Polmic - FB

aktualności

XVIII Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2015

XVIII Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2015 Program 2 Polskiego Radia zaprasza w dniach 13-17 maja 2015 roku na XVIII Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

Festiwal po raz pierwszy został zorganizowany w 1998 roku. Od początku swojego istnienia jego najważniejszym celem jest popularyzacja muzyki folkowej w Polsce oraz promowanie nowych grup, inspirujących się polską muzyką ludową oraz muzyką mniejszości narodowych i etnicznych.

Festiwal rozpocznie się 13 maja o godz. 19.30 w Teatrze Powszechnym w Warszawie spektaklem Mistrz Manole - jedną z najsłynniejszych i najbardziej niezwykłych rumuńskich legend ludowych w reżyserii Darka Błaszczyka i Zbyszka Olkiewicza, w opracowaniu muzycznym Jacka Hałasa. Spektakl jest sceniczną wersją słuchowiska Teatru Polskiego Radia zrealizowanego w 2013 roku w formie archaicznej śpiewogry. Wzbogacony został o część wizualną i ma charakter swoistego „magicznego performansu”, który ewoluuje i zmienia się w kolejnych miejscach prezentacji.

W kolejnych dniach w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego odbędą się przesłuchania konkursowe oraz koncerty festiwalowe. 14 maja o godz. 19.30 w koncercie Muzyka Źródeł usłyszymy muzyków i śpiewaków z Beskidu Śląskiego. Również tego wieczoru poznamy zwycięzców Konkursów: Fonogram Źródeł 2014 i Folkowy Fonogram Roku 2014. Konkurs Fonogram Źródeł organizowany jest od 2009 roku i ma na celu promocję muzyki tradycyjnej w Polsce, a o nagrodę ubiegają się zarówno publikacje fonograficzne zawierające nagrania premierowe, jak i archiwalne nagrania muzyków i śpiewaków ludowych. Od 2001 Festiwalowi towarzyszy również konkurs na najlepszą płytę folkową roku czyli Folkowy Fonogramu Roku. Występ jego Laureata z 2014 zakończy koncert.

15 maja o godz. 20.00 wręczona zostanie Nagroda Programu 2 Polskiego Radia Muzyka Źródeł, przyznawana wybitnym artystom ludowym, którzy kultywują tradycję, przekazują ją kolejnym pokoleniom i w szczególny sposób obecni są na antenie radiowej Dwójki.

Czytaj więcej: XVIII Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2015

Chopin wymarzony zainauguruje Łódzkie Spotkania Baletowe

Chopin wymarzonyW dniach 9-31 maja 2015 roku Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na taneczne biennale - XXIII Łódzkie Spotkania Baletowe.

Festiwal zainauguruje premierowy spektakl w choreografii Giorgia Madii - Chopin wymarzony (Chopin Imaginaire) do muzyki Fryderyka Chopina.

- Każdy utwór [Fryderyka Chopina] inspirował mnie do stworzenia nowego obrazu, wyboru innego środka wyrazu, nieoczekiwanie i zaskakująco. - powiedział Giorgio Madia o swoim przedstawieniu. - Raz podkreślona była wirtuozeria, innym razem - nastrój melancholii, ironia lub śmieszny zwrot, który wyczuwałem i który był zaczątkiem krótkiej opowieści. Oczywistym jest, że tancerze moich choreografii ze swoją energią w istotny sposób przyczynili się do budowania tych skojarzeń.

W kolejnych dniach program Spotkań wypełnią występy renomowanych zespołów z całego świata. W tym roku łódzki Teatr gościć będzie francuską primabalerinę Sylvie Guillem w programie wieńczącym jej karierę, byłego pierwszego solistę Royal Ballet - Ivana Putrova, w towarzystwie największych gwiazd światowego baletu, Les Ballets de Monte Carlo w niezwykłej inscenizacji Jeziora łabędziego, Phoenix Ballet z Arizony pod dyrekcją byłego pierwszego solisty Teatru Wielkiego w Łodzi - Sławomira Woźniaka oraz balet słynnej, włoskiej La Scali - Teatro alla Scala.

Austria meets Poland 2 - nowe kompozycje w Kielcach

Duo AppassionataPrawykonania nowych kompozycji Christopha Simana, Łukasza Godyli i Alexandra Krala odbędą się 12 maja 2015 roku o godz. 18.30 w Sali kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielach, podczas koncertu zatytułowanego Austria meets Poland 2.

