Polmic - FB


M jak młodzi

Ruszają zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Muzycznego w Łodzi

Dziecięcy Uniwersytet MuzycznyJak się gra na darabuce? Czy każdy może zostać rzeźbiarzem? Czy instrumenty też mają swojego króla? A czy ciało może być instrumentem? Czy można narysować przedmioty niemożliwe? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań pojawią się na zajęciach Dziecięcego Uniwersytetu Artystycznego, które rozpoczną się w sobotę 5 marca 2016 roku w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej.

DUA to wykłady i warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat. Prowadzony jest przez Filharmonię Łódzką oraz Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Łódzcy artyści i performerzy zarażają swoją pasją, odkrywają tajniki pracy orkiestry, eksperymentują z różnorodnymi technikami plastycznymi i zdradzają wiele ciekawostek z różnych dziedzin sztuki. Spotkania mają charakter interaktywny, warsztatowy. Studenci DUA mogą zarówno zwiedzać ciekawe budynki, pracownie, sale koncertowe, jak i poczuć klimat pracy artystycznej. Mogą pogłębiać swoje zainteresowania lub odkrywać całkiem nowe. A przede wszystkim przekonują się, że studiowanie jest fajne!

Podczas pierwszego spotkania Orkiestra Dęta OSP Wieruszów zaprezentuje wykład ilustrowany dźwiękiem W ogniu muzyki. Tego samego dnia Anna Krysztofiak poprowadzi warsztat Instrumenty chińskie, o tradycji i przysmakach Chin, zaś Agata Kawełczyk zajęcia: Malowane dźwiękiem – związki malarstwa i muzyki.

Zajęcia DUA będą odbywać się trzy razy w miesiącu, w soboty o godzinie 10.00 i 11.30, w FŁ i ASP.

Szczegółowy plan zajęć na stronie: www.filharmonia.lodz.pl/pl/DUA

„Zbuntowana Orkiestra” w Filharmonii Świętokrzyskiej

Studenci Instytutu Edukacji Muzycznej UJKW niedzielę 20 marca 2016 roku o godz. 11.00 w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbędzie się spektakl muzyczny Zbuntowana Orkiestra w wykonaniu Studentów Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Bohaterem przedstawienia jest marudny kontrabas, który nie chce grać tak, jak chce dyrygent, a na dodatek buntuje inne instrumenty… Tę opowieść przekażą studenci kieleckiego IEM – każdy z wykonawców kreować będzie inny instrument. Niezbędnych objaśnień udzieli narrator, a autentyczny zespół akompaniujący będzie miał za zadanie uwiarygodnić całe opowiadanie. Muzykę do spektaklu skomponował Piotr Sitkowski, który jest również aranżerem piosenek. Opracowaniem scenariusza zajęła się dr Joanna Sztejnbis-Zdyb, zainspirowana książeczką dla dzieci Mariana Orłosia Zbuntowana orkiestra. Wraz z Anną Grochulską jest ona również reżyserem widowiska.

Koncert przeznaczony jest dla dzieci od lat 4.

Koncert szkolny #Dęciaki_1 w Szczecinie

29 lutego 2016 roku w sali symfonicznej Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie o o godz. 9.00, 10.30 oraz 12.00 odbędą się pierwsze koncerty z cyklu „Przed orkiestrę”, skierowanego do dzieci z klas I-III szkół podstawowych.

Koncert zatytułowany #Dęciaki_1 to spotkanie poświęcone grupie instrumentów o niezliczonej wręcz liczbie elementów składowych. Stroiki, esy, skrzydło, stopa, rura basowa, czara głosowa, klapy… I równie wielu czynności trzeba najpierw dokonać, by instrumenty mogły należycie zabrzmieć. Mowa tu o sekcji dętej drewnianej, w skład której wchodzą flety, oboje, klarnety, i fagoty. Utwory na te właśnie instrumenty wykonają muzycy Orkiestry Filharmonii w Szczecinie pod batutą Marka Siwki.

W programie znajdą się wybrane fragmenty z kompozycji takich twórców jak: Gabriel Fauré – Fantazja e-moll na flet i orkiestrę op. 79; Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert obojowy C-dur KV 314 (271k); George Gershwin – Promenade (1937); Witold Lutosławski Preludia taneczne (1955) ; Antonio Vivaldi – Koncert fagotowy a-moll RV 497; Camille Saint-Saëns – Tarantella a-moll na flet, klarnet i orkiestrę op. 6. Spotkanie poprowadzą Rafał Hajdukiewicz i Przemysław Żychowski.

Warsztaty dla dzieci „Co słychać w muzyce?”

Co słychać w muzyce?20 lutego 2016 roku ruszają warsztaty dla dzieci w wieku 3-6 lat z cyklu „Co słychać w muzyce?”. Zajęcia są autorskim projektem kontrabasistki Małgorzaty Kołcz i będą odbywać się cyklicznie od lutego do czerwca bieżącego roku w Centrum Kultury Wilanów, Klubie „W Trakcie” oraz w wybranych warszawskich przedszkolach.

