Polmic - FB

aktualności

Kraków, Katowice, Jastrzębie-Zdrój I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Na drodze do nowej harmonii”

NaDrodze 23Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncerty I edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Na drodze do nowej harmonii” odbędą się w dniach 23 września - 28 października 2023 w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w Sali Koncertowej PSM w Jastrzębiu-Zdroju oraz w Kościele Św. Marcina w Krakowie. Będziemy świadkami prawykonań dzieł Macieja Zimki i Michała Moca.

Podczas 6 koncertów zabrzmi muzyka współczesną polskich i zagranicznych kompozytorów w interpretacji m.in. klarnecisty Igora Františáka (Czechy), flecisty Jánosa Bálinta (Węgry), pianisty Marka Szlezera, Kwartetu Śląskiego, LLLeggiero Woodwind Trio, Duo del Gesú.

Czytaj więcej: Kraków, Katowice, Jastrzębie-Zdrój I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Na drodze do nowej harmonii”

Warszawa | Warsztaty improwizacji „Opowiedz mi bajkę" we Włochach

Opowiedz 23.9.23Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza dzieci w wieku 3-8 lat z rodzicami na bezpłatne warsztaty improwizacji „Opowiedz mi bajkę", które odbędą się w sobotę 23 września 2023 roku o godz. 16:00 w Miejscu Aktywności Lokalnej we Włochach.

Podczas zajęć będzie można poznać bliżej muzykę współczesną i usłyszeć m.in. jak brzmi ośmiornica na spacerze, żaby w stawie lub narzędzia w warsztacie. Warsztaty poprowadzą improwizatorzy: multiinstrumentalista I kompozytor Bartosz Smorągiewicz, kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński.

Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć. Zgłoszenia są przyjmowane na dwa sposoby:

  • poprzez formularz: https://forms.gle/rK4w6gnUiU5WX3Tz7 
  • mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Szczegóły: www.ptmw.art.pl 

Zielona Góra | Inauguracja sezonu artystycznego 2023/2024 w Filharmonii Zielonogórskiej

FZ 23.9.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Utwory Bairda, Kisielewskiego, Cynk oraz Mozarta i Reinecke’ego zainaugurują 68. sezon artystyczny Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda. 23 września 2023 roku o godz. 19.00 na scenie pojawią się znakomici soliści - Szymon Mechliński i Joel van Lerber, którzy wystąpią wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii prowadzoną przez Rafała Kłoczko.

Po Małej uwerturze Stefana Kisielewskiego zabrzmią Cztery sonety miłosne do słów W. Szekspira - jeden z najbardziej znanych utworów patrona zielonogórskiej Filharmonii. Podczas tegorocznej inauguracji, interpretacji bairdowskiego arcydzieła podejmie się Szymon Mechliński. Prawykona ponadto Sonety miłosne Magdaleny Cynk, zamówione specjalnie na tę okazję. Cynk w swoim dziele nawiązuję do kompozycji Bairda i składa mu tym samym hołd: wykorzystuje szekspirowskie teksty w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego i przeznacza je na skład identyczny, jak Baird.

Czytaj więcej: Zielona Góra | Inauguracja sezonu artystycznego 2023/2024 w Filharmonii Zielonogórskiej

Kraków | 21. Sacrum Profanum

SacrumProfanum 23Jesień w Krakowie jak co roku zabrzmi dźwiękami muzyki eksperymentalnej! 21. Sacrum Profanum odbędzie się w dniach 23–24 września i 9–12 listopada 2023 roku. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji będzie "Multiwersum".

Muzyka współczesna jest niejednorodną dziedziną, w której nie brak co rusz nowych przestrzeni estetycznych i konceptualnych. Trzy główne koncerty festiwalu będą tworzyć właściwe połączenia między muzyką współczesną i szeroko pojętą muzyką alternatywną.

W tym roku będzie można zanurzyć się bez kresu w minimalistycznej muzyce Aleksandry Słyż, w nowej kompozycji napisanej dla Sinfonietty Cracovii. Orkiestra zagra również utwory prominentnej litewskiej kompozytorki Justė Janulytė i pierwszego polskiego minimalisty Tomasza Sikorskiego (12 listopada br. przypada 35. rocznica jego śmierci).

Czytaj więcej: Kraków | 21. Sacrum Profanum

Nie żyje kompozytor, teoretyk muzyki i dyrygent Henryk Czyżewski...

CzyzewskiHenrykStefan21 września w Lublinie w wieku 86 lat zmarł kompozytor, teoretyk muzyki i dyrygent Henryk Czyżewski (1937-2023), członek zwyczajny Związku Kompozytorów Polskich od 1974 roku... Pogrzeb odbędzie się w Lublinie we środę 27 września o godz. 13.00 w kaplicy na cmentarzu przy ul. Unickiej.

Henryk Czyżewski był współzałożycielem Koła Młodych ZKP; należał również do Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.

Jako dyrygent prowadził chóry w instytucjach muzycznych i wyższych uczelniach Trójmiasta (PWSM, Akademia Medyczna, Uniwersytet Gdański, Państwowa Opera i Filharmonia Bałtycka, Teatr Muzyczny w Gdyni). Z chórem Uniwersytetu Gdańskiego, którego był założycielem, koncertował przez 13 lat, zdobywając szereg nagród w Europie Zachodniej. W Miejskim Domu Kultury w Gdańsku prowadził Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną (1971-72). Wystąpił z ok. 600 koncertami w ponad 20 krajach świata.

Czytaj więcej: Nie żyje kompozytor, teoretyk muzyki i dyrygent Henryk Czyżewski...

Lublin | XII Międzynarodowy Festiwal "Andrzej Nikodemowicz czas i dźwięk"

AndrzejNikodemowiczCz 23XII Międzynarodowy Festiwal "Andrzej Nikodemowicz czas i dźwięk", organizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie, odbędzie się w dniach 22 września - 22 października 2023 roku. Podczas dziesięciu koncertów muzykę polską zaprezentują znani wykonawcy z Polski i zagranicy.

Koncerty inauguracyjny i finałowy będą miały miejsce w Filharmonii Lubelskiej. Podczas inauguracji wystąpią Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej, skrzypaczka Dominika Falger i pianista Piotr Sałajczyk pod dyrekcją Daniela Mieczkowskiego. Festiwal zamknie koncert pianistów Beaty Bilińskiej i Filipa Wojciechowskiego.

Na koncerty kameralne, które odbędą się w Trybunale Koronnym, Szkole Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego oraz Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego, wstęp jest wolny.

W programie Festiwalu znalazły się recitale fortepianowe Anny Góreckiej i Piotra Banasika, recital wokalny Ewy Biegas, koncert kameralny z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, koncert kameralny Glière Quartet w Wiednia. Koncert 24 września z udziałem Cracow Duo – Kalinowski & Szlezer poświęcony będzie również 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Meyera.

Czytaj więcej: Lublin | XII Międzynarodowy Festiwal "Andrzej Nikodemowicz czas i dźwięk"

Warszawa | II Młoda Akademia Hashtag Ensemble: wyślijcie zgłoszenie do 24 września!

MlodaAkademiaHashtag 23Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Po raz drugi uczniowie grający na skrzypcach, wiolonczeli, altówce lub kontrabasie będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach Młodej Akademii Hashtag Ensemble. Poprowadzi je skrzypaczka Marta Piórkowska, nauczycielka w Zespole Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Warszawie. Nauka w doskonałym towarzystwie jest piękna! Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 24 września 2023 roku.

Uczniowie szkół muzycznych I stopnia (klas 4–6/8) i II stopnia (klas 1–2) będą się spotykali dwa razy w miesiącu – w soboty o godzinie 11:00 - od 7 października 2023 do 20 kwietnia 2024 roku i na zakończenie warsztatów wezmą udział w koncercie finałowym oraz otrzymają certyfikat ukończenia Młodej Akademii Hashtag Ensemble.

Podczas 12 spotkań w Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab dzieci będą poznawać muzykę współczesną, improwizację, nowe techniki i ciekawy repertuar

Poznajcie szczegóły: https://hashtaglab.pl/mloda-akademia/ 

Sopot | XXIII Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn”

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kalejdoskop 23Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych” w Sopocie dzięki rozbudowanemu programowi, występom znanych artystów (polskich i zagranicznych) spotyka się z dużym uznaniem krytyki, trójmiejskiej publiczności oraz gości nadmorskiego kurortu. Podczas XXIII edycji, w dniach 22 września - 7 października 2023 roku, w zabytkowych wnętrzach Sopotu zabrzmi muzyka dawna i współczesna, jazzowa i klezmerska, zarówno w wykonaniu utytułowanych muzyków, jak i uczestników Kursu Mistrzowskiego dla Śpiewaków.

Udział w Festiwalu zapowiedzieli m.in. Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego, Tansman Trio, Trio Sopot, Orkiestra Ludwika Sarskiego, duet Paweł Nowicki (marimba, wibrafon) i Piotr Nowicki (fortepian), Anna Mikulska-Argenty (wiolonczela), Olivier Lusinach (flet), Philippe Argenty (fortepian), dyrektor artystyczny Festiwalu Dariusz S. Wójcik (bas) i dyrektor programowy dr Jacek Szymański (tenor).

Wielokulturowy charakter Festiwalu podkreśli muzyka różnych stron świata. Nie zabraknie też dzieł twórców polskich: usłyszymy utwory Adama Jarzębskiego, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Alexandra Tansmana, Andrzeja Krzanowskiego, Edwarda Pałłasza, Andrzeja Dziadka.

Czytaj więcej: Sopot | XXIII Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn”

Katowice | Inauguracja sezonu koncertowego Śląskiej Orkiestry Kameralnej

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FS 22.9.23Śląska Orkiestra Kameralna zainauguruje sezon artystyczny 22 września 2023 roku, pod wodzą swojego szefa – skrzypka i dyrygenta Piotra Pławnera. Solistką koncertu będzie Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, która wraz z filharmonikami śląskimi ukaże publiczności klawesyn zarówno w odsłonie współczesnej, jak i barokowej, i prawykona Koncert Skowronkowy Joanny Wnuk-Nazarowej. Na estradzie powitamy także flecistkę Magdalenę Maliszewską.

Koncert rozpoczną utwory współczesnych kompozytorów. Będzie to – wykonywany po raz pierwszy w historii Koncert Skowronkowy na klawesyn amplifikowany i orkiestrę kameralną Joanny Wnuk-Nazarowej, napisany specjalnie dla Filharmonii Śląskiej w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” i dedykowany pamięci Patrona instytucji – Henryka Mikołaja Góreckiego. Drugim z nich będzie utwór niezwykle ciekawy, o niecodziennej instrumentacji, czyli Muzyka na flety proste, marimbę, perkusję i instrumenty smyczkowe Krzysztofa Pendereckiego.

Czytaj więcej: Katowice | Inauguracja sezonu koncertowego Śląskiej Orkiestry Kameralnej