Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2011 2012 2013 2014 2015
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Codziennie od 1 maja do 28 września 2013 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbywać się będzie cykl pt. „Barokowe Organy”.

Koncerty na żywo na wspaniałych Barokowych Organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonuje wybitny polski organista Przemysław Kapituła oraz okazjonalnie Michał Sławecki. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku m.in.: najsłynniejszy utwór na organy – Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej za życia zwanego „polskim Bachem”.

Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku. Brzmienie organów jest kapitalne, przenosimy się w czasie i słuchamy dźwięków sprzed 300 – 400 lat. No i oczywiście wirtuozeria wykonawców oraz przepiękne barokowe wnętrze kościoła. Całość jest najwyższej próby – piękno, wszechobecna harmonia, barokowy przepych. Dlatego warto posłuchać tych koncertów. Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Jest jedną z nielicznych świątyń, tak w znacznym procencie autentyczną, zarówno jeśli chodzi o różnorodność form stylowych samej bryły, kształtowanej w czasie prawie sześciu wieków swego istnienia, jak i wyposażenia wnętrza. Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościółek powstanie swe zawdzięcza kniaziównie kijowskiej Annie z Holszańskich księżnej Mazowieckiej. W roku 1515 spłonął, a na jego miejscu zbudowano nowy, większy kościół, którego fundatorką była księżna Anna Radziwiłłówna. Pod koniec XVI wieku obok kościoła postawiono murowaną, wolno stojącą dzwonnicę. Kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany w różnych stylach. Obecna klasycystyczna fasada kryje bogate barokowe wnętrze. Zwiedzanie kościoła robi na każdym z nas wielkie wrażenie.

Cykl „Barokowe Organy” jest bezposrednią kontynuacją cyklu codziennych koncertów organowych w Archikatedrze Warszawskiej pt. „Wielkie Organy Archikatedry”, które w tym roku nie mogą odbyć się w Archikatedrze św. Jana z powodu remontu świątyni.

Więcej szczegółów – na stronie: www.kapitula.org


Warszawska Opera Kameralna zaprasza na XXIII Festiwal Mozartowski, który odbędzie się w dniach 20 czerwca – 21 lipca 2013 roku.

Tegoroczną edycję otworzy premierowe wykonanie Così fan tutte w reżyserii Marka Weissa. Finałowym spektaklem Festiwalu będzie opera Don Giovanni – widowisko plenerowe na dziedzińcu Pałacu w Wilanowie.

W ramach festiwalu odbędzie się blisko 40 spektakli i koncertów w najbardziej prestiżowych miejscach w Warszawie: na Zamku Królewskim, w Kościele Seminaryjnym, Kościele św. Krzyża, Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich, Pałacu w Wilanowie (Trakt Królewski) oraz w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej.

Odbywający się już od ponad 20 lat Festiwal Mozartowski jest sztandarowym przedsięwzięciem artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej. Zorganizowany został po raz pierwszy w 1991 roku dla uczczenia 200. rocznicy śmierci wiedeńskiego kompozytora. Jego pomysłodawcami byli założyciel i wieloletni dyrektor WOK Stefan Sutkowski oraz reżyser Ryszard Peryt. Od początku swego istnienia Festiwal był jedynym w Europie, podczas którego przedstawiano - i robił to zespół artystyczny jednego teatru operowego - cały dorobek sceniczny Wolfganga Amadeusza Mozarta. Każdego roku w Warszawie prezentowano wszystkiedzieła sceniczne kompozytora, a także jego dzieła oratoryjne, symfonie, koncerty instrumentalne i utwory kameralne.

XXIII Festiwal Mozartowski odbędzie się po raz pierwszy w zmienionej formule. Nowa koncepcja jest – jak mówi Dyrektor Artystyczny WOK Ruben Silva - próbą wykreowania wydarzenia szerzej otwartego na potrzeby publiczności. Przedstawione zostaną najpopularniejsze opery geniusza z Salzburga i jak co roku bogata będzie oferta koncertowa.

Szczegółowy program - na: www.operakameralna.pl

więcej...


1 lipca 2013 roku Litwa obejmuje Prezydencję w Unii Europejskiej . Rok 2013 to także rok ważnych muzycznych jubileuszy: 100-lecia urodzin Witolda Lutosławskiego, jubileuszy Richarda Wagnera i Giuseppe Verdiego. 13. edycja Ogrodów Muzycznych, która odbędzie się w dniach 30 czerwca – 28 lipca 2013 roku – poświęcona więc będzie muzyce i kulturze bliskiej i jednocześnie nieznanej. Festiwal powróci do „kraju lat dziecinnych” Adama Mickiewicza, a przyświecać mu w tym roku będą główne hasła muzyczne i idea: Litwa i Lutosławski, czyli… nie bójmy się nieznanego.

Usłyszymy Chór Aidija z programem łączącym litewską muzykę tradycyjną i nową, Orkiestrę Św. Krzysztofa z Wilna, wybitnego pianistę, laureata Konkursu Chopinowskiego Lukasa Geniušasa w recitalu z muzyką Sergiusza Rachmaninowa. Zobaczymy unikalny spektakl wykorzystujący najnowszą technologię wizualną i dźwiękową Sandglasses, który odnosi sukcesy na całym świecie. Poznamy muzykę najwybitniejszego litewskiego kompozytora XX wieku Mikalojusa Čiurlionisa, jak też znanego nam w Polsce Broniusa Kutavičiusa.

Drugi nurt Ogrodów Muzycznych prezentuje twórczość Witolda Lutosławskiego w stulecie jego urodzin. Najwybitniejszy polski kompozytor po Chopinie i Szymanowskim stale wart jest lepszego poznania. Jego sztuka jest uznana na świecie jako jedno z najwybitniejszych muzycznych osiągnięć XX wieku. Cztery koncerty poświęcone muzyce Lutosławskiego pokażą jego bogatą twórczość z różnych stron: Lutosławski wokalny , elektroniczny, etniczny i performance. Wykonawcy najwybitniejsi: Olga Pasiecznik, Andrzej Bauer, zespół Kwadrofonik, Zespół Polski Marii Pomianowskiej.

Ogrody Muzyczne zakończą się występem znakomitych solistek włoskich w repertuarze najbardziej lubianych hitów muzycznych z filmów włoskich. Nino Rota Ensemble przypomni melodie z filmów Felliniego, Antonioniego i wielu innych.

więcej...


W niedzielę, 23 czerwca 2013 roku, o godz. 18:00 Filharmonia Bałtycka koncertem pt. Melodie Miłości z udziałem Zbigniewa Wodeckiego (na zdjęciu) oraz Zbigniewa Górnego, który zadyrygował orkiestrą symfoniczną PFB, rozpoczęło się Gdańskie Lato Muzyczne.

W ramach Gdańskiego Lata Muzycznego usłyszymy m.in. koncerty z cyku: Muzyka w zabytkach starego Gdańska, Chopin nad wodami Motławy oraz koncerty organowe 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej czy Festiwalu "Słowo i Muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze. Ostatni Koncert Gdańskiego Lata Muzycznego organizatorzy zaplanowali na 11 sierpnia 2013.

ZOBACZ: program - plik pdf

Więcej...


V Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa odbędzie się w Pałacu w Radziejowicach w dniach 29 czerwca – 6 lipca 2013 roku.

więcej...


Tuż po Nocy Kupały Filharmonia Łódzka wyrusza z muzyką w najpiękniejsze zakątki województwa łódzkiego. Tego lata, od 22 czerwca do 31 sierpnia 2013 roku, podczas 14. edycji Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” towarzyszyć nam będą m.in. jazz, klasyka, muzyka barokowa, filmowa, musicalowa, ludowa, żydowska, elektroniczna, bałkańska i góralska.

W kilkunastu miejscach rozbrzmiewać będą utwory różnych gatunków i epok, dobrane pod kątem historii oraz atmosfery danego miejsca. Muzyczne atrakcje zapewnią słuchaczom m.in. Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej, Krzysztof i Jakub Jakowiczowie, formacje „Vołosi”, „Très.b” oraz „Wielbłądy”, zespół „Sentido del Tango” wraz z tancerzami Ośrodka Kultury „TangoŁódź” czy obdarzone niesamowitymi głosami Beata Przybytek i charyzmatyczna Megitza. W czasie kolejnych wakacyjnych weekendów zwiedzimy całą Ziemię Łódzką – od Sieradza po Tomaszów Mazowiecki, od Zelowa do Łowicza, a muzyczne wojaże zakończy wielki finał w Wieluniu.

Poszukiwaczy pozamuzycznych wrażeń organizatorzy zapraszają do zapisywania się na wycieczki. Ich program obejmuje zwiedzanie zabytków na trasie i w miejscowości docelowej.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Szczegółowe informacje i program koncertów – na stronie: www.kolorypolski.pl


Dnia 28 czerwca 2013 roku rozpoczął się jeden z najstarszych w Europie Festiwali Organowych - 56. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie. Wieloletnia tradycja, urzekający dźwięk organów, wysoki poziom wykonawców oraz piękno Katedry Oliwskiej, przyciągają co roku tysiące melomanów.

Interesująco zapowiada się koncert austriackiego organisty Matthiasa Giesena (23 lipca). Jego grze towarzyszyć będzie, prowadzony przez muzyka, chór Schola Floriana z tego samego kraju. Tworzona przez dwunastu mężczyzn Schola specjalizuje się w technice „alternatim”, polegającej na wymiennych zestawieniach śpiewu chorałowego oraz gry na organach.

Dnia 19 lipca na organach zagra wybitny polski organista i pedagog Andrzej Chorosiński, znany słuchaczom m.in. z zeszłorocznego występu na MFMO przy współudziale Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Koncerty festiwalowe odbywać się będą w każdy wtorek i piątek o godz. 20:00.

Program koncertów festiwalowych – na stronie: www.filharmonia.gda.pl


Wzorem lat ubiegłych Fundacja Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego, we współpracy z Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego, przygotowała atrakcyjną ofertę koncertową dla wszystkich tych, którzy planują spędzić lato w Poznaniu.
W tym roku na realizację koncertów, znanych dotąd jako Letnie Koncerty Ratuszowe, wybrano siedzibę poznańskiej Akademii Muzycznej. Cykl wakacyjnych spotkań z muzyką zatytułowany został Scena Letnia w Akademii Muzycznej i odbędzie się w Auli poznańskiej Uczelni (ul. Św. Marcin 87, wejście od ul. Skośnej) w cztery kolejne środy lipca: 3, 10, 17 i 24 lipca 2013 roku. Godzina rozpoczęcia koncertów bez zmian – na godz. 17.00. Wstęp bezpłatny.
Na decyzję o zmianie lokalizacji koncertów wpłynęły dwa czynniki: logistyczny – w Auli Akademii może pomieścić się blisko trzy razy więcej słuchaczy, niż w salach Ratusza, jak również artystyczny – do Auli nie docierają hałasy, jak to miało miejsce w latach wcześniejszych, gdy muzyka z letnich ogródków i restauracji na Starym Rynku zagłuszała muzykę wykonywaną w Ratuszu.

