Polmic - FB

aktualności

Bydgoszcz | [sound]Spectrum 2020

SOundSpectrumAkademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy zaprasza w dniach 22–23 października 2020 na kolejną edycję [sound]Spectrum International New Music Symposium. W programie: wykłady, warsztaty i panel kompozytorski. Wszystkie zaplanowane wydarzenia będzie można śledzić na profilu Facebookowym oraz kanale YouTube.

[sound]Spectrum to sympozjum poświęcone szeroko pojętej muzyce współczesnej, którego celem jest ukazanie jej rozległego kontekstu. Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu RID Regionalna Inicjatywa Doskonałości, prowadzonego przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy.

Światowej sławy kompozytorzy Hanna Kulenty i Aleksander Nowak podczas wykładów opowiedzą o swojej twórczości i najnowszych kompozycjach. Warsztaty z altowiolistą i kompozytorem Rafałem Zalechem będą miały miejsce w Akademii Muzycznej. Zalech zaprezentuje swój własny instrument-hybrydę, który odczytuje pozycje palców muzyka grającego na instrumencie smyczkowym w 5000 punktach (2,5 oktawy przy latencji poniżej 5ms) przy zachowaniu wszelkich walorów brzmieniowych oraz komfortu gry.

Tegoroczne [sound]Spectrum zwieńczy panel kompozytorski, w którym wezmą udział Hanna Kulenty, Aleksander Nowak, Rafał Zapała, Sławek Wojciechowski, Wojtek Błażejczyk, Krzysztof Kwiatkowski, Mikołaj Pałosz, Adam Kośmieja i Anna Kwiatkowska. Dyskusję poprowadzi Ewa Szczecińska (Drugi Program Polskiego Radia). Ponadto zostanie zaprezentowane nagranie wrześniowego koncertu „Sci-fi/retro” z warszawskiego Teatru Rozmaitości, w programie którego znalazły się utwory przeznaczone na trio fortepianowe oraz projekcja filmów z muzyką na żywo, poświęconych snutym ponad sto lat temu fantazjom o innych planetach.

Patronat medialny nad sympozjum objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://openmusicreview.art/wydarzenia/soundspectrum-2020/ 

Rumia | 32. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. S. Ormińskiego

PFBW dniach 22–24 października 2020 podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im ks. Stanisława Ormińskiego w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi rozbrzmiewać będzie przede wszystkim muzyka organowa i chóralna w ramach konkursów oraz koncertów.

Inspiracją do zorganizowania Festiwalu była działalność pracującego przez 26 lat w Rumi kompozytora, humanisty i wychowawcy młodzieży, salezjanina ks. prof. Stanisława Ormińskiego. W ramach Festiwalu przeprowadzane są trzy konkursy: Konkurs muzyki organowej – dla młodych organistów do 27 roku życia, Konkurs zespołów chóralnych – w trzech kategoriach oceniania, oraz Konkurs na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim. Festiwal jest płaszczyzną wymiany doświadczeń między uczestnikami w zakresie interpretacji utworów chóralnych, jak również promotorem muzyki kompozytorów polskich, co ma szczególne znaczenie w przypadku wykonawców zagranicznych.

Muzyka polska zabrzmi również podczas koncertów w ramach Festiwalu. Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka, flecista Łukasz Długosz i organista Roman Perucki, dyrektor artystyczny przedsięwzięcia, zaprezentują skomponowany na zamówienie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej koncert na flet, organy i orkiestrę Według Memlinga Piotra Mossa. Kompozytora zainspirowało jedno z najbardziej znanych dzieł sztuki na Pomorzu, czyli Sąd Ostateczny Hansa Memlinga.

Dodatkowe informacje – na stronie http://festiwalrumia.pl/ 

„Young Arts Kids” – nowa platforma dla edukacji muzycznej łączy uczniów i nauczycieli gry na instrumencie

YAKidsAgata Szymczewska, Łukasz Błaszczyk, Katarzyna Budnik i wielu innych znanych wykonawców i pedagogów dołączyło do projektu Young Arts Kids. Jest to nowa platforma edukacyjna realizowana w ramach programu „Kultura w sieci”. Dzięki niej uczniowie – szczególne w czasie ograniczeń związanych z epidemią – mogą zdalnie doskonalić swoje umiejętności gry na instrumencie z wybranymi nauczycielami z całej Polski.

