Polmic - FB

patronaty

Warszawa | I Warszawskie Studio Eksperymentu: koncert finałowy

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Warszawskie studio eksperymentu - odsłona grudniowaFinałowy koncert I Warszawskiego Studia Eksperymentu z udziałem legendarnego tubisty Zdzisława Piernika oraz kontrabasisty Sławka Janickiego, pomysłodawcy projektu, będzie miał miejsce 13 grudnia 2023 roku o godz. 20:00 w Hashtag Labie. Artyści wykonają Projekt Bogusława Schaeffera. Odbędzie również premiera ostatniego w tym sezonie multidyscyplinarnego dzieła Sonokinetic Cosmodernism autorstwa Qby Janickiego i Rafała Ryterskiego.

Głównym zamysłem projektu Sonokinetic jest wykorzystanie ruchu źródła dźwięku w przestrzeni jako zabiegu wykonawczego i kompozytorskiego. Zamysł ten uzyskany jest poprzez wykorzystanie wielokanałowego, mobilnego systemu dźwiękowego: kilka głośników przenośnych znajdą się w dyspozycji publiczności i będą zmieniać swoje położenie w przestrzeni w trakcie trwania występu. Dystrybucja sygnału audio w ramach wspomnianego systemu odbywa się przy pomocy dedykowanego oprogramowania. Dzięki temu powstanie improwizowany utwór, tzw. rzeźba soniczna na perkusję amplifikowaną oraz elektronikę z czynnym udziałem publiczności, która otrzyma także pewne instrukcje wykonawcze.

Sonokinetic jest projektem zainicjowanym w roku 2020 przez Qbę Janickiego w ramach stypendium artystycznego Miasta Stołecznego Warszawy, do którego realizacji zaprosił programistę oraz kompozytora Rafała Ryterskiego. Z uwagi na pandemię COVID-19 Sonokinetic nie doczekał się jeszcze swojej premiery, a więc w ramach I Warszawskiego Studia Eksperymentu zaprezemtowany zostanie po raz pierwszy. Na potrzeby Warszawskiego Studia Eksperymentu projekt Sonokinetic został rozwinięty o warstwę wizualną w wykonaniu Kamila Czapigi, występującego pod pseudonimem Cosmodernism.

Artysta ten zajmuję się tworzeniem żywych wizualizacji wykorzystując mikroskop oraz inne odmiany precyzyjnej optyki do amplifikacji wizualnej reakcji fizycznych i chemicznych zachodzących przy łączeniu szerokiej gamy barwników, cieczy i obiektów. Swój styl określa mianem mikrochemicznego futuryzmu, którego efekty powstają w wyniku eksperymentowania z wyżej wspomnianymi elementami w najbardziej pierwotny sposób tj. metodą prób i błędów.

Organizatorem wydarzenia jest Mózg Foudation – Fundacja Muzyki współczesnej i Form Interdyscyplinarnych.

Strona projektu: www.wse.mozg.pl