Polmic - FB

news

Warner Music Poland przejmuje Polskie Nagrania

Warner Music Poland przejmuje Polskie Nagrania Warner Music Group (WMG) poinformował 26 maja 2015 roku o sfinalizowaniu transakcji przejęcia Polskich Nagrań, najstarszej polskiej wytwórni fonograficznej, posiadającej w swoich zasobach 36 tys. nagrań polskich artystów. Oryginalne taśmy nagraniowe, po ich zdigitalizowaniu, zostaną przekazane do Narodowego Archiwum Cyfrowego, jako część dziedzictwa narodowego.

Należąca do Skarbu Państwa spółka została wystawiona na sprzedaż w styczniu 2015 roku. Katalog Polskich Nagrań to jeden z najcenniejszych w kraju zbiorów muzyki popularnej, rockowej, ludowej, klasycznej i jazzowej zarejestrowanej w okresie od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku do dnia dzisiejszego. Znajdują się w nim nagrania znanych wykonawców muzyki rozrywkowej takich, jak: Anna German, Czesław Niemen, Marek Grechuta, Irena Santor, Zdzisława Sośnicka, Breakout, światowej sławy kompozytorów muzyki klasycznej, w tym Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara, oraz znakomitych dyrygentów, jak np. Antoni Wit i Jacek Kaspszyk.

Warner Music Poland zachowa prestiżową markę „Polskie Nagrania Muza – z kogucikiem” i nadal będzie wydawać muzykę z obszernego katalogu tej wytwórni. Po zdigitalizowaniu całych zasobów oryginalne taśmy matki zostaną przekazane do Narodowego Archiwum Cyfrowego, gdzie będą przechowywane, jako element dziedzictwa narodowego.

Warner Music Poland to jedna z czołowych wytwórni fonograficznych na polskim rynku. Wśród jej labeli jest Pomaton, który przez 25 lat zajmował się wydawaniem polskiej muzyki, m.in. w ramach serii Złota Kolekcja obejmującej składankowe reedycje największych przebojów, pochodzących w dużej części z katalogu Polskich Nagrań.

Read more: Warner Music Poland przejmuje Polskie Nagrania

Przyznano Nagrody Honorowe Związku Kompozytorów Polskich za zasługi dla promocji muzyki polskiej i za zasługi na polu edukacji muzycznej

ZKPPrezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich, na posiedzeniu w dniu 20 maja 2015, przyznało tegoroczne Nagrody Honorowe Związku Kompozytorów Polskich za zasługi dla promocji muzyki polskiej.

Otrzymali je:

  • Beata Bolesławska-Lewandowska – za upowszechnianie polskiej muzyki współczesnej poprzez publikacje książkowe, internetowe i multimedialne oraz pracę związkową;
  • Marcin Trzęsiok – za oddziaływanie na młode pokolenia teoretyków muzyki, kompozytorów i muzykologów poprzez warsztaty i seminaria, za podnoszenie rangi wartości i idei w muzyce, także muzyce współczesnej.


Tego samego dnia Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało również pierwszą w historii Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za zasługi na polu edukacji muzycznej. Otrzymała ją Elżbieta Zwolińska – za wieloletnie działania na rzecz wysokiego poziomu edukacji muzycznej poprzez udział w formułowaniu programów nauczania, podręczników do nauki muzyki, standardów egzaminacyjnych, kształcenia nauczycieli oraz za walkę z niekompetencją kulturową.

Nagroda Honorowa Związku Kompozytorów Polskich przyznawana jest od 1971 roku. Wśród jej laureatów są: Nadia Boulanger, Bohdan Wodiczko, Stefania Woytowicz, Ivan Monighetti, Iannis Xenakis, Adrian Thomas, Joanna Wnuk-Nazarowa, Krzysztof Jakowicz, Andrzej Chłopecki, Kwartet Wilanów, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Wim Boerman z Orkiestrą „Ereprijs” i Polskie Radio Program 2.
Nagroda Związku Kompozytorów Polskich za zasługi na polu edukacji muzycznej została powołana w 2015 roku przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich.

Uroczystość wręczenia Nagród będzie miała miejsce w czasie 58. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w siedzibie Związku Kompozytorów Polskich przy Rynku Starego Miasta 27.

Read more: Przyznano Nagrody Honorowe Związku Kompozytorów Polskich za zasługi dla promocji muzyki polskiej i...

Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich przyznane

ZKPW dniu 26 maja 2015 Jury w składzie: Zygmunt Krauze (przewodniczący), Beata Bolesławska-Lewandowska, Jerzy Kornowicz i Barbara Przybyszewska-Jarmińska przyznało doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich.

Laureatami nagród zostali:

  • Hanna Kulenty – za wybitną twórczość kompozytorską, silny rys indywidualny, połączenie muzycznej energetyczności z oryginalnymi rozwiązaniami formalnymi;
  • Zbigniew Penherski – za wybitną twórczość kompozytorską i niezależność artystyczną;
  • Ryszard Daniel Golianek – za odkrywanie zapomnianych obszarów muzyki polskiej i popularyzację zagadnień związanych z operą, za aktywność organizatorską i dydaktyczną;
  • Alina Żórawska-Witkowska – za zasadniczą zmianę stanu wiedzy o muzyce polskiej XVIII wieku, w tym za trylogię poświęconą muzyce na dworach Augusta II (1997), Augusta III (2012) i Stanisława Augusta Poniatowskiego (1995).


Doroczna Nagroda Związku Kompozytorów Polskich przyznawana jest od 1949 roku – do 1991 roku dla uhonorowania twórców i odtwórców za ich wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki, a od 1991 roku – "polskim kompozytorom, wykonawcom, muzykologom, pedagogom i organizatorom życia muzycznego za wybitne osiągnięcia".

Uroczyste wręczenie nagród nastąpi we wrześniu br. podczas 58. Festiwalu „Warszawska Jesień”.

Read more: Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich przyznane

Jubileuszowy Festiwal Mozartowski

Jubileuszowa, 25. edycja Festiwalu MozartowskiegoKilkadziesiąt koncertów i spektakli w najbardziej prestiżowych miejscach w Warszawie, liczne wydarzenia towarzyszące i jedna wyjątkowa rocznica – 8 czerwca 2015 roku rozpocznie się jubileuszowa, 25. edycja Festiwalu Mozartowskiego, najważniejszego przedsięwzięcia artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej.

Festiwal otworzy premierowe wykonanie spektaklu Wesele Figara w Warszawskiej Operze Kameralnej. Spektakl przygotowany został w koprodukcji z Operą Lwowską, a wyreżyserowany został przez Wasyla Wowkuna – dyrektora artystycznego lwowskiej instytucji, nagrodzonego tytułem Narodowego Artysty Ukrainy, twórcę ponad 300 wydarzeń kulturalnych i artystycznych.

Podobnie jak w poprzednich latach, poza Teatrem Warszawskiej Opery Kameralnej, muzyki wiedeńskiego klasyka będzie można posłuchać między innymi w Łazienkach Królewskich, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Kościele Seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego czy na Zamku Królewskim. Przestrzeń zabytkowych obiektów stolicy po raz kolejny stanie się nie tylko sceną, ale też częścią scenografii i pełnoprawnym aktorem festiwalowego spektaklu. W Kościele Seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu zabrzmi Msza C-dur „Koronacyjna”, w której usłyszeć będzie można Olgę Pasiecznik, jedną z najczęściej nagradzanych współczesnych śpiewaczek operowych. Przestrzeń Zamku Królewskiego wypełnią dźwięki najbardziej efektownych symfonii i koncertów skrzypcowych, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia zabrzmią arie i uwertury, a na deskach teatru Warszawskiej Opery Kameralnej zagości Rozpustnik ukarany, czyli Don Giovanni. W trakcie Festiwalu będzie można usłyszeć zarówno te najbardziej popularne, jak i mniej znane dzieła Mozarta.

Jednym z celów, jakie stawiają przed sobą twórcy Festiwalu, jest również dotarcie do nowego pokolenia melomanów, dlatego wśród festiwalowych wydarzeń nie zabraknie tych przygotowanych z myślą o dzieciach. W Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej wystawiony zostanie spektakl W krainie czarodziejskiego fletu przygotowany na podstawie opery Czarodziejski Flet, a w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich spektakl Bastienka na podstawie opery Bastien und Bastienne. Spotkanie w Łazienkach Królewskich poprowadzi Pan Libretto – narrator.

