Polmic - FB

aktualności

II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku

Festiwal SanokW dniach 11–16 maja w Sanoku odbędzie się II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, któremu towarzyszyć będzie I Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Pro Artis działające na terenie województwa podkarpackiego. W ramach Festiwalu w sanockich świątyniach odbędzie się 6 arcyciekawych koncertów solowych i kameralnych: program przedsięwzięcia jest bardzo bogaty i różnorodny.

Podczas koncertu inauguracyjnego w interpretacji Piotra Rojka zabrzmią kompozycje organowe współczesnych polskich kompozytorów: Krystiana Kiełba, Katarzyny Dzięwiątkowskiej, Mateusza Ryczka i Anny Porzyc. W programie Festiwalu znalazły się także oryginalne opracowania utworów na trąbkę i organy, skrzypce i organy, fletnię i organy. Udział w koncercie finałowym weźmie Żeleński String Quartet, który zaprezentuje kwartety smyczkowe Józefa Elsnera i Stanisława Moniuszki.

Koncerty będą transmitowane na żywo na kanale YouTube Ars Sonora TV.

Podczas Festiwalu w dniach 13 - 15 maja odbędzie się także I Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów: w zmaganiach konkursowych udział weźmie 22 uczestników z całego kraju.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

http://pro-artis.pl/ 

Koncert kompozytorski „sky is the limit...” w ramach cyklu „Wtorek Muzyczny"

AMKLAkademia Muzyczna we Wrocławiu zaprasza na monograficzny koncert kompozytorski Ignacego Wojciechowskiego „sky is the limit...” w ramach cyklu „Wtorek Muzyczny" 11 maja 2021 o godz. 18.00.

Młody utalentowany twórca Ignacy Wojciechowski jest studentem klasy kompozycji prof. dr. hab. Krystiana Kiełba. Jego koncert monograficzny odbędzie się w ramach prezentacji młodych twórców oraz cyklu koncertowego „Wtorek Muzyczny", a wśród wykonawców znajdą się studenci wrocławskiej uczelni muzycznej oraz sam kompozytor. W programie koncertu usłyszymy utwory kameralne w opracowaniu na instrumenty smyczkowe, harfę, fortepian oraz komputer.

Słowo wprowadzające do prezentacji muzycznej wygłosi znakomita, wrocławska kompozytorka oraz kierownik Katedry Kompozycji AMKL prof. Grażyna Pstrokońska-Nawratil.

Transmisja koncertu odbędzie się na stronie Akademii na Facebooku i na kanale YouTube.

Szczegółowy program – na stronie http://amuz.wroc.pl/1695-wtorek-muzyczny-im-marii-jedrzejewskiej-w-ramach-cyklu-galeria-mlodych-tworcow-6523 

Jubileusz rok później – koncert z okazji 20-lecia Orkiestry Dętej Akademii Muzycznej w Łodzi

AMuz ŁódźOrkiestra Dęta Akademii Muzycznej w Łodzi obchodziła w ubiegłym roku jubileusz 20-lecia istnienia. Muzyczne świętowanie odbywa się jednak rok później. Podczas jubileuszowego koncertu studenci pod batutą Artura Czereszewskiego zaprezentują bogaty program, a także prawykonają kompozycję Grzegorza Duchnowskiego Hocki-klocki. Transmisja koncertu odbędzie się 9 maja 2021 o godz. 18.00 na kanale YouTube Akademii Muzycznej w Łodzi.

Orkiestra przywita publiczność kompozycją Jamesa Barnesa Fantasy Variations opartą na temacie słynnego Kaprysu op. 24 Niccolò Paganiniego. Zespół interpretować będzie również utwory Adama Gorba, Alfreda Reeda i Toshiro Mayuzumiego. W koncercie udział wezmą także soliści. Podczas wykonania Rhapsody in Blue George’a Gershwina partię fortepianu realizować będzie Krzysztof Suwald. Trębacz Igor Cecocho i puzonista Robert Żelazko zagrają solowe partie w kompozycji Josepha Turrina Fandango. W wykonywanym po raz pierwszy utworze Hocki-klocki na obój solo i orkiestrę Grzegorza Duchnowskiego obojowe solo wykona Agata Piotrowska-Bartoszek. Koncert poprowadzi Piotr Mika, ulubiony konferansjer akademickiej publiczności.

