Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2011 2012 2013 2014 2015
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Kanadyjskie specjalistki od śpiewu gardłowego, wykonawcy tańca maoryskiego z Nowej Zelandii, wirtuoz gry na antycznym sycylijskim flecie, bębniarz z Irlandii oraz suficki wokalista z wybrzeży Tunezji spotkają się podczas międzykontynentalnego Koncertu Mistrzów. Niepowtarzalna muzyczna konfrontacja wydarzy się podczas Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Dziewiąta edycja poświęcona jest Wyspom Świata i potrwa od 25 do 29 września 2013 roku.

Koncert Mistrzów to kulminacja kilkudniowego spotkania osobistości muzycznych z różnych stron świata. Co roku na jednej scenie spotykają się wirtuozi i multiinstrumentaliści pochodzący z różnych zakątków globu, kultur i szkół muzycznych. Przyjeżdżają do Warszawy, by prowadzić towarzyszące festiwalowi klasy mistrzowskie – tygodniowe warsztaty wokalne, instrumentalne i taneczne. Na scenie spotykają się ze sobą tylko na jeden wieczór. Siłą ich występów jest spontaniczność, nieskrępowana improwizacja i wspólne radosne granie. To koncert niepowtarzalny i pozbawiony scenariusza – kwintesencja ulotności muzyki, ale także jej globalnego bogactwa. W 2013 roku w Koncercie Mistrzów wystąpią artyści reprezentujący wyspy leżące na czterech kontynentach: od mroźnej Kanady, przez Irlandię, Włochy, i Tunezję po upalną Nową Zelandię.

Z północnoamerykańskich wysp przyjadą Inuitki - Charlotte Qamaniq i Kathleen Merritt, wykonujące śpiew gardłowy. Wokaliści naśladują naturę: płacz zwierząt, śpiew ptaków, odgłosy codziennego życia. Gdy śpiewają, oddychają permanentnie. Kto chce się tego nauczyć, będzie miał szansę podczas warsztatów. Europę reprezentować będzie dwóch muzyków. Z Sycylii pochodzi Carlemo Salemi, mistrz gry na friscalettu, antycznym flecie pasterskim. Uczestników warsztatów będzie uczył m.in. tradycyjnych melodii sycylijskich. Irlandczyk John Joe Kelly jest specjalistą od gry na bodhránie – bębnie obręczowym, szczególnie popularnym wśród wykonawców muzyki celtyckiej. Z tunezyjskiej wyspy Dżerba pochodzi Sofiane Zaïdi, wszechstronnie utalentowany muzyk i wokalista grający na lutni arabskiej, instrumentach perkusyjnych i śpiewający pieśni sufickie. W Warszawie poprowadzi warsztaty gry na bendirze, bębnie obręczowym wywodzącym się z Afryki Północnej, będzie także uczył śpiewu arabskiego. Z Nowej Zelandii przyjadą Kemara Kennedy i Lawrence Kershaw – tancerze haka, tradycyjnego tańca Maorysów. Wywodzi się on z tradycji wojowniczej i stał się wyrazem politycznego protestu, głosem w obronie praw rdzennej ludności wyspy (taniec spopularyzowała nowozelandzka drużyna rugby, która zawsze wykonuje go przed meczem).

Muzyczni mistrzowie dołączają do pozostałych gwiazd Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Podczas 9. edycji imprezy wystąpią Calypso Rose – diwa Karaibów, Moana & The Tribe – królowa współczesnej muzyki maoryskiej, Tenores di Bitti Mialinu Pira – najsłynniejsi śpiewacy Sardynii, a także pochodzący z Hondurasu Aurelio Martinez oraz grupa The Garifuna Collective założona w Belize. Z Reunionu przyjedzie legendarny wokalista Danyel Waro oraz zespół Lindigo. Wspólnie dadzą powód do zachwytu nad różnorodnością Wysp Świata.

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, poświęcony prezentacji wielokulturowości i różnorodności świata, odbywa się od 2005 roku. W wydarzeniu wzięło dotąd 170 artystów z 54 krajów. Festiwal jest wydarzeniem o randze międzynarodowej, rekomendowanym przez prestiżowy magazyn „Songlines” jako jedno z 25 najciekawszych wydarzeń muzyki świata. Program tworzy Rada Programowa w składzie: Maria Pomianowska – Dyrektor Artystyczna, Maciej Szajkowski, Marta Dobosz. Organizatorem wydarzenia jest Stołeczna Estrada. Festiwal powstaje dzięki finansowemu wsparciu Urzędu m. st. Warszawy.

Więcej informacji - na: www.festival.warszawa.pl oraz www.facebook.com/SkrzyzowanieKultur


Od 22 września do 17 listopada 2013 roku w Krakowie, Chorzowie, Opolu i Wrocławiu odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego „Drum Fest”. To największa i jedyna w swoim rodzaju wielodniowa impreza muzyczna, skierowana do szerokiego grona melomanów dobrej muzyki. Do udziału w festiwalu zaproszeni zostali wybitni instrumentaliści, gwiazdy światowej sceny muzycznej, przedstawiciele muzyki klasycznej, jazzowej, etnicznej, a także rockowej.

 Podczas koncertów oraz warsztatów instrumentalnych zaprezentuje się wielu wybitnych artystów z całego świata:

  • 22 września - zespół STEAMROLLER (USA) – Doug Aldrich, Michael Devin (Whitesnake), Matt Star (Burning Rain)
  • 26-27 września - zespół FUBUKI DAIKO (Japonia/Kanada) – perkusyjne show z wykorzystaniem tradycyjnych japońskich instrumentów i strojów
  • 27-28 września - zespół KTU (FIN/USA) – Kimmo Pohjonen, Trey Gunn, Pat Mastelotto (King Crimson)
  • 28-29 września - zespół NEAL MORSE BAND (USA) i Mike Portnoy (Transatlantic)
  • 1-2 października - zespół JUNGLE FUNK (USA) – Will Calhoun, Doug Wimbish (Living Colour), Vinx
  • 3-4 października - TRIO (USA) Nick D'Virgilio (Spock's Beard), Jonas Reingold (The Flower Kings), Randy McStine
  • 4-5 października - MARK WOOD EXPERIENCE TRIO (USA) – rewelacyjny skrzypek rockowy z orkiestrą symfoniczną
  • 5-6 października - Cindy Blackman Santana (USA) w jazzowo-rockowym projekcie „THE TRILOGY”
  • 8 października - GORDON HASKELL TRIO (King Crimson)
  • 10 października - zespół MABASO – Bernard Maseli, Michał Barański, Daniel „Dano” Soltis
  • 12 października - zespół City Bum Bum – koncert tradycyjnej muzyki afrykańskiej
  • 13 października - Jose Torres z zespołem HAVANA DREAMS
  • 18-20 października - zespół MALLOSTRINGS (Szwecja/USA)– Dave Samuels, Anders Astrand
  • 19 października - Mark Ford (USA) - recital marimbowy
  • 12-14 listopada - zespół CARL PALMER'S ELP LEGACY (UK) – Carl Palmer, Paul Bielatowicz, Simon Fitzpatrick
  • 15-17 listopada - Gavin Harrison z projektem 05RIC (USA)

Warsztaty perkusyjne poprowadzą: Pat Mastelotto, Will Calhoun, Nick D'Virgilio, Cindy Blackman Santana, Bernard Maseli, Daniel „Dano” Soltis, Janusz Czarnecki, Jose Torres, Dave Samuels, Anders Astrand, Gavin Harrison.

Na formułę festiwalu składają się również 3 konkursy perkusyjne – wibrafonowy, marimbowy oraz gry na zestawie perkusyjnym, w których uczestniczą młodzi adepci sztuki perkusyjnej z całej Polski. Trwa nabór do konkursów perkusyjnych, które odbędą się:

  • 19 października - Ogólnopolski Konkurs Wibrafonowy i Marimbowy, w jury: Mark Ford, Dave Samuels, Anders Astrand
  • 16 listopada - Ogólnopolski Konkurs gry na zestawie perkusyjnym.

Festiwal cechuje różnorodność oraz niepowtarzalna, wyjątkowa atmosfera każdego koncertu. W ramach festiwalu odbędą się koncerty zespołów rockowych, jazzowych, a także prezentujących muzykę afrykańską, kubańską czy też show perkusyjne z wykorzystanie tradycyjnych instrumentów i strojów japońskich.

Więcej informacji – na stronie: www.drumfest.pl


6. Festiwal Muzyki Filmowej odbędzie się w Krakowie w dniach 26-29 września 2013 roku. Tegoroczną edycję zainauguruje koncert muzyki Alberto Iglesiasa - laureata najważniejszych nagród filmowych, kompozytora współpracującego od 18 lat z Pedro Almodóvarem.

Dzień później publiczność czekają dwa niezwykłe muzyczne wydarzenia. O godz. 19.00 w Kościele św. Katarzyny zabrzmi muzyka do filmów jednego z najwybitniejszych niemieckich scenarzystów i reżyserów Wernera Herzoga, a o godz. 22.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki usłyszymy koncert islandzkiego producenta, kompozytora, muzyka i twórcy słynnej islandzkiej wytwórni Bedroom Community – Valgeira Sigurossona.

W sobotę (28 września) w hali ocynowni ArcelorMittal Poland odbędzie się Wielka Gala Muzyki Filmowej. 10 kompozytorów na 10-lecie RMF Classic, podczas której zabrzmią utwory dziesięciu kompozytorów, stworzone do najlepszych filmów, wielkich telewizyjnych produkcji oraz polskich i amerykańskich seriali. Udział w Gali potwierdziły takie gwiazdy światowego filmu, jak: Alberto Iglesias, Don Davis, Craig Armstrong, Trevor Morris, Gavin Greeneway, Abel Korzeniowski, Jan A.P. Kaczmarek, James Newton Howard, Michał Lorenc i Diego Navarro. Sami twórcy zasiądą na widowni jako goście specjalni. Wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Chór Pro Musica Mundi pod dyrekcją Gavina Greenaway’a.

W programie finałowym Festiwalu znajdzie się koncertowe wykonanie amerykańsko-australijskiej superprodukcji Matrix. Gościem honorowym wydarzenia i równocześnie dyrygentem będzie dwukrotny zdobywca nagrody Emmy, amerykański kompozytor muzyki filmowej, dyrygent i aranżer, autor muzyki do kultowej trylogii Matrix - Don Davis. To on skomponował również muzykę do filmów Kiedy mężczyzna kocha kobietę, Za linią wroga, Ballistic, Dom na Przeklętym Wzgórzu czy Park Jurajski III.

W ramach Festiwalu – oprócz koncertów – odbędą się także warsztaty dla młodych kompozytorów, które poprowadzą Daniel Carlin, Dennis Sands, Piotr Witkowski, Robert Elhai, Michael Todd, Robert Messinger, Diego Navarro i Trevor Morris, a Marek Chołoniewski, Piotr Bikont, Włodzimierz Kiniorski i Krzysztof Knittel w ramach Filmowego laboratorium dźwięku dokonają rekonstrukcji planu dźwiękowego w filmie niemym z wykorzystaniem urządzeń elektroakustycznych z elementami aranżacji elektronicznej i akustycznej. Organizatorzy zapraszają także na spotkanie z Alberto Iglesiasem i Donem Davisem (27 września) i z Ablem Korzeniowskim (29 września). Ponadto od 26 do 29 września w sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12) wyświetlane będą seanse Kina Legalnej Kultury, a w ramach nich: wielkie kinowe przeboje ostatniego roku: Mistrz, Miłość i Sugar Man, przedpremierowy pokaz filmu Historie rodzinne oraz specjalne pasmo filmowe dla dzieci - Mia i Migusie i Sekret księgi z Kells.

Festiwalowi towarzyszy również międzynarodowy konkurs kompozytorski. Spośród utworów zgłoszonych na konkurs jury, obradujące pod przewodnictwem Roberta Townsona - szefa Varèse Sarabande, najbardziej prestiżowej wytwórni płytowej wydającej muzykę filmową - wybierze suitę, która zabrzmi podczas Wielkiej Gali Muzyki Filmowej 28 września, w hali ocynowni ArcelorMittal Poland. Laureat otrzyma także statuetkę FMF YOUNG TALENT AWARD. Konkurs organizowany jest w ramach 6. FMF przy współpracy z Alvernia Studios.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to wspólne przedsięwzięcie Krakowskiego Biura Festiwalowego i radia RMF Classic. W krótkim czasie podbił serca widzów i zyskał uznanie krytyków. To, co wyróżnia go spośród innych wydarzeń filmowych, to połączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry z prezentacją na wielkim ekranie najwyższej jakości obrazu filmowego. Wszystko w niezwykłej scenerii hali ocynowni ArcelorMittal Poland. Monumentalne widowiska muzyczno - filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, a także rozmachem wykonawczym, najwyższym poziomem artystycznym oraz - co szczególnie istotne dla widzów - obecnością najwybitniejszych twórców i kompozytorów.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.fmf.fm


IV Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny „Sfogato” odbędzie się w Krakowie w dniach od 26 września do 21 października 2013 roku.

Tegoroczny Festiwal zainauguruje Koncert Chopinowski Chopin Soirée – Chopin & Opera (26 września 2013), upamiętniający także 200. rocznicę urodzin dwóch wybitnych twórców operowych: Giuseppe Verdiego i Richarda Wagnera. W programie Festiwalu znajdzie się również m. in. koncert kameralny (2 października 2013) w wykonaniu znakomitej pianistki z Australii - Elen Rapoport, której towarzyszyć będzie kwintet smyczkowy, wystawa malarstwa Magdaleny Pieńkowskiej (26 września – 20 października 2013), wystawa fotografii Markusa Overdicka Bayreuth – miasto Richarda Wagnera (26 września – 20 października 2013) oraz Konferencja Muzyka – Sztuka – Media, pod przewodnictwem prof. dr hab. Heleny Wrony-Polańskiej, w której udział wezmą wykładowcy i profesorowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Podczas festiwalu zagrają artyści z Polski i zagranicy m. in.: O. Tomasz Jarosz CSsR, Marta Polańska, Marek Polański, Joanna Kliś, Izabela Seweryn, Sergei Sultanov (Rosja), Elen Rapoport (Australia), Anna Buczkowska, Kazuko Narumi (Japonia), Magdalena Pieńkowska, Roman Fedchuk, Oleg Fedchuk, Daniela Bryndova, Roman Samostrokov i Dalibor Tkadlcik.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny.

Więcej


„Szalone Dni Muzyki – muzyka francuska i hiszpańska” - polska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journée, największego na świecie festiwalu popularyzującego muzykę klasyczną, odbędzie się w dniach 27-29 września 2013 roku w Warszawie. Organizatorem festiwalu realizowanego od Hiszpanii, przez Francję aż po Chiny i Japonię, jest w Polsce Orkiestra Sinfonia Varsovia, a gospodarzem Teatr Wielki – Opera Narodowa. Bilety na koncerty w cenie 7-10 zł.

W ciągu 3 dni 1000 artystów z całego świata zaprezentuje geniusz muzyczny największych francuskich i hiszpańskich twórców, takich jak Debussy, Bizet, Ravel, Albeniz, Fauré, Poulenc, De Falla i Rodrigo. Misją festiwalu jest przełamywanie stereotypów nieprzystępności muzyki klasycznej, poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach szerokiej publiczności, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na najwyższym poziomie. Dzięki temu festiwal cieszy się ogromną popularnością – w ciągu poprzednich lat festiwal zgromadził blisko 100 tysięcy fanów, z czego ponad 36 tysięcy podczas ostatniej edycji.

Długie kolejki przed Teatrem Wielkim – Operą Narodową w ostatni weekend września, stały się już tradycyjnym widokiem. Widzów przyciągają ciekawy program, znakomici artyści, niecodzienne koncerty oraz niepowtarzalna, swobodna atmosfera. Cieszymy się, że Szalone Dni Muzyki oczarowują coraz więcej osób – komentuje Janusz Marynowski, Dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia, głównego organizatora festiwalu.

W tym roku, wśród zaproszonych artystów znaleźli się m.in. pianiści: Luis Fernando Pérez, Philippe Giusiano, skrzypkowie: Augustin Dumay, Anna Maria Staśkiewicz, gitarzysta: Juan Manuel Cañizares i sopranistka Olga Pasiecznik. Podczas Szalonych Dni Muzyki będzie można posłuchać muzyki kameralnej w wykonaniu Quatuor Modigliani, Kwartetu Śląskiego czy Duo Jatekok. W programie nie zabraknie propozycji symfonicznych. Jean-Jacques Kantorow, Arie van Beek, Antoni Wit i Tadeusz Wojciechowski poprowadzą takie orkiestry, jak: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

Koncerty, a jest ich w tym roku 60, odbywać się będą w 4 salach Opery oraz w namiocie koncertowym ustawionym na Placu Teatralnym. Specjalnie z okazji festiwalu sale Teatru Wielkiego - Opery Narodowej przyjmą nazwiska wielkich Francuzów i Hiszpanów: Sala Moniuszki to Sala Balzac, Zascenium – Picasso, Kameralna – Eiffel, a Sale Redutowe – Proust. Namiot koncertowy, do którego wstęp będzie bezpłatny, obejmie patronatem Gaudi.

Tradycyjnie, w ramach festiwalu odbędą się także specjalne koncerty młodych wykonawców, najlepszych zespołów z 10 szkół muzycznych z całej Polski. Ponadto festiwalowi towarzyszyć będą koncerty dla najmłodszych, a także kobiet w ciąży i niemowląt – „Smykofonia".

Animacje filmowe, tańce flamenco i happening z udziałem publiczności, to tylko niektóre z muzycznych niespodzianek tegorocznych „Szalonych Dni Muzyki”. Część z nich zostanie odsłonięta podczas konferencji prasowej, która odbędzie się 12 września o godz. 12:00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Bilety w cenie 7 i 10 zł dostępne są w kasach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, w sprzedaży internetowej www.teatrwielki.pl i www.ebilet.pl oraz w punktach e-Bilet. Szczegóły - na stronie: www.szalonednimuzyki.pl


Largo na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną Krzysztofa Pendereckiego otworzy w piątek, 27 września 2013 roku o godz. 19.00 koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej. W roli solisty wystąpi znany wiolonczelista - Rafał Kwiatkowski, a za pulpitem dyrygenckim stanie Tadeusz Wojciechowski.

W programie koncertu znajdzie się także Kaprys włoski op. 45 Piotra Czajkowskiego i słynne Tańce połowieckie Aleksandra Borodina.


W 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego na scenie Opery Krakowskiej, w ramach Festiwalu „Emanacje”, zobaczymy trzy opery tego wielkiego kompozytora - Diabły z Loudun, Ubu Rex i Raj utracony.

W dniach 27 i 29 września 2013 roku zespół krakowskiego teatru wystawi Diabły z Loudun w reżyserii Laco Adamika. Premierą tego spektaklu Opera Krakowska otworzyła nowy gmach 13 grudnia 2008 roku. Krakowska inscenizacja została wówczas uznana za najlepszy spektakl roku przez Kapitułę im. Jana Kiepury.

Na scenie Opery Krakowskiej ze spektaklem Raj utracony gościnnie wystąpi Opera Wrocławska, w inscenizacji i reżyserii Waldemara Zawodzińskiego (5 października). Premiera spektaklu, która odbyła się 8 maja 2008 roku, została wysoko oceniona nie tylko przez krytyków, lecz także przez samego Krzysztofa Pendereckiego, który nazwał ją najlepszą z dotychczasowych inscenizacji.

Z kolei specjalnie z okazji jubileuszu 80. urodzin wielkiego kompozytora Opera Bałtycka przygotuje inscenizację spektaklu Ubu Rex (3 października). Premiera odbędzie się w przededniu przyjazdu gdańskiego zespołu do Krakowa – 27 września 2013 roku. Janusz Wiśniewski - reżyseria, inscenizacja, scenografia, Wojciech Michniewski, który objął kierownictwo muzyczne nad spektaklem, Emil Wesołowski autor choreografii, oraz wybitni artyści gwarantują wysoki poziom inscenizacji. Utwór był kilkakrotnie wystawiany na polskich scenach operowych m.in. w Krakowie w reżyserii Krzysztofa Nazara (w 1993 roku).

Więcej


Światowe prawykonanie utworu Lasy deszczowe autorstwa wielokrotnie nagradzanej wrocławskiej kompozytorki i pedagoga – Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (na zdjęciu), napisanego na specjalne zamówienie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, odbędzie się w Sali koncertowej na Ołowiance 27 września 2013 roku o godz. 19.00.