Więcej


Koncerty w najpiękniejszych świątyniach, wirtuozeria światowej sławy mistrzów i zabytkowe, wyłącznie polskie instrumenty. W czwartek, 27 czerwca 2013 roku w Krakowie rozpoczęła się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu „Letnie Koncerty Organowe”.

Tegoroczny repertuar koncertów to imponująca rozpiętość programowa. Obok mistrzów muzyki organowej - Bacha, Mozarta, czy Liszta, zabrzmią improwizacje, muzyka dawna i współczesna reprezentatywna dla krajów, z których pochodzą organiści. Pojawią się nieznane dzieła, dotąd rzadko lub w ogóle w Polsce niewykonywane.

Kraków w trakcie Letnich Koncertów Organowych reprezentować będzie Witold Zalewski (4 lipca, Bazylika OO. Karmelitów „Na Piasku”), organista Katedry na Wawelu. W ostatnim czasie odbył światowe tournée, obejmujące między innymi Izrael i kraje Ameryki Południowej. Nie będzie to jedyny „polski wieczór” tego Festiwalu. W krakowskiej Bazylice Mariackiej koncertować będzie Roman Perucki (11 lipca), znakomity organista i Dyrektor Naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Towarzyszyć mu będzie skrzypaczka, Maria Perucka. Niezwykłych organowych aranżacji dzieł Rachmaninova, będzie można wysłuchać podczas koncertu Christopha Lorenza (1 sierpnia, Bazylika OO. Paulinów „Na Skałce”). Ten wybitny niemiecki organista koncertował już w obu Amerykach, Afryce, Australii i Chinach. Jego krakowski program będzie muzyczną podróżą przez wieki, począwszy od utworów szesnastowiecznych po współczesne.

Koncert finałowy w Bazylice Mariackiej będzie należał do Austriaka Floriana Pagitscha (8 sierpnia). Zaprezentuje on bardzo urozmaicony repertuar, obejmujący zarówno klasykę, jak i własne improwizacje. Miłośnicy muzyki organowej będą mogli pokusić się również o porównanie zagranej przez wiedeńczyka kompozycji Liszta „Präludium et Fuga über BACH” z tą prezentowaną podczas inauguracji Festiwalu przez Marca Aurelia Lischta. Dwaj różni organiści, dwie różne bazyliki i, co najistotniejsze, dwa różne instrumenty sprawią, że ten sam utwór zabrzmi inaczej.

Organizatorami Festiwalu są Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz Fundacja GAP we współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie.

więcej...


W 2013 roku już po raz 41. w gościnnym wnętrzu władysławowskiego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP obędą się Letnie Koncerty Organowe i Kameralne. W sezonie letnim odbędzie się osiem koncertów, które podobnie jak w latach ubiegłych, obfitują w różnorodność i oryginalność propozycji.

W kolejne, cotygodniowe muzyczne wieczory, począwszy od 4 lipca 2013, o godz. 20:00 będzie możliwość usłyszenia nie tylko muzyki organowej, ale także chóralnej i orkiestrowej. Na specjalne zamówienie Dyrektora Artystycznego powstały natomiast utwory na inauguracyjny koncert prawykonań. W swoim programie Festiwal włączy się także w obchody Roku Witolda Lutosławskiego, a wykonaniem Czterech Pór Roku oraz Stabat Mater odda hołd twórczości Antonio Vivaldiego w 335. rocznicę jego urodzin. Gwiazdami tegorocznej edycji będą organiści: prof. Józef Serafin oraz Natalia Mikhaylova , wybitny belgijski wiolonczelista Ilia Laporev oraz Zespół męski „Gregorianum”.

Letnie Koncerty Organowe i Kameralne zostały zainicjowane w 1973 roku przez częstochowskiego kompozytora i organistę śp. prof. Eugeniusza Brańkę oraz ówczesnego Proboszcza ks. Witolda Stańczaka. Przez 40 lat swojej obecności na stałe wpisały się w kulturalny obraz Wybrzeża, będąc jedną z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych z tego typu imprez w Polsce. Letnie, czwartkowe wieczory muzyczne w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP gromadzą rzesze słuchaczy (w sumie szacuje się ich przez 40 lat ok 200 tys.), którzy mają okazję wysłuchać muzyki w znakomitych interpretacjach solistów, chór, zespołów kameralnych i orkiestr z całego świata (m.in. USA, Brazylii, Chin, Kuwejtu, Austrii ,Francji, Włoch, Hiszpanii, Węgier, Rosji, Litwy, Niemiec, Ukrainy, Wlk. Brytanii i in.). Powszechnie Festiwal uważany jest w środowisku muzycznym za imprezę prestiżową, ciesząc się należnym mu uznaniem.

Obecnie organizatorami Festiwalu są Centrum Kultury, Promocji i Sportu Władysławowa, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie, Stowarzyszenie im. Eugeniusza Brańki, a pieczę artystyczną sprawuje Karol Lipiński-Brańka. Partnerem tej edycji jest ponadto International Competitions Centre Moscow.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu – plik pdf

Więcej informacji – na stronie: www.facebook.com/koncertyorganoweikameralne


Koncerty trzeciego projektu organizowanego w ramach V Festiwalu „Mazovia Goes Baroque” 2013 odbędą się w dniach 5-7 lipca w Warszawie. Chociaż na lipcowych koncertach cyklu pojawią się muzycy należący do absolutnej ekstraklasy wykonawców muzyki dawnej, to ich niewątpliwym bohaterem będzie niemiecki skrzypek Daniel Sepec, a dwa z trzech zaplanowanych koncertów poświęcone będą muzyce skrzypcowej.

Daniel Sepec muzyką dawną zainteresował się jako już w pełni ukształtowany, dojrzały i mający na koncie niezliczoną liczbę sukcesów solista, kameralista i jeden z liderów słynnej niemieckiej orkiestry Kammerphilharmonie Bremen. Muzyka dawna pojawiła się w jego repertuarze najpierw jako, traktowana jednak od samego początku bardzo poważnie, ciekawostka, a później równoległa droga artystyczna. W początkowym okresie Daniel Sepec grał na instrumencie historycznym przede wszystkim muzykę romantyczną i późnoklasyczną (znakomite nagrania z Andreasem Staierem). Z czasem stało się oczywiste, że jego repertuar rozszerzy się o muzykę barokową – najpierw osiemnastowieczną, a później także siedemnastowieczną. Najważniejsze jest może to, że „hybrydowy” Daniel Sepec jest wciąż świetnym muzykiem „współczesnym” i nie mniej przekonującym, a na dodatek z roku na rok coraz lepszym, muzykiem „barokowym”. Nie byłoby oczywiście „barokowego” Daniela Sepeca, gdyby nie miał obok siebie inspirujących partnerów (do pewnego stopnia także mistrzów), takich jak wspomniany już Andreas Staier, czy partnerujący mu w Warszawie: Hille Perl, Lee Santana i Michael Behringer. Hille Perl i Lee Santana zagrają w duecie program poświęcony muzyce francuskiej. W ten sposób, niejako przy okazji, po raz kolejny będziemy mogli posłuchać trzech wielkich barokowych stylistyk: włoskiej, francuskiej i niemieckiej. Barok też był przecież „hybrydowy”.

Więcej


Klaudiusz Baran, jeden z najwybitniejszych akordeonistów młodego pokolenia, wystąpi wraz ze szczecińską orkiestrą Baltic Neopolis na koncercie rozpoczynającym cykl „RPO – Rozwijamy Region w Dobrym Tonie”. Koncert odbędzie się 5 lipca 2013 roku o godz. 20 w amfiteatrze (przy ul. 5 Marca) w Złocieńcu. W programie utwory Astora Piazzolli oraz Marcina Błażewicza - Concerto for accordion and string orchestra, Krzesimira Dębskiego – „Musicophilia” na akordeon i smyczki i Richardo Galliano- „Opale Concerto” pour accordéon soliste et orchestre à cordes.

Klaudiusz Baran (na zdjęciu) ukończył w roku 1995 Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jerzego Jurka. Był stypendystą rządu francuskiego i z tego tytułu kontynuował studia w Conservatoire Paul Dukas w Paryżu w klasie prof. Maksa Bonnay'a. Ponadto pracował pod kierunkiem takich wybitnych akordeonistów, jak Friedrich Lips czy Wiaczesław Siemionow. Jest laureatem wielu konkursów akordeonowych - ogólnopolskich i międzynarodowych. Koncertuje zarówno solo jak i w zespołach kameralnych, i z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce, i w wielu innych krajach europejskich (Francja, Włochy, Austria, Ukraina, Rosja, Hiszpania, Niemcy, Serbia, Słowacja, Litwa). W roku 2003 ukazała się nagrodzona Fryderykiem Akademii Fonograficznej w kategorii Najlepszy Album - muzyka kameralna, pierwsza płyta Klaudiusza Barana z nagraniami tang Astora Piazzoli.

„RPO – Rozwijamy Region w Dobrym Tonie” to cykl koncertów kameralnych odbywających się w Województwie Zachodniopomorskim, w miejscach, które skorzystały ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt jest idealnym przykładem integrowania działań inwestycyjnych i kulturalnych w regionie. Cykl koncertów wzbogaca ofertę kulturalną małych ośrodków miejskich, a umożliwiając spotkanie mieszkańców oraz turystów z wysoką kulturą muzyczną spełnia ważną funkcję edukacyjną. Koncerty są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej oraz Narodowego Centrum Kultury.


Koncert z cyklu „BACH 200 UW – 200 kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego”, towarzyszący międzynarodowej konferencji Bach Network UK „Bach Looking East”, odbywającej się na Uniwersytecie Warszawskim (3-7 lipca 2013), będzie miał miejsce 5 lipca 2013 roku o godz. 19.00 w Auditorium Maximum UW (Krakowskie Przedmieście 26/28). Wystąpią soliści, chór i orkiestra Collegium 1704 pod dyrekcją Vaclava Luksa.