Głównym celem projektu jest nauka aktywnego słuchania muzyki poprzez zabawę z elementami ruchu i rysunku. Uczestnicy dowiedzą się na przykładach między innymi o tym, jak wyglądają i jak brzmią instrumenty oraz jak je rozróżniać, jak rozpoznawać muzykę dawną i współczesną, co to są gatunki muzyczne i kiedy powstały, a także co łączy kompozytora i wykonawcę.

Udział w zajęciach jest bezpałtny. 20 lutego rozpoczyna się pierwszy cykl zajęć w Klubie „W Trakcie”, natomiast 5 marca ruszają zajęcia w Centrum Kultury Wilanów. Kontakt pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Projekt zrealizowany w ramach stypendium ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie: animacja i edukacja kulturalna. Współpraca: Art Deco Group, Centrum Kultury Wilanów, Klub „W Trakcie”.

Patroni medialni: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, magazyn muzyczny PRESTO, Wiadomości Sąsiedzkie, Cameralmusic.pl, CowWilanowie.pl EdukacjaMuzyczna.org

Więcej informacji – na stronie: www.artdecogroup.eu
Czytaj więcej: Warsztaty dla dzieci „Co słychać w muzyce?”

Harfa, fortepian i celesta z NOSPR

Elżbieta Korelus, Agnieszka i Piotr KopińscyNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza dzieci i rodziców na kolejny koncert z cyklu „Poznajemy instrumenty Orkiestry Symfonicznej”, który odbędzie się 18 lutego 2016 roku w Sali Kameralnej NOSPR w Katowicach.

Celem koncertów jest przygotowanie młodych słuchaczy do odbioru koncertu symfonicznego poprzez zapoznanie ich z poszczególnymi grupami instrumentów, które tworzą orkiestrę. Uczestnicy najbliższego spotkania wspólnie z muzykami NOSPR poznają harfę, fortepian i celestę. W programie znajdą się kompozycje Johanna Sebastiana Bacha, Gioacchino Rossiniego, Alphonse'a Hasselmansa, Nancy Gustavson oraz Toshiro Mayuzumi w wykonaniu harfistki Elżbiety Korelus, a także utwory Roberta Schumnna, Igora Strawińskiego, Piotra Czajkowskiego oraz Dave'a Grusina w wykonaniu Agnieszki i Piotra Kopińskich na fortepianie i celeście. Koncert przeznaczony jest dla dzieci w wieku 9-13 lat.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w sali kameralnej, a także biorąc pod uwagę charakter cyklu „Poznajemy instrumenty orkiestry symfonicznej”, pomyślanego jako tematyczny ciąg koncertów, organizatorzy zmuszeni są ograniczyć rezerwacje grupowe do maksymalnie 20 miejsc na dany koncert. Zgłoszenia grupowe nalezy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Rezerwacje będą przyjmowane do wyczerpania limitu. 

Ptasie plotki – koncerty z cyklu „Łańcuszek”

Ptasie PlotkiKoncerty dla dzieci z cyklu „Łańcuszek”, towarzyszącego Festiwalowi Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XIII”, odbędą się 13 lutego 2016 roku o godz. 14.30 i 16.00 w Sali Prób Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie.

Czy ptaki to najwięksi plotkarze? Kto porwał niebieskie pióreczko? Dlaczego pani słowikowa płacze? Co wykwakała kaczka kaczce? Kto śpiewa „Ad libitum”? Na te i wiele innych pytań dzieci znajdą odpowiedź podczas spotkań zatytułowanych Ptasie Plotki. W programie między innymi znane piosenki Witolda Lutosławskiego do słów Juliana Tuwima (Pióreczko, Spóźniony słowik, Ptasie Plotki), a także utwory Piotra Czajkowskiego (Taniec łabędzi z baletu Jezioro Łabędzie), Camille'a Saint-Saënsa (Kukułka w głębi lasu z Karnawalu zwierzat), Richarda Straussa (walc Odgłosy wiosny) oraz Heiricha Ignaza Bibera (Kura i kogut, Słowik).  

Wśród wykonawców znajdą się: Justyna Stępień – sopran, Grzegorz Lalek – skrzypce, Jacek Dziołak – klarnet, klarnet basowy, Mirosław Feldgebel – fortepian, Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela, Adriana Wdziękońska – animacja. Wstęp bezpłatny, liczb miejsc ograniczona – wymagana rezerwacja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Koncerty współorganizowane przez Instytut Muzyki i Tańca i współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m.st Warszawy.

„Elementarz” z muzyką Jana Duszyńskiego

ElementarzW dniach 4-6 marca 2016 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędą się spektakle dla dzieci na podstawie Elementarza Mariana Falskiego. Muzykę do przedstawienia w reżyserii Michała Zadary skomponował Jan Duszyński.

Od 1910 roku Elementarz Falskiego jest pierwszą lekturą milionów dzieci uczących się pisać po polsku. Należy więc do ścisłego kanonu polskiej literatury, będąc jednym z niewielu dzieł, które znają prawie wszyscy ludzie mówiący po polsku, żyjący w rozproszeniu na całym świecie. Równocześnie, książka ta, pozostaje – jako podręcznik – niewidocznym, a kluczowym składnikiem kultury.

Spektakl wprowadza najmłodszych widzów w fascynujący świat mowy i pisma, oswaja z literami i słowami, które służą jako drogowskazy. Towarzyszą bohaterom w podróży prowadzącej z pokoju Ali i jej psa Asa przez las, ciemną noc do olbrzymiego miasta, a w końcu nawet w kosmos. Bo każde dziecko, jeśli tylko mu pozwolimy marzyć, może stać się kosmonautą i latać aż do gwiazd

Artyści poszukają nowych sposobów, by porozumieć się z najmłodszymi. Tak jak dzieci, które uczą się pierwszych elementów pisma, wybierają się w podróż w nieznane, gdzie każde słowo może stać się początkiem nowego kosmosu.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów w wieku od 1 do 5 lat, ale mile widziane są też dzieci młodsze i najmłodsze. Występują: Arkadiusz Brykalski, Joanna Drozda, Mateusz Łasowski, Barbara Wysocka oraz czasami, jak mają na to ochotę, ich dzieci.
 

„Muzyka i magia” na deskach opery Krakowskiej

Muzyka i magia9 i 20 marca 2016 roku na deskach Opery Krakowskiej wystawiony zostanie spektakl rodzinny Muzyka i magia z muzyką Andrzeja Zaryckiego, według scenariusza i w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego. Bajkową scenografię i kostiumy zaprojektowała Bożena Pędziwiatr, za ruch sceniczny odpowiedzialna jest Kinga Kużdżał, a za wizualizacje – Aldo Vargas Tetmajer i Rafał Śmierzchalski.

Muzyka i magia to spektakl interaktywny, włączający młodego widza w akcję przedstawienia. Dzieci mogły wcielić się w rolę krasnoludków i zaśpiewać na scenie wraz z Profesorem Badaczem i Królewną Śnieżką. Najmłodsi melomani śmiali się do rozpuku, kiedy z wieży Muzomagiusa wyskoczył nagle trochę straszy, a trochę zabawny potwór Bumtararam. Mimo sympatii do dziwnego stwora każde dziecko wiedziało, że jego postępowanie wcale nie sprzyja dobremu zakończeniu opowiadanej na scenie historii. Dzieci głośnym chórem komentowały kto w tej bajce jest dobry, a kto zły. I to chyba najlepszy dowód na to, że muzyczna opowieść uczy, jednocześnie bawiąc.

W magicznej opowieści o muzyce wystąpią: Andrzej Biegun (Czarodziej Muzomagius), Stanisław Knapik (Profesor Badacz), Michał Kutnik (Bumtararam), Monika Korybalska (Kopciuszek), Agnieszka Cząstka (Siostra, Śnieżka), Karin Wiktor-Kałucka (Siostra, Babcia), Kamila Mędrek-Żurek (Kapturek), Bożena Zawiślak-Dolny (Królowa), Krzysztof Kozarek (Książę, Królewicz), Marcin Herman (Wilk), Krzysztof Dekański (Leśniczy), Franciszek Makuch (Dworzanin), Janusz Dębowski (Dworzanin, Minister). Artystom towarzyszył Zespół Kameralny Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marka Kluzy.

Premiera spektaklul miała miejsce 15 października 2015 roku. Było to pierwsze zamówienie Opery Krakowskiej na spektakl w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Czytaj więcej: „Muzyka i magia” na deskach opery Krakowskiej

Śpiew dla dzieci i młodzieży w Teatrze Wielkim w Łodzi

Chór Dziecięcy Teatru Wielkiego w  ŁodziTeatr Wielki w Łodzi zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Lekcja chóru, które odbędzie się w poniedziałek 8 lutego 2016 roku. Tym razem zajęcia poprowadzi Maciej Salski, dyrygent Chóru Dziecięcego TW w Łodzi.

Lekcja chóru to alternatywna forma wspólnego muzykowania w śpiewie dla osób (zarówno dzieci, jak i dorosłych), które chcą w twórczy sposób spędzić czas. Poprzez grupowe aktywizowanie uczestników zajęć organizatorzy poszerzają ich wiedzę muzyczną oraz umiejętności związane z podstawami techniki wokalnej, dykcji. Uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć, na czym polega praca chóru od środka i zmierzyć się z wymaganiami stawianymi przed zawodowymi śpiewakami. Nauczą się także kilku zimowych piosenek z repertuaru spektaklu Gdzie mieszka Królewna Śnieżka?, którego premiera odbędzie się 2 lutego 2016 roku.

Zajęcia odbędą w trzech grupach, odpowiednio w godzinach: 9.30-10.30, 10.30-11.30 oraz 11.30-12.30. Minimalny wiek uczestników to 10 lat. Wstęp: 5 zł.

Rezerwacja miejsc: Małgorzata Drobniewska, tel. (42) 647 21 42, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.