia Radia Katowice – jednej z najstarszych stacji radiowych w Europie.

Podczas nadzwyczajnego koncertu z tej okazji w siedzibie NOSPR w wykonaniu światowej sławy muzyków zabrzmi muzyka filmowa, w tym Pogoń Michała Lorenca z filmu Bandyta i kompozycje Wojciecha Kilara: Walc z filmu Ziemia Obiecana, Mazur z filmu Zemsta oraz suita z filmu Pan Tadeusz.

Zysk ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na rzecz Górnośląskiej Fundacji Onkologicznej.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej o jubileuszu: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/gala-jubileuszowa-95-urodziny-radia-katowice 

Płock | Laureaci XVI Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego

POLMICPatronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zakończyła się wyjątkowa 16. edycja Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej oraz Ludwika Stefańskiego. Przewodniczącą jury była prof. Elżbieta Stefańska. W jury zasiadali również: dr hab. Zofia Antes (Olsztyn), prof. Elżbieta Tarnawska (Warszawa), Teruyuki Okada (Japonia) i prof. Hubert Rutkowski (Hamburg).

W grupie I. ex aequo zwyciężyli Krzysztof Radomski i Piotr Tymura.

W grupie II. zwyciężyła Ueyama Rio.

W grupie III. pierwszą nagrodę otrzymała Anna Maria Urzędowska.

W grupie IV. tryumfował Danil Kapeliush.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

Pełna lista laureatów oraz więcej informacji o Konkursie - na stronie: https://www.gov.pl/web/psmplock/edycja-xvi2 

Nowa płyta Collegium Cantorum „Pośród wojen – śpiew!”

PosrodWojny CDPatronat medialny nad wydawnictwem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Pośród wojen – śpiew! to nowa płyta dr. Janusza Siadlaka i Chóru Filharmonii Częstochowskiej wchodząca w cykl wydawniczy „Antologia polskiej twórczości a cappella”. Bardzo zróżnicowany tematycznie repertuar albumu ukazuje wielopłaszczyznowość muzycznych zainteresowań kompozytorów w okresie burzliwego dwudziestolecia międzywojennego. Już teraz płyta dostępna jest na najpopularniejszych portalach streamingowych, w tym: Spotify, Deezer, Apple Music, Amazon Music. Krążek trafi do dystrybucji 2 grudnia 2022.

Gatunki muzyki sakralnej, świeckiej, sięganie do tradycji i historii Polski, do skarbów narodowej kultury, a także pieśni pisane i wykonywane jakby na przekór wszystkiemu, gdy naokoło wojna siała śmierć i zniszczenie – ta różnorodna tematyka znalazła swój wyraz w utworach Stanisława Wiechowicza (1893-1963), Romana Padlewskiego (1915-1944), Bolesława Wallka-Walewskiego (1885-1944), Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946), Tadeusza Szeligowskiego (1896-1963), Tadeusza Zygfryda Kasserna (1904-1957).

Czytaj więcej: Nowa płyta Collegium Cantorum „Pośród wojen – śpiew!”

Warszawa | Nieoczekiwany finał VI Festiwalu Kwadrofonik

Kwadrofonik 7.12.22 prPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Nie będzie to zwykły koncert. Podczas ostatniego przedsięwzięcia w ramach VI Festiwalu Kwadrofonik artyści przeniosą się z sali estradowej do sali prób Sinfonii Varsovii (ul. Grochowska 272), gdzie 7 grudnia 2022 pomiędzy 18.00 a 22.00 publiczność będzie mogła odpocząć przy dźwiękach muzyki. W poszanowaniu. Razem. Wstęp wolny!

Nie będzie głośno, nie będzie mocnych świateł. Będzie za to kilka powtarzalnych dźwięków, które ułatwią relaks, ale przede wszystkim polska premiera utworu Mortona Feldmana For Philip Guston. Kompozycja oparta tak samo na przyjaźni, jak i konflikcie. Jej istotą jest stwierdzenie, że rolą sztuki może być nauczanie porozumienia. Kompozycję wykonają: Ewa Liebchen (flety), Magdalena Kordylasińska-Pękala (instrumenty perkusyjne) i Emilia Karolina Sitarz (instrumenty klawiszowe).

Słuchacze będą mogli wejść i wyjść dokładnie wtedy, kiedy będą chcieli. Organizatorzy proszą o zabranie obuwia na zmianę i własnych koców.

Czytaj więcej: Warszawa | Nieoczekiwany finał VI Festiwalu Kwadrofonik

Warszawa | 31. Portrety Kompozytorów

03wj2008 0909 stol2Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

31. Portrety Kompozytorów, organizowane przez Związek Kompozytorów Polskich, odbędą się w dniach 7–8 grudnia 2022 w warszawskim PROMie Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23). Głównymi bohaterami tegorocznej edycji będą Artur Cieślak i Wiesław Cienciała. Wstęp na koncerty jest wolny!

