Polmic - FB

aktualności

Kłodzko | XXVI Międzynarodowy Kłodzki Konkurs Pianistyczny

Data wydarzenia: 17-05-24

KonkursKlodzko 24Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

XXVI Międzynarodowy Kłodzki Konkurs Pianistyczny odbędzie się w dniach 17-18 maja 2024 roku w Kłodzku w dwóch formatach: stacjonarnie oraz online. Wstęp na przesłuchania i koncerty jest wolny.

O ile format stacjonarny utrzymuje dotychczasowe kategorie wiekowe, o tyle konkurs online otwiera się na pianistów bez ograniczeń wiekowych. W tegorocznej edycji weźmie udział łącznie 89 pianistów z 6 krajów: 50 stacjonarnie i 39 w konkursie online.

Przesłuchania konkursowe będą mieć miejsce w Sali Koncertowej PSM I st. im. F. Chopina w Kłodzku, natomiast Koncert Laureatów - w Kłodzkim Ośrodku Kultury. 17 maja o godz. 19:00 w Bazylice Mniejszej Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie odbędzie się koncert specjalny towarzyszący XXVI KKP z udziałem Natalii Wrony – laureatki Grand Prix zeszłorocznego konkursu, Jaime Peñate Conde oraz Jakuba Lojka (jurorów Konkursu), a także znakomitego wrocławskiego pianisty – Gracjana Szymczaka.

Czytaj więcej: Kłodzko | XXVI Międzynarodowy Kłodzki Konkurs Pianistyczny

II Festiwal "Sztuka źle obecna”

Data wydarzenia: 17-05-24

SztukaZleObecna 24Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Festiwal „Sztuka Źle Obecna” – powołany do życia przez Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej – powstał z myślą o tym, by wydobyć z archiwów polskie artystyczne dziedzictwo trudnych lat powojennych. Dzieła polskich kompozytorów XX wieku usłyszymy we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Słupsku, Lublinie i Olsztynie w dniach 17 maja - 23 czerwca 2024. Wstęp na koncerty jest wolny!

Wydarzenie poświęcone będzie twórcom wykluczonym i cenzurowanym przez władze komunistyczne w Polsce. Do ich grona organizatorzy wydarzenia zaliczają też "artystów, którzy zdecydowali się na emigrację, jako akt protestu wobec władz komunistycznych, ale także tych próbujących mimo trudności ideologicznych tworzyć nieskrępowaną sztukę w swojej Ojczyźnie".

Inauguracja tegorocznego Festiwalu odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki: NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą Yaroslava Szemeta wykona dzieła symfoniczne kompozytorów-emigrantów: Andrzeja Panufnika, Stanisława Skrowaczewskiego, Karola Rathausa i Romana Palestra.

Czytaj więcej: II Festiwal "Sztuka źle obecna”

Katowice | Otwórz uszy: koncert Orkiestry Muzyki Nowej w NOSPR

Data wydarzenia: 19-05-24

NOSPR 19 5 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

"Korvat auki", czyli "Otwórz uszy" to nazwa stowarzyszenia artystycznego dbającego o upowszechnienie muzyki współczesnej w Finlandii oraz koncertu Orkiestry Muzyki Nowej, która specjalizuje się w wykonawstwie i propagowaniu muzyki współczesnej. Zaprezentuje w siedzibie NOSPR dzieła twórców z Polski, Ukrainy, Finlandii i Francji 19 maja 2024 o godz. 18.00. W roli solistki wystąpi klawesynistka Gośka Isphording.

Wykona kompozycję "A l’île de Gorée" Iannisa Xenakisa, która należy dziś do żelaznego repertuaru muzyki klawesynowej; napisana została dla bodaj najsłynniejszej klawesynistki XX wieku – Elżbiety Chojnackiej.

Czytaj więcej: Katowice | Otwórz uszy: koncert Orkiestry Muzyki Nowej w NOSPR

Warszawa | "Opowiedz mi bajkę": Śródmiejskie warsztaty improwizacji dla dzieci

Data wydarzenia: 18-05-24

Opowiedz 18 5 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Śródmiejskie warsztaty improwizacji dla dzieci "Opowiedz mi bajkę", organizowane przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, będą miały miejsce w siedzibie warszawskiej Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a) 18 maja 2024 roku o godz. 10:30. Udział w nich jest bezpłatny. Dzieci w wieku 3-8 lat z rodzicami będą mogli wziąć udział w wyjątkowych zajęciach pełnych muzyki, improwizacji i dobrej zabawy.

Podczas zajęć będzie można poznać bliżej muzykę współczesną i usłyszeć m.in. jak brzmi ośmiornica na spacerze, żaby w stawie lub narzędzia w warsztacie. Dzięki integracji różnych form sztuki, dzieci w trakcie tego typu warsztatów uczą się ekspresji, współpracy w grupie, oraz rozwijania swojego własnego głosu artystycznego.

Warsztaty poprowadzą twórcy tych warsztatów - improwizatorzy: kompozytor i pianista Jarosław Siwiński i kontrabasistka Małgorzata Kołcz, oraz ich muzyczny gość - perkusista Leszek Lorent.

Czytaj więcej: Warszawa | "Opowiedz mi bajkę": Śródmiejskie warsztaty improwizacji dla dzieci

Warszawa | Drzewo życia w Hashtag Labie

Data wydarzenia: 16-05-24

Hashtag 16 5 24Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Co roku wiosną w Hashtag Labie odbywa się wieczór, którego program poświęcony jest pamięci polskich Żydów. W dniu 81. rocznicy zburzenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem 16 maja o godz. 19.00 zabrzmi utwór Artura Zagajewskiego Drzewo Życia do słów Chavy Rosenfarb.