Utwór pt. Lasy deszczowe (Rain forest) skierowany jest zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dojrzałych melomanów, jednym słowem: do wszystkich, którzy w muzyce poszukują nowych jakości i unikalnych brzmień. Założeniem artystycznym było bowiem przeniesienie fascynującego zjawiska w przyrodzie (naturze) na sferę brzmienia instrumentów muzycznych. Nowatorstwo kompozycji polega na zastosowaniu zróżnicowanej artykulacji od tradycyjnej po najnowsze możliwości techniki instrumentalnej.

Podczas piątkowego koncertu zaprezentowane zostaną możliwości 4 odmian fletu: piccolo, grande, lto i basso (razem tworzących 5 oktaw skali). Solistom – Łukaszowi Długoszowi i Agacie Kielar-Długosz towarzyszyć będzie znakomita Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku pod batutą I Dyrygenta Filharmonii Bałtyckiej - Massimiliano Caldi’ego. Będzie to pierwsze spotkanie maestro Caldi’ego z gdańską publicznością po wakacyjnej przerwie.

Oprócz prawykonania, podczas koncertu usłyszymy także IV Symfonię c-moll Franza Schuberta oraz Uwerturę z opery Piotr Medyceusz mniej znanego współczesnej publiczności, polskiego kompozytora Józefa Michała Poniatowskiego.


27 września 2013 roku Warszawska Opera Kameralna otwiera jesienną edycję Scenę Młodych – cykl wydarzeń artystycznych realizowanych przez młodych twórców. W programie znajdą się opery, spektakle tańca współczesnego oraz multimedialne spektakle muzyczne prezentowane w Teatrze WOK przez pięć jesiennych weekendów tego roku.

Zadaniem Sceny Młodych Warszawskiej Opery Kameralnej jest wspieranie autorskich pomysłów oraz inspirowanie do poszukiwań artystycznych wypowiedzi poprzez pomoc w ich realizacji: umożliwienie prezentacji na zawodowej scenie. Scena Młodych to także swoisty pomost międzypokoleniowy dający młodym twórcom możliwość współpracy z doświadczonymi, uznanymi artystami. Warszawska Opera Kameralna zaprosiła młodych artystów, absolwentów uczelni artystycznych, kreatywnych twórców do udziału w konkursie na najciekawsze projekty artystyczne. Spośród 48 nadesłanych z całej Polski propozycji wybrano 7 do realizacji jesienią 2013 roku.

Współorganizatorem Sceny Młodych jest Fundacja Luna Plus. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje.

Więcej


W piątek, 27 września 2013 roku w Operze Bałtyckiej odbędzie się premiera opery Ubu Rex Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii i inscenizacji Janusza Wiśniewskiego, pod kierownictwem muzycznym Wojciecha Michniewskiego i z choreografią Emila Wesołowskiego.

W głównych rolach wystąpią: jako Ojciec Ubu - Jacek Laszczkowski, Matka Ubu - Karolina Sikora, Król Wacław - Daniel Borowski, Królowa Rozamunda - Anna Mikołajczyk, Bolesława, ich córka - Karolina Karcz, Władysław, ich syn - Tomasz Raczkiewicz, Byczysław, ich drugi syn - Hubert Walawski, Belle au Bois - Anna Fabrello, Kotys - Ryszard Minkiewicz, Mme Żyron - Ryszard Morka, Murzyn - Piotr Nowacki.

Opera Bałtycka po latach przygotowań i prób zaprezentowania dzieła Krzysztofa Pendereckiego doczekała się możliwości zmierzenia się z jednym z najważniejszych tytułów w światowej muzyce współczesnej. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Wojciech Michniewski, który jest niekoronowanym królem wykonań muzyki współczesnej w Polsce, a jednocześnie sprawdzonym przyjacielem i doradcą Opery Bałtyckiej. Autorem inscenizacji i scenografii będzie jeden z najwybitniejszych ludzi teatru europejskiego Janusz Wiśniewski. Ten tajemniczy i konsekwentny artysta przez wiele lat kierował Teatrem Nowym w Poznaniu, gdzie powstała większość jego autorskich spektakli. Realizował je również na wielu scenach Europy, a ostatnia jego mistrzowska premiera w Teatrze Polskim w Warszawie pokazała, że wciąż należy do ścisłej czołówki twórców, którzy przemawiają w teatrze nie tylko wstrząsającymi obrazami, ale również wielką siłą moralizatorską dającą nam nadzieję, że w chaosie wartości dzisiejszego świata wciąż istnieje jasna wykładnia odwiecznej walki dobra ze złem, a to przecież najważniejszy temat sztuki od początku świata aż po jego kres.

Spektakl powstał z okazji obchodów jubileuszu 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Premierze towarzyszyć będzie wystawa plakatów oper kompozytora.


Koncert poświęcony pamięci Stefana Marczyka – wieloletniego dyrektora szczecińskiej Filharmonii, odbędzie się 27 września 2013 roku o godz. 19.00.

„Najpiękniejsza ze wszystkich jest muzyka polska” – te słowa Jerzego Waldorffa znajdą swoje potwierdzenie w programie koncertu z cyklu „Przewodnik melomana”. Polska może poszczycić się wyjątkowymi osobowościami kompozytorskimi. Do takich z pewnością należą Fryderyk Chopin ze swoją romantyczną i buntowniczą duszą, a także - zaliczany do grona najwybitniejszych światowych kompozytorów XX wieku – Witold Lutosławski. To właśnie 2013 rok jest na całym świecie obchodzony jako Rok Lutosławskiego. Jego kompozycje brzmią w największych salach koncertowych świata, pod batutą najwybitniejszych dyrygentów, w wykonaniu najlepszych orkiestr.

W Szczecinie wykonana zostanie III Symfonia kompozytora – dzieło, które powstało na zamówienie Chicago Symphony Orchestra. W 1983 roku podziemny Komitet Kultury Niezależnej przyznał „Nagrodę Kulturalną Solidarności” Witoldowi Lutosławskiemu, właśnie za III Symfonię. To poruszające dzieło poprowadzi wyjątkowa osobowość dyrygencka – maestro Marek Pijarowski, co dodatkowo gwarantuje wysoki poziom koncertu. Koncert e-moll Chopina usłyszymy w interpretacji młodej, pochodzącej z Osetii pianistki, Zlaty Chochievy (na zdjęciu), która szturmem podbija sceny muzyczne.


Koncert z okazji 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego zainauguruje w sobotę, 28 września 2013 roku nowy sezon artystyczny Filharmonii Krakowskiej.

Polskie Requiem Jubilata wykonają soliści: Iwona Hossa – sopran, Agnieszka Rehlis – mezzosopran, Rafał Bartmiński – tenor i Romuald Tesarowicz – bas oraz Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego.

Dominantą sezonu artystycznego 2013/14 Filharmonii im. Karola Szymanowskiego będzie obchodzony przez cały muzyczny świat jubileusz 80. urodzin profesora Krzysztofa Pendereckiego. Jedno z najwybitniejszych dzieł tego kompozytora, monumentalne Requiem polskie, otworzy nowy, 69. sezon krakowskiej instytucji. Otwarcie sezonu koncertowego poprzedzi kilka spektakularnych wydarzeń, jakie odbędą się w dniu pierwszego koncertu. Bezpośrednio przed sobotnim koncertem na skwerze przy fontannie Fortepian Chopina wg projektu Marii Jaremy na Plantach posadzony zostanie dąb Pender, następnie przekazane zostaną Filharmonii cykle rysunków Anny Sochy VanMatre, inspirowanych II Koncertem skrzypcowym Metamorfozy Krzysztofa Pendereckiego (uroczystość z udziałem Autorki), a w Sali Złotej otwarta zostanie wystawa fotografii Mariana Eilego Rewizyta. Dali u Pendereckiego.


Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC zaprasza na koncert nowej muzyki z Łotwy, który odbędzie się w sobotę, 28 września 2013 roku o godz. 12.00 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie (ul. Elektoralna 12) jako wydarzenie towarzyszące Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

W programie: Preludia taneczne na klarnet i fortepian (1954) Witolda Lutosławskiego, Varšavas triptihs / Tryptyk Warszawski na fortepian (1974) Imantsa Zemzarisa, Romantiskā mūzika / Muzyka romantyczna na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (1980) Pēterisa Plakidisa, Skumjās serenādes vai Trīs dziedājumi mirstošajai jūrai / Smutne serenady /Trzy pieśni dla umierającego morza na klarnet i kwartet smyczkowy (1988) Maiji Einfelde, Pēdējās vēstules / Ostatnie listy na wiolonczelę i elektronikę (2007) Ēriksa Ešenvaldsa, Ainava /Pejzaż na klarnet i elektronikę (2008) Mārīte Dombrovskiej, Alvéoles/ Plastrymiodu na kwartet smyczkowy (2005) Santy Ratniece i Balss / Głos na klarnet (1985) Imantsa Zemzarisa. Wystąpią: Egīls Šēfers – klarnet, Toms Ostrovskis – fortepian oraz Spīķeri String Quartet w składzie: Marta Spārniņa - skrzypce, Antti Kortelainen - skrzypce, Ineta Abakuka – altówka i Ēriks Kiršfelds – wiolonczela. Słowo o muzyce łotewskiej wygłosi Ināra Jakubone (Łotwa).

WSTĘP WOLNY

Koncert organizowany w ramach projektu „Minstrel”. Współorganizacja: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Komisję Europejską, Program „Kultura”.

więcej...


Premiera 15 kompozycji wyprodukowanych przez EMADE (Piotra Waglewskiego) stworzonych z dźwięków polskich miast, ilustrujące je, tworzone na żywo i wyświetlane na ścianach obrazy i slam poetycki wokół tematu miasta - tak 28 września 2013 roku w warszawskim Klubie Powiększenie (ul. Nowy Świat 27) zakończy się wakacyjny projekt Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) i Muzykoteki Szkolnej - MUZOBUS.

Jak różnorodnie może brzmieć Polska? Co można usłyszeć m.in. w Częstochowie, Opolu, Szczecinie, Tarnowie, Suwałkach czy Żyrardowie? Dźwięki zbierane na ulicach 15 polskich miast w ramach letniej trasy MUZOBUSA, w nowej, zremiksowanej przez Piotra Waglewskiego formie premierowo będzie można usłyszeć 28 września w Warszawie.
 

Artyści wizualni z grupy Fluidacje na żywo stworzą analogowe wizualizacje, powstające z płynów, do muzyki EMADE - alternatywnych brzmień z elementami transu i trip hopu. Dźwięki muzyki zostaną przełożone na falowanie powierzchni wody, grę świateł i kolorystykę farb, a grafoskop wyświetli miksowane barwne substancje chemiczne.

Koncert będzie zwieńczeniem wakacyjnego projektu NInA i Muzykoteki Szkolnej (www.muzykotekaszkolna.pl). MUZOBUS, który tego lata przemierzył 7000 kilometrów i odwiedził 23 miasta w całej Polsce. W ramach przedsięwzięcia zachęcano do odkrywania muzyki w nietypowy sposób m.in. na ulicach swojego miasta, a w 15 lokalizacjach (Wieluniu, Żyrardowie, Chełmie, Suwałkach, Starachowicach, Tarnowie, Sanoku, Czechowicach-Dziedzicach, Opolu, Częstochowie, Elblągu, Toruniu, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim oraz Legnicy) nauczyciele, edukatorzy, animatorzy i studenci podczas nietypowych warsztatów muzycznych zbierali otaczające ich dźwięki. Z zarejestrowanych odgłosów stworzono łącznie 69 etiud muzycznych. W oparciu o ten właśnie materiał EMADE wyprodukuje własne kompozycje, oddające charakter każdego z ilustrowanych dźwiękowo regionów. Utwory premierowo zaprezentowane zostaną 28 września, a jesienią znajdą się na płycie CD. Będą również udostępnione na www.muzykotekaszkolna.pl oraz www.ninateka.pl.

Więcej


Koncert inaugurujący nowy sezon Orkiestry Baltic Neopolis z cyklu „Wielcy Koncertmistrzowie” odbędzie się 28 września 2013 roku, o godz. 19, z udziałem Michaela Süssmanna – norweskiego skrzypka, dyrektora organizowanego od 17 lat festiwalu Grieg in Bergen.

W roli koncertmistrza wystąpi Tomasz Tomaszewski z Deutsche Oper w Berlinie. Muzyka Edvarda Griega, Antonio Vivaldiego i Giuseppe Verdiego wypełni przestrzeń imponującego holu głównego TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie, pozwalającego na stworzenie wyjątkowej koncertowej atmosfery.

Michael Süssmann grę na skrzypcach rozpoczął w wieku 5 lat, a już dwa lata później wystąpił jako solista z orkiestrą w norweskim Bergen. Studiował u Ernsta Glasera (m.in. koncertmistrz Orkiestry Filharmonii w Oslo) i Karstena Andersena (pierwszy dyrygent Orkiestry Filharmonii w Bergen w latach 1964-1985). Od 1972 roku uczęszczał do Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Brukseli do klasy mistrzowskiej prof. Andréa Gertlera i Agustína Leona Ary. Studia ukończył z wyróżnieniem w roku 1976, po czym kontynuował kształcenie w Musikhochschule w Zurychu u Ricardo Odnopossoffa. W 1977 roku został członkiem Orkiestry Symfonicznej w Kristiansand w Norwegii. Jego debiut w Oslo w 1979 roku spotkał się z wielkim entuzjazmem krytyków, co zaowocowało otrzymaniem kilku stypendiów. W 1980 roku został koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej w Tromsø, a także dyrektorem sekcji smyczkowej w tamtejszej szkole muzycznej. W 1997 roku objął stanowisko dyrektora MusicaNord – fundacji propagującej muzykę klasyczną i organizującej ponad sto koncertów rocznie w ramach festiwali, przeglądów i cykli muzycznych. Süssmann jest także założycielem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Bergen. Od lat wspiera młodych i utalentowanych artystów umożliwiając im pracę w profesjonalnym środowisku muzycznym. Gra na skrzypcach Michelangelo Bergonzi.


XIV Festiwal „Muzyczne Konfrontacje” odbędzie się w dniach 29 września – 27 października 2013 roku jako druga z cyklu trzech imprez festiwalowych, zaplanowanych na lata 2012-2014 pod hasłem tematycznym „Stawisko w muzyce i kulturze polskiej”.

Rocznice 85-lecia istnienia Domu na Stawisku (2013) oraz 30-lecia funkcjonowania Muzeum (2014) skłaniają do podsumowań, a zwłaszcza do podkreślenia ważnej roli, jaką ów Dom odegrał i odgrywa nadal w polskiej tradycji i kulturze. Tegoroczny Festiwal szczególnie eksponuje postać i twórczość Witolda Lutosławskiego. Stawisko jest wszak tym miejscem, w którym Lutosławski bywał, gdzie darzono go szacunkiem, porównywalnym z kultem otaczającym Karola Szymanowskiego. Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów wpisuje się zatem także w ogólnopolskie obchody Roku Lutosławskiego.

Podczas XIV Festiwalu zaprezentowana zostanie twórczość Witolda Lutosławskiego w kontekście wybranych dzieł kompozytorów szczególnie przez niego cenionych; Bacha, Chopina, Mozarta, Beethovena, Debussy`ego, Szymanowskiego. Interesujące będzie z pewnością odtworzenie programu "koncertu okupacyjnego" 1942 roku na Stawisku z udziałem Witolda Lutosławskiego jako pianisty. Do udziału w koncertach zaproszono uznanych, najwybitniejszych polskich artystów, a także wykonawców młodych, o znaczącym artystycznym potencjale.