Klasyczna Orkiestra Dęta powstała w roku akademickim 1999/2000 z inicjatywy wieloletniego kierownika Katedry Instrumentów Dętych prof. Józefa Ciepłuchy. Orkiestra pracowała pod kierunkiem m.in. prof. Krzysztofa Kamińskiego i Marcina Radwańskiego, a obecnie (od roku 2011) prowadzi ją Artur Czereszewski. Od jesieni 2013 roku Orkiestra Dęta regularnie występuje w nowej Sali Koncertowej Akademii przy ul. Żubardzkiej, przygotowując dwa programy – noworoczny i wiosenny. Bierze też udział w koncertach edukacyjnych z cyklu „Akademia Pełna Dźwięku”.

Marta Włodarczyk

Więcej informacji: http://www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/maj-2021/155886-koncert-z-okazji-jubileuszu-20-lecia-orkiestry-detej-akademii-muzycznej-w-lodzi 

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus online: Zygmunt Stojowski

POSIMaestro Antoni Wit, należący do najwyżej cenionych dyrygentów swojego pokolenia, oklaskiwany na estradach całego świata, jest oddanym popularyzatorem muzyki polskiej – i ona właśnie, reprezentowana dziełami Zygmunta Stojowskiego i utrzymana w ekspresyjnym, neoromantycznym duchu, wypełni w całości program monograficznego koncertu 8 maja 2021 o godz. 20.00.

Jego bohaterem jest trochę dziś zapomniany, a wybitny polski kompozytor Zygmunt Stojowski (w tym roku mija 75 lat od jego śmierci), który po krótkim okresie nauki u Władysława Żeleńskiego w Warszawie kontynuował studia kompozytorskie w Paryżu, a najwspanialsze sukcesy w rolach kompozytora, pianisty i pedagoga odniósł w okresie czterech dekad pobytu w USA.

Rapsodia symfoniczna na fortepian i orkiestrę powstawała w latach 1898–1900. Prawykonana z sukcesem w Berlinie w 1900 roku weszła na wiele lat do koncertowego repertuaru samego Stojowskiego, a także innych pianistów. Dzieło zawierające odwołania do muzyki narodowej zachwyca bogactwem zmiennych nastrojów, barwnością orkiestracji oraz błyskotliwą wirtuozerią partii solowej, w której zaprezentuje się Krzysztof Książek, laureat nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych.

Nieco wcześniejsza, pełna dramatyzmu i silnych emocji Symfonia d-moll jest utworem, który rok po skomponowaniu zdobył I nagrodę w kategorii utworów orkiestrowych w Konkursie Kompozytorskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lipsku.

Koncert online transmitowany będzie na kanale YouTube i na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/ 

Piotr Maculewicz

Więcej: https://sinfoniaiuventus.pl/ 

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2020 / 2021 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert organowy – prawykonania

AmuzLodzKoło Naukowe Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Łodzi zaprasza 8 maja 2021 o godz. 18.00 na koncert prawykonań utworów organowych. Nowe kompozycje zabrzmią w interpretacji członkiń i członków Organowego Koła Naukowego Akademii Muzycznej w Łodzi. Koncert będzie transmitowany na uczelnianym kanale YouTube.

Koło Naukowe Kompozycji i Teorii Muzyki, którego opiekunami są dr hab. Artur Zagajewski, prof. AM, i mgr Maciej Kabza, skupia swoją działalność głównie wokół badań teoretyczno-muzycznych i twórczości kompozytorskiej. Studenci kierunków kompozycji, teorii muzyki, kompozycji muzyki filmowej oraz muzyki w mediach organizują spotkania poświęcone twórczości poszczególnych kompozytorów, nurtów i zjawisk w muzyce XX i XXI wieku, a także koncerty, na których prezentowane są utwory młodych twórców należących do Koła. Doroczną tradycją jest organizacja Koncertu (teoretycznie) kompozytorskiego, podczas którego wykonywane są utwory powstałe na zajęciach z kontrapunktu i harmonii.