W 2012 roku saksofonistki Cornelia Högl i Alicja Wołyńczyk stworzyły międzynarodowy projekt Austria meets Poland, który dzięki współpracy z Instytutem Austriackim w Warszawie ujrzał światło dzienne. Polsko-austriackie trio saksofonowe zamówiło utwory u czterech austriackich kompozytorów. Zostały one wykonane w Austrii (Minoritensaal, Tulln) i Polsce (Instytut Austriacki, Warszawa, Zielony Dwór w Miętnem). Utwory skomponowali twórcy młodego pokolenia: Julia Schreitl, Viola Falb, Christoph Siman i Alexander Kral, a w trio saksofonowym wykonywały je Dorota Samsel, Alicja Wołyńczyk i Cornelia Högl. Koncerty spotkały się z gorącym przyjęciem, powstał więc pomysł na kolejny projekt, w którym dwa duety saksofonowo-fortepianowe – polski i austriacki – przygotowały specjalnie napisane na tę okazję utwory kompozytorów austriackich i polskich. Udział w projekcie zgodzili się wziąć Christoph Siman, Alexander Kral, Łukasz Godyla (ich dzieła będą miały w Kielcach swoje prawykonania), a Marcin Łukaszewski udostępnił utwór napisany w 2014 roku.

Christoph Siman napisał Die Wieissagung (Wróżba, przepowiednia) - utwór komediowy, jak informuje podtytuł, choć – zastrzega autor – nie jest to tak jednoznaczne. Jego rodak – Alexander Kral – podarował artystom dzieło o nazwie Ein Thema geht auf Reisen (Temat wybiera się w podróż), wypełnione rytmami bałkańskimi i amerykańskimi. Natomiast kompozycja Łukasza Godyli Kondensacje na saksofon i fortepian, napisana na zamówienie Filharmonii Świętokrzyskiej, inspirowana jest zjawiskami występującymi w przyrodzie.

Czytaj więcej: Austria meets Poland 2 - nowe kompozycje w Kielcach

Pablo Sanchez-Escariche Gasch i Jakub Muras zwycięzcami "SaxFestu" w Łodzi

Jakub MurasW czwartek, 30 kwietnia 2015 roku rozdano nagrody laureatom III Międzynarodowego Konkursu Saksofonowego "SaxFest", zorganizowanego przez Akademię Muzyczną w Łodzi. W starszej grupie wiekowej zwyciężył Hiszpan Pablo Sanchez-Escariche Gasch, w młodszej – Jakub Muras (na zdjęciu). Obaj są studentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie z klasy dra hab. Pawła Gusnara. Obaj jako nagrody otrzymali saksofony firmy Yamaha.

Dalsze pieniężne nagrody zdobyli w Grupie II (starszej): Szymon Zawodny – II nagroda, Melinda Urh (Słowenia) – III nagroda i Ryo Nakajima (Japonia) – wyróżnienie, w Grupie I (młodszej): Krzysztof Koszowski – II nagroda i Michał Ochab – III nagroda. Poza regulaminem wręczono Michałowi Ochabowi nagrodę za najlepsze wykonanie kompozycji Alaina Crepina A Tribute to Sax, Jakubowi Murasowi – nagrodę w postaci zaproszenia na XV Międzynarodowe Warsztaty Instrumentów Dętych w Szczecinku (wykonanie koncertu i udział w warsztatach), Danielowi Kobielskiemu – nagrodę Łódzkiego Oddziału SPAM dla najlepszego studenta Akademii Muzycznej w Łodzi (recital w Filharmonii Łódzkiej).

Podczas koncertu finałowego Michał Ochab zagrał wspólnie z pianistką Bogną Dulińską A Tribute to Sax Crepina, a z Orkiestrą Festiwalową pod kierunkiem Krzysztofa Kamińskiego wystąpili zwycięzcy w obu grupach. W wykonaniu Jakuba Murasa zabrzmiał Koncert saksofonowy op. 109 Aleksandra Głazunowa, Pablo Sanchez-Escariche Gasch zagrał zamówiony specjalnie na trzecią edycję SaxFestu Koncert na saksofon altowy i orkiestrę Grzegorza Duchnowskiego. Gorący aplauz, z jakim publiczność zgromadzona licznie w Sali Koncertowej Akademii przyjęła występy laureatów, potwierdził słuszność wyborów członków jury, którzy pracowali przez 6 długich dni pod kierunkiem Jeana Yvesa Fourmeau, światowej sławy wirtuoza i pedagoga, profesora Konserwatorium w Cergy-Pontoise we Francji.