Koncerty wzbogacą aktorskie interpretacje tekstów Iwaszkiewicza i innych pisarzy, związanych z tym domem, poświęcone muzyce XX wieku i Lutosławskiemu.
Kontynuacją tradycji stawiskich seminariów „Dźwięk-Słowo-Obraz-Myśl”, poruszających istotne problemy sztuki współczesnej będzie dyskusja zatytułowana Co dzisiaj znaczy dla nas Lutosławski?

Imprezą towarzyszącą festiwalowi będzie otwarcie wystawy fotografii Anny Bedyńskiej, tegorocznej laureatki World Press Photo.

Warto podkreślić, że XIV „Muzyczne Konfrontacje” to kolejne już przedsięwzięcie tego cyklu na Stawisku, posiadające w swoim tytule hasło „Lutosławski”. Poprzednie: „Chopin – Szymanowski – Lutosławski” oraz „Od Chopina do Lutosławskiego” odbyły się w latach 2007 i 2010. Muzyka Lutosławskiego brzmi zatem w Muzeum Iwaszkiewiczów nie tylko z okazji wielkiej rocznicy, ale ma tu swoje stałe, ważne miejsce.

Alicja Matracka-Kościelny

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Ponad sto spektakli i koncertów, znakomite widowiska muzyczne i przedstawienia teatralne, prezentowane przez teatry z całej Polski, wielcy aktorzy, śpiewacy i instrumentaliści. Tak w skrócie można streścić dorobek Wieczorów Małopolskich, które Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu organizuje od roku 2004. Kolejna, jesienna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 29 września – 5 października 2013 roku.

Na jej program złożą się trzy wieczory: Tango Piazzolla - spektakl w wykonaniu zespołu Teatru RAMPA w Warszawie (29 września), Ptasie plotki, czyli rzecz o muzyce - koncert edukacyjny dla dzieci i rodziców w 100. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego (3 października) i koncert jazzowy Michał Urbaniak & Urbanator (5 października).

Więcej


Towarzystwo Przyjaciół Orkiestry „Łódzkie Smyczki” oraz dyrekcja Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi zapraszają na rozpoczęcie roku jubileuszowego 25-lecia Orkiestry „Łódzkie Smyczki”, założonej i występującej pod dyrekcją prof. Ryszarda Jana Osmolińskiego.

W niedzielę, 29 września 2013 roku o godz. 12.30 w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Stanisława Kostki w Łodzi odprawiona zostanie msza św. w intencji orkiestry oraz odbędzie się krótki koncert jubileuszowy. O godz. 14.30 w siedzibie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego przewidziane jest spotkanie okolicznościowe uczniów i absolwentów orkiestry „Łódzkie Smyczki” oraz rodziców i zaproszonych gości.

Orkiestra „Łódzkie Smyczki” powstała we wrześniu 1988 roku z inicjatywy i pod dyrekcją Ryszarda J.Osmolińskiego i od 25 lat występuje w kraju i zagranicą, reprezentując barwy naszego kraju, regionu i naszego miasta. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów muzycznych we Wrocławiuw Radomiu i w Łodzi. Zespół ma na swoim koncie liczne koncerty dla naszego środowiskałódzkiego m.in. w Filharmonii Łódzkiej, w kościołach, muzeach, szkołach, szpitalach, domach opieki itp.. Łódzkie Smyczki występowaływ wielu krajach świata m.in. trzykrotnie w Watykanie, na Placu Świętego Piotra, przed obliczem Ojca Świętego Jana Pawła II, podczas kanonizacji św. Urszuli Ledóchowskiej. Orkiestra grała również dla Polonii w Orlando w USA, w Centrum Jana Pawła II w Clearwater na Florydzie, w Salt Lake City i w Park City w stanie Utah , w ośrodkach polskich w Rzymie, Paryżu, w Równem na Ukrainie, w Wiedniu oraz w Oldenburgu. Dwukrotnie zespół występował na festiwalach muzycznych w Meksyku i brał udział w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych w Polsce m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Pałacu w Radziejowicach, na Gali Szczecińskiej w Filharmonii Szczecińskiej. Od wielu lat orkiestra współpracuje z Chórem „Promyki Słoneczne” z Pniew prowadzonym przez s. Danielę Jankowską oraz z Orkiestrą Smyczkową „Pro Musica” z Oldenburga kierowaną przez prof. Barbarę Martynę – Lauerwald.

Za kilkanaście dni (10-16 października 2013) „Łódzkie Smyczki” i Chór OSM wystąpią w Kościele Polskim w Rzymie oraz w Paliano z prawykonaniem włoskim utworu Porta Fidei Filipa Matuszewskiego napisanego na Rok Wiary do tekstów bł. Jana Pawła II.


Dnia 30 września 2013 roku w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma odbędzie się Koncert Galowy 16. Konkursu i Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”.

W pierwszej części wieczoru wystąpią młodzi wykonawcy, spośród których wyłoniony zostanie zwycięzca tegorocznego Konkursu. Drugą część koncertu, zatytułowaną Archipelag Sław, stanowi muzyczną podróż w świat piosenek skomponowanych przez Adama Sławińskiego w wykonaniu gości specjalnych: Iwony Loranc, Anny Sroki i Kuby Badacha, w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego.