Polmic - FB

aktualności

Ruszył nabór do programu „Dyrygent – rezydent”

IMITInstytut Muzyki i Tańca ogłasza nabór wniosków aplikacyjnych do programu „Dyrygent – rezydent” na sezon 2020 / 2021. Celem programu jest rozwój warsztatu wykonawczego i promocja młodych polskich dyrygentów oraz wzrost liczby wykonań muzyki polskiej.

Program adresowany jest do polskich instytucji muzycznych oraz do młodych polskich dyrygentów – absolwentów lub osób posiadających licencjat na wydziale dyrygentury symfoniczno-operowej do dwóch lat od ukończenia studiów magisterskich lub otrzymania stopnia licencjata. Realizacja programu odbywa się poprzez rezydencje dyrygenckie w zawodowych zespołach orkiestrowych oraz w teatrach operowych i muzycznych.

Termin nadsyłania zgłoszeń do najbliższej edycji programu upływa 15 maja 2020 roku.

Zeskanowany wniosek, podpisany przez osobę upoważnioną, powinien być przysłany wraz z załącznikami w terminie do 15 maja włącznie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..  Nie jest wymagane przysłanie papierowej wersji wniosku.

Termin wyboru zgłoszeń przez komisję opiniującą upływa 1 czerwca 2020 roku. Po tym terminie lista projektów zatwierdzonych przez komisję zostanie ogłoszona na stronie internetowej Instytutu, a wnioskodawcy tych projektów zostaną poinformowani o pozytywnej decyzji oficjalnym pismem. W razie niewyczerpania pełnej puli środków przeznaczonych na edycję programu w sezonie 2020 / 2021, Dyrektor Instytutu może w dalszym terminie ogłosić drugą turę naboru zgłoszeń.

Budżet edycji programu w sezonie 2020/2021 wynosi 120 000 zł.

Regulamin dostępny jest na stronie https://bit.ly/2XfZRO5 

Kultura w sieci – rusza program MKiDN finansowania zmian formy upowszechniania działalności twórczej

MKiDNMinister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił założenia nowego programu wsparcia dla artystów, twórców oraz instytucji, które ze względu na trwającą epidemię nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie. „Kultura w sieci” to środki na zmianę formy upowszechniania działalności twórczej lub prezentacji jej efektów w elektronicznych kanałach komunikacji, przede wszystkim w Internecie. Budżet programu wynosi 20 mln zł. Wnioski można składać do 20 kwietnia 2020 roku.

Program „Kultura w sieci” składa się z dwóch elementów: programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu dotacyjnego, zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Program stypendialny jest kierowany do osób fizycznych, twórców i artystów, w tym muzyków. Zgłaszane projekty mogą przyjmować formę dialogu i nawiązania do tradycji oraz osiągnięć dziedzictwa polskiej i światowej kultury, jak również poszukiwania nowatorskich rozwiązań, zarówno w zakresie form wyrazu, jak i środków komunikacji. Wnioskodawcom biorącym udział w programie stypendialnym mogą zostać przyznane stypendia: 6-miesięczne obejmujące okres od 1 maja do 31 października 2020; mające inny okres realizacji projektu, przyznawane na okres nie krótszy niż trzy kolejne, następujące po sobie, miesiące obejmujące okres od 1 maja do 31 października 2020.

O dotację z programu NCK mogą się starać organizacje pozarządowe oraz instytucje kultury. Z tej formy dofinansowania wyłączone są instytucje narodowe, instytucje prowadzone lub współprowadzone przez MKiDN, szkoły i uczelnie artystyczne. W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie m. in. realizacji warsztatów on-line, webinariów, wydarzeń kulturalnych on-line, udostępniania zapisów wydarzeń kulturalnych, tworzenia stron internetowych lub aplikacji popularyzujących zasoby cyfrowe, tworzenia wydawnictw audio-video.

Szczegółowe informacje – na stronie https://bit.ly/34bZCVY 

Zostań w domu z Tansman Philharmonic

TansmanPlatforma Tansman Philharmonic to najbogatsze i najbardziej wszechstronne kompendium wiedzy o Aleksandrze Tansmanie i jego dokonaniach, nie tylko w Polsce ale też na świecie, umożliwiające wolny dostęp do dzieł kameralnych i orkiestrowych kompozytora.