Czytaj więcej: Pablo Sanchez-Escariche Gasch i Jakub Muras zwycięzcami "SaxFestu" w Łodzi

Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari - w Nowym Sączu

XVIII Międzynarodowy Festiwal i XVI Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady SariXVIII Międzynarodowy Festiwal i XVI Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari odbędzie się w dniach od 9 do 16 maja 2015 roku w Nowym Sączu. Funkcję dyrektora artystycznego i przewodniczącej jury objęła wybitna śpiewaczka Małgorzata Walewska. Wydarzeniem Festiwalu będzie przyjazd do Nowego Sącza światowej sławy argentyńskiego dyrygenta i tenora José Cury.

Do udziału w rywalizacji zakwalifikowało się 70 młodych śpiewaków z 11 krajów: Polski, Niemiec, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Włoch, Wielkiej Brytanii, Turcji, Indii, Chin oraz USA. Nad prawidłowym przebiegiem Festiwalu i Konkursu czuwać będą dyrektorzy: artystyczny - Małgorzata Walewska (mezzosopran, wybitna polska śpiewaczka) i organizacyjny - Antoni Malczak (dyrektor MCK SOKÓŁ), a biurem organizacyjnym kieruje Liliana Olech (dyrektor Galerii BWA SOKÓŁ). W jury, obradującym pod przewodnictwem Małgorzaty Walewskiej, zasiądą: Helena Łazarska - Honorowa Przewodnicząca Jury, Daniel Dollé (Szwajcaria), Angelo Gabrielli (Włochy), Ryszard Karczykowski, Hanna Michalak, Izabella Kłosińska, Andrzej Nanowski, Andrejs agars (Łotwa), Wojciech Maciejowski - sekretarz Jury. Wokalistom towarzyszyć będą pianiści -akompaniatorzy: Taras Hlushko i Bartłomiej Wezner.

Otwarte dla publiczności przesłuchania konkursowe odbędą się w trzech etapach. 16 maja zakończy je galowy koncert laureatów z towarzyszeniem orkiestry Opery Krakowskiej oraz wręczenie nagród. Grand Prix dla głosów męskich i żeńskich wyniesie w każdej grupie ok. 5.000 euro. Jury przyzna też wyróżnienia oraz nagrody specjalne, m.in.: za utwór Mozarta, utwór polski, Nagrodę im. Ady Sari dla wybitnego sopranu koloraturowego (ufundowaną przez burmistrza Starego Sącza) oraz nagrodę dla wybitnego pianisty-akompaniatora.

Czytaj więcej: Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari - w Nowym Sączu

Niemy protest Filharmoników Krakowskich pod Urzędem Województwa Małopolskiego

Niemy protest Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Zawodowego Polskich Artystów Muzyków Orkiestrowych przy Filharmonii Krakowskiej pod Urzędem Województwa MałopolskiegoNiemy protest Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Zawodowego Polskich Artystów Muzyków Orkiestrowych przy Filharmonii Krakowskiej pod Urzędem Województwa Małopolskiego w Krakowie miał miejsce 30 kwietnia 2015 roku między godz. 12.30 -14.00.

Dzień wcześniej Zakładowa Organizacja w Filharmonii Krakowskiej wystosowała do mediów i społeczeństwa List otwarty, w którym przedstawia dramatyczną sytuację skonfliktowanych z dyrekcją muzyków i wyjaśnia decyzję o podjęciu manifestacji. W środę poproszona przez nich o negocjacje radna wojewódzka Jadwiga Emilewicz alarmowała, że niepodjęcie natychmiastowych działań przez zarząd województwa doprowadzi do całkowitej zapaści całej placówki.

PRZECZYTAJ: List otwarty – plik PDF

Nowe dźwięki, Nowe trendy, Nowe możliwości - debata

Nowe dźwięki, Nowe trendy, Nowe możliwości - debataOśrodek dialogu i analiz THINKTANK oraz Orange Polska zapraszają na debatę pt. Nowe dźwięki, Nowe trendy, Nowe możliwości, która odbędzie się 15 maja 2015 roku w godz. 10:00 – 12:00 w Miasteczku Orange (Al. Jerozolimskie 160) w Warszawie.