Praski zespół Collegium 1704, założony w 2005 roku przez klawesynistę i dyrygenta Vaclava Luksa, w ciągu kilku lat działalności zdobył renomę jednej z najlepszych barokowych orkiestr w Europie, budując swoja karierę na wykonywaniu i popularyzowaniu muzyki „katolickiego Bacha” – Jana Dismasa Zelenki. W 2008 roku Collegium 1704 zainicjowało Muzyczny Most Praga-Drezno, cykl równoległych wydarzeń muzycznych w tych dwóch miastach; zespół prezentuje się również regularnie na festiwalach muzycznych i scenach operowych w całej Europie, nagrywa nagradzane albumy. Od jesieni 2012 roku Collegium 1704 koncertuje w praskim Rudolfinum w ramach własnego cyklu muzyki dawnej – Gwiazdy Opery Barokowej. Od kilku sezonów czescy muzycy coraz chętniej sięgają po dzieła Jana Sebastiana Bacha, dlatego ich pierwsza wizyta w Polsce poświęcona będzie w znacznej części muzyce lipskiego kantora.

Dnia 5 lipca w Auditorium Maximum UW orkiestra Collegium 1704 oraz chór i soliści Collegium Vocale 1704 pod dyrekcją Vaclava Luksa zaprezentują bachowskie kantaty „Christ lag in Todesbanden” BWV 4, „Ich will den Kreuzstab gerne tragen” BWV 56 i „Warum betrübst du dich, mein Herz” BWV 138, a także dwa dzieła Jana Dismasa Zelenki – „Lamentatio Jeremiae Prophetae” ZWV 53 i „Miserere” ZWV 57. We wrześniu bieżącego roku w wydawnictwie ACCENT ukaże sie płyta zespołu z Wielką mszą h-moll BWV 232 Jana Sebastiana Bacha.

Wstęp wolny.


Już po raz trzeci Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza do swojej siedziby przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie na cykl Letnich Koncertów na Grochowskiej, organizowany w tym roku z okazji 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Koncerty rozpoczęły się 11 maja 2013 roku i potrwają do końca sierpnia. Wstęp wolny.

Letnie Koncerty na Grochowskiej to cykl kameralnych koncertów, które skierowane są zarówno do znawców muzyki klasycznej, jak i melomanów dopiero odkrywających tajniki muzyki klasycznej. Zaproszeni artyści to głównie artyści młodzi, ale już uhonorowani wieloma nagrodami, w tym Stypendium Fundacji Sinfonia Varsovia. Wystąpią m.in. skrzypkowie: Anna Maria Staśkiewicz, Wojciech Koprowski, wiolonczeliści: Bartosz Koziak, Marcin Zdunik, pianiści: Aleksandra Świgut, Misha Kozłowski, zespół TWOgether Duo w składzie: Magdalena Bojanowicz (wiolonczela) i Maciej Frąckiewicz (akordeon) – tegoroczni laureaci Paszportu Polityki. Nie zabraknie też gwiazd światowego formatu takich jak Olga Pasiecznik czy Royal String Qartet. Każdy koncert poprzedzą komentarzem muzykolodzy i krytycy muzyczni, m.in. Anna S. Dębowska, Dorota Kozińska i Agata Kwiecińska.

Z okazji jubileuszu 80-lecia Krzysztofa Pendereckiego, szczególne miejsce w programie Letnich Koncertów na Grochowskiej zajmują jego utwory kameralne. Nie zabraknie muzyki Witolda Lutosławskiego, a także akcentów francuskich i hiszpańskich.

Koncerty odbywają się w każdy weekend do 31 sierpnia 2013 roku, zawsze o godz. 16.00. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Szczegółowy program Letnich Koncertów na Grochowskiej dostępny w kalendarzu koncertowym na stronie www.sinfoniavarsovia.org


Latem w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja festiwalu „Strefa Ciszy”. Przez sześć weekendów między 22 czerwca a 28 lipca 2013 roku urokliwe zakątki parkowe wypełnią dźwięki pięknej muzyki klasycznej, jazzowej i folkowej.

Podczas 12 dni festiwalowych wystąpią znane orkiestry (m.in. Kremerata Baltica, Orkiestra Sinfonia Varsovia, Orkiestra Kameralna Aukso, Arte dei Suonatori) i zespoły kameralne (m.in. Apollon Musagete, Royal String Quartet, Lutosławski Piano Duo, TWOgether Duo), a także utalentowani soliści (m.in. Marcin Zdunik, Marcin Masecki, Marcin Grochowina, Janusz Wawrowski, José Gallardo) i młodzi artyści – studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W programie festiwalu przewidziane są także występy muzyków-amatorów i koncerty dla małych melomanów - zarówno w konwencji plenerowej (soboty), jak i operowej (niedziele). Na czas Festiwalu w Łazienkach zainstalowana zostanie specjalna stacja multimedialna, w której zadyrygować będzie można wirtualną orkiestrą. Dla najlepszych dyrygentów-amatorów przewidziano wyjątkową nagrodę - możliwość zadyrygowania prawdziwą, międzynarodową orkiestrą. A jeżeli ktoś miałby ochotę stać się gwiazdą Festiwalu - wystarczy, że skontaktuje się z organizatorami, którzy w ramach akcji „Przyjdź ze swoim instrumentem” udostępnią w wybrane dni jedną ze scen muzykom-amatorom.

Organizatorami festiwalu są: Muzeum Łazienki Królewskie, Fundacja "Muzyka jest dla wszystkich" i Fundacja "Ogrody Muzyczne".

Więcej informacji – na stronie: www.ogrodymuzyczne.pl


Filharmonia Kaliska zakończy sezon artystyczny Festiwalem Muzycznym Południowej Wielkopolski. Koncert Inauguracyjny Festiwalu odbędzie się 21 czerwca 2013 roku, w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej. Pozostałe koncerty odbywać się będą w soboty i niedziele, do 14 lipca.

Tradycyjnie miejscem wydarzeń festiwalowych będą najpiękniejsze zabytkowe obiekty regionu. Na stałe do terminarza koncertów wpisały się Pałac w Lewkowie, Zespół Pałacowo-Parkowy w Dobrzycy, Pałac w Śmiełowie, Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim. Po raz pierwszy odbędzie się koncert w Pałacu w Tłokini (w niedzielę, 23 czerwca).

Będzie to festiwal różnorodny pod względem repertuarowym - będzie klasycznie, jazzowo, swingowo…

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Więcej...


Fundacja Concert Spirituel zaprasza w dniach 6-14 lipca 2013 roku na koncerty, organizowane w ramach XX Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej.

Więcej


Po raz szósty, w dniach 6-21 lipca 2013 roku w Katedrze Warszawsko-Praskiej odbędzie się Praski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej.

Prawobrzeżna część stolicy ma wreszcie utrwaloną na mapie Warszawy, cykliczną imprezę, w całości poświęconą muzyce poważnej, a w szczególności sztuce sakralnej. Celem Festiwalu jest prezentacja i upowszechnianie muzyki kameralnej i organowej w wykonaniu zarówno wybitnych i uznanych artystów z Polski i zagranicy, jak również przedstawicieli młodego pokolenia. Ideą organizatorów było także stworzenie imprezy ogólnodostępnej, w niezwykle atrakcyjnym miejscu. Katedra Warszawsko-Praska znajduje się bowiem w bliskim sąsiedztwie Starówki, tłumnie odwiedzanej przez mieszkańców stolicy i turystów. Koncerty festiwalowe stanowią wiec kolejną propozycją spędzenia sobotniego i niedzielnego popołudnia.

Tegoroczny program składa się z czterech koncertów, zaplanowanych na soboty i niedziele od 6 do 11 lipca. Niewątpliwymi gwiazdami Festiwalu będą Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska – sopran oraz organista światowego formatu Julian Gembalski. Oprócz tego znakomitego duetu z recitalem organowym wystąpi Jan Bokszczanin, a także młodzi utalentowani artyści: Katarzyna Pawelec – flet oraz organiści: Aneta Sienkiewicz, Marcin Kryński i Michał Kopyciński.

Katedra św. Floriana dysponuje potężnymi, 57-głosowymi organami – dobrej klasy instrumentem koncertowym, dlatego występ organistów jest ważnym elementem Festiwalu. Organizatorzy starają się jednak, by muzyka organowa nie zdominowała imprezy. Chcą pokazywać ją w ciekawym zestawieniu: z fletem, głosem ludzkim…
 

Więcej


- Cyklem pt. „Chopin nad wodami Motławy”, czcimy pamięć naszego patrona - Fryderyka Chopina. Cieszymy się, że tak wiele osób przychodzi na te koncerty i zapraszamy na tę godzinkę muzyki w zupełnie wyjątkowej scenerii – bo z niepowtarzalnym widokiem na rzekę Motławę. – powiedział Prof. Roman Perucki, Dyrektor Naczelny Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Letni cykl muzyczny pt. „Chopin nad wodami Motławy” to w 2013 roku 18 koncertów - od 6 do 26 lipca - z udziałem ponad dwudziestu artystów, a wśród nich: laureaci konkursów pianistycznych oraz profesorowie Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Nie zabraknie doborowych nazwisk, cenionych wirtuozów, jak choćby Bogdana Kułakowskiego czy Waldemara Wojtala. W repertuarze koncertów znajdą się obowiązkowo utwory Chopina, ale również innych, znakomitych, europejskich twórców: Beethovena, Straussa czy Dvořáka. W repertuarze tegorocznego cyklu zagościły także takie kompozycje, jak pieśni („Dumka”, „Pod Jaworem”, „Śliczny Chłopiec”) które wykonają 15 lipca Barbara Harasimowicz oraz Maciej Gański, zasiadający przy fortepianie. Z kolei podczas koncertu na cztery ręce w wykonaniu Zuzany Šimurdovej i Mikołaja Warszyńskiego nie zabraknie letnich, energetycznych klimatów. Artyści wykonają bowiem: Tańce słowiańskie na duet fortepianowy, op. 46 Antonína Dvořáka oraz Tańce hiszpańskie na duet fortepianowy, op. 65 Maurycego Moszkowskiego.

Niepowtarzalnego charakteru wszystkim koncertom doda z pewnością klimat zrewitalizowanej po dawnej elektrociepłowni wnętrz Filharmonii Bałtyckiej i wyjątkowa lokalizacja na wyspie w sercu starego Gdańska. I tak, wybierając się na jeden z koncertów w ramach cyklu „Chopin…” będzie można poznać najpiękniejsze strony Gdańska: jedną z jego wizytówek, a więc Filharmonię Bałtycką z jej muzyką, a także architekturę nabrzeża Motławy, którą można podziwiać z foyer podczas koncertów. Właśnie to połączenie niepowtarzalnego klimatu zabytkowego wnętrza XIX-wiecznej elektrowni, sąsiedztwa wód rzeki Motławy i szlachetnych dźwięków fortepianu czyni cykl „Chopin nad wodami Motławy” doskonałym pomysłem na spędzenie letnich wieczorów. Foyer Salonu Gdańskiego zamienia się wtedy w tętniącą życiem i muzyką przestrzeń. Ci którzy nie dotrą na Ołowiankę, zgodnie ze zwyczajem z ubiegłych lat, będą mogli słyszeć dźwięki z koncertu, płynące z głośników skierowanych na drugi brzeg Motławy.

Więcej


Szósta edycja festiwalu „Wawel o zmierzchu” odbędzie się w letnie soboty – od 6 lipca do 31 sierpnia 2013 roku w Krakowie.

Festiwal otworzy koncert 6 lipca 2013 roku o godz. 20.00 na Dziedzińcu Arkadowym, zatytułowany Witoldowi Lutosławskiemu. Z tęsknoty za nowym światem dźwiękowym…”. W jego programie znajdą się trzy znaczące kompozycje: Koncert na orkiestrę Lutosławskiego – w 100-lecie urodzin kompozytora, Koncert fortepianowy Henryka Mikołaja Góreckiego (z Anną Górecką w roli solistki) – w 80-lecie urodzin artysty oraz prezentowany po raz pierwszy utwór młodego kompozytora Romana Czury, zamówiony specjalnie na festiwal, pt. ...on the riverside, ner neshama na orkiestrę symfoniczną. Orkiestrę CORda Cracovia poprowadzi Jerzy Maksymiuk.

Kolejne koncerty tradycyjnie przeniosą się na Dziedziniec Stefana Batorego. W ich programie znajdą się kompozycje Witolda Lutosławskiego: w zestawieniu z utworami Antonio Passculliego zwanego „Paganinim oboju” i mistrza tanga Astora Piazzolli (20 lipca), w aranżacjach na dwa akordeony (10 sierpnia) oraz w wersji wokalno-instrumentalnej (24 sierpnia). Nie zabraknie też dzieł innych polskich twórców: 27 lipca usłyszymy pieśniFryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, 17 sierpnia - kompozycje Andrzeja Panufnika, a podczas koncertu finałowego na Dziedzińcu Arkadowym przypomniane zostaną utwory innego tegorocznego jubilata – Krzysztofa Pendereckiego. Aleksandra Lelek, Bartosz Koziak, Krzysztof Sadłowski wraz z orkiestrą CORda Cracovia prowadzoną przez Jerzego Maksymiuka zaprezentują jego Concerto grosso na trzy wiolonczele. Repertuar polskiego wieczoru dopełni Fantazja polska Ignacego Jana Paderewskiego na fortepian i orkiestrę.

Więcej


Koncerty VI Letniego Festiwalu „Muzyka nad Zdrojami” odbędą się w Szczawnicy w cztery wieczory: 6 i 27 lipca oraz 3 i 16 sierpnia 2013 roku.

Tegoroczna szósta edycja szczawnickich spotkań z muzyką organizowana jest przez Fundację Kulturalny Szlak. Festiwal swym patronatem honorowym zaszczycą: Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda oraz Burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz, a także Starosta Nowotarski Krzysztof Faber oraz Marszałek Małopolski Marek Sowa.
Festiwal jak co roku zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Koncert inauguracyjny odbędzie się 6 lipca 2013 roku w Dworku Gościnnym w Szczawnicy. W programie usłyszymy Romanse Michała Kleofasa Ogińskiego dopełnione muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta, której Ogiński był wielbicielem. Wystąpi światowej sławy klawesynistka Elżbieta Stefańska wraz z Katarzyną Wiwer, znakomitą śpiewaczką pochodzącą ze Szczawnicy. Ogiński w powszechnej świadomości kojarzony zaledwie z jednym utworem – polonezem Pożegnanie Ojczyzny – podczas tego koncertu ukaże swoje drugie, skrzące się emocjami oblicze. Na drugi koncert organizatorzy zapraszają 27 lipca 2013 roku do sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Nowym Targu, gdzie skrzypaczka Aleksandra Szwejkowska-Belica oraz pianista Michał Rot porwą nas w roztańczony świat. Mazurki, oberki, obertasy, kujawiaki w kompozycjach znakomitych kompozytorów polskich od Henryka Wieniawskiego poprzez Karola Szymanowskiego, Grażynę Bacewicz, Szymona Laksa aż po Juliusza Łuciuka.

Kolejne koncerty odbędą się w kościele św. Wojciecha w Szczawnicy. 3 sierpnia 2013 wystąpi Henryk Jan Botor – organista i kompozytor szczególnie znany i ceniony za swoją sztukę improwizacji. Na XIX-wiecznych organach Tomasza Falla ze Szczyrzyca zabrzmią między innymi improwizacje na temat pieśni religijnych. Publiczność będzie miała rzadką okazję zadać wykonawcy temat do improwizacji. Tegoroczny koncert finałowy odbędzie się 16 sierpnia 2013 (wyjątkowo w piątek) i będzie niezwykłym wydarzeniem dla Szczawnicy i Szczawniczan. Wystąpi bowiem jeden z najlepszych polskich chórów chłopięcych Pueri Cantores Sancti Nicolai z Bochni, chór założony i prowadzony przez szczawniczanina, księdza Stanisława Adamczyka. Zespół wykona barwny program złożony z utworów kompozytorów od Zieleńskiego poprzez Bortnianskiego, Haydna, Mozarta, Rachmaninowa, aż po kompozycje współczesne.

Tegoroczny festiwal odbywa się dzięki środkom Województwa Małopolskiego. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.
 

Więcej


Toruńska Orkiestra Symfoniczna po raz XVII zaprasza na koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Europa – Toruń. Muzyka i Architektura”. Kontynuując tradycję letniego muzykowania w zabytkach miasta, proponuje cykl ośmiu koncertów w urokliwych i znakomitych akustycznie miejscach. Wśród muzycznych wieczorów znajdą się interesujące koncerty zarówno ze względu na architekturę, jak i na wykonawców i instrumentarium.
Podczas wieczoru inauguracyjnego – 6 lipca 2013 roku, po wysłuchaniu utworów zagranych z iście hiszpańskim temperamentem, organizatorzy zapraszają na degustację win. Po raz pierwszy w Toruniu usłyszymy verrofon i szklaną harmonikę, posłuchamy muzyki greckiej. Premierowy będzie również koncert finałowy 31 sierpnia 2013 roku połączonych orkiestr: Orkiestry Wojskowej oraz Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. W Roku Witolda Lutosławskiego artyści zaproponują także wieczór, na którym obok muzyki, z ust przyjaciela kompozytora – Maestro Krzysztofa Jakowicza, usłyszymy garść wspomnień o wybitnym twórcy (10 sierpnia 2013).

Więcej


W sobotę, 6 lipca 2013 roku rozpocznie się VII Summer Music Festival - Wieliczka 2013. Do 14 lipca będzie można wysłuchać koncertów muzyki filmowej, symfonicznej, jazzowej, operowej, operetkowej, musicalowej, kabaretowej oraz pop w najciekawszych miejscach Wieliczki – w tym w dwóch obiektach wpisanych na listę UNESCO: w kopalni soli i Zamku Żupnym (na prestiżowej Liście od czerwca br.). Wieliczka gościć będzie znakomitych artystów muzyków, tancerzy, aktorów zarówno z kraju, jak i zagranicy. Nie zabraknie także gwiazd telewizyjnych takich, jak Bogusław Kaczyński czy Jacek Cygan.

W ramach festiwalu odbędzie się 8 koncertów, z których dwa będą miały miejsce na terenie Muzeum: koncert Inauguracyjny „Jeszcze polska muzyka” (6 lipca 2013, godz. 19.00 – dziedziniec Zamku Żupnego) i koncert „W starym kinie” (12 lipca 2013, godz. 18.00 w komorze A. Długosza w Muzeum w kopalni soli). W pierwszej części koncertu otwierającego Festiwal zostaną wykonane najpiękniejsze tematy z gatunku polskiej muzyki filmowej w aranżacji Jerzego Sobeńko. Usłyszymy dzieła skomponowane przez Wojciecha Kilara, Michała Lorenca i Zygmunta Koniecznego. W programie, między innymi, muzyka z takich filmów, jak Pan Tadeusz, Trędowata, Noce i dnie, Stawka większa niż życie, Bandyta, Vabank, Czarne chmury. W drugiej części koncertu usłyszymy jedno z największych dzieł rosyjskiego kompozytora Modesta Musorgskiego pt. Obrazki z wystawy w instrumentacji Maurycego Ravela. Koncert „W starym kinie” poświęcony będzie z kolei polskiej i światowej muzyce filmowej lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Wystąpi znakomity krakowski zespół Boba Jazz Band, prowadzony przez jednego z najwybitniejszych specjalistów tego gatunku muzycznego Jana Bobę. Wykonawczynią niezapomnianych przebojów okresu XX - lecia międzywojennego będzie Ewa Romaniak.

Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Straussowskie, a współorganizatorem - Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Szczegółowy program - na stronie: www.wieliczka.eu


W sobotę, 6 lipca 2013 roku w Jastrzębiej Górze nastąpi inauguracja VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Słowo i Muzyka u Jezuitów”.

Publiczność będzie miała okazję wsłuchać się w interpretacje utworów w wykonaniu m.in. organistów prof. Romana Peruckiego, Andrzeja Chorosińskiego czy Marka Stefańskiego, gdańskiego Kwintetu Instrumentów Blaszanych Hevelius Brass oraz Gdańskiego Kwartetu Smyczkowego. To nie jedyne znane nazwiska i grupy muzyków, które wystąpią w ramach festiwalu. Jak co roku, zaproszenie organizatorów przyjęli utytułowani artyści z Polski i Świata. Tegoroczną edycję uświetnią wykonawcy z Francji, Niemiec i Włoch, absolwenci światowych wyższych szkół muzycznych. W jezuickim kościele zagoszczą również muzycy z Finlandii i Szkocji. Audytorium będzie miało szansę porównywać różnorodne brzmienia instrumentów, m.in. flety, waltornie, puzon, tubę, oboje, wiolonczelę czy akordeon. Jedną z największych atrakcji będą dudy szkockie. Niewątpliwym atutem festiwalu jest darmowy wstęp na wszystkie koncerty.

Na pierwszym koncercie, 6 lipca, swe wieloletnie doświadczenie zaprezentuje prof. Roman Perucki, dyrektor festiwalu. Wraz z nim zagra Kwartet Dęty „The Gdansk Philharmonic Brass”, którego członkami są, należący także do orkiestry PFB, absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej. Wraz z nimi zaśpiewa niemiecki chór kościoła Św. Marcina w Brunszwiku, prowadzony przez Gabrielę Carl-Liebold oraz sopranistka Danuta Dolska-Mossakowska, artystka znana już słuchaczom m.in. z gdyńskiego Festiwalu Muzyki Sakralnej. Koncert 10 lipca stanowić będzie niezwykłe połączenie wirtuozerii doświadczonego francuskiego organisty Fabrice’a Pitrois’a z młodymi utalentowanymi muzykami NeoQuartetu. Dnia 17 lipca melomanów czeka muzyczna uczta w postaci wspólnego koncertu prawdziwego człowieka renesansu, włoskiego organisty Ennio Cominetti oraz gdańskiego kwintetu instrumentów dętych blaszanych Hevelius Brass. Festiwal zakończy się 21 sierpnia występem niemieckiego małżeństwa. Przy organach zasiądzie Josef Miltschitzky, zaśpiewa zaś sopranistka Suzanne Jutz-Miltschitzky.

Więcej


Koncerty organowe w Stegnie, to doskonała, wakacyjna oferta, która z pewnością uatrakcyjni sobotnie popołudnia na Wybrzeżu.

Ciekawie zapowiada się już pierwszy dzień festiwalu – 6 lipca 2013 roku, podczas którego wysłuchać będzie można koncertu organowego w wykonaniu Elżbiety Karolak, której towarzyszyć będzie węgierski chór z Kościoła św. Marcina w Brunszwiku. Podczas kolejnych koncertów standardowe dla kościelnych wnętrz instrumentarium, tj. organy, wiolonczela czy skrzypce wzbogacone zostanie podczas koncertu 3 sierpnia o instrument dęty – flet.

Imprezą towarzyszącą festiwalowi będzie Koncert w Niedźwiedzicy, w Kościele św. Jakuba, podczas którego, grającej na organach Hannie Dys towarzyszyć będzie grająca na wiolonczeli Natalia Kasperczyk.

Więcej


W czerwcu nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazały się Piosenki taneczne Witolda Lutosławskiego, które napisał pod pseudonimem Derwid. W dniu 7 lipca 2013 roku będzie okazja do posłuchania ich w wykonaniu Marty Saciuk i Przemysława Brannego z akompaniamentem fortepianowym Konrada Mastyło.

W programie znajdą się następujące utwory: Plamy na słońcu, Na co czekasz, I cóż to teraz będzie, Z lat dziecinnych, Miłość i świat, Nie oczekuję dziś nikogo, Serce na wietrze, Filipince nudno, Tylko to słowo, Warszawski dorożkarz, Cyrk jedzie, Zielony berecik, Milczące serce, Szczęśliwy traf.

Koncert stanowi dobrą okazję do zapoznania się ze znakomitym dorobkiem utworów rozrywkowych autorstwa Witolda Lutosławskiego, a które w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia wykonywały gwiazdy estrady takie, jak: Violetta Villas, Rena Rolska, Ludmiła Jakubczak, Mieczysław Fogg czy Kalina Jędrusik. Utwory te to przeważnie foxtroty, tanga, slowfoksy i walczyki, napisane do wierszy autorstwa Jerzego Millera, Tadeusza Urgacza, Artura Międzyrzeckiego i innych poetów.

Koncert rozpocznie się o godz. 11:00 w Parku Kościuszki w Katowicach. Wydarzenie to wpisuje się w cykl Koncertów Promenadowych „Od Bacha do Beatlesów”, organizowanych przez Centrum Kultury Katowice. W razie niepogody koncerty odbędą się w sali 211 Centrum Kultury Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 2 z 30 minutowym opóźnieniem.

Wstęp wolny.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.


W kolejne niedziele od 7 lipca do 22 września 2013 roku odbywać się będzie w kościele św. Anny w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 68) XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Kościoła Św. Anny”.

Festiwal jest kontynuacją Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej "Organy Archikatedry". W Archikatedrze Warszawskiej trwają aktualnie prace remontowe, które uniemożliwiły w tym roku organizację koncertów.

W tegorocznym festiwalu weźmie udział wielu wybitnych wirtuozów, m.in.:
Fabrice Pitrois – laureat pierwszej nagrody konkursu organowego w Lyonie w 1982 roku, wybitny francuski wirtuoz gry organowej;
Jean - Paul Imbert – zaliczany do najwybitniejszych organistów francuskich. Obdarzony jest fenomenalną techniką gry, która w połączeniu z jego muzykalnością olśniewa publiczność;
Letizia Romiti - jest wszechstronnie wykształconą organistką, klawesynistką i kompozytorką, absolwentką konserwatoriów muzycznych w Mediolanie, Brescii i Turynie. Prowadzi prace badawcze dotyczące zabytkowych organów znajdujących się w prowincji Alessandria we Włoszech;
Jean - Christophe Geiser – rozpoczął karierę w wieku 26 lat. Wielkim jego sukcesem było doprowadzenie do wybudowania nowych organów w katedrze w Lozannie. Te wielkie organy, największe w Szwajcarii, łączą style organów klasycznych francuskich, barokowych niemieckich, symfonicznych francuskich i romantycznych niemieckich.

Więcej


W 2013 roku już po raz ósmy będzie można uczestniczyć w koncertach Cysterskiego Lata Muzycznego, zorganizowanych przez Polską Filharmonię Bałtycką im. F. Chopina w Gdańsku wraz z parafią rzymskokatolicka pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu. Koncerty będą odbywały się w lipcowe i sierpniowe niedziele o godzinie 20:30. Gotycki kościół o barokowym wnętrzu zapewni niezwykły klimat podczas koncertów oraz nada szczególną oprawę monumentalnemu brzmieniu organów.

Program został ułożony tak różnorodnie, że każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Będzie można posłuchać kompozycji organowych w wykonaniu wybitnych artystów, którym towarzyszyć będą soliści oraz krajowe i zagraniczne chóry i zespoły, takie jak: Chór kościoła St. Martini w Brunszwiku oraz Bydgoski Zespół Muzyki Dawnej COLLEGIUM VOCALE. Na organach zagrają: Karol Hilla, Franz Hauk, Andrzej Chorosiński, Adam Sadowski, Giampaolo Di Rosa, Caline Malnoury i Christian Tarabbia.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Więcej


Od 28 czerwca do 13 sierpnia 2013 roku w Bazylice św. Malgorzaty w Nowym Sączu odbywać się będzie XII Sądecki Festiwal Muzyki Organowej „L'Arte Organica”.

W koncertach Sądeckiego Festiwalu Organowego występują wirtuozi organów - muzycy z Polski i zagranicy. Na podkreślenie zasługuje różnorodność stylistyczna muzyki prezentowanej na Festiwalu. Obok kompozycji wielkich klasyków: Bacha i Haendla - można usłyszeć muzykę organową rzadko prezentowaną w Polsce, a także utwory współczesnych twórców.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

więcej...


Theatrum Musicum – letni teatr muzyki Capelli Cracoviensis. By miesiące wakacyjne mogły być prawdziwym wypoczynkiem, czyli by służyły oczyszczeniu przestrzeni umysłów, otwierając je na nowe doznania, doświadczenia, nową ciekawość świata. Każdy przejaw sztuki jest tym, co zapewnia nam tę otwartość, co ukazuje szerzej i głębiej nasze miejsce w świecie – czyli pozwala je zmienić, poprawić albo czerpać z niego więcej. Program Theatrum Musicum służy tym właśnie wartościom: wsłuchując się dziś w arcydzieła ludzkiej myśli – w symfonie Mozarta i Beethovena, w koncerty Vivaldiego – czerpiemy rozkosz, ale też dostrzegamy, co kształtuje naszą własną formację. Dając swoim artystom carte blanche, Capella Cracoviensis pozwala im wypowiedzieć to, co ich zdaniem ważne. Skorzystajmy z zaufania do największych mistrzów, do Giuliano Carmignoli, Alessandro Moccii...

Theatrum Musicum - od 22 czerwca do 2 września 2013 roku.

Więcej informacji – na stronie: www.theatrummusicum.pl


Dnia 9 lipca 2013 roku w wybranych kinach sieci Multikino widzowie będą mogli zobaczyć na żywo transmisję opery Rigoletto Giuseppe Verdiego z przepięknego Teatru Antycznego w Taorminie.

Każdego lata w Teatrze Antycznym w Taorminie odbywa się Taormina Arte Festival. Spektakularny obiekt, położony nad brzegiem Morza Jońskiego, nad którym góruje wulkan Etna, od swojego powstania w 7 wieku p.n.e. gwarantuje publiczności niezapomniane wrażenia. Sam Teatr jest jednocześnie wspaniałym otoczeniem dla porywających widowisk, które w tych zapierających dech w piersiach przestrzeniach nabierają nowych znaczeń i niosą ze sobą spotęgowaną dawkę emocji.

Transmisja odbędzie się 9 lipca o 21:30 (tuż po zachodzie słońca) tylko w kinach sieci Multikino: Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź (Silver Screen), Poznań Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Pasaż Grunwaldzki oraz Zabrze. Łączny czas trwania: ok. 130-150 min. Obsada: Rigoletto, książęcy błazen - Carlos Almaguer, Gilda, córka Rigoletta - Rocio Ignacio, Książe Mantui - Gianluca Terranova, Hrabia Monterone - Gianfranco Montresor. Dyrygent - Lu Jia, reżyseria - Enrico Castiglione, scenografia - Sonia Cammarata, kostiumy - Sonia Cammerata.


Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie i cykl kultura.uw zapraszają na „Lipcowe koncerty w BUW”. W dwie kolejne środy w gmachu Biblioteki będzie można posłuchać ciekawej muzyki i interesującego słowa.

Pierwszy koncert tegorocznego cyklu – 10 lipca 2013 – przypomni o 100-leciu Święta wiosny Igora Strawińskiego – owiany atmosferą skandalu spektakl baletowy uważany jest za początek współczesnej muzyki. Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik z Lutosławski Piano Duo wykonają Święto wiosny na dwa fortepiany, uzupełniając koncert także fortepianową wersją Romea i Julii Sergiusza Prokofiewa, zaś Andrzej Zieliński przeczyta fragmenty autobiografii obu rosyjskich kompozytorów.

Tydzień później – 17 lipca 2013 – będziemy uczestnikami jedynego w swoim rodzaju widowiska, zatytułowanego „Mistyka i lutnia w klasztorze”. Barokowe utwory z krzeszowskich tabulatur lutniowych zaprezentują Jan Čižmář na lutni i Marta Kratochvílová na flecie traverso. Kontrapunktem dla tej nieznanej muzyki będzie śląska poezja religijna w wykonaniu Jana Peszka. Wykład na temat muzycznych skarbów Krzeszowa wygłosi przed koncertem mgr Grzegorz Joachmiak z katedry Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, zaś Gabinet Zbiorów Muzycznych BUW pokaże znajdujące się w jego zbiorach oryginalne krzeszowskie tabulatury lutniowe.