Strona oferuje dostęp do setek unikalnych nagrań, filmów, rozmów, dokumentów, muzealiów, wydawnictw książkowych, katalogowych i płytowych. Tansman Philharmonic zawiera cykl niezwykłych podróży muzycznych: koncerty, premiery, dzieła i wykonania gwiazd Tansman Festival, laureatów Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana i Nagrody Tansman za wybitną indywidualność muzyczną i bezkompromisowość w twórczości (w tym Elżbiety Chojnackiej, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Jana Krenza, Jerzego Maksymiuka).

Tansman Philharmonic to projekt multimedialny zrealizowany w wersji językowej polskiej i angielskiej, popularyzujący polskie i europejskie dziedzictwo kulturowe, platforma prezentacji unikalnych produkcji artystycznych i nieznanych kart muzyki polskiej oraz dorobku jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który cieszył się prawdziwie międzynarodowym, globalnym uznaniem, tym samym przysparzając sławy polskiej kulturze i wpływając na podniesienie jej rangi na świecie.

http://tansman.org.pl 

Opera Bałtycka w Gdańsku online

OBBudynek Opery Bałtyckiej w Gdańsku jest zamknięty, ale otwiera się dla melomanów online: na profilach na Facebooku, Instagramie czy YouTube.

Jeśli możesz, zostań w… operze, tyle że z domu. Widownie wcale nie opustoszały, tylko przeniosły się gdzie indziej – do świata streamów i archiwaliów, które jakością dźwięku i obrazu oraz prędkością transferu przewyższają oczekiwania. Nie poczujemy „tej” atmosfery, nie spotkamy w foyer solistów i realizatorów, ale za to premiera jest codziennie – w salonie, w kuchni, bezpłatnie.

Opera Bałtycka zaprasza widzów do uczestnictwa w świecie opery online: do wirtualnego zwiedzania Opery, rozwiązywania zagadek i krzyżówek dla najmłodszych, do oglądania reportaży o kulisach powstawania premier operowych, fotograficznych wspomnień z premier dzieł polskich kompozytorów. W czasie zawieszonych spektakli Jerzy Snakowski podczas cyklu „Opera Bistro” oprowadza fanów opery po jej zazdrośnie skrywanych zakamarkach.

Najciekawsze materiały dostępne są na stronach https://www.facebook.com/OperaBaltycka/  Instagram https://www.instagram.com/operabaltycka/  YouTube https://www.youtube.com/channel/UCk1u05ozzZWZH02v1NK4aqA 

#zostańwdomu i twórz!

FSFilharmonia Śląska i Polskie Wydawnictwo Muzyczne łączą siły razem z kompozytorami oraz… melomanami, aby wspólnie stworzyć unikatowe muzyczne dzieło. Wystartował projekt „#zostańwdomu i twórz”, w którym pierwszy raz w historii to miłośnicy muzyki będą mogli zadecydować o ostatecznym kształcie kompozycji. Zostanie ona poświęcona pamięci prof. Krzysztofa Pendereckiego.

Projekt realizowany jest na facebookowym profilu Filharmonii Śląskiej. Swój udział w akcji potwierdzili m.in. Mikołaj Piotr Górecki, Marcel Chyrzyński, Enjott Schneider i Paweł Mykietyn. Partnerem projektu jest „Ruch Muzyczny”.

Każdego dnia od poniedziałku do soboty na fanpage’u Filharmonii pojawiają się dwie muzyczne propozycje przygotowane przez danego kompozytora, na które internauci mogą głosować w komentarzu pod postem (i tylko pod nim). W niedzielę prezentowane są efekty wspólnej pracy uczestników akcji i kompozytorów. W ten sposób melomani współtworzą partyturę dzieła, które po ukończeniu zostanie opracowane i wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz, gdy tylko będzie możliwy powrót do sali koncertowej, prawykonane przez muzyków Filharmonii Śląskiej.