Podczas tego minifestiwalu, trwającego dwa dni, prezentowana będzie twórczość kameralna dwóch współczesnych kompozytorów polskich. Obecność twórców na tych koncertach monograficznych i możliwość bezpośredniego kontaktu z nimi czyni odbiór ich twórczości bardziej przystępnym. Program jest tak ułożony, aby słuchacze mogli poznać utwory charakterystyczne dla twórczości Artura Cieślaka (7 grudnia) i Wiesława Cienciały (8 grudnia).

Czytaj więcej: Warszawa | 31. Portrety Kompozytorów

Kraków | „Mistrzowie i ich uczniowie”: Anna Zawadzka–Gołosz i Józef Rychlik

Mistrzowie 6.12.2022 prPatronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Cykl jesiennych koncertów o tytule „Mistrzowie i ich uczniowie” Oddziału Krakowskiego ZKP prezentuje wybitnych kompozytorów-pedagogów oraz ich wychowanków. W 2022 roku utwory Mistrzów — Anny Zawadzkej-Gołosz i Józefa Rychlika – zabrzmią na jednym koncercie 6 grudnia o godz. 20.00 w krakowskiej Akademii Muzycznej wraz z kompozycjami ich uczniów: Kamila Kruka, Moniki Szpyrki, Renāte Stivriņa oraz Michała Papary.

Wychowankowie tych znakomitych kompozytorów i pedagogów sami już także zostali docenieni w muzycznym świecie, a ich twórczość wykonywana jest na koncertach i festiwalach w Polsce oraz za granicą. Podczas najbliższego koncertu usłyszymy ich utwory napisane specjalnie na tę okazję i zadedykowane Mistrzom.

Prawykonają najnowsze kompozycje wykładowcy i studenci Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego.

Marcel Chyrzyński — kierownik artystyczny

Szczegółowy program: https://www.amuz.krakow.pl/wydzialy/wydzial-i-tworczosci-interpretacji-i-edukacji-muzycznej/katedra-kompozycji/aktualnosci22/mistrzowie-i-ich-uczniowie/ 

Katowice | Kwartet Śląski: Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji

NOSPR 3.12.22 pr

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kolejny koncert w ramach cyklu „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji” (17 kwartetów, 6 koncertów, 1 wykonawca) będzie miał miejsce 3 grudnia 2022 o godz. 18.00 w siedzibie NOSPR.

Przyczyniając się w istotny sposób do odkrywania na nowo muzyki Mieczysława Wajnberga, Kwartet Śląski postawił sobie niezwykle wymagające zadanie: rejestrację wszystkich 17 kwartetów tego polsko-żydowsko-radzieckiego kompozytora. To dopiero drugi zespół na świecie, któremu udało się sprostać temu wyzwaniu. W tym sezonie mamy wyjątkowy przywilej usłyszenia kompletu niezwykłych kwartetów Mieczysława Wajnberga na żywo, śledzenia zmian zachodzących w jego języku muzycznym i podążania śladem ukrytych na kartach partytur dedykacji.

Zaplanowane na grudniową odsłonę cyklu Kwartety nr V i XV dzieli ponad 30 burzliwych lat, łączy zaś ukłon w stronę wielkich instrumentalistów.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-wajnberg-2 

Wrocław | Elżbieta Sikora – odsłonięcie tablicy oraz koncert "Uczeń czarnoksiężnika"

NFM 2.12.22 prPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W programie koncertu NFM Filharmonii Wrocławskiej 2 grudnia 2022 o godz. 19.00 pod batutą francuskiego dyrygenta Pascala Rophégo znalazły się dwa arcydzieła napisane przez krajanów dyrygenta oraz koncert organowy autorstwa Elżbiety Sikory. Przed koncertem (godz. 18.15) zapraszamy na uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej współpracę maestry Elżbiety Sikory z Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.

Koncert oliwski Elżbiety Sikory, prawykonany w Katedrze Oliwskiej w 2007 roku, to ekspresyjny i nieco mroczny utwór, w którym wirtuozowska partia organów przeciwstawiona jest błyskotliwie brzmiącej orkiestrze. Partię solową w tym dziele wykona podczas grudniowego koncertu japońska wirtuozka Mari Fukumoto.

Zabrzmią również Uczeń czarnoksiężnika Paula Dukasa i Symfonia fantastyczna op. 14 Hectora Berlioza.

Przed koncertem o 17.15 odbędzie się także wykład Tateo Nakajimy „Muzyka i akustyka“.

Dodatkowe informacje: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9211