Podczas najbliższego wydarzenia usłyszymy utwory Multipreludium Martyny Nowak, Lustro Krzysztofa Sadeckiego, Adagio e allegro Piotra Grzelaka, Swell Potente Grzegorza Żyłki, orghanella Piotra Miki, Toccata I Wiktora Kuny, CoeXisT Jakuba Junga, par-ti-ta Tymoteusza Karaś-Tęczy i Fuga podwójna Kosmy Szusta. Słowo o muzyce wygłosi sekretarz Koła Naukowego Kompozycji i Teorii Muzyki Piotr Mika.

Kompozycje będą wykonane na organach firmy Rieger (Jägerndorf), które znajdują się w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza w Łodzi.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.amuz.lodz.pl/pl/ 

Kwartet Śląski w „Domówce z Dwójką” – muzyczna literatura XX i XXI wieku

Domowka„Wykonamy dla Państwa utwory Wajnberga, Szostakowicza, Lasockiego, Pendereckiego i Knapika” – zapowiada skrzypek Szymon Krzeszowiec, prymariusz Kwartetu Śląskiego, który wystąpi w najbliższej „Domówce z Dwójką”. Transmisja koncertu 8 maja 2021 o godz. 19.00 na antenie Dwójki, stronie internetowej i Facebooku stacji oraz kanale YouTube Polskiego Radia.

Kwartet Śląski to jeden z czołowych polskich zespołów kameralnych. Istnieje nieprzerwanie od 1978 roku. Zespół cieszy się międzynarodową sławą, koncertując na estradach większości krajów europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Chinach i Korei Południowej. Repertuar Kwartetu Śląskiego obejmuje ponad 450 utworów kameralnych, z czego około 300 to literatura XX i XXI wieku. Śląscy kameraliści dokonali prawie 150 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego znaczna część jest im dedykowana. Artyści nagrywają muzykę wielu epok, koncentrując się na muzyce polskiej ostatniego trzydziestolecia. Bogaty dorobek fonograficzny Kwartetu Śląskiego obejmuje ponad 60 płyt. Nagrania Kwartetu Śląskiego były 26-krotnie nominowane do nagrody „Fryderyk”, a 7-krotnie zespół otrzymał tę statuetkę. Wielokrotnie nagradzany zespół we wrześniu 2017 roku został uhonorowany jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie muzyki klasycznej – Gramophone Classical Music Awards w kategorii muzyki kameralnej – za płytę z utworami Grażyny Bacewicz.

W trakcie „Domówki z Dwójką” Kwartet Śląski wystąpi w składzie: Szymon Krzeszowiec – skrzypce I, Arkadiusz Kubica – skrzypce II, Łukasz Syrnicki – altówka, Piotr Janosik – wiolonczela.

Artur Szklarczyk

Dodatkowe informacje: https://www.polskieradio.pl/8,Dwojka 

IX Festiwal „Nowa Muzyka”

Nowa MuzykaW dniach 7–16 maja 2021 odbędzie się IX Festiwal „Nowa Muzyka”, organizowany przez Oddział Kujawsko-Pomorski Związku Kompozytorów Polskich w Bydgoszczy, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Wydział Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W bogatym programie festiwalu znajdzie się kilkanaście prawykonań, a dostępne dla wszystkich koncerty odbędą się wyłącznie w przestrzenie wirtualnej.

Festiwal rozpocznie się „Koncertem muzyki elektroakustycznej z klawesynem w tle” w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Kolejne wydarzenia – koncerty kameralne, wieczór pieśni oraz koncert Kujawsko-Pomorskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Mariusza Kończala będą miały miejsce w Auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w dniach 8, 9, 10, 11 i 16 maja o godz. 17.00.

Swoje najnowsze utwory przedstawią Paulina Zujewska, Angelika Iżykowska, Sławomir Opaliński, Magdalena Kurdziel, Marcin Kopczyński, Marcin Gumiela, Aleksandra Brejza, Agnieszka Zdrojek-Suchodolska, Artur Kroschel, Piotr A. Komorowski.

Wystąpi wielu znakomitych muzyków, od lat specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej: m. in. sopranistka Kornelia Wojnarowska, altowioliści Krzysztof Komendarek-Tymendorf i Lech Bałaban, wiolonczeliści Filip Syska i Agnieszka Bałaban, klawesynistka Dorota Zimna, akordeonista Stanisław Miłek, skrzypkowie Jan Bałaban i Michał Szałach oraz pianiści Marcin Kopczyński, Rafał Tworek, Maciej Gański, Małgorzata Furche-Jurczyk, Witold Kawalec i Krzysztof Sowiński.