„Ten projekt to wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne. Kompozytorzy różnych generacji, o różnym estetycznym i artystycznym rodowodzie łączą siły, aby wspólnie z melomanami, miłośnikami muzyki, fanami Filharmonii Śląskiej stworzyć unikatowe dzieło artystyczne. Kompozytorzy wspólnie z internautami napiszą suitę na orkiestrę smyczkową, a kiedy rzecz będzie gotowa, PWM przygotuje materiał nutowy, wyda partyturę drukiem, Filharmonia Śląska wykona utwór, a my z państwem będziemy z satysfakcją słuchać tego współtworzonego dzieła. Serdecznie zapraszam do artystycznej zabawy” – mówi dr Daniel Cichy, dyrektor-redaktor naczelny PWM.

Zakończenie projektu „#zostańwdomu i twórz” i wspólnego pisania utworu przewidziane jest na 10 maja.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na stronie https://filharmonia-slaska.eu/zostanwdomu-i-tworz/  oraz na Facebooku Filharmonii Śląskiej https://www.facebook.com/filharmonia.slaska 

V Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski im. Piotra Perkowskiego

ZSM w ToruniuFundacja na Rzecz Pomocy i Rozwoju Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu oraz Zespół Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu ogłaszają V Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski im. Piotra Perkowskiego.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów średnich szkół muzycznych w Polsce oraz dla kompozytorów urodzonych nie wcześniej niż 17 sierpnia 1999 roku.

Przedmiotem Konkursu jest skomponowanie utworu w formie tanga na orkiestrę smyczkową oraz 3 perkusistów. Wykonawcą utworów będzie szkolna orkiestra, więc stopień trudności musi uwzględniać możliwości uczniów szkoły muzycznej II stopnia. Czas trwania utworu: 4–7 minut.

Konkurs składać się będzie z dwóch etapów. W pierwszym etapie Jury wyłoni kompozycje, które zostaną wykonane podczas koncertu finałowego (etap drugi). O wyborze partytur uczestnicy Konkursu zostaną powiadomieni. Wykonanie wybranych utworów odbędzie się 14 grudnia 2020 w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Po koncercie Jury podejmie decyzje o przyznaniu nagród.

Przewiduje się przyznanie następujących nagród w każdej kategorii: I nagroda – 800 zł., II nagroda – 500 zł, III nagroda – 350 zł. Utwory, nagrodzone w Konkursie pierwszym miejscem, zostaną wykonane podczas uroczystego koncertu kompozytorskiego w ramach obchodów 100-lecia Szkół Muzycznych w Toruniu we wrześniu 2021 roku.

Termin nadsyłania partytur upływa 17 sierpnia 2020 roku.

Regulamin Konkursu zamieszczony jest na stronie https://bit.ly/2WJuWcQ 

Filharmonia Szczecin online!

FSzFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza na codzienne regularne spotkania z muzykami, podczas których co rano odbywają się EduPoranki dla najmłodszych, a popołudnia i wieczory poświęcone są najróżniejszym odsłonom Orkiestry na kanałach Filharmonii w serwisie YouTube i Facebook.

Szczecińska Orkiestra to zespół z ponad 70-letnią historią, który od sezonu 2016 / 2017 prowadzi norweski dyrygent Rune Bergmann. Pod jego batutą muzycy rozwijają nie tylko umiejętności pracy w dużej grupie, ale także w mniejszych, niejednokrotnie kameralnych składach oraz pracę solową. Muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie to także artyści, którzy doskonale czują i sprawdzają się w „nieklasycznych” projektach: od koncertów edukacyjnych, przez jazzowe, czy z elementami muzyki tradycyjnej lub elektronicznej, po formy spektakli muzycznych.

W ramach cyklu „EduPoranki z Filharmonią” Szczecińskiej Filharmonii najmłodsi melomani i ich rodzice będą słuchać piosenek oraz uczyć się ich razem śpiewać i grać. Kontynuowane będą także spotkania z uwielbianą przez dzieci DoNutą.

