Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Noskowski. Koncert z maestro Antonim Witem

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Ważnym elementem misji Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa jest restytucja zapomnianych arcydzieł muzyki polskiej koncertowej praktyce, a koncert 30 lipca 2022 o godz. 19.00 pod batutą Antoniego Wita w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie będzie ważnym krokiem w przywracaniu Zygmuntowi Noskowskiemu należnego mu miejsca wśród wybitnych kompozytorów polskich i europejskich drugiej połowy XIX wieku.

Z początkiem XXI wieku muzyka Zygmunta Noskowskiego zaczęła z wolna powracać na estrady koncertowe, pojawiły się także pierwsze wydania takich jego dotąd nieopublikowanych dzieł, jak II i III Kwartet smyczkowy czy II Symfonia.

Czytaj więcej: Warszawa | Noskowski. Koncert z maestro Antonim Witem

Suwałki | III WigroSfera

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centurm Informacji Muzycznej POLMIC.

Festiwal „WigroSfera” to dźwiękowa odpowiedź na naturalną ludzką potrzebę obcowania z naturą i kulturą. To wydarzenie nietuzinkowe, jedyne w swoim rodzaju, łączące kulturę wysoką z pięknem i walorami turystycznymi Suwalszczyzny. Trzecia edycja festiwalu odbędzie się 15 i 16 lipca 2022 na terenie Wigierskiego Parku Narodowego oraz w Suwałkach.

Wydarzenia będą dostępne zarówno dla widowni na miejscu oraz dzięki wysokiej jakości transmisji audio video na żywo – również w Internecie. Główna scena usytuowana będzie na plaży PTTK w Starym Folwarku z widokiem na jedno z najpiękniejszych polskich jezior – Wigry. W mieście Suwałki koncerty będą się odbywały w sali koncertowej Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Idea artystyczna zakłada prezentację najbardziej kreatywnych polskich twórców, którzy łączą w swoich dokonaniach tradycję muzyki klasycznej oraz najnowsze jej osiągniecia wykorzystujące nowinki technologiczne. W ciągu dwóch dni wydarzeń odbędzie się sześć koncertów oraz zaprezentowana zostanie instalacja Aleksandry Hewelt: widownia podczas koncertu nad Jeziorem Wigry będzie mogła również obcować z wizualno-dźwiękowym kolażem na 18 telewizorów analogowych wraz z 18 odtwarzaczami DVD i projektorem cyfrowym.

Czytaj więcej: Suwałki | III WigroSfera

Dąbrówno, Dźwierzuty, Mikołajki, Pranie | „Z klasyką przez Polskę”: Zuzanna Nalewajek i Paweł Sommer

POLMICPolski Impresariat Muzyczny i jego kierownik Marcin Gorayski zapraszają na koncerty wypełnione pięknymi pieśniami i cudowną muzyką fortepianową w interpretacji mezzosopranistki Zuzanny Nalewajek i pianisty Pawła Sommera. Koncerty odbędą się w dniach 14–17 lipca 2022 w Dąbrównie, Dźwierzutach, Mikołajkach i w Pranie w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”.

Koncerty będą miały miejsce w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym w Dąbrównie (14.07, godz. 18:00), w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Dźwierzutach (15.07, godz. 18.00), w Kościele Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Mikołajkach (16.07, godz. 18.00) oraz w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w leśniczówce Pranie (17.07, godz. 17.00).

Czytaj więcej: Dąbrówno, Dźwierzuty, Mikołajki, Pranie | „Z klasyką przez Polskę”: Zuzanna Nalewajek i Paweł Sommer

Lusławice | X Festiwal Muzyki „Emanacje”: Cykl Wieniawski i Pianohooligan

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Udział w tegorocznej jubileuszowej edycji Festiwalu wezmą znani przedstawiciele muzyki jazzowej i wszyscy polscy uczestnicy 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu! 9 lipca o 19:00 recitalem skrzypcowym Judyty Kluzy-Sporniak, której na fortepianie towarzyszyć będzie Grzegorz Skrobiński, rozpocznie się tegoroczny Cykl Wieniawski. 10 lipca o 19:00 w sali koncertowej Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach wystąpi Pianohooligan.

POLMICCykl Wieniawski jest integralną częścią X Festiwalu. Czeka nas prawdziwy przedsmak jesiennych zmagań konkursowych. Partnerem wydarzenia jest Towarzystwo im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.

Jednym z ważnych nurtów Festiwalu „Emanacje” od lat pozostaje muzyka improwizowana. Nie inaczej jest również i w tym roku. Jako pierwszy z nich wystąpi Pianohooligan czyli Piotr Orzechowski, okrzyknięty przez krytyków jako jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych młodego pokolenia. Artysta zaprezentuje niezwykły cykl 24 Preludes & Improvisations oraz Experiment: Penderecki.

Bilety i szczegóły na stronie https://penderecki-center.pl/emanacje 

Kraków | Inauguracja cyklu „Polifonie” 2022 w Critotece i premiery

POLMICCricoteka zaprasza na pierwszy w 2022 roku koncert z cyklu „Polifonie”, 10 lipca o godz. 18.30, podczas którego Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca prawykona najnowsze dzieła dr. hab. Artura Zagajewskiego, prof. AM, sekretarza Oddziału Łódzkiego ZKP, oraz doktoranta Pawła Malinowskiego.

