Polmic - FB

aktualności

Zielona Góra | „Scena Muzyki Polskiej": The WHOOP Group

Data wydarzenia: 08-06-24

FZ 8 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Czy chcieliby Państwo usłyszeć dzieła Mieczysława Wajnberga, Krzysztofa Komedy i Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu The WHOOP Group? Najbardziej rozpoznawalny polski kwartet saksofonowy wystąpi na estradzie Filharmonii Zielonogórskiej 8 czerwca 2024 o godz. 19.00.

Mateusz Dobosz (saksofon sopranowy), Krzysztof Koszowski (saksofon altowy), Jakub Muras (saksofon tenorowy) i Szymon Zawodny (saksofon barytonowy) wykonają muzykę polskich kompozytorów w opracowaniach Mateusza Smoczyńskiego, Jakuba Murasa i Krzysztofa Koszowskiego.

Czytaj więcej: Zielona Góra | „Scena Muzyki Polskiej": The WHOOP Group

Katowice | "Kwartet Śląski. Arcydzieła z kontrapunktem polskim": Andrzej Panufnik

Data wydarzenia: 08-06-24

NOSPR 8 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert w siedzibie NOSPR 8 czerwca o godz. 18.00 w ramach cyklu "Kwartet Śląski. Arcydzieła z kontrapunktem polskim" poświęcony będzie Andrzejowi Panufnikowi, którego 110. rocznica urodzin przypada w 2024 roku. 8 czerwca przypadają urodziny także innych bohaterów koncertu.

Tego dnia przyszli na świat Arkadiusz Kubica, współzałożyciel Kwartetu Śląskiego, i Robert Schumann, autor Kwartetu A-dur op. 41, który zabrzmi na początku koncertu.

Polskim kontrapunktem będzie II Kwartet smyczkowy "Messages” Andrzeja Panufnika, którego muzyka nazywana jest bardziej intelektualną niż emocjonalną: więcej w niej dbania o formę i konceptualności niż słowiańskiej melodyjności.

Czytaj więcej: Katowice | "Kwartet Śląski. Arcydzieła z kontrapunktem polskim": Andrzej Panufnik

Warszawa | Performatywny koncert dla dzieci "Orkiestra im. Bagna i Strumienia"

Data wydarzenia: 08-06-24

HashtagLab 8 6 24Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

"Orkiestra im. Bagna i Strumienia" to pierwszy utwór skomponowany specjalnie dla cyklu rodzinnego "ĄsąBąble" w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Po raz pierwszy cykl miniatur Jarka Kordaczuka do słów Anny Szawiel zabrzmi w warszawskim Hashtag Labie 8 czerwca 2024 o godz. 11.00 i 13.00.

"Orkiestra im. Bagna i Strumienia” opowiada dzieciom o zmianach klimatu i trosce o środowisko. Usłyszymy głosy flory i fauny w wykonaniu kwintetu smyczkowego, a słowa wejdą w dialog z elektroniką.

Aktywny udział w wykonaniu miniatur wezmą same dzieci: będą mogły modyfikować dźwięk dzięki interaktywnym czujnikom rozmieszczonym w przestrzeni Hashtag Lab, tworząc orkiestrę sensorów. Takie wykonanie kompozycji będzie jedyne w swoim rodzaju: nowa za każdym razem obsada, nastrój wykonawców nadadzą jej unikatowego charakteru i będą inspiracją dla improwizowanych partii utworu granych przez zespół.

Czytaj więcej: Warszawa | Performatywny koncert dla dzieci "Orkiestra im. Bagna i Strumienia"

Dzikowiec, Niwiska | "Patriotycznie w podkarpackich dworach"

Data wydarzenia: 07-06-24

Patriotycznie 7 6 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów zaprasza na ostatnie w 2024 roku koncerty w ramach serii "Patriotycznie w podkarpackich dworach", które odbędą się w 7 i 13 czerwca o godz. 17.00 w Dworku Błotnickich w Dzikowcu oraz 17 czerwca o 17.00 w Dworku Hupki w Niwiskach. Wstęp bezpłatny!

Koncert 7 czerwca rozpocznie się od wykładu prof. dr hab. Macieja Urbanowskiego "Powstanie styczniowe w literaturze". Łukasz Hajduczenia (baryton) i Julia Samojło (fortepian) wykonają pieśni M. Karłowicza i W. Żeleńskiego, które znalazły się na płycie nagrodzonej w tym roku "Fryderykiem".

Czytaj więcej: Dzikowiec, Niwiska | "Patriotycznie w podkarpackich dworach"

Łomża | Na szczytach w Filharmonii Kameralnej w Łomży

Data wydarzenia: 06-06-24

Lomza 6 6 24Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Łomżyńska Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego zaprasza na koncert, którego myślą przewodnią będą góry wraz z ich pięknem i majestatem. 6 czerwca 2024 o godz. 18.30 jako solista wystąpi skrzypek Mateusz Kasprzak-Łabudziński, który wykona "Hombark Concerto" Sławomira Czarneckiego. Orkiestrę Filharmonii poprowadzi dyrygent i kompozytor Rafał Kłoczko.