Program Festiwalu – na stronie: www.operakameralna.pl/?xxv_fm

Otwarcie nowej ekspozycji w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Otwarcie nowej ekspozycji w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli31 maja 2015 roku o godzinie 12.00 odbędzie się uroczyste otwarcie nowej stałej ekspozycji w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Otwarcia dokonają Prof. Małgorzata Omilanowska – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dr Artur Szklener – Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Nowa ekspozycja opowiada o rodzinie Chopinów w Żelazowej Woli oraz ich relacjach z właścicielami majątku – rodziną Skarbków. Drugim wiodącym tematem scenariusza jest historia założenia muzeum dedykowanego Fryderykowi Chopinowi. Uroczystości otwarcia towarzyszyć będą obchody Dnia Dziecka już szósty raz organizowane na terenie Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli.

Nowa ekspozycja w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli to zaledwie trzecia stała wystawa od czasów powojennej Polski. Pierwszą ekspozycję zrealizowano w duchu polskiego dworku szlacheckiego. Otwarto ją w 1949 roku – w 100. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Kolejną, przygotowaną w 2010 roku z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Chopina można było oglądać do jesieni 2014 roku. Cechowała się prostą i oszczędną stylistyką. Zrezygnowano z dużej ilości eksponatów, a istotnym elementem ekspozycji uczyniono opowieść prowadzącą zwiedzającego (audioprzewodnik) przez park-pomnik i wnętrza dworku. Niebawem miłośnicy Fryderyka Chopina będą mogli zwiedzać Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w zmienionej aranżacji. Nowa ekspozycja zostanie otwarta i udostępniona w ostatnim dniu 31 maja 2015 roku.

Read more: Otwarcie nowej ekspozycji w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Jubileuszowy Festiwal Opery Śląskiej w Bytomiu

Jubileuszowy Festiwal Opery Śląskiej w BytomiuUroczyste obchody Jubileuszu z okazji 70-lecia powstania Opery Śląskiej obejmować będą cykl wydarzeń wpisanych w ramy okresu od 30 maja do 14 czerwca 2015 roku pod hasłem twórczości polskich kompozytorów. Jubileuszowy Festiwal zainauguruje premiera dwóch tytułów dzieł Stanisława Moniuszki wystawionych w ramach jednego wieczoru: 1-aktowej opery Verbum nobile oraz baletu Na kwaterunku.

Kolejną odsłoną Festiwalu będzie wznowienie sceniczne musicalu K. Gaertner, T. Kijonki pt. Zaczarowany bal, czyli krasnoludki, krasnoludki z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Następnie w festiwalowym repertuarze widnieć będą tytuły polskich arcydzieł muzycznych: Manru Ignacego Jana Paderewskiego i Pan Twardowski Ludomira Różyckiego oraz koncert chóru Opery Śląskiej pt. COŚ na polską nutę i koncert z okazji 60-lecia pracy artystycznej mezzosopranistki Krystyny Szostek-Radkowej. Jubileusz zwieńczy galowy spektakl opery St. Moniuszki Halka, tytułu, który w historii Opery Śląskiej zajmuje pozycję szczególną, bowiem śląska scena operowa rozpoczęła swą działalność artystyczną właśnie premierą tego dzieła, gdy 14 czerwca 1945 roku odbyła się w Katowicach w Teatrze im. Wyspiańskiego pierwsza powojenna premiera Halki, a 29 listopada tamtego roku – na scenie teatru w Bytomiu.

Read more: Jubileuszowy Festiwal Opery Śląskiej w Bytomiu

Koncert z okazji 125. rocznicy śmierci Oskara Kolberga

Koncert poświęcony Oskarowi Kolbergowi Niezwykły koncert poświęcony Oskarowi Kolbergowi odbędzie się w przededniu 125. rocznicy śmierci etnografa - 31 maja 2015 roku (niedziela) o godz. 19.30 w Celestacie w Krakowie (przy ul. Lubicz 16). Będzie to replika koncertu z 1889 roku, który odbył się w tym samym dniu i w tym samym miejscu (dawna Sala strzelecka).

Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby maksymalnie skopiować elementy tamtego historycznego wydarzenia, podczas którego delegacje instytucji oraz towarzystw naukowych i artystycznych, profesorów, artystów, dziennikarzy z Krakowa, Lwowa i Warszawy oddały hołd wielkiemu etnografowi z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia pracy badawczej. W programie koncertu znajdą się te same utwory, które wykonane zostały ponad sto lat temu, autorstwa Fryderyka Chopina, Władysława Żeleńskiego, Stanisława Moniuszki i Kolberga oraz pieśni ludowe i wiersze Adama Asnyka.