Muzyka od zawsze rozwijała się korzystając z nowych technologii. Rewolucja ta znacznie przyspieszyła w ostatnich latach. Powszechny dostęp do plików muzycznych przez aplikacje oraz łatwość kreacji muzyki zmienia modele biznesowe i społeczne związane z branżą muzyczną.

Uczestnicy spotkania porozmawiają m.in. o tym do czego prowadzi bliska współpraca muzyki i technologii oraz jak aplikacje i nowe rozwiązania zmieniają biznes muzyczny. W debacie udział potwierdzili m.in. Piotr Kabaj (prezes zarządu, Warner Music Poland), Piotr Metz (dziennikarz muzyczny), dr hab. Mirosław Pęczak (kulturoznawca, Uniwersytet Warszawski) i Marek Włodarczyk (członek zarządu, Independent Digital).

Rejestracja wyłącznie poprzez stronę: http://mttp.pl/rejestracja/miasteczko-mysli

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Miasteczko Myśli – projektu Orange Polska.

Czytaj więcej: Nowe dźwięki, Nowe trendy, Nowe możliwości - debata

Konkurs muzyczny „DocFilmMusic” – lista filmów

Konkurs muzyczny „DocFilmMusic” – lista filmówZnane są tytuły filmów, które zakwalifikowały się do konkursu muzycznego „DocFilmMusic”, organizowanego w ramach 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (31 maja – 7 czerwca 2015). Projekcje konkursu muzycznego będą miały miejsce w Krakowie oraz w Warszawie (kino Rejs).

Dwie poprzednie edycje Konkursu udowodniły już, że dokument muzyczny to gatunek tak różnorodny i wielowymiarowy, jak różnorodna i wielowymiarowa może być muzyka z różnych zakątków świata i jak skomplikowane losy bohaterów. Filmy muzyczne tegorocznej edycji to zestawienie muzyki poważnej i popularnej, portretów intymnych i zbiorowych, polityki i buntu.

W niezwykłym dokumencie Erbarme Dich – historie pasyjne holenderski reżyser Ramón Gielingo głównym bohaterem czyni Pasję według świętego Mateusza Bacha i opowiada o sile odziaływania tego utworu na ludzi z różnych warstw społecznych. Rozmaite interpretacje artystyczne mieszają się z niezwykle poruszającymi opowieściami o kluczowej roli, jaką utwór odegrał w życiu wielu osób.

Czytaj więcej: Konkurs muzyczny „DocFilmMusic” – lista filmów

Międzynarodowy Dzień Tańca 2015: Przesłanie Israela Galvána

Międzynarodowy Dzień Tańca 2015Jak poinformował Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI), autorem przesłania z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Tańca obchodzonego 29 kwietnia został Israel Galván, hiszpański tancerz i choreograf, który dokonał nowatorskiej zmiany formuły prezentacji tańca flamenco. Artysta na stałe współpracuje z Théâtre de la Ville Paris i Mercat de les Flors Barcelona.

Międzynarodowy Dzień Tańca ustanowiony został w 1982 roku i przypada w dzień urodzin ojca nowoczesnego baletu Jean-Georges’a Noverre’a, 29 kwietnia. W dniu tym na całym świecie świętowany jest taniec, który w swojej uniwersalności wykracza poza wszelkie bariery polityczne, kulturowe i etniczne.

We współpracy z Akademią Teatralną w Szanghaju, Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI) organizuje 29 kwietnia 2015 roku galę, podczas której odczytane zostanie orędzie Israela Galvána w języku angielskim i chińskim, odbędą się pokazy tańca w wykonaniu artystów z Francji, Hiszpanii i Chin, a na koniec wydany zostanie bankiet dla środowiska tanecznego Szanghaju oraz zaproszonych gości. 30 kwietnia odbędzie się konferencja na temat współpracy międzynarodowej z udziałem ekspertów z Francji, Hiszpanii, Cypru i Chin.

Międzynarodowy Instytut Teatralny co roku zaprasza wybitnego choreografa lub tancerza o przygotowanie przesłania z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Jego słowa są tłumaczone na ponad 20 języków i publikowane przez instytucje należące do sieci ITI (ponad 70 ośrodków ITI i liczni partnerzy instytutu) oraz organizacje tańca na całym świecie.

więcej: Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca 2015 - broszura - plik PDF (jęz. ang.)

PRZECZYTAJ: Przesłanie Israela GalvánaMiędzynarodowy Dzień Tańca 2015: Przesłanie Israela Galvána