Wszystkie koncerty będą transmitowane na kanale YouTube „Festiwal Nowa Muzyka w Bydgoszczy".

Pełny program festiwalu oraz informacje o artystach i utworach – na stronie http://www.nowamuzyka.bydgoszcz.pl/ 

V Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!”

DuettissimoAkademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie zaprasza w dniach 25 kwietnia – 11 maja 2021 na V Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!”.

Jak zaznacza dyrektor artystyczny Festiwalu, dr hab. Bartłomiej Kominek, „Tegoroczna, V edycja Festiwalu Duettissimo, z uwagi na zagrożenie epidemiczne odbywa się w okrojonej formie. Zamiast 19 koncertów, warsztatów, kursów w tym roku odbędzie się 7 wydarzeń. Życie artystyczne w salach koncertowych zamarło prawie całkowicie, Duettissimo również trafi do sieci. Od 1 czerwca codziennie na stronie www.amuz.krakow.pl/akademiawsieci oraz na kanale YouTube Festiwalu będzie można usłyszeć wszystkich tegorocznych wykonawców. Wśród nich Lutosławski Piano Duo, Chopin Piano Duo, Novi Piano Duo, Maciej Pikulski z Lechem Napierałą i inni.

Program V Edycji Duettissimo jest niezwykle interesujący. Poza wybitnymi i znanymi dziełami na duet fortepianowy Bacha, Mozarta, Debussy’ego czy Lutosławskiego będzie można usłyszeć dzieła równie piękne, aczkolwiek mniej znane i rzadko wykonywane. Usłyszymy utwory Zarębskiego, Palestra oraz Liebeslieder Johannesa Brahmsa zaprezentowane w Salach Redutowych Teatru Wielkiego i Opery Narodowej. Wisienką na torcie będzie Koncert na dwa fortepiany Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, wykonany w Filharmonii Krakowskiej przez Michała Dziada oraz Agnieszkę Przemyk-Bryłę z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie".

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.amuz.krakow.pl/ 

XVI Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady Bez Granic”

BieszczadyMiędzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” poszerza formułę i łączy muzyczne Podkarpacie z Mazowszem. Tegoroczna edycja odbędzie się zarówno w Sanoku, jak i w Warszawie w dniach 24 kwietnia – 9 maja 2021. Wszystkie koncerty będą transmitowane na żywo na fanpage’u Fundacji w serwisie Facebook oraz YouTube. Niech nasza pianistyczna młodzież zagra na największej estradzie świata!

Zainauguruje XVI Forum 24 kwietnia mistrzowski recital skrzypcowy zwycięzców Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie – Polish Violin Duo (Marty Gidaszewskiej i Roberta Łaguniaka). Koncert „PGNiG miastu” 25 kwietnia wypełni muzyka Johanna Sebastiana Bacha i Fryderyka Chopina w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej i kandydatów do tegorocznego konkursu chopinowskiego.

Forum jest jedynym projektem w Euroregionie Karpat, który udostępnia tak szeroki zasób wiedzy od zajęć zdrowotnych (lekarze i rehabilitanci z kliniki LIRA) po wykłady z podstaw biznesu w promocji kultury. Ze względu na pandemię tegoroczna część edukacyjna została w całości przeniesiona do Centrum Konferencyjno-szkoleniowego Hotelu BOSS w Warszawie. Uczestnicy XVI edycji Forum wezmą udział w lekcjach pokazowych i indywidualnych z Mistrzami Forum, rozmaitych kursach i wykładach tematycznych z zaproszonymi gośćmi – wybitnymi artystami i pedagogami. W Warszawie odbędą się również koncerty z udziałem Mistrzów: Lidii Grychtołówny, Andrzeja Jasińskiego, Andrzeja Tatarskiego, Bogdana Olędzkiego, Lukasa Geniušasa (Litwa), Konstantego Wileńskiego (Ukraina / Polska), Philippe Giusiana (Francja) i Mikhaila Woskriesienskiego (Rosja). 2 maja prawykonana zostanie III Suita Narodów Europy, która powstała w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Laureaci Forum otrzymają nagrody, stypendia lub równorzędne „Złote Parnasy 2021”.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program: www.interpiano.pl