Wykonawcami będą artyści związani z krakowską Akademią Muzyczną, Chór Męski Lutnia, aktorka Ligia Bogaczówna i nawet Orkiestra Wojskowa w Krakowie, bowiem na koncercie w 1889 roku muzykom akompaniowała Orkiestra 13-go pułku pod dyrekcją Władysława Żeleńskiego.

Po koncercie – podobnie, jak 126 lat temu – odbędzie się pokaz ogni bengalskich.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale ponieważ podczas historycznego koncertu wystawione zostały „pierwszorzędne i drugorzędne krzesła”, zorganizowana zostanie kwesta na rzecz Fundacji „Dom Muzyka Seniora”.

Organizatorami koncertu są: Instytut Muzyki i Tańca oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Koncert został sfinansowany ze źródeł Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koncert laureatów konkursu kompozytorskiego „Musica Sacra Nova”

Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego Koncert na Uroczystość Trójcy Przenajświętszej pt. De Sanctissima Trinitate odbędzie się 31 maja 2015 roku o godz. 19:00 w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie (ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 5). W programie kompozycje o Świętej Trójcy na chór a cappella i utwory laureatów konkursu kompozytorskiego „Musica Sacra Nova”.

Wiara w jednego Boga w trzech Osobach jest jednym z najbardziej specyficznych elementów chrześcijaństwa. Wyznawana przez wszystkie kościoły katolickie, prawosławne oraz wszystkie główne wyznania wyrastające z nurtu reformacji. Uroczystość Trójcy Przenajświętszej jest tym samym jednym z najważniejszych liturgicznych świąt chrześcijańskich.

Dla pogłębienia refleksji nad tą centralną prawdą wiary teologii chrześcijańskiej Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego przygotował koncert, który odbędzie się w Archikatedrze Oliwskiej, w dniu Święta, 31 maja o godzinie 19:00. Tajemnica Trójcy Świętej od wieków stanowi inspirację dla twórczości kompozytorów muzyki sakralnej. Wybór utworów z różnych epok odnoszących się do tej tematyki (m.in. autorstwa Michaela Preatoriusa, Andrzeja Hakenbergera czy Mariana Sawy) zaprezentowany zostanie w pierwszej części koncertu.

W drugiej części zabrzmią natomiast kompozycje laureatów tegorocznej edycji konkursu kompozytorskiego „Musica Sacra Nova”: Marka Raczyńskiego (Polska), Moniki Sokaite (Litwa), Michała Ziółkowskiego (Polska), a także wybrane kompozycje laureatów z poprzednich lat. Konkurs kompozytorski „Musica Sacra Nova” poświęcony jest sakralnym kompozycjom współczesnym na chór a cappella, pisanym przez młodych twórców.

Read more: Koncert laureatów konkursu kompozytorskiego „Musica Sacra Nova”

Leo Festiwal - po raz siódmy we Wrocławiu

VII Leo Festiwal 2015Siódma edycja Leo Festiwalu odbędzie się w dniach 30 maja – 6 czerwca 2015 roku we Wrocławiu. Festiwal prezentuje dialog muzyki z innymi dziedzinami sztuki: architekturą, poezją, tańcem, filmem, sztukami plastycznymi, teatrem.

Tegoroczna edycja Leo Festiwalu skoncentruje się wokół trzech kwestii: stref ciszy, które koją zmysły w tych zbyt zaganianych i gorączkowych czasach (koncert w kościele św. Marii Magdaleny z programem obejmującym dzieła od chorału gregoriańskiego i Bacha po utwory Arvo Pärta), uspokajającej, a nawet tanecznej energii (koncert nawiązujący do tematów wojnie i pokoju, doprawiony szczyptą humoru) oraz - nawiązując do ustanowienia Wrocławia Europejską Stolicą Kultury w roku 2016 – kwestii rzek jako symboli kulturalnych prądów (koncert na Zamku Topacz z programem o wodzie, z Wełtawą B. Smetany jako punktem kulminacyjnym).

Festiwal kontynuować będzie współpracę z Akademią Muzyczną we Wrocławiu podczas warsztatów kameralistyki, prowadzonych przez liderów NFM Leopoldinum – Orkiestry Kameralnej, które zakończą się wykonaniem Oktetu Op. 7 G. Enescu.

ZOBACZ: program Festiwalu