Mateusz Kasprzak-Łabudziński to laureat wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów solistycznych oraz muzyki kameralnej. Koncertował w najbardziej renomowanych salach koncertowych Europy, m.in.: Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus, Filharmonia w Berlinie, Tonhalle-Maag w Zurichu. Prowadzi jako koncertmistrz austriacką orkiestrę kameralną "Camerata Polonia”. Jest założycielem oraz liderem zespołu kameralnego Sinfonietta Viennoise w Wiedniu.

W wykonaniu artystów usłyszymy także Polonez z opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki, "Koncert staropolski" Romualda Twardowskiego oraz Suitę w dawnym stylu "Z czasów Holberga” Edwarda Griega.

Bilety do nabycia na stronie filharmonii oraz w kasie biletowej FKWL na godzinę przed koncertem.

Więcej informacji o koncercie: https://filharmonia.lomza.pl/wydarzenie/na-szczytach/ 

Elbląg Music Masterclass po raz trzeci!

Data wydarzenia: 15-06-24

ElblagMusic 15 6 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Największe warsztaty muzyczne w północnej Polsce po raz 3. odbędą się w dniach 5-12 lipca 2024 roku w Elblągu. Elbląska Orkiestra Kameralna zorganizuje wydarzenie dla młodych muzyków, którzy będą kształcić się u pedagogów światowej klasy oraz wezmą udział w koncertach. Lekcje mistrzowskie prowadzone będą w czterech specjalnościach: skrzypce, altówka, wiolonczela oraz gitara. Termin nadsyłania zgłoszeń został przedłużony do 15 czerwca.

Klasę skrzypiec poprowadzą: Mariusz Patyra oraz Karolina Nowotczyńska. Z altowiolistami pracować będzie Marek Czech. Tajniki gry na wiolonczeli przekazywać będzie Marcel Markowski. Gitarzyści natomiast będą mieli okazję pracować z Krzysztofem Meisingerem. Pianistą, który będzie towarzyszył kursantom podczas lekcji i recitali, będzie Radosław Kurek.

Na uczestników czekają także: warsztaty jazzowe prowadzone przez Dawida Lubowicza i Christiana Danowicza; warsztaty kameralne (Marek Czech i Marcel Markowski), warsztaty fizjoterapeutyczne "FizjoMusic" (Marta Rusiniak) oraz warsztaty z budowania marki artysty (Anna Proszowska-Sala).

Czytaj więcej: Elbląg Music Masterclass po raz trzeci!

Kielce | II Międzynarodowe Mistrzowskie Kursy Pianistyczne "Przestrzenie Kultury”

Data wydarzenia: 15-06-24

PrzestrzenieKultury 24Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 15-20 lipca 2024 odbędą się II Międzynarodowe Mistrzowskie Kursy Pianistyczne "Przestrzenie Kultury” w Kielcach. Termin składania zgłoszeń upływa 15 czerwca.

Przedsięwzięcie dedykowane jest pianistom na wszystkich szczeblach edukacji artystycznej: zarówno uczniom szkół muzycznych I i II stopnia, jak również studentom i absolwentom uczelni muzycznych. Zajęcia poprowadzą światowej sławy pedagodzy i artyści: Olga Łazarska, Piotr Sałajczyk, Bartłomiej Kominek oraz Sławomir Dobrzański. W ramach wydarzenia zaplanowane są także:

Czytaj więcej: Kielce | II Międzynarodowe Mistrzowskie Kursy Pianistyczne "Przestrzenie Kultury”

Katowice | "Chór – Mistrzowsko!" Konkurs dla chórów z województwa śląskiego

Data wydarzenia: 14-06-24

ChorMistrzowsko 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Filharmonia Śląska zaprasza amatorskie chóry z województwa śląskiego do udziału w Konkursie, którego zwycięzcy będą mieli możliwość wystąpić na scenie Sali Koncertowej im. Karola Stryji wraz z Chórem Filharmonii Śląskiej, w ramach nowego cyklu koncertowego "Chór-mistrzowsko!". Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 14 czerwca 2024.

Chór Filharmonii Śląskiej, który w sezonie artystycznym 2024/2025 będzie obchodził jubileusz 50-lecia, postanowił włączyć się w promocję śląskich chórów i twórczości patrona instytucji, Henryka Mikołaja Góreckiego. W związku z tym, w programie jubileuszowych wydarzeń znajdą się nie tylko koncerty, lecz także Konkurs, zorganizowany we współpracy z Fundacją Chórtownia oraz Śląskim Związkiem Chórów i Orkiestr.

Czytaj więcej: Katowice | "Chór – Mistrzowsko!" Konkurs dla chórów z województwa śląskiego

Toruń | VI Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego

Data wydarzenia: 03-06-24

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KonkursLipinskiego 24VI Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego odbędzie się w dniach 20 września - 6 października 2024 roku w Toruniu. Organizatorem wydarzenia jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Termin składania aplikacji konkursowych upływa 3 czerwca 2024 roku.

Udział w Konkursie mogą wziąć skrzypkowie wszystkich narodowości, urodzeni w latach 1989–2005.

Przewodniczącym międzynarodowego jury będzie prof. Daniel Stabrawa. Wirtuozów skrzypiec z całego świata oceniać będą także: prof. Dainius Pavilionis (Litwa), prof. Rūta Lipinaitytė (Litwa), prof. Pavel Vernikov (Ukraina), dr hab. Jakub Jakowicz, prof. UMFC (Polska).

Pula tegorocznych nagród prezentuje się następująco:

Czytaj więcej: Toruń | VI Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego