Polmic - FB


M jak młodzi

„Muzyka i magia” – majowy spektakl w Krakowie

Muzyka i Magia18 maja 2016 roku na deskach Opery Krakowskiej wystawiony zostanie spektakl rodzinny Muzyka i magia z muzyką Andrzeja Zaryckiego, według scenariusza i w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego. Bajkową scenografię i kostiumy zaprojektowała Bożena Pędziwiatr, za ruch sceniczny odpowiedzialna jest Kinga Kużdżał, a za wizualizacje – Aldo Vargas Tetmajer i Rafał Śmierzchalski.

Muzyka i magia to spektakl interaktywny, włączający młodego widza w akcję przedstawienia. Dzieci mogły wcielić się w rolę krasnoludków i zaśpiewać na scenie wraz z Profesorem Badaczem i Królewną Śnieżką. Najmłodsi melomani śmiali się do rozpuku, kiedy z wieży Muzomagiusa wyskoczył nagle trochę straszy, a trochę zabawny potwór Bumtararam. Mimo sympatii do dziwnego stwora każde dziecko wiedziało, że jego postępowanie wcale nie sprzyja dobremu zakończeniu opowiadanej na scenie historii. Dzieci głośnym chórem komentowały kto w tej bajce jest dobry, a kto zły. I to chyba najlepszy dowód na to, że muzyczna opowieść uczy, jednocześnie bawiąc.

W magicznej opowieści o muzyce wystąpią: Andrzej Biegun (Czarodziej Muzomagius), Stanisław Knapik (Profesor Badacz), Michał Kutnik (Bumtararam), Monika Korybalska (Kopciuszek), Agnieszka Cząstka (Siostra, Śnieżka), Karin Wiktor-Kałucka (Siostra, Babcia), Kamila Mędrek-Żurek (Kapturek), Bożena Zawiślak-Dolny (Królowa), Krzysztof Kozarek (Książę, Królewicz), Marcin Herman (Wilk), Krzysztof Dekański (Leśniczy), Franciszek Makuch (Dworzanin), Janusz Dębowski (Dworzanin, Minister). Artystom towarzyszył Zespół Kameralny Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marka Kluzy.

Premiera spektaklul miała miejsce 15 października 2015 roku. Było to pierwsze zamówienie Opery Krakowskiej na spektakl w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: „Muzyka i magia” – majowy spektakl w Krakowie

Premiera „Piotrusia Pana” w Nowym Teatrze

Piotruś PanPremiera spektaklu dla dzieci Piotruś Pan odbędzie się 1 czerwca 2016 roku w Nowym Teatrze w Warszawie. Muzykę do przedstawienia Łukasza Kosa skomponował Adam Świtała.

Ta opowieść może rozpocząć się w każdym dziecięcym pokoju. Jeżeli pomyślicie, że rozpoczęła się właśnie w waszym domu, nie pomylicie się. To historia mam, które wśród pocałunków przechowywanych w szkatułkach, mają takie, których nie podarują nigdy nikomu, nawet wam. I zaciekłych piratów, których myśli uciekają i spacerują po murawie dawno minionych boisk. Ale przede wszystkim to wasza historia. Podróży do Nigdylandii. Mieszkają tam zgubione dzieci. Takie, które wypadły z wózków albo o których istnieniu dorośli zapomnieli w natłoku codziennych obowiązków.

Dzieci nie potrzebują mapy, by tu trafić. Co innego rodzice. Oni zawsze muszą mieć wszystko uporządkowane. Zaznaczają więc zdumiewające barwy i pirackie okręty, odludne legowiska zwierząt, czarownice, statki kosmiczne, potwory i dinozaury…Nie byłaby to trudna mapa, gdyby to było już wszystko. Ale jest jeszcze: pierwszy dzień w szkole, religia, ojcowie, nieregularne czasowniki, tort czekoladowy, wiązanie sznurowadeł, powiedz: „Chrząszcz brzmi w trzcinie.”, dziesięć złotych za to, że sam wyrwiesz sobie ząb…

Wystąpią: Joanna Niemirska / Magdalena Popławska, Michał Bieliński, Łukasz Kos, Aleksandra Osowicz, Piotr Polak, Piotr Trojan, Radomir Rospondek. Kolejne przedstawienia odbędą się w dniach 2-5 czerwca 2016 roku.

Więcej informacji – na stronie: www.nowyteatr.org/pl/event/Piotrus

Poczuj Muzykę – warsztaty dla dzieci niesłyszących i niedosłyszących

Poczuj muzykęW ramach tegorocznej edycji Festiwalu Katowice Kultura Natura „Duchowość” w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbędzie się niezwykły projekt edukacyjno-muzyczny skierowany do dzieci niesłyszących i niedosłyszących. W dniach 10-15 maja 2016 roku warsztaty Poczuj Muzykę, przeznaczone dla dzieci w wieku 8-13 lat, poprowadzą specjaliści i muzycy z wybitnej Mahler Chamber Orchestra.