Nauczanie na odległość to wymóg dzisiejszych czasów, który niesie za sobą tyle wyzwań, co szans. Young Arts Kids to miejsce wirtualnych spotkań uczniów i nauczycieli gry na instrumentach. Misją projektu jest ułatwianie dostępu do edukacji muzycznej wszystkim, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności pod opieką znanych nauczycieli. "Opierając się na doświadczeniach dyrektorów szkół muzycznych, nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców, przygotowaliśmy narzędzie internetowe, które pozwoli uczniom kontynuować proces kształcenia niezależnie od sytuacji" – mówi Bartłomiej Tełewiak, skrzypek i pomysłodawca Young Arts Kids. Za realizację całego projektu odpowiada Fundacja Young Arts, organizator Young Arts Festival w Krośnie oraz międzynarodowych kursów mistrzowskich.

Partnerami platformy edukacyjnej są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Centrum Edukacji Artystycznej.

Platforma Young Arts Kids jest dostępna pod adresem www.yakids.pl 

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert finałowy „Nie bój się improwizować!” online

NBIPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej i Agencja Muzyczna Art Deco Group zapraszają 24 października 2020 o godz. 11.30 i 13.30 na transmisję ONLINE ostatniego – ósmego koncertu podsumowującego internetowe warsztaty dla młodych muzyków „Nie bój się improwizować!”.

Internetowe warsztaty „Nie bój się improwizować!" są bezpłatne i przeznaczone dla dzieci uczących się gry na dowolnych instrumentach lub śpiewu w szkołach muzycznych albo w instytucjach, prowadzących zajęcia muzyczne. Zajęcia prowadzą artyści różnych specjalizacji, którzy posługują się językiem muzyki współczesnej, wykorzystując różne niekonwencjonalne techniki wydobywania dźwięku. Tym razem zaprezentowane zostaną efekty pracy z uczestnikami zajęć, które prowadziły wokalistka i autorka tekstów Iza Kowalewska oraz multiinstrumentalistka i kompozytorka Helena Matuszewska. Podczas warsztatów młodzi muzycy poznawali różne techniki i sposoby rozwijania umiejętności improwizowania, w tym również elementy improwizacji wokalnej.

Podczas najbliższego koncertu wszyscy spotkają się pierwszy raz na żywo i będą wspólnie muzykować. Koncert będzie transmitowany z warszawskiego Quality Studio – recording and sound production, przy współpracy z Rec Audio.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zapraszamy do obejrzenia koncertu na stronach www.artdecogroup.eu oraz www.facebook.com/adgagencja 

Gdańsk | IX edycja NeoArte – Syntezator Sztuki

NeoarteNeoArte – Syntezator Sztuki to festiwal o międzynarodowej obsadzie prezentujący najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej, platforma łącząca artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, wydarzenie intrygujące i nietuzinkowe, które daje szansę na kontakt z muzyką i sztuką, pobudzającą nowe obszary ludzkich zmysłów i wzbogacającą spojrzenie na świat. W 2020 roku trójmiejski zespół NeoQuartet zaprasza na Festiwal w dniach 22-25 października.

Publiczność IX edycji festiwalu będzie mogła uczestniczyć w dziesięciu koncertach, dwóch instalacjach artystycznych oraz kilku performance. Studenci kompozycji wezmą udział w warsztatach kompozytorskich prowadzonych przez patronkę festiwalu Hannę Kulenty, a dzieci i młodzież będą mogli uczestniczyć w zajęciach teatralno-muzycznych prowadzonych przez aktorkę i reżyserkę Agnieszkę Płoszajską.

