Polmic - FB

aktualności

Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich 2024 zostały przyznane!

DoroczneNagrody 24Dnia 9 maja 2024 Jury w składzie: Krzysztof Baculewski (przewodniczący), Agnieszka Draus, Monika Kędziora, Mieczysław Kominek oraz Jerzy Stankiewicz, przyznało Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich 2024.

Laureatami Nagród zostali:

Marcel Chyrzyński – za wybitną twórczość kompozytorską uznaną w środowiskach muzycznych w Europie, Azji i obu Amerykach; za dyrekcję artystyczną i organizacyjną Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów oraz za wieloletnią działalność i koleżeńską postawę w Związku Kompozytorów Polskich.

Katarzyna Dadak-Kozicka – za wieloletnią inspirację środowiska muzykologicznego i kompozytorskiego do wspólnych działań na rzecz muzyki polskiej w kraju i za granicą, rekonstrukcję dziejów Związku Kompozytorów Polskich w książce Obrońcy dobra powierzonego, odnowienie związkowych czasopism naukowych: "Polskiego Rocznika Muzykologicznego" i "Musicology Today".

Violetta Przech – za fundamentalną monografię życia i twórczości Zbigniewa Bargielskiego, której poświęciła wiele lat pracy i swego życia zawodowego.

Czytaj więcej: Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich 2024 zostały przyznane!

Warszawa | I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy „Zoom na muzykę polską”

Zoom na 13 5 24Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

13 maja 2024 roku odbędzie się I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy „Zoom na muzykę polską”. W tym roku bohaterką Konkursu będzie Maria Szymanowska (w związku z 235. rocznicą jej urodzin).

Konkurs, organizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia nr 4 im. K. Kurpińskiego w Warszawie, skierowany jest do uczniów szkół muzycznych I stopnia z całej Polski. W ramach Konkursu uczestnicy wezmą udział w teście teoretycznym poświęconym życiu i twórczości Marii Szymanowskiej oraz teście słuchowym sprawdzającym znajomość jej utworów.

Konkurs opierać się będzie na książce o Marii Szymanowskiej z serii Małe Monografie (PWM) oraz biografii Marii Szymanowskiej z Portalu Muzyki Polskiej (NIFC).

Czytaj więcej: Warszawa | I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy „Zoom na muzykę polską”

Tykocin | I Festiwal Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner

Data wydarzenia: 12-05-24

Festiwal Tiktiner 2024Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Festiwalową mapę Polski wzbogaca kolejne wydarzenie – Festiwal Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner. Pierwsza edycja wydarzenia, organizowanego przez Instytut Mieczysława Wajnberga, Warszawskie Towarzystwo Sceniczne i Muzeum Podlaskie w Białymstoku - Oddział w Tykocinie, odbędzie się w dniach 12 maja - 2 czerwca 2024 w tykocińskiej synagodze – jednym z najważniejszych zabytków kultury żydowskiej w Polsce. W programie znajdą się koncerty z udziałem polskich wirtuozów oraz wydarzenia edukacyjne. Wstęp jest bezpłatny!

Patronką festiwalu jest Rebeka (Rywka) Tiktiner – urodzona w Tykocinie w XVI wieku uczona talmudystka i autorka literatury religijnej adresowanej do kobiet, a także kilku pieśni do dziś śpiewanych z okazji święta Simchat Tora. Jej nazwisko pochodzi od słowa „Tiktin”, które w języku jidysz oznacza Tykocin.

Celem festiwalu jest prezentacja artystycznego dorobku diaspory żydowskiej obecnej na terenach Polski przez blisko 1000 lat, w tym muzyki żydowskiej w szerokim znaczeniu tego słowa – pisanej przez żydowskich kompozytorów, poświęconej tematyce żydowskiej lub inspirowanej tradycyjnymi melodiami, instrumentami, religią i historią Żydów.

Czytaj więcej: Tykocin | I Festiwal Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner

Bydgoszcz | XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Nowa Muzyka"

Data wydarzenia: 11-05-24

NowaMuzyka 24XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Nowa Muzyka", organizowany przez Oddział Kujawsko-Pomorski Związku Kompozytorów Polskich, rozpocznie się 11 maja 2024 i potrwa do końca miesiąca. Program jest niezwykle bogaty i obejmuje: 8 koncertów, 57 kompozycji, 13 światowych prawykonań, występy ponad 50 muzyków z Polski i zagranicy. Koncerty odbędą się w trzech miejscach: Auli Copernicanum UKW, Sali Koncertowej AMFN na ul. Gdańskiej 20 oraz w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny!

Festiwal prezentuje najnowszą sztukę muzyczną w jej oryginalnej, a jednocześnie niekomercyjnej odsłonie. Najciekawsze, najbardziej zaskakujące pomysły kompozytorskie współczesnych twórców będzie można usłyszeć w wykonaniu znanych artystów. W tegorocznym programie znajdą się propozycje zarówno dla słuchaczy poszukujących niepokornych, awangardowych dźwięków, jak i miłośników bardziej tradycyjnych i romantycznych brzmień.

Taki będzie koncert inauguracyjny 11 maja w auli Copernicanum, w której wystąpią pianistka Dominika Glapiak-Pilasiewicz i wiolonczelista Błażej Goliński; po raz pierwszy tego wieczoru zabrzmi Rondo alla Cassubia Adama Diesnera na wiolonczelę.

Już następnego dnia usłyszymy Kwintet dęty Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, który prawykona m.in. Kwintet dęty nr II nestora bydgoskiego środowiska kompozytorskiego, Bohdana Riemera.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Nowa Muzyka"

Szczecin | Piotr Moss w Willi Lentza: benefis 55-lecia pracy artystycznej

Moss 11 5 2411 maja 2024 o godz. 18:00 w szczecińskiej Willi Lentza odbędzie się benefis światowej sławy polskiego kompozytora Piotra Mossa. Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów 55-lecia pracy artystycznej i 75-rocznicy urodzin Maestra.

Po raz pierwszy tego wieczoru zabrzmi Kwintet fortepianowy „Willa Lentza", skomponowany z okazji trzeciej rocznicy istnienia Instytucji. W programie jubileuszowego koncertu Piotra Mossa znajdą się również „Dialogi" na skrzypce i fortepian, „Duety na dwoje skrzypiec”, „Polonez" na wiolonczelę i fortepian, Kwartet smyczkowy CHAGALL.

Wystąpią: String Quartet Berlin oraz pianista Adam Tomaszewski.

Dodatkowe informacje: https://willa-lentza.pl/wydarzenia/267-PIOTR_MOSS_W_WILLI_LENTZA_BENEFIS_55-LECIA_PRACY_ARTYSTYCZNEJ 

Warszawa | 38. Warszawskie Spotkania Muzyczne

Data wydarzenia: 10-05-24

WSM 24Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich zaprasza na 38. Warszawskie Spotkania Muzyczne w dniach 10-19 maja 2024. Usłyszymy muzykę dawna i najnowszą, w tym zupełne nowości. Zagrają znani muzycy, zadebiutują na festiwalu kolejni kompozytorzy, nawet XVII-wieczni. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny!

Jak podkreśla Jarosław Siwiński - dyrektor artystyczny Spotkań "Przywołamy najlepsze i najgorsze czasy Rzeczypospolitej, akademicy ze Lwowa przywiozą nam piękną – wbrew złym czasom – muzykę, po latach przerwy powitamy orkiestrę symfoniczną w pełnym składzie, a festiwal zakończymy w niesamowitej przestrzeni postnowoczesnego kościoła na Ursynowie. Na koncercie rodzinnym tym razem będą bajki. Bajki będą wyłącznie dźwiękowe, elektroniczne i wyobrażone, a oprowadzi po nich znakomity przewodnik. Nie pomoże nam tylko ocenić, które z bajek są dla dzieci, a które dla ich rodziców. Cóż, i tak coraz trudniej to rozróżnić".

Czytaj więcej: Warszawa | 38. Warszawskie Spotkania Muzyczne

Warszawa | Finał XII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Data wydarzenia: 10-05-24

KonkursLutoslawskiego 10 5 24Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dwuetapowe przesłuchania XII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego, reaktywowanego po pandemicznej przerwie, zakończą się finałowymi w dniach 10 i 11 maja w Filharmonii Narodowej o godz. 19.00. Gala wręczenia nagród będzie miała miejsce również w Filharmonii Narodowej 12 maja o godz. 18.00. Wstęp na koncerty finalistów i laureatów jest biletowany.

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego jest uważany za jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych wiolonczelistów do 30 roku życia. Ocenia ich międzynarodowe jury w składzie: Roman Jabłoński, przewodniczący jury (Polska, Hiszpania), Mindaugas Bačkus (Litwa), Andrzej Bauer, Magdalena Bojanowicz, Tomasz Strahl, Marcin Zdunik (Polska), Henri Demarquette (Francja), Roel Dieltiens (Belgia), Anssi Karttunen (Finlandia), Yuri Laniuk (Ukraina), Jens Peter Maintz (Niemcy).

Bilety do nabycia na stronie oraz w kasie Filharmonii Narodowej.

Czytaj więcej: Warszawa | Finał XII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

XVII Gdański Festiwal Muzyczny

Data wydarzenia: 10-05-24

GdanskiFestiwal 24Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

XVII Gdański Festiwal Muzyczny odbędzie się między 10 a 18 maja 2024 roku w Gdańsku oraz Gdańskim Obszarze Metropolitalnym. Formuła projektu jest otwarta, niemniej indywidualny charakter programowi każdej kolejnej edycji Festiwalu nadaje towarzyszące jej przesłanie. W maju 2024 roku przypada 200. rocznica prawykonania jednego z najważniejszych dzieł w historii muzyki – IX Symfonii d-moll L.van Beethovena.

Dzieło to zabrzmi 11 maja w Centrum św. Jana pod batutą znakomitego dyrygenta Eugena Tzigane’a. Arcydzieła Beethovena usłyszymy ponadto w interpretacji laureata V Międzynarodowego Bałtyckiego Konkursu Pianistycznego Boruna Li 13 maja i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Marka Pijarowskiego podczas koncertu finałowego.

Do udziału w tegorocznej odsłonie Festiwalu zaproszeni zostali artyści o światowej renomie oraz czołowe polskie orkiestry symfoniczne, m.in. Anastasia Kobekina, Daniel Ciobanu, Alexandre Tharaud, Georgijs Osokins, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Śląska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" i jak zawsze Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Czytaj więcej: XVII Gdański Festiwal Muzyczny

Wrocław | XV Leo Festiwal

Data wydarzenia: 10-05-24

LeoFestiwal w NFM w 2024 rokuPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jubileuszowy 15. Leo Festiwal odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki w dniach 10-19 maja 2024 roku. Na to wydarzenie zaprasza Christian Danowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu.

„Zainspirowany książką Bieguni Olgi Tokarczuk, która podejmuje tematykę ruchu i czasu, chciałbym podczas tegorocznego Leo Festiwalu zachęcić do wspólnej refleksji nad tymi uniwersalnymi zagadnieniami i przyjrzeć się im poprzez pryzmat muzyki oraz tańca.

Czytaj więcej: Wrocław | XV Leo Festiwal