Koncerty odbędą się w Sali im. S.B. Lindego na trzecim piętrze BUW (ul. Dobra 56/66), w dwie kolejne środy – 10 i 17 lipca – o godz. 19:00. Bezpłatne wejściówki będą dostępne przy wejściu głównym do Biblioteki na godzinę przed każdym koncertem (liczba miejsc ograniczona). Tegoroczne „Lipcowe koncerty w BUW” organizowane są przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie, Fundację Uniwersytetu Warszawskiego oraz Biuro Komunikacji i Współpracy Zewnętrznej UW we współpracy z Instytutem Muzykologii UW, Centrum Czeskim w Warszawie i Fundacją Concert Spirituel, pod patronatem medialnym Programu 2 Polskiego Radia.


Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA w Warszawie zaprasza na Pikniki Muzyczne z piosenkami Witolda Lutosławskiego do wierszy Juliana Tuwima.

W programie: koncert piosenek Witolda Lutosławskiego napisanych do słów Juliana Tuwima w wykonaniu: Emilii Romanik – mezzosopran i Wojciecha Świętońskiego – fortepian, świętowanie setnej rocznicy urodzin kompozytora, animacje muzyczne, plastyczne, literackie, taneczne, służące wspólnej zabawie dzieci, rodziców oraz dziadków.

 Pikniki odbędą się w godz. 14.30-17.00 w warszawskich przedszkolach: 4 lipca 2013 roku - w Przedszkolu nr 151 (ul. Zaciszna 3), 8 lipca 2013 roku - w Przedszkolu nr 267 (ul. Małcużyńskiego 4), 10 lipca 2013 roku - w Przedszkolu nr 79 (ul. Kajakowa 10) i 12 lipca 2013 roku - w Przedszkolu nr 67 „Służewiaczek” (ul. Sonaty 6 A). Wstęp wolny. 

Projekt „Animacje dla dzieci, młodzieży i dorosłych do piosenek dziecięcych Witolda Lutosławskiego napisanych do słów Juliana Tuwima” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – „Kultura – Interwencje”. Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa.


Kolejna, szósta już odsłona niezwykłego święta gitary w Lanckoronie – Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych - odbędzie się w lipcu 2013 roku, po raz drugi przy udziale Agencji Artystycznej GAP.

Dla uczestników, poza lekcjami nauki gry na gitarze, przewidziano zajęcia poetyckie, ilustratorskie, taneczne oraz fotograficzne. Podczas dziesięciu lipcowych dni w Lanckoronie nie powinno zabraknąć także melomanów, dla których wystąpią wirtuozi z całego świata.

Chociaż program Warsztatów obejmuje wiele dziedzin sztuki, to na pierwszym miejscu stawiana jest gitara. Podczas VI edycji młodzi gitarzyści będą szkolić swoje umiejętności pod okiem Michała Nagy, Marcina Siatkowskiego, Michała Pindakiewicza, Piotra Domagały, Petra Saidla, Marka Nosala oraz Tatiany Stachak. Nową propozycją są zajęcia z orkiestry gitarowej, którą podyryguje Marek Nosal. Zwieńczeniem wielogodzinnych ćwiczeń będzie wspólny koncert uczestników na rynku w Lanckoronie ostatniego dnia Warsztatów.

Szósta edycja MWG, podobnie jak i wcześniejsze, będzie mieć mocno zarysowany komponent społeczny. Do bezpłatnego udziału w części zajęć zostaną zaproszone dzieci i młodzież z uboższych rodzin z terenu gminy Lanckorona. Warsztaty będą zatem okazją do niestandardowego, aktywnego spędzenia wolnego czasu, a być może także i rozbudzenia niejednej kulturalnej pasji.

Tradycyjnie niemało atrakcji czeka także na wszystkich, którzy zdecydują się odwiedzić Lanckoronę w środku lipca. W ramach koncertów towarzyszących VI edycji Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych wystąpią: Guitar4mation (11 lipca, Gminny Ośrodek Kultury), Małe Instrumenty (13 lipca, Gminny Ośrodek Kultury), Alexander Swete (14 lipca, Kościół parafialny), J. Lauer, H. Svendova, P. Dyyak – w koncercie młodych talentów (16 lipca, Gminny Ośrodek Kultury), Arianna Savall & Petter Udland Johannsen - Hirundo Maris (18 lipca, Rynek) i Solo Tres (20 lipca, Rynek). Odbędzie się także wieczór autorski Bronisława Maja oraz wernisaż wystawy fotograficznej autorstwa Janusza i Daniela Leśniaków, której motywem przewodnim będą portrety seniorów z Lanckorony i okolic. Wstęp na każde z wydarzeń jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje dotyczące VI Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych, w tym terminy koncertów i pozostałych wydarzeń kulturalnych oraz informacje o zapisach, dostępne są na oddzielnej stronie internetowej poświęconej projektowi: www.gitaralanckorona.pl


Koncerty organowe w Kościele Najświętszej Marii Panny w Jastarni wpisały się już na trwałe w kalendarz nadmorskich imprez kulturalnych. Co więcej, uzupełniają doskonale cykle festiwali organowych, których będzie można wysłuchać tego lata na Wybrzeżu i nie ustępują im pod względem oferty na żadnym polu. Organizatorzy zadbali bowiem zarówno o bogaty repertuar, jak i udział doskonałych wykonawców z Polski i zagranicy. Dodatkowo, nastrojowe brzmienie organów podkreślają urokliwe wnętrza kościoła w Jastarni.

W tym roku do Jastarni przyjadą organiści najwyższej klasy - z Francji oraz Włoch. Nie zabraknie także znanych i utytułowanych rodzimych artystów, jak choćby Konstantego Andrzeja Kulki czy prof. Romana Peruckiego. Jedną z atrakcji koncertu inaugurującego - 11 lipca 2013 roku - będzie In paradisum (łac. Do raju) Theodore’a Duboisa. Jest to antyfona występująca w tradycyjnej łacińskiej liturgii pogrzebowej kościoła rzymskokatolickiego. Tekst In paradisum, czasami wraz z melodią gregoriańską, bywa zawarty w muzycznych opracowaniach mszy requiem – m.in. u Gabriela Faure. Z kolei 1 sierpnia 2013 roku, jedyny raz w tym cyklu koncertowym, prócz organów zabrzmi flet. Wysłuchamy kilku dzieł znanego od wieków Jana Sebastiana Bacha, Friedricha Wilhelma Marulla oraz utworów współczesnych twórców. Zaprezentowane zostaną kompozycje Łukasza Wosia, kieleckiego kompozytora i pedagoga oraz Janusza Bieleckiego, który może pochwalić się zdobyciem serc chińskiej publiczności i Keqing Liu, znanego publiczności z koncertu Muzyczny powiew Orientu, jaki odbył się w tym roku w Filharmonii Bałtyckiej. Publiczność zapozna się również z Marszem Zbigniewa Kruczka, polskiego kompozytora mieszkającego obecnie w Belgii, pracującego m.in. w Instytucie Notre-Dame w Loverval. Dodatkową atrakcją będzie Wokaliza Wojciecha Killara, fragment soundtracku z filmu Dzięwiąte wrota, w którym odtwórcą roli głównej był Johnny Depp.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Więcej


9. Festiwal Muzyki Polskiej odbędzie się w Krakowie w dwa weekendy: między 12 a 14 oraz 19-21 lipca 2013 roku pod hasłem 13/23/33. Liczby te, oznaczające jubileuszowe daty urodzin Witolda Lutosławskiego (1913), Stanisława Skrowaczewskiego (1923), Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Bujarskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego (1933), patronować będą lipcowym koncertom.

Tegoroczna edycja Festiwalu to dziesięć koncertów, prezentujących dokonania kompozytorów polskich i europejskich, które ukażą twórczość Polaków w kontekście międzynarodowym i pokażą wzajemne zależności kształtujące europejską kulturę muzyczną.

Festiwal zainauguruje 12 lipca występ sopranistki Olgi Pasiecznik z towarzyszeniem Sinfonii Iuventus pod batutą Michała Nesterowicza, na którym zabrzmią utwory Lutosławskiego oraz Uwertura 1947 Skrowaczewskiego. Dzień później Heinz i Ursula Holligerowie oraz Sinfonietta Cracovia, prowadzona przez Roberta Kabarę, zaprezentują kompozycje wybitnych polskich kompozytorów XX wieku. Pierwszą sobotę festiwalową zakończy koncertowe wykonanie ekspresjonistycznej opery Hagith Karola Szymanowskiego, luźno opartej na wydarzeniach opisanych w biblijnej Pierwszej Księdze Królewskiej. W tytułowej roli wystąpi słoweńska sopranistka Urška Arlič Gololičič, a Krakowską Orkiestrę Festiwalową i Chór Polskiego Radia poprowadzi Bassem Akiki. Pierwszy weekend zamkną recital chopinowski koreańskiego pianisty Seong-Jin Cho oraz koncert kameralny wypełniony utworami Wolfganga Amadeusza Mozarta, Józefa Elsnera i Zygmunta Noskowskiego w wykonaniu Scultore Ensemble - zespołu złożonego z muzyków związanych z Capellą Cracoviensis.

W piątek, 19 lipca na zaproszenie Festiwalu Muzyki Polskiej wystąpi słynne Collegium 1704, praski zespół muzyki dawnej prowadzony przez Václava Luksa. Ensemble zaprezentuje fascynujący program złożony z religijnych utworów Marcina Mielczewskiego, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz czeskiego kompozytora Jana Dismasa Zelenki, działającego na dworze Augusta II Mocnego w Dreźnie. 20 lipca usłyszymy Brno Contemporary Orchestra pod batutą Pavla Šnajdra. Muzycy skontrastują utwory Henryka Mikołaja Góreckiego i Witolda Lutosławskiego z dziełami Gÿorgy'ego Ligetiego i Benjamina Brittena. Dużym wydarzeniem drugiego festiwalowego weekendu będzie też sobotni występ Evgeni Bozhanova, którego dał pełen wyraz swego talentu podczas osławionego kontrowersją Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku. Do Krakowa pianista przyjedzie z recitalem złożonym z utworów Fryderyka Chopina. Ostatni dzień Festiwalu to nie tylko kameralny występ skrzypka Janusza Wawrowskiego i pianisty José Gallardo, którzy zagrają utwory Karola Szymanowskiego, Mieczysława Weinberga, Witolda Lutosławskiego i Henryka Wieniawskiego, ale także koncert zamykający 9. edycję FMP. W kościele św. Katarzyny zabrzmi monumentalne Credo Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Chóru Filharmonii im. K. Szymanowskiego, Chłopięcego Chóru Pueri Cantores Sancti Nicolai, Sinfonii Iuventus prowadzonej przez Macieja Tworka oraz piątki solistów.

Więcej


Zwyczajem Filharmonii Bałtyckiej jest organizacja licznych koncertów także poza siedzibą na Ołowiance. Po raz pierwszy jednak artyści orkiestry PFB zagoszczą na letniej scenie w Faktorii w Pruszczu Gdańskim. W czasie od 12 lipca do 16 sierpnia 2013 roku turyści oraz mieszkańcy Trójmiasta i okolic będą mieli okazję wysłuchania czterech koncertów, podczas których będzie można prześledzić historię muzyki od staropolszczyzny do XX wieku, zapoznać się z renesansowymi tańcami czy przypomnieć sobie hity z repertuaru Abby i Queen, a także nieco starsze: Luisa Armstronga i Franca Sinatry. Z kolei podczas królewskiej Gali Operowej zabrzmią utwory znanych XIX-wiecznych kompozytorów: Czajkowskiego, Verdiego, Pucciniego, Bizeta oraz Masseneta. Wśród wykonawców znajdzie się m.in. znana zarówno z profesjonalizmu, jak i z wspaniałych strojów Królewska Orkiestra Salonowa.

Letnie koncerty w Faktorii będą odbywać się w piątkowe wieczory, zawsze o godzinie 19.00.

Więcej


Utwory zapomnianych kompozytorów będzie można wysłuchać w trakcie cyklu recitali Pawła Albińskiego (na zdjęciu) w Dworku Białoprądnickim w Krakowie.

Pianista zaprezentuje publiczności muzykę fortepianową, która wcześniej nie była wykonywana w salach koncertowych i filharmoniach. Są to kompozycje nacechowane ponadprzeciętnym kunsztem kompozytorskim, znaczącym stopniem trudności i stylistyką powstałą na przełomie wieku XIX i XX w. Twórcami tych zapomnianych dzieł są kompozytorzy pochodzący z wielu różnych państw - takich jak Szwecja, Kuba, Ukraina, Rosja, USA, Francja, Estonia, Węgry. Dzięki temu - na tych właśnie recitalach oprócz zaprezentowania zupełnie zapomnianych dzieł kompozytorów, publiczność będzie mogła odkrywać poprzez muzykę odmienności kulturowe wielu krajów.

Paweł Albiński zaprezentuje odnalezione przez siebie kompozycje w dwóch odsłonach: 13 lipca 2013 roku i 17 sierpnia 2013 roku o godz. 18.00 w Sali Kominkowej Dworku Białoprądnikciego. Na oba wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.


Wernisaż wystawy zatytułowanej CHOPINOSKOP. Portrety z kolekcji Muzeum Chopina od 1849 do dziś odbędzie się w sobotę, 13 lipca 2013 roku o godz.18.00 w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Wystawa jest tematyczną kontynuacją swojej poprzedniczki Fizis wyjątkowa…, otwartej 1 marca 2013, dla której punktem wyjścia stało się niezwykle ważne dla Muzeum wydarzenie – pozyskanie czterech portretów Chopina ze słynnej kolekcji André Meyera. Tym razem, w CHOPINOSKOPIE zaprezentowane zostanie wyjątkowo szerokie spektrum wizerunków kompozytora – portrety powstałe w II połowie wieku XIX, w wieku XX i na początku XXI.

Wystawa będzie czynna do 9 lutego 2014 roku.

Więcej


Już po raz dziewiąty, w dniach 15-28 lipca 2013 roku - a nie w lutym jak do tej pory – w Krakowie odbędzie się 9. Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje”. Poza inną niż zwykle datą rozpoczęcia są jeszcze dalsze zmiany.

Festiwal poprzedzony będzie II edycją Kursów Perkusyjnych ASTAPER, prowadzonych wspólnie przez cztery europejskie uczelnie muzyczne: Musik Hohschule Freiburg, Conservatorio Superior J. Rodrigo z Valencji, Conservatorio C. Pollini z Padwy i Akademię Muzyczną z Krakowa. Jednym z elementów festiwalu będzie koncert przygotowany przez uczestników kursów, studentów tychże uczelni, pod okiem wybitnych pedagogów – perkusistów, profesorów: Bernharda Wulffa, Massimo Pastore, Manela Ramady i Jana Pilcha - Dyrektora Artystycznego Festiwalu. Przez dwa tygodnie Akademia będzie rozbrzmiewać muzyką perkusyjną w międzynarodowym wykonaniu.

Z zaproszonych gości usłyszymy i zobaczymy – bo aspekt wizualny jest nieodłączną atrakcją muzyki perkusyjnej – wybitnych przedstawicieli różnych odmian muzyki perkusyjnej. Dzień pierwszy, czwartek 25 lipca 2013, to koncert dwóch wirtuozów współczesnej muzyki perkusyjnej z Norwegii: Hakon Stene i Rob Waring. W programie usłyszymy między innymi jeden z najtrudniejszych jakie skomponowano, wykonywany tylko przez nielicznych perkusistów utwór Briana Ferneyhough Bone Alphabet oraz utwór inspirowany muzyką gamelanową na specjalnie, mikrofonowo strojone marimby. Dzień drugi, piątek 26 lipca2013, to koncert połączonych zespołów z Valencji, Freiburga, Padwy i Krakowa z utworami Per Norgarda, Yannisa Xenakisa, Maurice Ohana, Carlosa Chaveza. Będzie to zarazem finałowy koncert kursów ASTAPER i na scenie pojawi się ponad 20 perkusistów grających wspólnie. Następny koncert, czyli sobota 27 lipca 2013, to już muzyka o odmiennej stylistyce. Wystąpi Warszawska Grupa Gamelanowa kierowana przez Dawida Martina z udziałem indonezyjskiego artysty Soegijanto. Zespól jest chyba jedyną grupą w Polsce specjalizującą się i wykonującą tradycyjną muzykę gamelanową z Indonezji. W drugiej części usłyszymy prawdziwą gwiazdę perkusyjnej muzyki z kręgu „world music”, występującego na co dzień ze Stingiem – Rhani Krija, który wspólnie z gitarzystą i wokalistą pochodzącym z Algierii, Momo Djender przedstawi wspólny, autorski program - w Polsce prezentowany po raz pierwszy. Festiwal zakończy w niedzielę 28 lipca 2013 koncert o równie atrakcyjnym programie i gwiazdorskiej obsadzie. Usłyszymy holenderski, bardzo szczególny duet perkusistów Drumbassadors. Zespół od lat jest uznawanym za jeden z oryginalniejszych i znakomicie odbieranych przez publiczność wykonawców, których koncerty na całym świecie cieszą się wielkim powodzeniem. Druga część koncertu należeć będzie do nigeryjskiego perkusisty i wokalisty Sola Akingbola i jego siedmioosobowego „bandu” o międzynarodowej obsadzie. Muzyk ten, na stałe występujący z Jamiroquai, co jakiś czas przygotowuje własne projekty muzyczne będące mieszanką muzyki etnicznej i funk. Zawsze są one naładowane energią, radością grania i rytmem który nie pozwala publiczności spokojnie wytrwać na swoich miejscach ,ale porywa do tańca i zabawy.

Poza koncertami odbędą się warsztaty prowadzone przez większość z występujących na festiwalu gwiazd.

Więcej


Koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Muzycznego "Od Chopina do Góreckiego. Źródła i inspiracje" odbędą się w dniach 16-27 lipca 2013 roku w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Uczestnicy festiwalu i kursu to młodzi adepci sztuki muzycznej z całego świata - w poprzedniej edycji 2012 udział wzięło blisko 60 muzyków m.in. z Australii, Belgii, Hong-Kongu, Indonezji, Korei Południowej, Turcji i USA.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Więcej


Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zaprasza w lipcowe wieczory do uczestnictwa w XXXVI Dniach Muzyki Karola Szymanowskiego oraz Uroczystym Koncercie Jubileuszowym z okazji 100. rocznicy Urodzin Witolda Lutosławskiego. Jedenaście lipcowych koncertów w dniach 17-27 lipca 2013 roku w Zakopanem wypełnią perły polskiej muzyki fortepianowej, kameralnej i orkiestrowej, zawsze w najlepszych wykonaniach.

Historia Dni Muzyki Karola Szymanowskiego sięga 1977 roku, kiedy to z inicjatywy Macieja Pinkwarta, kustosza Muzeum Karola Szymanowskiego, zorganizowano w Zakopanem pierwszy festiwal poświęcony Karolowi Szymanowskiemu. Do 1987 roku Dni Muzyki Karola Szymanowskiego odbywały się w marcu, a później we wrześniu. Począwszy od X edycji festiwal odbywa się w lipcu – miesiącu największego natężenia turystyki na Podhalu. Koncerty symfoniczne i kameralne organizowane są w okazałych kościołach i atrakcyjnych galeriach Zakopanego: w Galerii Orskiego, Jasnego Pałacu, Kościoła pw. Św. Krzyża, a przede wszystkim w oddanej po remoncie Willi Atma – Muzeum Karola Szymanowskiego.

Więcej


Koncert „Mistyka i lutnia w klasztorze” z cyklu „Lipcowe Koncerty w BUW” odbędzie się 17 lipca 2013 roku o godz. 19:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, Sala im. S.B. Lindego). Barokowe utwory z krzeszowskich tabulatur lutniowych zaprezentują Jan Čižmář na lutni i Marta Kratochvílová na flecie traverso. Kontrapunktem dla tej nieznanej muzyki będzie śląska poezja religijna w wykonaniu Jana Peszka.

Wykład na temat muzycznych skarbów Krzeszowa wygłosi przed koncertem mgr Grzegorz Joachmiak z katedry Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, zaś Gabinet Zbiorów Muzycznych BUW pokaże znajdujące się w jego zbiorach oryginalne krzeszowskie tabulatury lutniowe.

Bezpłatne wejściówki na godzinę przed koncertem; liczba miejsc ograniczona.


Tomasz Tomaszewski (na zdjęciu), wybitny skrzypek, pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper w Berlinie, będzie gościem szczecińskiej orkiestry kameralnej Baltic Neopolis podczas trzech koncertów, organizowanych w ramach cyklu „Rozwijamy Region w Dobrym Tonie”. W programie znajdą się 4 Pory roku Vivaldiego oraz utwory kompozytorów polskich: Mikołaja Góreckiego, Pawła Łukaszewskiego i Michała Dobrzyńskiego. Dnia 19 lipca 2013 roku muzycy zagrają w Kołobrzegu (Regionalne Centrum Kultury), 20 lipca 2013 roku - w Świnoujściu (podczas Karuzeli Cooltury), a 21 lipca 2013 roku w Gryficach (Centrum Rozrywki Rodzinnej „Kapitol”). Koncerty dofinansowuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Narodowe Centrum Kultury.