Każdy z koncertów jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny, podczas większości z nich publiczność będzie częścią procesu artystycznego. Podczas inauguracji imprezy NeoQuartet w trakcie godzinnego spektaklu multimedialnego zaprezentuje twórczość Hanny Kulenty. Kolejnego dnia wystąpi berliński Ensemble Mosaik, jeden z najznakomitszych zespołów muzyki współczesnej, oraz szwajcarski duet reConvert, przedstawiając interaktywną instalację muzyczną stworzoną we współpracy z kompozytorem Fabrizio di Salvo. Trzeci dzień festiwalu to popołudniowy koncert, performance i warsztaty inspirowane twórczością Alvina Luciera oraz wieczorny koncert premier ze światowymi prawykonaniami kompozycji napisanych dla NeoQuartet przez kompozytorów z Japonii, Rosji i Polski. Ostatni dzień festiwalu to już tradycyjnie maraton koncertowy z udziałem całej plejady znakomitych zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki nowej. W Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku wystąpią Hashtag Ensemble, duety Śniedź oraz reConvert, norweski Cikada Ensemble, trio Liebchen – Kwiatkowska – Pałosz, a na zakończenie NeoQuartet – laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej w roku 2019 – w multimedialnym performance z gdańskim artystą Piotrem Wyrzykowskim.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program dostępny jest na stronie www.neoarte.pl 

Gdańsk | „Wtorki na fali”

Opera BałtyckaOpera Bałtycka w Gdańsku zaprasza 20 października 2020 roku o godz. 19.00 na inaugurację cyklu koncertów „Wtorki na fali”.

„Wtorki na fali” to cykl trzech spotkań z polską myślą muzyczną dwudziestolecia międzywojennego. Z okazji 100. Rocznicy Zaślubin Polski z Bałtykiem wybrani artyści Opery Bałtyckiej zaprezentują interpretacje rzadko wykonywanych utworów kameralnych Karola Szymanowskiego, Ludomira Różyckiego i Grażyny Bacewicz.

Koncerty kameralne będą się odbywać w foyer Opery Bałtyckiej w październiku, listopadzie i grudniu. To przestrzeń, która tym różni się od sceny, że zaciera granicę między wykonawcami i publicznością. Dziedzictwo polskich kompozytorów i kompozytorek ma istotne znaczenie w europejskiej kulturze operowej. „Wtorki na fali” to próba popularyzacji zarówno dorobku międzywojnia, jak i umiejętności gdańskich artystów, którzy podejmują się jego współczesnych interpretacji.

Cykl „Wtorki na fali” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja o biletach – na stronie https://operabaltycka.pl/pl 

Warszawa | Scena muzyki nowej 2020

NTCykl koncertów Chain Ensemble „Scena muzyki nowej”, który w 2020 roku odbędzie się w dniach 20 października – 15 grudnia, to prezentacja ważnych dokonań muzycznych ostatnich kilku dekad na scenie warszawskiego Nowego Teatru.

W programie cyklu, organizowanego przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, znalazły się koncerty „Ró czyli spokój”, „Podróże i ‘podróże’”, „Musica Pura z Austrii” oraz „Renesans i barok dziś”. Usłyszymy dzieła kompozytorów z całego świata, w tym utwory polskich twórców: Artura Kroschela, Witolda Szalonka i Pawła Mykietyna.

Podczas najbliższego koncertu 20 października o godz. 19.00 zabrzmią Fracture Artura Kroschela, Poco a Poco Alexa Minceka, Anny Thorvaldsdottir oraz Hot Franca Donatoniego. Jak zaznaczają organizatorzy, „Spokój – nie jako odprężenie – lecz jako pełna swobody koncentracja – to przestrzeń wspólna październikowego koncertu Chain Ensemble. Uważne poruszanie się po kruchym terenie, jakim jest stan pełni, ciągle na nowo na przemian osiągany i destabilizowany. A przy tym błyskotliwość tych na poły realnych, na poły magicznych zjawisk wyłonionych z wyobraźni kompozytorskiej sprawia, że koncert „Ró czyli spokój” to nie tylko trening uważności (vide sławetne mindfulness), ale też ekscytujące eksploracje muzyczności”.

Dodatkowe informacje – na stronie https://nowyteatr.org/pl 

Lutosławski Piano Duo: „Włącz duet” online

Wlacz duet„Włącz duet” to cykl nowatorskich koncertów i spotkań online w wykonaniu Lutosławski Piano Duo, wielokrotnie nagradzanego i koncertującego na całym świecie zespołu, który w zeszłym roku obchodził swoje 20-lecie. Projekt zakłada prezentację siedmiu koncertów duetu zaprezentowanych wirtualnie, których program merytoryczny został dobrany pod kątem możliwości dotarcia do jak najszerszych grup społecznych. Transmisja online odbywać się będzie za pośrednictwem Facebooka w dniach 19-25 października 2020.

Najwyższa jakość wykonania, odpowiedni dobór repertuaru (m.in. Chopin, Lutosławski, Górecki, Sikorski, Reich, Ravel, Debussy), połączenie muzyki z opowieścią artystów o swojej pracy, a także nowoczesna forma nagrań sprawia, że niekwestionowaną wartością projektu jest nie tylko walor artystyczny, ale także edukacyjny. Projekt stanowi także wyjście na przeciw oczekiwaniom odbiorców pragnących bliżej przyjrzeć się muzykom podczas gry, ale też w czasie pracy nad repertuarem. Pomogą w tym specjalne ujęcia kamery.

Ideą takiego działania jest zarówno ukazanie procesu pracy artystów nad kolejnymi utworami (na 4 ręce, a także na 2 fortepiany), jak i historii ich powstania wraz z interesującymi zjawiskami wykonawczymi, których realizacja możliwa jest jedynie w formie duetu fortepianowego. Najważniejszym celem jest wyjście na przeciw oczekiwaniom publiczności, która jest ciekawa pracy muzyka od strony warsztatowej oraz potrzebuje bliskiego kontaktu z osobą wykonawcy. Emilia Karolina Sitarz i Bartłomiej Wąsik, tworzący od ponad 20 lat Lutosławski Piano Duo oraz kwartet Kwadrofonik, to pianiści wszechstronni, odnajdujący się z powodzeniem w muzyce klasycznej, folkowej i współczesnej. Każde ze spotkań z nimi zostanie nagrane w studiu i zarejestrowane na kilka kamer, a następnie udostępnione online na kanale projektu. Dostęp do nagrań będzie nieodpłatny, będą one ukazywały się cyklicznie w okresie realizacji projektu. Realizacją projektu od strony wizualnej kieruje dziennikarz TVP Kultura Eliza Orzechowska, zajmująca się m.in. transmisją Konkursów Chopinowskich, Sceny Klasycznej TVP Kultura czy dokumentacją premier Teatru Wielkiego.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

https://www.facebook.com/Lutos%C5%82awski-Piano-Duo-448485271951788/ 

Nie żyje Juliusz Łuciuk…

ŁuciukWieczorem 17 października w Krakowie w wieku 93 lat zmarł kompozytor Juliusz Łuciuk, członek honorowy Związku Kompozytorów Polskich.

„Szczególna dbałość o tradycje narodowe, religijne i rodzinne, nadzwyczaj aktywna postawa kompozytorska bez względu na wiek, owocująca regularnie nowymi kompozycjami, permanentna obecność w środowisku muzycznym Krakowa, także jego droga twórcza, upór i stanowczość w realizacji podjętych zamierzeń oraz wybitne osiągnięcia artystyczne, w większości utrwalone na płytach monograficznych” – podsumował jego twórczość Jerzy Stankiewicz.

Juliusz Łuciuk, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, był uczniem Zdzisława Jachimeckiego i Stanisława Wiechowicza. Swoją edukację muzyczną kontynuował w Paryżu, gdzie w latach 1958-59 studiował kompozycję u Nadii Boulanger i Maxa Deutscha oraz uczestniczył w seminariach Oliviera Messiaena. Ponadto brał udział w Międzynarodowych Kursach Kompozytorskich w Darmstadt. Za swoją wszechstronną twórczość kompozytorską otrzymał wiele nagród, m.in. srebrny medal na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Vercelli, Nagrodę Radia Niderlandzkiego na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Holandii, Prix de Composition Musicale Prince Reinier III de Monaco, Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość fortepianową dla dzieci, Nagrodę im. Brata Alberta za osiągnięcia w dziedzinie muzyki sakralnej, Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich, order Pro Ecclesia et Pontifice (2001), Nagrodę Specjalną Ministra Kultury, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Cześć Jego pamięci!

Msza Żałobna odprawiona zostanie 23 października o godz. 10:30 w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie. Odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku i pochowanie w grobie rodzinnym odbędzie się o godz. 13:00 od bramy Cmentarza Batowickiego w Krakowie przy ul. Powstańców.