Drzewo Życia to utwór zamówiony przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, który powstał do wierszy poetki jidysz Chavy Rosenfarb. Chava przeżyła getto i ostatecznie wyemigrowała do Kanady, gdzie zmarła. Dziełem jej życia jest obszerna, autobiograficzna powieść Drzewo życia, która niedawno została przetłumaczona na język polski.

Czytaj więcej: Warszawa | Drzewo życia w Hashtag Labie

Zielona Góra | Coroczny koncert muzyki współczesnej „Barwy – Cienie – Wersy"

Data wydarzenia: 14-05-24

Barwy 14 5 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Coroczny koncert muzyki współczesnej to już tradycja w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tym razem, oprócz kompozytorów reprezentujących Zieloną Górę i Poznań, organizatorzy zaprosili do współpracy także twórców ze Szczecina. 14 maja 2024 roku o godz. 18.00 usłyszymy ich dzieła w Muzeum Ziemi Lubuskiej (al. Niepodległości 15, Zielona Góra). Wstęp wolny!

W programie znalazły się kompozycje instrumentalne: utwory na wiolonczelę i fortepian, fortepian solo, a także pieśni do słów Cypriana Kamila Norwida. W tytułach kompozycji znajdziemy odwołania do barw, cieni i poetyckich inspiracji, a grono wykonawców reprezentuje wszystkie trzy ośrodki: Milena Palkaj – fortepian (Szczecin), Wojciech Kaszuba – wiolonczela, Maria Koszewska-Wajdzik – fortepian (Poznań), Maciej Straburzyński – bas-baryton i Monika Hanus-Kobus – fortepian (Zielona Góra).

Czytaj więcej: Zielona Góra | Coroczny koncert muzyki współczesnej „Barwy – Cienie – Wersy"

Warszawa | 24. Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu – muzyczne tournée po Warszawie

Data wydarzenia: 13-05-24

SinfoniaVarsoviaSwojemu 24Między 13 maja a 9 czerwca 2024 muzycy Sinfonii Varsovii odbędą tournée po Warszawie, występując w ramach 24. Festiwalu "Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu" z zaproszonymi gośćmi na sześciu scenach stolicy. W programie premiery, koncerty symfoniczne i kameralne, wydarzenia dla najmłodszej publiczności, nowe muzyczne formaty. Wystąpią m.in. wiolonczelista Jakob Kullberg, skrzypek Jakub Haufa oraz śpiewacy Iwona Sobotka, Agnieszka Rehlis, Tadeusz Szlenkier i Tomasz Konieczny. Orkiestrę poprowadzą Henrik Nánási, Christopher Austin, Daniel Mieczkowski i Joolz Gale.

Koncert inauguracyjny w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej zaangażuje mieszkańców stolicy pod szyldem Warszawskiego Chóru Obywatelskiego. Wyłonieni w przesłuchaniach chórzyści pod kierunkiem Bartosza Michałowskiego połączą siły z Chórem Filharmonii Narodowej, by utworzyć 120-osobowy zespół wokalny. Wykonają oni wspólnie z Sinfonią Varsovią i gwiazdorską obsadą solistów IX Symfonię Ludwiga van Beethovena. Organizatorzy chcą tym wydarzeniem uczcić dwa ważne wydarzenia: 20-lecie akcesji Polski do Unii Europejskiej oraz 200-lecie premiery Dziewiątej Beethovena.

Czytaj więcej: Warszawa | 24. Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu – muzyczne tournée po Warszawie

Znamy laureatów III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego SAXandVILLAS 2024!

Sax and villas 24 laurPatronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Przedmiotem III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego SAXandVILLAS, organizowanego przez Willę Lentza w Polsce, Villa la Padula we Włoszech oraz Escola Artística Do Conservatório De Música Calouste Gulbenkian, były utwory na zespoły kameralne z udziałem saksofonu. Po wnikliwej analizie nadesłanych partytur jury wyłoniło trzech laureatów: Polaka i dwóch Włochów.

Pierwsze miejsce zajął Damian Dziweńka za utwór „In the name of land”, (pseudonim: Naard).

Drugą lokatę zdobył Michele Allegro za kompozycję „New York Tales”, (pseudonim: Irese90).

Na trzecim miejscu uplasował się Roberto Maria Cipollina za utwór „Apparuit” (pseudonim: YKN22).

Czytaj więcej: Znamy laureatów III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego SAXandVILLAS 2024!

Poznaliśmy laureatów 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego!

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KonkursLutoslawskiego 11 5 24Ogłoszono nazwiska laureatów jednego z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych wiolonczelistów do 30 roku życia! Po przesłuchaniach finałowych 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, 11 maja 2024 roku przyznano 4 nagrody główne, 2 specjalne nagrody regulaminowe i 1 wyróżnienie. Gala wręczenia nagród będzie miała miejsce również w Filharmonii Narodowej 12 maja o godz. 18.00. Wstęp jest biletowany.

Oto nazwiska laureatów, którzy wezmą udział w Gali:

  • I Nagroda - Tae-Yeon Kim (Korea Południowa)
  • II Nagroda - Maria Leszczynska-Thieu (Polska)
  • III Nagroda - Antoni Wrona (Polska)
  • IV Nagroda - Gustaw Bafeltowski (Polska)
  • Wyróżnienie - Esteban Jiménez Suárez (Hiszpania).
Czytaj więcej: Poznaliśmy laureatów 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego!