9. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
Warszawa, 15-25 marca 2005
P R O G R A M
- 15 marca, godz. 20:00, wtorek - Teatr Wielki – Opera Narodowa
Ludwig van Beethoven (1770-1827) Missa solemnis D-dur op. 123
Marina Mescheriakova – sopran, Birgit Remmert – mezzosopran, Deon van der Walt– tenor, Reinhard Hagen – bas, Jacek Kaspszyk – dyrygent, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego
- 16 marca, godz.17:00 , środa - Zamek Królewski - Sala Wielka
Recital fortepianowy Stephena Kovacevicha
Ludwig van Beethoven (1770-1827) Sonata fortepianowa d-moll op. 31/2, Sonata fortepianowa a-moll, op. 101
Franz Schubert (1797-1828) Sonata fortepianowa B-dur D 960
- 16 marca, godz. 20:00 - Sala Filharmonii Narodowej
Ludwig van Beethoven (1770-1827) Ruiny Aten op.113
Jean Sibelius (1865-1957) Finlandia op.26
Edward Grieg (1843-1907) Koncert fortepianowy a-moll op. 16
Joseph Haydn (1732-1809) Symfonia londyńska D-dur Nr.104 „Londyńska”
Ottorino Respighi (1879-1936) Pinie rzymskie
Peter Jablonski – fortepian, John Axelrod – dyrygent, Sinfonietta Cracovia
- 17 marca, godz. 20:00, czwartek - Teatr Wielki - Opera Narodowa
Alban Berg (1885-1935) Siebien Frühe Lieder
Gustav Mahler (1860-1911) V Symfonia cis-moll
Christiane Iven – mezzosopran, Jonathan Nott – dyrygent, Bamberger Symphoniker
- 18 marca, godz. 17:00, piątek - Kościół Ewangelicko-Augsburski Św. Trójcy
Heinrich Schütz (1585-1672) - utwory chóralne do tekstów łacińskich, niemieckich i włoskich: fragmenty z Symphoniae Sacrae, Cantiones Sacrae, Kleine Geistliche Concerte, Geistliche Chormusik, Psalmy oraz Madrygały
Hans Michael Beuerle - dyrygent, Anton-Webern-Chor Freiburg, Les Cornets Noirs Basel
- 18 marca, godz. 20:00, piątek - Teatr Wielki – Opera Narodowa
Boris Pergamenschikov - in memoriam
Dymitr Szostakowicz (1906-1975) VIII Kwartet smyczkowy c-moll op. 110 (wersja na orkiestrę kameralną)
Krzysztof Penderecki (1933-) Koncert altówkowy wersja na wiolonczelę (transkrypcja Boris Pergamenschikow)
Jean Sibelius (1865-1957) V Symfonia Es-dur op. 82
Claudio Bohorquez – wiolonczela, Krzysztof Penderecki – dyrygent, Bamberger Symphoniker
- 19 marca, godz.12:00, sobota - Zamek Królewski - Sala Wielka
Edward Grieg (1843-1907)
Jean Sibelius (1865-1957)
Ludwig van Beethoven (1770-1827)
Pieśni (wybór)
Ludwig van Beethoven (1770-1827) 4 arietty op. 82
Manuel de Falla (1876-1946) Siete canciones populares espanolas
Maurice Ravel (1875-1937) Cinq mélodies populaires grecques
Olga Pasiecznik – sopran, Natalia Pasiecznik – fortepian
- 19 marca, godz. 16:00- Zamek Królewski - Sala Wielka
Antonio Vivaldi (1678-1741) Concerto per archi g-moll RV 156, Concerto per violoncello d-moll lub Concerto per flauto „Il Gardellino” opp. „La Notte”
Johann Sebastian Bach (1685-1750) V Koncert brandenburski D-dur, BWV 1050
Antonio Vivaldi (1678-1741) XII Sonata d-moll op. 1 „La Follia” a due violini e.b.c. RV 63
Johann Sebastian Bach (1685-1750) II Suita h-moll BWV 1067
I Sonatori de la Gioiosa Marca
- 19 marca, godz. 20:00 - Teatr Wielki – Opera Narodowa
Koncert realizowany we współpracy z Bonn Beethoven Festival
Hector Berlioz (1803-1869) Uwertura "Korsarz" op. 21
Maurice Ravel (1875-1937) Koncert fortepianowy G-dur
Ludwig van Beethoven (1770-1827) V Symfonia c-moll op. 67
Garrick Ohlsson – fortepian, Christoph von Dohnányi – dyrygent, Norddeutscher Rundfunk Orchester
- 20 marca, godz. 12:00, niedziela - Zamek Królewski - Sala Wielka
Recital fortepianowy Cristiny Ortiz
Ludwig van Beethoven (1770-1827) Sonata fortepianowa c-moll op. 13 „Patetyczna”
Johannes Brahms (1833-1897) 2. Intermezzi op. 118
Maurice Ravel (1811-1886) Gaspard de la nuit
Heitor Villa-Lobos (1887-1959) Alma Brasileira
Sergiusz Rachmaninow (1873-1943) II Sonata fortepianowa b-moll op. 36
- 20 marca, godz. 20:00 - Sala Filharmonii Narodowej
Charles Ives (1874-1954) The Unanswered Question
Bela Bartók (1881-1945) Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę
Ludwig van Beethoven (1770-1827) VII Symfonia A-dur op. 92
Christoph von Dohnányi – dyrygent, Norddeutscher Rundfunk Orchester
- 21 marca, godz. 17:00, poniedziałek - Zamek Królewski - Sala Wielka
Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847) Kwartet smyczkowy a-moll op. 13/2
Giuseppe Verdi (1813-1901) Kwartet smyczkowy e-moll
Ludwig van Beethoven (1770-1827) Kwartet smyczkowy a-moll op. 132
Leipziger Streichquartett
- 21 marca, godz. 20:00 - Sala Filharmonii Narodowej
Koncert z okazji 50-lecia pracy twórczej oraz 70-lecia urodzin Tadeusza Strugały
Mieczysław Karłowicz (1876-1909) Rapsodia Litewska op.11
Ludwig van Beethoven (1770-1827) Koncert potrójny C-dur op. 56
Johannes Brahms (1833-1897) I Symfonia c-moll op. 68
Akiko Suwanai – skrzypce, David Geringas – wiolonczela, Ian Fountain – fortepian, Tadeusz Strugała – dyrygent, Sinfonia Varsovia
- 22 marca, godz. 17:00, wtorek - Zamek Królewski - Sala Wielka
Luigi Boccherini (1743-1805) Trio D-dur op.14 nr 4
Jean Sibelius (1865-1957) Suita A-dur
Gideon Klein (1919-1945) Trio (Theresienstadt)
Ludwig van Beethoven (1770-1827) Serenade D-dur op.8
Deutsches Streichtrio
- 22 marca, godz. 20:00 - Sala Filharmonii Narodowej
Joseph Haydn (1732-1809) Symfonia e-moll nr 44
Camille Saint-Saëns (1835-1921) Havanaise op. 83, Introduction et rondo capriccioso op. 28
Jean Sibelius (1865-1957) Łabędź z Tuoneli op. 22/2
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1813-1847) Koncert skrzypcowy e-moll op. 64
Wojciech Pławner - skrzypce, So-Ock Kim - skrzypce, Paweł Przytocki - dyrygent, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
Koncert pod Honorowym Patronatem RMF Classic
- 23 marca, godz. 20:00 - Sala Filharmonii Narodowej
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) Msza c-moll KV 427
Diana Damrau - sopran I, Juliane Banse - sopran II, Lothar Odinius – tenor, Markus Marquardt – bas, Helmuth Rilling – dyrygent, Gächinger Kantorei, Bach-Collegium Stuttgart
- 24 marca, godz. 17:00, czwartek - Teatr Narodowy
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) Divertimento B-dur KV 137
Benjamin Britten (1913-1976) Lachrymae op. 48 a na altówkę i orkiestrę smyczkową
Heitor Villa-Lobos (1887-1959) Bachianas Brasileiras – Suita VII i VIII
Yuri Bashmet – dyrygent i solista, Vilnius Festival Orchestra
- 24 marca, godz. 20:00 - Sala Filharmonii Narodowej
Johannes Brahms (1833-1897) I Koncert fortepianowy d-moll op. 15, II Koncert fortepianowy B-dur op. 83
Rudolf Buchbinder – fortepian, Antoni Wit – dyrygent, Orkiestra Filharmonii Narodowej
- 25 marca, godz. 20.00, piątek - Sala Filharmonii Narodowej
Karol Szymanowski (1882-1937) Stabat Mater
Benjamin Britten (1913-1976) War Requiem op. 66
Bozena Harasimowicz-Haas – sopran, Agnieszka Rehlis – mezzosopran, Wojciech Drabowicz – baryton
Gweneth-Ann Jeffers - sopran, Daniel Norman - tenor, Wojciech Drabowicz – baryton, Gabriel Chmura – dyrygent, Warszawski Chór Chłopięcy, Chór Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Wydarzenia towarzyszące festiwalowi:
- 14 marca, godz. 12.00, poniedziałek - Biblioteka Jagiellońska w Krakowie
Otwarcie wystawy manuskryptów ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej
Koncert towarzyszący wystawie, godz. 14.00 - Sala Hołdu Pruskiego, Muzeum Narodowe w Sukiennicach w Krakowie
Ludwig van Beethoven (1770-1827) Sonata A-dur na wiolonczelę i fortepian, op. 69
Manuel de Falla (1876-1946) Suite Populaire Espagnole
Arvo Part (1935 -) “Spiegel im Spiegel” na wiolonczelę i fortepian (1978)
Johannes Brahms (1833-1897) Sonata e-moll na wiolonczelę i fortepian, op. 38
Jeremy Findlay – wiolonczela, Elena Braslavsky – fortepian
- 17 marca, godz. 17.00, czwartek - Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy
Wernisaż wystawy Batuty z kolekcji Moniki i Tadeusza Strugałów – „Dirigentis Instrumentum"
Koncert towarzyszący
Ludwig van Beethoven (1770-1827) Kwartet smyczkowy Es-dur op. 74 "Harfowy"
Royal String Quartet
- 21-22 marca, godz. 10.00-15.00, poniedziałek-wtorek - Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki
9. Międzynarodowe Sympozjum Naukowe – Przewodniczy: prof. dr hab. Mieczysław Tomaszewski. Uczestnicy: Joanna Biermann, Rainer Cadenbach, Marcin Grys, Robert Hapten, Helmut Loos, Lina Navickaite, Wolfgang Osthoff, Glenn Stanley, Eero Tarasti
- 22 marca, godz. 19.00, wtorek - Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847) II Kwartet smyczkowy a-moll op. 13
Giuseppe Verdi (1813-1901) Kwartet smyczkowy e-moll
Ludwig van Beethoven (1770-1827) Kwartet smyczkowy a-moll op. 132
Leipziger Streichquartett
- 23 marca, godz. 19.00, piątek - Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Heitor Villa-Lobos (1887-1959) Bachianas Brasileiras – Suita IX
Gintaras Sodeika (1961 - ) Maranata
Benjamin Britten (1913-1976) Two Portraits
Piotr Czajkowski (1840-1893) Andante cantabile op. 11, Serenada C-dur op. 48
Yuri Bashmet – dyrygent i solista, Vilnius Festival Orchestra
Powrót
|