Tomasz Tomaszewski urodził się w Czechowicach i studiował w Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie u prof. Wrońskiego. Po egzaminach, które zdał z wyróżnieniem, kontynuował studia w Konserwatorium Leningradzkim u prof. Gutnikowa oraz we Freiburgu u prof. Marschnera. Uczęszczał również na kursy mistrzowskie u Drużynina, Krysa, Fourniera, Liebermanna, Hillera i Szerny’ego.
Obecnie jest profesorem Universität der Künste w Berlinie i pierwszym koncertmistrzem Deutsche Oper w Berlinie. Jako kameralista jest laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych w Monachium i Belgradzie. Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solista i kameralista, a także jako dyrygent. Dokonał szeregu nagrań dla radia i TV a także dla różnych wytwórni płytowych w Polsce i za granicą.
Tomasz Tomaszewski jest założycielem i szefem orkiestry Kammersolisten der Deutschen Oper Berlin, kieruje także Salonorchester der Deutschen Oper Berlin. Prowadzi regularnie kursy master class w Niemczech, Belgii, we Włoszech, w Japonii i Korei. Jest dyrektorem artystycznym kursów muzycznych w Głuchołazach, oraz szefem Festiwalu Śląskie Lato Muzyczne, odbywającego się w miastach Opolszczyzny. Od 2013 roku jest dyrektorem artystycznym Baltic Neopolis Orchestra.

Więcej


Już po raz czwarty, na przełomie lipca i sierpnia 2013 roku w Krościenku nad Dunajcem i w Sromowcach Wyżnych, zabrzmi muzyka organowa w ramach IV Letniego Festiwalu „Pieniny-Kultura-Sacrum”. Po raz pierwszy w tym roku koncerty odbędą się w soboty, a nie jak dotychczas w niedziele. Honorowy patronat objęli w tym roku: Ks. Bp. Wiesław Lechowicz oraz Krzysztof Faber Starosta Nowotarski.

Tegoroczne koncertowanie rozpocznie się w sobotę, 20 lipca 2013 roku o godzinie 19:00 w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem i w tym miejscu spotykać się będziemy regularnie co tydzień do soboty 10 sierpnia. Ponadto, podobnie jak w ubiegłym roku, jeden koncert odbędzie się w Sromowcach Wyżnych i będzie to w niedzielę, tuż po Inauguracji, czyli 21 lipca. Wśród zaproszonych gości znajdą się między innymi organiści: Andrzej Chorosiński, Adam Klarecki, Bogdan Narloch oraz Marek Stefański. Ale nie tylko muzyka organowa będzie rozbrzmiewać w pienińskich świątyniach. Wystąpią również: flecistka Barbara Świątek-Żelazna, saksofonista Andrzej Rzymkowski, trębacz Roman Gryń oraz duet wokalny Agnieszki i Tomasza Kuków. Nie zabraknie wpisanego już w festiwalową tradycję udziału Kapeli Góralskiej Jaśka Kubika. Festiwal zainauguruje przedstawienie przez znakomitego krakowskiego aktora Jerzego Trelę fragmentów Filozofii po góralsku ks. Józefa Tischnera.

Więcej


Prawykonanie najnowszej kompozycji Janusza Bieleckiego  (na zdjęciu) pt. Sonata Libera na flet solo i organy odbędzie się podczas festiwalu organowego „Non Sola Scripte” we Wrocławiu, 21 lipca 2013 roku w Kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim. Utwór zabrzmi w wykonaniu wirtuozów: Łukasza Długosza i Romana Peruckiego.

Międzynarodowy festiwal „Non Sola Scripta” to cykl koncertów o wyjątkowym kształcie - w różnych formach i konfiguracjach pojawia się w nich idee improwizacji wokalnych oraz instrumentalnych w muzykowaniu zbiorowym i organowym.
Festiwal w tym roku odbywa się po raz dwudziesty. Jubileuszowa edycja to początek cyklu wydarzeń, których kulminacja nastąpi w roku 2016, w którym Wrocław będzie pełnił rolę Europejskiej Stolicy Kultury.

Sonata Libera wykonana zostanie również na kolejnych koncertach w Polsce: 31 lipca zaprezentowana zostanie na VIII Międzynarodowym Letnim Festiwalu Muzycznym „Słowo i muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze, 1 sierpnia usłyszy ją publiczność w Jastarni, podczas koncertu organowego w Kościele Nawiedzenia NMP, następnego dnia zabrzmi w Kościele Chrystusa Króla podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Świnoujskie Wieczory Organowe, a 3 sierpnia podczas XXXII Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Kościele NSPJ w Stegnie. Dnia 4 sierpnia Łukasz Długosz i Roman Perucki zagrają kompozycję Janusza Bieleckiego z okazji Jarmarku św. Dominika w Gdańsku w niezwykłej scenerii jednej z najstarszych gdańskich świątyń - Bazyliki św. Mikołaja.


Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, Centrum Kultury Katowice oraz Urząd Miasta Katowice zapraszają na koncert symfoniczny organizowany w ramach autorskiego cyklu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej Jeszcze polska muzyka…, który odbędzie się we wtorek 23 lipca 2013 roku o godz. 19.00 w sali im G. Fitelberga w Centrum Kultury Katowice.

To czwarty koncert cyklu, który prezentuje najbardziej wartościowe, niemniej zapomniane utwory polskiej muzyki symfonicznej XVIII i XIX wieku na tle arcydzieł europejskich. Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Jacka Kaspszyka zaprezentuje Uwerturę do opery Monbar czyli Flibustierowie op. 30 Ignacego Dobrzyńskiego oraz I Symfonię c-moll op. 68 Johanesa Brahmsa.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.


XIV Gliwicki Festiwal Bachowski odbędzie się w dniach 25-31 lipca 2013 roku.

Tegoroczna edycja obejmuje pięć koncertów. Wydarzeniem w skali krajowej będzie występ belgijskiego zespołu Vox Luminis. Należy on do światowej czołówki zespołów wykonujących dawną muzykę wokalną. Za swoje nagrania płytowe otrzymał najbardziej prestiżowe nagrody fonograficzne jak m.in.: Gramophone Recording of the Year, Baroque Vocal Gramophone Award, International Classical Music Award, Diapason d’Or, Preis der Deutschen Schallplatten Kritik. Jego występ w Gliwicach będzie pierwszym koncertem zespołu w Polsce. Do wydarzeń tegorocznej edycji zaliczyć można też występ znanego w świecie zespołu Collegium Marianum z Pragi oraz znakomitej flecistki barokowej Jany Semeradovej. Ponadto najlepszy polski zespół muzyki dawnej Arte dei Suonatori z Poznania zaprezentuje swój najnowszy program „No Mix-take”, łączący w jedną całość elementy muzyki mistrzów baroku oraz współczesne kompozycje jazzowe i rozrywkowe oparte na tych samych motywach i tematach.

Więcej


Projekt specjalny Uri Caine plays Władysław Szpilman zainauguruje 25 lipca 2013 roku o godz. 19.00 siódmą edycję Tzadik Poznań Festival. Koncert w wykonaniu Uri'ego Caine'a – fortepian, Ksawerego Wójcińskiego – kontrabas i Roberta Rasza – perkusja odbędzie się w Centrum Kultury Zamek (ul. Św. Marcina 80/82, Sala Wielka).

Tzadik Poznań Festival jak co roku zaprezentuje czołówkę krajową i gwiazdy światowej sceny neoklezmerskiej. Jego program podzielony jest na dwa tematyczne cykle: muzyczny i filmowy. Tzadik muzyczny obok koncertów uznanych formacji neoklezmerskich, jak co roku zaprezentuje projekty, przygotowywane specjalnie na nową edycje festiwalu. W tym roku będzie nim m.in. muzyka kompozytora i pianisty – Władysława Szpilmana (na zdjęciu), znana na całym świecie za sprawą filmu Pianista Romana Polańskiego.

Projekt specjalny Uri’ego Caine’a to projekt artystyczno-kulturalny, poświęcony postaci i twórczości wybitnego kompozytora, twórcy muzyki klasycznej i wielu niezapomnianych piosenek, które na stale wpisały się w historie kultury XX wieku. Koncert będzie składał się z dwóch części – podczas pierwszej Uri Caine wystąpi z polskimi muzykami, Ksawerym Wójcińskim na kontrabasie i Robertem Raszem na perkusji. Muzycy wspólnie przedstawią autorskie interpretacje kompozycji Szpilmana. Druga część to solowy recital pianisty wypełniony kompozycjami przygotowanymi na zamówienie Tzadik Festival’u. Uri Caine, jeden z wielkich innowatorów współczesnej muzyki złoży w ten sposób swoisty hołd polskiemu kompozytorowi i pianiście.


W czwartek, 25 lipca 2013 roku o godz. 19.00 w Centrum św. Jana w Gdańsku odbędzie się koncert młodzieżowej orkiestry Spires Youth Orchestra z Wielkiej Brytanii. W programie koncertu – oprócz kompozycji Elgara, Holsta, Chopina, Bacha, Góreckiego, Vivaldiego, Fauré i Haendla – znajdzie się utwór The Amber Overture, napisany specjalnie dla Gdańska przez dyrygenta zespołu i kompozytora Colina Touchina.

Spires Youth Orchestra (SYO) powstała we wrześniu 2012 roku i od tego czasu dała 14 koncertów, w tym m.in. transmitowanych przez Telewizję SKY. Zespół występuje także z grupą taneczną SYNERGY, z którą odbył latem zeszłego roku tournee po Francji. W lipcu 2014 planowany jest także wyjazd do Hong Kongu. SYO nie zastępuje szkoły muzycznej, ale jest rodzajem instytucji, która w zamian za składki roczne podopiecznych zapewnia młodym muzykom systematyczne próby (w tym sekcyjne), jeden dzień zajęć w tygodniu oraz regularne koncerty. Dzięki poparciu, jakie uzyskują od władz lokalnych, zespól wciąż się rozwija dążąc do najwyższych standardów. Włącza do repertuaru nie tylko klasyczne kompozycje, ale także własne opracowania i kompozycje napisane specjalnie dla zespołu. Do orkiestry mogą należeć młodzi muzycy w wieku 11-21 lat, którzy przejdą pomyślnie przesłuchania. Najzdolniejsi muzycy regularnie zasilają szeregi orkiestry i są stale zapraszani do udziału w koncertach. Głównym dyrygentem orkiestry, a także aranżerem i kompozytorem jest Colin Touchin. Wspiera go w pracy z orkiestrą Roger Coull oraz zespół profesjonalnych instruktorów. Obecnie próby odbywają się w nowoczesnym budynku Trinity Catholic School, Leamington Spa.