Filharmonia przypomni melomanom o wszystkich działaniach – tych klasycznych, prezentujących polską muzykę współczesną, ale też i specjalnych projektach, które tworzyli przez ostatnie lata muzycy Orkiestry. Każdego wieczoru spotkamy się też z nimi w bardziej prywatnej odsłonie – podczas wywiadów. Zostaną wyemitowane reportaże o działalności instytucji oraz udostępnione galerie zdjęć z koncertów.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza będzie spotykać się z melomanami poprzez kanały w serwisach YouTube https://www.youtube.com/channel/UCQ7RqRSiL8J0A5mOLxZMTZg  i Facebook https://www.facebook.com/FilharmoniaSZN/ 

Warszawska Opera Kameralna dołączyła do akcji #zostańwdomu

WOkWarszawska Opera Kameralna codziennie o godz. 19.00 w ramach cyklu „Opera z fotela” będzie prezentowała online bogate zasoby nagrań audio-wideo, zdjęć, wywiadów oraz zarejestrowanych największych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń artystycznych WOK po to, by dostarczyć niezapomnianych emocji wszystkim spragnionym kontaktu ze sztuką.

Opera bez wychodzenia z domu, na wyciągniecie ręki, w dowolnej chwili i w dowolnym towarzystwie. Melomani będą możliwość oglądać nagrania audio-wideo, zdjęcia ze spektakli, wystawy, operowe smaczki i historię Warszawskiej Opery Kameralnej.

Udostępnione zostaną nagrania najpiękniejszych arii operowych z ostatnich Wielkich Gali różnych edycji Festiwalu Mozartowskiego, a w Wielkim Tygodniu – Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta. Zobaczymy też fragmenty najnowszych produkcji WOK, w tym musical Krzesimira Dębdkiego Przerwana Cisza i Snack Opera Jerzego Snakowskiego. Największe gwiazdy, największe produkcje, największe dzieła... to wszystko na FanPage Warszawskiej Opery Kameralnej https://www.facebook.com/Warszawska.Opera.Kameralna!

Szczegóły – na stronie https://repertuar.operakameralna.pl/operazfotela/ 

„Muzyką w wirusa!” – oferta artystyczna i edukacyjna Sinfonietty Cracovii na ten trudny czas

SCW związku z zawieszeniem działalności koncertowej spowodowanej walką z epidemią koronawirusa Sinfonietta Cracovia pozostaje w kontakcie ze słuchaczami poprzez kanały medialne i proponuje darmową ofertę artystyczną i edukacyjną dla dorosłych i najmłodszych melomanów.

Projekt „Muzyką w wirusa!” składa się z trzech modułów.

„Wirtualny koncert” to muzyczna podróż w czasie z Sinfoniettą, w ramach której co drugi dzień będą publikowane (premierowo!) nagrania koncertowe ze szczególnym uwzględnieniem utworów tegorocznego jubilata – Ludwiga van Beethovena – i muzyki polskich twórców. Co drugi dzień o godz. 19:00 Sinfonietta zaprasza na swój kanał Youtube: www.youtube.com/user/SinfoniettaCracovia 

„Sinfonietkowe karaoke”, w formie piosenek w wersji do słuchania oraz wersji karaoke z możliwością wspólnego śpiewania i zabaw, dedykowane jest maluchom. Co drugi dzień o godz. 12:00 na kanałach Orkiestry pojawi się nowa piosenka autorstwa polskich kompozytorów – od Wasowskiego po Pendereckiego – nagrana przez Sinfoniettę we współpracy z Sinfonietkowym Chórem Dziecięcym.

W ramach „Wirtualnych kursów mistrzowskich” z muzykami Sinfonietty uczniowie i studenci, ale również amatorzy, mogą zgłaszać się na indywidualne lekcje gry na skrzypcach, altówce, wiolonczeli i kontrabasie poprzez komunikatory internetowe. Wystarczy wysłać zgłoszenie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z dopiskiem na jakim instrumencie osoba gra.

A ponadto „Sinfonietkowe konkursy”! Najlepsze prace plastyczne zainspirowane piosenkami Sinfonietty i filmiki wideo, prezentujące wykonania karaoke piosenek, opublikowane zostaną na kanałach społecznościowych Orkiestry.

Patronat medialny nad wydarzeniami Sinfonietty Cracovii objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kamila Czernek

Zapraszamy do wspólnej zabawy! Szczegóły na stronach www.sinfonietta.pl Facebook www.facebook.com/SinfoniettaCracoviaTwitter www.twitter.com/sinfocracoviaInstagram www.instagram.com/sinfonietta_cracovia