Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Noskowski. Koncert z maestro Antonim Witem

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Ważnym elementem misji Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa jest restytucja zapomnianych arcydzieł muzyki polskiej koncertowej praktyce, a koncert 30 lipca 2022 o godz. 19.00 pod batutą Antoniego Wita w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie będzie ważnym krokiem w przywracaniu Zygmuntowi Noskowskiemu należnego mu miejsca wśród wybitnych kompozytorów polskich i europejskich drugiej połowy XIX wieku.

Z początkiem XXI wieku muzyka Zygmunta Noskowskiego zaczęła z wolna powracać na estrady koncertowe, pojawiły się także pierwsze wydania takich jego dotąd nieopublikowanych dzieł, jak II i III Kwartet smyczkowy czy II Symfonia.

Czytaj więcej: Warszawa | Noskowski. Koncert z maestro Antonim Witem

Dąbrówno, Dźwierzuty, Mikołajki, Pranie | „Z klasyką przez Polskę”: Zuzanna Nalewajek i Paweł Sommer

POLMICPolski Impresariat Muzyczny i jego kierownik Marcin Gorayski zapraszają na koncerty wypełnione pięknymi pieśniami i cudowną muzyką fortepianową w interpretacji mezzosopranistki Zuzanny Nalewajek i pianisty Pawła Sommera. Koncerty odbędą się w dniach 14–17 lipca 2022 w Dąbrównie, Dźwierzutach, Mikołajkach i w Pranie w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”.

Koncerty będą miały miejsce w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym w Dąbrównie (14.07, godz. 18:00), w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Dźwierzutach (15.07, godz. 18.00), w Kościele Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Mikołajkach (16.07, godz. 18.00) oraz w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w leśniczówce Pranie (17.07, godz. 17.00).

Czytaj więcej: Dąbrówno, Dźwierzuty, Mikołajki, Pranie | „Z klasyką przez Polskę”: Zuzanna Nalewajek i Paweł Sommer

Katowice | Lato z filmem w Filharmonii Śląskiej: Klasyka w kinie

polmicPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

8 lipca 2022 o godz. 19.00 Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Tomasiewicza zaprosi na wieczór wielkich hitów muzyki klasycznej – i nie tylko! Zarówno miłośnicy opery, walców, muzyki filmowej i popularnej z pewnością znajdą coś dla siebie. Wszystkie utwory, które znajdą się w programie tego wieczoru połączy jeden wspólny mianownik: kino.

Usłyszymy zarówno dzieła, które zostały stworzone na potrzeby filmów, jak i te, które zostały włączone do ścieżki dźwiękowej, choć powstały z przeznaczeniem do wykonywania na estradzie.

Czytaj więcej: Katowice | Lato z filmem w Filharmonii Śląskiej: Klasyka w kinie

Kraków | 18. Festiwal Muzyki Polskiej

POLMICKoncerty Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Wojciecha Kilara, mało znane utwory Józefa Kozłowskiego, najpiękniejsze polonezy przełomu XVIII i XIX wieku i pieśni do słów Adama Mickiewicza – tak w skrócie zapowiada się 18. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej, który odbędzie się w Krakowie w dniach 8-30 lipca 2022.

Nie zabraknie muzycznych odkryć, w tym zapomnianej twórczości pieśniarskiej związanego z Krakowem Jerzego Gablenza, jak i kompozycji najnowszych – Zygmunta Krauzego, Pawła Mykietyna i Krzysztofa Słowińskiego. A wszystko to w mistrzowskich wykonaniach. Wśród tegorocznych gwiazd m.in. zjawiskowa skrzypaczka Miranda Liu, występujący na wielu scenach Europy bas-baryton Krzysztof Szumański, charyzmatyczny akordeonista Maciej Frąckiewicz, a na finał wybitny japoński pianista Kyohei Sorita, laureat II nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego.

Czytaj więcej: Kraków | 18. Festiwal Muzyki Polskiej

Warszawa | Gala wręczenia Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

polmicUroczysta gala 47. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” odbędzie się 6 lipca 2022 roku o godz. 13.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Wyróżnienia przyznawane raz w roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostaną wręczone wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. Transmisję na żywo z wydarzenia będzie można śledzić na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz na stronie www.nagrodakolberg.pl. Zapis audiowizualny będzie dostępny także po zakończeniu uroczystości.

W maju odbyły się sesje plenerowe laureatów w ich rodzimych regionach, by przedstawić nagrodzonych i efekty ich działalności w autentycznym otoczeniu. Malownicze krajobrazy polskich wsi i miast okazały się doskonałą przestrzenią dla plenerowych ujęć laureatów. Materiały filmowe i fotograficzne zostaną zaprezentowane podczas gali.

Czytaj więcej: Warszawa | Gala wręczenia Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

Festiwale Muzyki Kameralnej i Organowej w Województwie Podlaskim: IV „Kamedulskie Wigry” i I „Basilica Augustoviensis”

AugustPatronat medialny nad Festiwalami sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie JAX zaprasza na dwa letnie festiwale muzyki klasycznej organizowane na terenie Województwa Podlaskiego: IV Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry” (3 lipca – 23 października 2022) oraz I Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Basilica Augustoviensis” (3, 24, 31 lipca oraz 28 sierpnia 2022). Przed nami łącznie dziesięć koncertów z udziałem najlepszych organistów i znakomitych solistów, a także konferencja „Organum Mundi” poświęcona dziejom budownictwa organowego. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny!

polmicIV Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry” odbędzie się w zabytkowym Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach oraz w Kościele pw. św. Piotra i Pawła w Suwałkach. Program koncertów obejmuje przekrój literatury muzycznej – od utworów renesansowych, po muzykę XX i XXI wieku, w tym kompozycje Feliksa Nowowiejskiego, Mieczysława Surzyńskiego i Lecha Skoczylasa. Po raz pierwszy w historii Festiwalu wystąpi duet organowy. Usłyszymy także współbrzmienia króla instrumentów ze skrzypcami, wibrafonem i sopranem.

Festiwalowi towarzyszyć będzie konferencja „Organum Mundi", która potrwa od 22 do 23 października. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z dziejami budownictwa organowego w ujęciu technicznym i wykonawczym. Wykłady poprowadzą: prof. Piotr Rojek z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, dr Wiktor Brzuchacz i ks. dr Piotr Markisz z Akademii Katolickiej w Warszawie oraz Rikke Kursch. Zapisy na konferencję odbywać się będą na stronie https://festiwal.wigry.pro/ . Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Urząd Miasta Suwałki.

Czytaj więcej: Festiwale Muzyki Kameralnej i Organowej w Województwie Podlaskim: IV „Kamedulskie Wigry” i I...

Lusławice | X Festiwal „Emanacje”

Emanacje 22 pPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dziesiąta edycja Festiwalu „Emanacje” w dniach 2 lipca – 27 sierpnia 2022 to imponujące koncerty symfoniczne, porywające recitale prezentujące młode muzyczne pokolenie; kameralne koncerty w najpiękniejszych zakątkach Małopolski oraz wydarzenia plenerowe osadzone w magicznej scenerii lusławickiego Arboretum. Jubileuszowa odsłona Festiwalu będzie więc kwintesencją jego wyjątkowego charakteru i nieszablonowego programu, które cechują Festiwal już od dekady.

Sercem „Emanacji” będą tradycyjnie Lusławice, zapraszając melomanów i gości do udziału w koncertach w znakomitej sali koncertowej, zwiedzenia pięknego zespołu dworsko-parkowego oraz spędzenia czasu przy kawie w letniej kawiarni.

Czytaj więcej: Lusławice | X Festiwal „Emanacje”

Korzkiew | X Letni Festiwal Muzyczna Korzkiew

polmic

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Letni Festiwal Muzyczna Korzkiew to cykl wydarzeń artystycznych, na które składają się cotygodniowe koncerty w położonym niecałe 30 minut drogi od Krakowa zabytkowym kościele p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi, który słynie z niepowtarzalnej akustyki. Wszystkie koncerty tegorocznej jubileuszowej edycji, a także spotkania z artystami i animatorami kultury, odbywają się w każdą niedzielę lipca i sierpnia, o godz. 17:15. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

Festiwal od roku 2011 organizowany jest przez Stowarzyszenie „Muzyczna Korzkiew”, którego działalność opiera się na umożliwianiu bliższego kontaktu z wysokiej klasy muzyką w tym regionie. Ponadto Stowarzyszenie stara się pomagać młodym artystom – laureatom konkursów muzycznych, umożliwiając im promocję swojego talentu w ramach Festiwalu: w tym roku wystąpią podczas specjalnie dedykowanych im koncertów 14 i 15 sierpnia.

Czytaj więcej: Korzkiew | X Letni Festiwal Muzyczna Korzkiew

NIMiT wchodzi na platformy streamingowe

polmicSerwisy streamingowe stały się bardzo ważnym narzędziem dotarcia do współczesnych odbiorców kultury. Od tego miesiąca również Narodowy Instytut Muzyki i Tańca będzie regularnie publikować tam wydawane unikatowe nagrania. Udostępnione zostaną na kilkudziesięciu platformach, zarówno o zasięgu regionalnym jak i globalnym. Utworów można już słuchać na Spotify, Tidal, Apple Music, Amazon Music, Deezer oraz wielu innych.

Obecność Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca na Spotify oraz innych największych platformach z pewnością przyczyni się do odkrywania i popularyzacji ogromnej spuścizny polskich kompozytorów na świecie. Zwłaszcza nowe opracowania oraz interpretacje laureatów II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej mają szansę na skuteczne dotarcie do odbiorców muzyki poważnej w globalnej skali. NIMiT otwiera zatem nowy rozdział w komunikacji i promocji realizowanych programów oraz projektów.

Kaprys op. 10 nr 2 z Deux Orientales Zygmunta Stojowskiego – właśnie ten utwór opublikowany został jako pierwszy na platformach streamingowych. https://spoti.fi/3nxRbPn

Czytaj więcej: NIMiT wchodzi na platformy streamingowe