Poczuj muzykę to program, który otwiera dzieci z dysfunkcją narządu słuchu na świat dźwięków, zachęcając je do odkrywania muzyki na ich własnych warunkach. Dźwięk, wibracja, dotyk to fizyczne składowe muzyki, odbierane przez osoby niesłyszące. Podczas interaktywnych warsztatów dzieci będą mogły poczuć niesłyszalną dla nich muzykę innymi niż słuch zmysłami. Ponadto zostaną zaproszone przez muzyków do udziału w próbie orkiestry na estradzie sali kameralnej NOSPR, gdzie będą mogły zagrać z muzykami lub nawet poprowadzić orkiestrę. Wraz z rodzicami wezmą także udział w koncercie Mahler Chamber Orchestra, który odbędzie się 15 maja 2016 roku w NOSPR.

Udział w programie jest bezpłatny. Zgłoszenia uczestnictwa dziecka należy przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 30 kwietnia 2016 roku. Decyduje kolejność zgłoszeń. Uwaga! Wymagany jest udział we wszystkich elementach programu. Szczegółowe informacje można uzyskać w NOSPR pod numerem telefonu: (32) 73 25 309.

Więcej inforamcji – na stronie: www.nospr.org.pl/pl/aktualnosci/334/poczuczuj-muzyke-warsztaty-dla-dzieci-niesyszacych-i-niedosyszacych-w-nospr

Czytaj więcej: Poczuj Muzykę – warsztaty dla dzieci niesłyszących i niedosłyszących

Wielka fantazja zoologiczna w Dzień Dziecka

Wielka Fantazja ZoologicznaOrkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” zaprasza wszystkie dzieci razem z rodzicami i dziadkami w Dzień Dziecka na koncert zatytułowany Wielka fantazja zoologiczna. Wydarzenie odbędzie się 1 czerwca 2016 roku o godz. 17.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Bohaterami tego koncertu będą pianiści Andrzej Tatarski i Maciej Pabich oraz uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej–Lipczyńskiej w Poznaniu. Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” poprowadzi Anna Duczmal-Mróz.

Uczestnicy spotkania przeżyją muzyczną przygodę z dwoma przeplatającymi się wzajemnie utworami – Karnawałem Zwierząt Camille’a Saint-Saënsa oraz Obrazkami z wystawy Modesta Musorgskiego. Pierwszy z nich to niezwykle efektowny utwór, którego kolejne części przyporządkowane są różnym zwierzętom. W królewskim marszu lew wprowadza kury i koguty, antylopy, żółwie, słonia, kangury, rybki, osły, kukułkę, łabędzia, a nawet zwierzęta z dawnych epok… Natomiast fragmenty Obrazków z wystawy przeniosą uczestników do chatki na kurzej stopce, gdzie mieszka Baba Jaga oraz urzekną tańcem kurcząt w skorupkach.

Koncerty dla Dzieci organizowane od 2007 roku przez Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją dwóch znakomitych dyrygentek, stały się okazją do rodzinnych spotkań z muzyką w najpiękniejszej sali koncertowej Poznania – Auli UAM. Wspaniała atmosfera koncertu, w której odnajdą się zarówno starsi jak i najmłodsi słuchacze – gwarantowana. Dla każdego dziecka przewidziana jest słodka niespodzianka.

Kocie zabawy z muzyką w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Kocie Zabawy z Muzyką30 i 31 maja 2016 roku w godzinach przedpołudniowych w Sali Koncertowej na Ołowiance w Gdańsku odbędą się koncerty skierowane do dzieci nauczania początkowego, zatytułowane Kocie zabawy z muzyką.

W przedstawieniu Kot Tralalot otworzy dzieciom drzwi do świata muzyki, a także wprowadzi uczestników w sekrety prądu i elektryczności. Najmłodsi widzowie poznają klucz wiolinowy i nuty, a przy muzyce granej na instrumentach dętych – trąbce, klarnecie i waltorni z towarzyszeniem fortepianu, oczekiwać będą przyjścia Pani Wiosny. W spektaklu dzieci usłyszą m.in. utwory Antonína Dvořáka,Witolda Lutosławskiego, Edvarda Griega oraz George’a Gershwina.

W spektaklu wystąpią: Laura Haras-Cejrowska (Kot Tralalot, Pani Wiosna), Halina Cichoń-Haras (Czarodziejka Tralalina), Zespół taneczny Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz Kamil Kruczkowski (trąbka) i Barbara Pappelbaum-Kruczkowska (klarnet, waltornia). Kierownictwo artystyczne nad projektem sprawuje Laura Haras-Cejrowska.

Bilety na wydarzenie do nabycia poprzez strone: www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.