Być artystą to znaczy być wrażliwym, umieć się czymś tak po prostu zachwycić, ale też umieć się tym podzielić. W utworach trojga współczesnych kompozytorów – Artura Zagajewskiego, Jennifer Walshe i Pawła Malinowskiego – znajdziemy wspomnienia zachwytów, kolekcje pamiątek, zapisy wzruszeń, czy to w postaci odniesień do tekstów literackich i dzieł muzycznych, czy też w formie obrazu, ruchu, znaczących gestów i obiektów.

Czytaj więcej: Kraków | Inauguracja cyklu „Polifonie” 2022 w Critotece i premiery

Katowice | Lato z filmem w Filharmonii Śląskiej: Klasyka w kinie

polmicPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

8 lipca 2022 o godz. 19.00 Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Tomasiewicza zaprosi na wieczór wielkich hitów muzyki klasycznej – i nie tylko! Zarówno miłośnicy opery, walców, muzyki filmowej i popularnej z pewnością znajdą coś dla siebie. Wszystkie utwory, które znajdą się w programie tego wieczoru połączy jeden wspólny mianownik: kino.

Usłyszymy zarówno dzieła, które zostały stworzone na potrzeby filmów, jak i te, które zostały włączone do ścieżki dźwiękowej, choć powstały z przeznaczeniem do wykonywania na estradzie.

Czytaj więcej: Katowice | Lato z filmem w Filharmonii Śląskiej: Klasyka w kinie

Kraków | 18. Festiwal Muzyki Polskiej

POLMICKoncerty Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Wojciecha Kilara, mało znane utwory Józefa Kozłowskiego, najpiękniejsze polonezy przełomu XVIII i XIX wieku i pieśni do słów Adama Mickiewicza – tak w skrócie zapowiada się 18. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej, który odbędzie się w Krakowie w dniach 8-30 lipca 2022.

Nie zabraknie muzycznych odkryć, w tym zapomnianej twórczości pieśniarskiej związanego z Krakowem Jerzego Gablenza, jak i kompozycji najnowszych – Zygmunta Krauzego, Pawła Mykietyna i Krzysztofa Słowińskiego. A wszystko to w mistrzowskich wykonaniach. Wśród tegorocznych gwiazd m.in. zjawiskowa skrzypaczka Miranda Liu, występujący na wielu scenach Europy bas-baryton Krzysztof Szumański, charyzmatyczny akordeonista Maciej Frąckiewicz, a na finał wybitny japoński pianista Kyohei Sorita, laureat II nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego.

Czytaj więcej: Kraków | 18. Festiwal Muzyki Polskiej

Festiwale Muzyki Kameralnej i Organowej w Województwie Podlaskim: IV „Kamedulskie Wigry” i I „Basilica Augustoviensis”

AugustPatronat medialny nad Festiwalami sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie JAX zaprasza na dwa letnie festiwale muzyki klasycznej organizowane na terenie Województwa Podlaskiego: IV Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry” (3 lipca – 23 października 2022) oraz I Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Basilica Augustoviensis” (3, 24, 31 lipca oraz 28 sierpnia 2022). Przed nami łącznie dziesięć koncertów z udziałem najlepszych organistów i znakomitych solistów, a także konferencja „Organum Mundi” poświęcona dziejom budownictwa organowego. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny!

polmicIV Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry” odbędzie się w zabytkowym Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach oraz w Kościele pw. św. Piotra i Pawła w Suwałkach. Program koncertów obejmuje przekrój literatury muzycznej – od utworów renesansowych, po muzykę XX i XXI wieku, w tym kompozycje Feliksa Nowowiejskiego, Mieczysława Surzyńskiego i Lecha Skoczylasa. Po raz pierwszy w historii Festiwalu wystąpi duet organowy. Usłyszymy także współbrzmienia króla instrumentów ze skrzypcami, wibrafonem i sopranem.

Festiwalowi towarzyszyć będzie konferencja „Organum Mundi", która potrwa od 22 do 23 października. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z dziejami budownictwa organowego w ujęciu technicznym i wykonawczym. Wykłady poprowadzą: prof. Piotr Rojek z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, dr Wiktor Brzuchacz i ks. dr Piotr Markisz z Akademii Katolickiej w Warszawie oraz Rikke Kursch. Zapisy na konferencję odbywać się będą na stronie https://festiwal.wigry.pro/ . Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Urząd Miasta Suwałki.

Czytaj więcej: Festiwale Muzyki Kameralnej i Organowej w Województwie Podlaskim: IV „Kamedulskie Wigry” i I...

Korzkiew | X Letni Festiwal Muzyczna Korzkiew

polmic

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Letni Festiwal Muzyczna Korzkiew to cykl wydarzeń artystycznych, na które składają się cotygodniowe koncerty w położonym niecałe 30 minut drogi od Krakowa zabytkowym kościele p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi, który słynie z niepowtarzalnej akustyki. Wszystkie koncerty tegorocznej jubileuszowej edycji, a także spotkania z artystami i animatorami kultury, odbywają się w każdą niedzielę lipca i sierpnia, o godz. 17:15. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

Festiwal od roku 2011 organizowany jest przez Stowarzyszenie „Muzyczna Korzkiew”, którego działalność opiera się na umożliwianiu bliższego kontaktu z wysokiej klasy muzyką w tym regionie. Ponadto Stowarzyszenie stara się pomagać młodym artystom – laureatom konkursów muzycznych, umożliwiając im promocję swojego talentu w ramach Festiwalu: w tym roku wystąpią podczas specjalnie dedykowanych im koncertów 14 i 15 sierpnia.

Czytaj więcej: Korzkiew | X Letni Festiwal Muzyczna Korzkiew