Polmic - FB

aktualności

Wrocław | IX Studencka Konferencja Naukowa „Wieloznaczność dźwięku”

WieloznacznoscDzwieku 23Patronat medialny nad Konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koło Naukowo-Artystyczne Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zaprasza na IX Studencką Konferencję Naukową „Wieloznaczność dźwięku”, która odbędzie się w dniach 9-10 maja 2023 r. Tegoroczna edycja będzie miała formułę hybrydową: swoje referaty uczestnicy będą mogli prezentować zarówno w gmachu AMKL, jak i zdalnie poprzez platformę Microsoft Teams. W przypadku uczestnictwa w charakterze prelegenta zgłoszenia uczestnictwa w Konferencji należy dokonać do dnia 10 kwietnia. W przypadku uczestnictwa w charakterze słuchacza termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia.

Hasłem tegorocznej edycji – które ma zinspirować naszych uczestników – jest „między szaleństwem a logiką”: organizatorzy proponują przyjrzeć się dźwiękowi pod kątem aspektów związanych m.in. z językiem, kulturą, techniką, akustyką czy psychologią.

Ze względu na interdyscyplinarny charakter niniejszego projektu naukowego, jest on adresowany zarówno do studentów teorii muzyki i muzykologii, jak i adeptów innych dyscyplin akademickich, którym bliska jest wspomniana wyżej tematyka.

Gościem specjalnym IX edycji będzie dr hab. Marcin Konik z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Tradycyjnie, wydarzeniu będzie towarzyszył Koncert Kompozytorski, podczas którego zaprezentowane ostaną utwory studentów kompozycji AMKL.

Czytaj więcej: Wrocław | IX Studencka Konferencja Naukowa „Wieloznaczność dźwięku”

Warszawa | Sinfonia Iuventus: Debussy, Moss, Piazzolla, Strauss

POSI 29.4.2023Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka, z udziałem saksofonisty Pawła Gusnara, zdobywcy czterech „Fryderyków”, i utalentowanej skrzypaczki Alicji Śmietany, będzie miał miejsce 29 kwietnia 2023 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Artyści prawykonają Concerto malinconico na saksofon tenorowy i orkiestrę autorstwa Piotra Mossa.

Piotr Moss to twórca niezwykle wszechstronny, od dekad mieszkający we Francji, lecz stale obecny również na polskich estradach. Jego nowy, wyczekiwany utwór powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” (NIMiT) specjalnie dla Piotra Barona, dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Podczas wieczoru zostanie wykonana również Petite suite Claude’a Debussy’ego, Estaciones porteñas wielkiego reformatora gatunku tanga Astora Piazzolli i słynny poemat symfoniczny w typie scherza Till Eulenspiegels lustige Streiche Richarda Straussa.

Więcej na www.sinfoniaiuventus.pl 

Gratulujemy laureatom "Fryderyków" w kategoriach muzyki poważnej!

POLMICGala Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal 2023 miała miejsce w sali koncertowej w Tychach, która na co dzień jest siedzibą AUKSO - Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. Konkurs rokrocznie zbiera zgłoszenia w jedenastu kategoriach muzyki poważnej. 27 kwietnia dwa razy przyznano "Fryderyki" ex æquo - w kategoriach Album Roku Muzyka Dawna i Album Roku Recital Solowy. Dwiema statuetkami wyróżniono Krystiana Zimermana. Złotego Fryderyka przyznano Tadeuszowi Strugale.

Partnerem tegorocznej Gali Muzyki Poważnej został ZAiKS, który przyznał nagrodę dla najlepszej kompozytorki młodego pokolenia - otrzymała ją Anna Rocławska-Musiałczyk.

A oto lista laureatów:

Czytaj więcej: Gratulujemy laureatom "Fryderyków" w kategoriach muzyki poważnej!

Brazylia | Cracow Duo: Kalinowski & Szlezer

FestivaldeMusicaPolonesa 23Jan Kalinowski i Marek Szlezer będą artystami V Festiwalu Muzyki Polskiej w Campinas. Zespół wystąpi również w São Paulo, a następnie z Cameratą Florianópolis w Teatro Ademir Rosa – CIC we Florianópolis w dniach 26 kwietnia - 2 maja 2023.

26 kwietnia w São Paulo rozpocznie się trzydniowy Festiwal Muzyki Polskiej, który odbędzie się w Instytucie Sztuk Universidade Estadual de Campinas, jednym z najbardziej cenionych uniwersytetów Ameryki Łacińskiej, nazywanym potocznie Unicampem.

W trakcie festiwalu zostaną wykonane kompozycje m.in. Fryderyka Chopina, Ludomira Różyckiego, Aleksandra Tansmana czy Krzysztofa Pendereckiego, brazylijska publiczność będzie miała również okazję wysłuchać dzieł kompozytorów współczesnych m.in. Krzesimira Dębskiego, Marcela Chyrzyńskiego, Krzysztofa Meyera, Marty Ptaszyńskiej czy Wojciecha Widłaka i przekonać się, że polska muzyka oferuje prawdziwe bogactwo stylów i gatunków. W ramach festiwalu odbędzie się także prawykonanie najnowszego utworu Jarosława Płonki.

Strona zespołu: https://www.facebook.com/CracowDuo 

Ogłaszamy wyniki Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego art&violence 2023!

artPatronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Spośród partytur nadesłanych na Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski art&violence 2023 z Anglii, Brazylii, Grecji, Irlandii, Polski, Turcji, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, jury wybrało tylko jedną i przyznało I nagrodę.

Przedmiotem tegorocznej edycji konkursu było skomponowanie utworu na klawesyn i elektronikę o czasie trwania do 10 min., nawiązującego w swej idei do związków różnych form sztuki i przemocy oraz różnych form jej wyrażania. Jury obradowało w składzie: Magdalena Długosz (Polska), Marco Stroppa (Włochy) oraz Karol Nepelski (Polska/Niemcy).

Ostatecznie jury postanowiło przyznać tylko I nagrodę Tomaszowi Szczepanikowi z Polski za kompozycję intimidazione na klawesyn i komputer.

Partnerem Konkursu jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcy oraz wszystkim uczestnikom!

Więcej o Konkursie: https://fundacja2act.org/pl/konkurs-kompozytorski-2023-art-and-violence/ 

Archiwum Andrzeja Panufnika przekazane BUW

Panufnik 21.4.23

21 kwietnia 2023 118 pudeł z materiałami Andrzeja Panufnika wyjechało z domu kompozytora w podlondyńskim Twickenham do Warszawy. Decyzją Lady Camilli Panufnik oraz jej dzieci: Jema Panufnika i Roxanny Panufnik spuścizna ich ojca przekazana została w darze Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Archiwum Andrzeja Panufnika będzie odtąd częścią Archiwum Kompozytorów Polskich Gabinetu Zbiorów Muzycznych BUW, którym kieruje Piotr Maculewicz.

Wśród materiałów, które do przewiezienia przygotowała prof. Beata Bolesławska-Lewandowska, autorka wielu prac na temat kompozytora, znalazły się korespondencja, artykuły i wycinki prasowe, notatki i noty programowe Panufnika, maszynopisy jego wywiadów i wystąpień radiowych, programy koncertowe, dokumentacja koncertów urodzinowych oraz nadania kompozytorowi tytułu szlacheckiego „Sir”, zdjęcia z różnych okresów życia oraz inne materiały dokumentujące życie, twórczość i recepcję muzyki Andrzeja Panufnika w świecie. Jest to bezcenna kolekcja i wspaniały dar dla Polski! Po opracowaniu materiały te będą dostępne badaczom z Polski i całego świata.

Czytaj więcej: Archiwum Andrzeja Panufnika przekazane BUW

Katowice | Zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Filharmonii Śląskiej

FS 28.4.23

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koniec kwietnia przyniesie ze sobą możliwość spotkania w Filharmonii Śląskiej z Carterem Johnsonem – znakomitym pianistą, zwycięzcą II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, który wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta 28 kwietnia 2023 o godz. 19.00 wykona wspaniały Koncert fortepianowy Edvarda Griega.

W programie, oprócz akcentu norweskiego, znajdziemy także element fiński, w postaci Poematu symfonicznego "Finlandia" Jeana Sibeliusa, oraz polski – jedno z najsłynniejszych dzieł Witolda Lutosławskiego, czyli jego Koncert na orkiestrę.

Znajdziemy w tym dziele motywy ludowe, pochodzące ze zbioru Mazowsze Oskara Kolberga, które są tutaj poddawane wszelkiego rodzaju przetworzeniom i modyfikacjom. Utwór ten powstał na zamówienie Witolda Rowickiego, a źródło inspiracji dla niego możemy znaleźć w Koncercie na orkiestrę Béli Bartóka.

Czytaj więcej: Katowice | Zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Filharmonii Śląskiej

Zielona Góra | Kwietniowy romans

FZ 4.23Patronat medialny nad sezonem artystycznym 2022 / 2023 Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach Festiwalu „Klasyka bez Granic” 28 kwietnia 2023 o godz. 19:00 usłyszymy Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej pod batutą Bassema Akikiego. W roli zarówno solisty skrzypka, jak i kompozytora wystąpi Marcin Markowicz, który zaprezentuje swój Koncert skrzypcowy.

Napisany przez Marcina Markowicza w 2018 na zamówienie festiwalu „Muzyczne przestrzenie” w Koninie Koncert skrzypcowy zabrzmi w Zielonej Górze po raz pierwszy.

Następnie artyści zaprezentują VII Symfonię C-dur op. 105 Jeana Sibeliusa, Romans na skrzypce i orkiestrę nr 1 op. 40 i nr 2 op. 50 Ludwiga van Beethovena i Aminah z oratorium Madonna Bassema Akikiego, polsko-libańskiego kompozytora i dyrygenta, pierwszego gościnnego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej. Piątkowy koncert zwieńczy najsłynniejszy utwór francuskiego kompozytora, Maurice Ravela, jakim jest Boléro.

Więcej: http://filharmoniazg.pl/events/kwietniowy-romans-koncert-symfoniczny/ 

Szczecin | V Festiwal Szczecin Classic

SzczecinClassic 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

V Szczecin Classic - największy i najbardziej prestiżowy festiwal muzyki klasycznej na Pomorzu Zachodnim - potrwa od 26 kwietnia do 3 maja 2023. W ramach Festiwalu zaplanowano koncerty, międzynarodowy kurs muzyczny Szczecin Classic Academy dla uczniów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych z Polski, Niemiec i Europy, oraz konkurs na rezydencję zespołu kameralnego. Tegoroczna edycja Festiwalu wybrzmi pod hasłem „poziom piąty”.

Podczas pięciu koncertów wystąpią wybitni muzycy, w tym koncertmistrz Filharmonii Berlińskiej – Daniel Stabrawa, liderka Szymanowski Quartet – Agata Szymczewska, Emanuel Salvador - koncertmistrz Baltic Neopolis Orchestra; Tomasz Tomaszewski i Konstantin Heidrich– profesorowie UDK w Berlinie; Andriy Viytovych – profesor Akademii Muzycznej w Londynie; dr hab. Bartłomiej Wezner, Volodia Mykytka - członek Szymanowski Quartet, oraz aż 2 orkiestry, które zagrają na wielkim finale Festiwalu w Filharmonii Szczecińskiej!

Udział w koncercie otwierającym festiwal weźmie laureat konkursu na rezydencję zespołu kameralnego, który oprócz nagrody finansowej, otrzyma możliwość wykonania koncertu. Będzie on streamowany na żywo przez Polskie Radio PR 2 oraz w Internecie.

Czytaj więcej: Szczecin | V Festiwal Szczecin Classic