Polmic - FB


from the world

Polka zwyciężczynią konkursu Eurovision Young Dancers 2015 – Eurowizji dla Młodych Tancerzy

Viktoria NowakViktoria Nowak z Polski, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, wygrała XIV edycję międzynarodowego konkursu Eurovision Young Dancers. Finał konkursu odbył się w piątek, 12 czerwca 2015 roku w Teatrze Nowym w czeskim Pilźnie.

Po zatańczeniu Piece in old style, choreografii przygotowanej specjalnie dla artystki przez Jacka Przybyłowicza do muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego, udziale w choreografii grupowej i finałowym starciu ze Stašą Tušar ze Słowenii, jury zdecydowało, że to reprezentantce Polski należy się tegoroczna wygrana. Artystka w finale pokonała dziewięcioro innych uczestników, będących w konkursie przedstawicielami europejskich krajów. Jury, w skład którego weszli Zenaida Yanowsky, Jiří Bubeníček i Alexandra „Spicey” Landé przyznało Viktorii Nowak nagrodę w wysokości 7000 Euro. Ponadto otrzymała ona także wyróżnienie od Instytutu Muzyki i Tańca – udział w warsztatach w Centre National de la Danse oraz L'École de Danse – prestiżowej szkole działającej przy Operze Paryskiej. 

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy (Eurovision Young Dancers) to jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, które odbywa się od 1985 roku. Dotychczas Polska była jego organizatorem trzykrotnie: w 1997 roku konkurs odbywał się w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w 2005 roku w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, w 2013 w Operze Bałtyckiej i Bałtyckim Teatrze Tańca w Gdańsku.

Więcej informacji - na stronie: www.youngdancers.tv/page/pilsen-2015

Seven Gates: The Music of Poland Explored

Seven Gates: The Music of Poland Explored26 czerwca 2015 w Manchesterze Krzysztof Penderecki poprowadzi brytyjską premierę swojej VII Symfonii „Siedem bram Jerozolimy". Z tej okazji w Royal Northern College of Music, w dniach 23-26 czerwca 2015 roku odbędzie się czterodniowy festiwal, zatytułowany Seven Gates: The Music of Poland Explored, podczas którego zaprezentowane zostaną kompozycje takich twórców, jak Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki, Karol Szymanowski, Agata Zubel i sam Krzysztof Penderecki, uznawany za najwybitniejszego żyjącego polskiego kompozytora.

Podczas festiwalu odbędą się również projekcje filmów: Katyń w reż. Andrzeja Wajdy (Polska, 2007), Górecki: The Symphony of Sorrowful Songs (Wielka Brytania, 2008) i 50 Years of Warsaw Autumn (Polska, 2007) oraz prezentacje nowych kompozycji studentów Royal Northern College of Music, wszystkich powstałych z inspiracji polską twórczością muzyczną.

Więcej informacji – na stronie: www.rncm.ac.uk

Chopin au Jardin du Luxembourg

„Chopin au Jardin du Luxembourg” 201514 czerwca 2015 roku pod patronatem Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się inauguracja szóstej edycji festiwalu „Chopin au Jardin du Luxembourg”, którą Warszawa rozpoczyna swą kulturalną letnią prezentację w Paryżu. Przez pięć niedziel w stolicy Francji, w ogrodzie otaczającym Senat Republiki Francuskiej, rozbrzmiewać będą kompozycje Fryderyka Chopina w wykonaniu wybitnych artystów. Nie zabraknie też młodych talentów.

Zazwyczaj to Warszawa wzoruje się na Paryżu. W przypadku koncertów w Ogrodzie Luksemburskim inspiracją były letnie recitale pianistyczne, które od 55 lat odbywają się w Łazienkach Królewskich w Warszawie (w tym roku już po raz 56.). Pomysł na przeniesienie koncertów z repertuarem wielkiego polskiego kompozytora spotkał się w Paryżu z ogromnym zainteresowaniem. Ubiegłe lata były okazją do zaproponowania właśnie takiego cyklu plenerowych koncertów, które już w trakcie pierwszej odsłony – w 2010, Roku Chopina - okazały się być wielkim sukcesem. Łącznie w muzycznych spotkaniach z Chopinem uczestniczyły corocznie dziesiątki tysięcy paryżan i turystów.

W tegorocznej edycji „Chopin au Jardin du Luxembourg” zaprezentują się między innymi tak znakomici wykonawcy, jak: Ewa Pobłocka, Marc Laforêt czy Magdalena Lisak.

W tym roku kulturalna prezentacja Warszawy w Paryżu zostanie dodatkowo rozbudowana, a całość wydarzeń odbędzie się pod wspólną nazwą „Varsovie s’invite Paris”. Miasto st. Warszawa zaprasza od połowy czerwca do obejrzenia dwóch wystaw na wybranych stacjach linii 14 paryskiego metra (Gare de Lyon, Madeleine i Pyramides), które przygotowane zostały we współpracy paryskim metrem (RATP), warszawską Akademią Sztuk Pięknych i Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Przygotowana została także wystawa warszawskiego plakatu kulturalnego, a w ramach festiwalu teatralnego „Chantiers d’Europe” zostaną wystawione polskie spektakle, w tym przedstawienie Komuny Warszawa pn. Paradise now? RE// MIX Living Theatre.
 

Read more: Chopin au Jardin du Luxembourg

Weekend z muzyką Andrzeja Panufnika - w Szkocji

Andrzej PanufnikW dniach 20-21 czerwca 2015 roku w Glasgow odbędzie się weekend z twórczością Andrzeja Panufnika.

W City Hall zaplanowano dwa duże koncerty symfoniczne oraz recital fortepianowy, podczas których zaprezentowana zostanie znacząca część dorobku Panufnika. W Galsgow zabrzmią trzy symfonie kompozytora, począwszy od wczesnej Sinfonia Rustica, poprzez jedną z najbardziej popularnych Sinfonia Sacra, aż po ostatnią, X Symfonię. Wykonane zostaną także koncerty: skrzypcowy z Alexandrem Sitkovetskym oraz fortepianowy z Ewą Kupiec w roli solistki. Program koncertów symfonicznych dopełnią Kołysanka, suita Polonia oraz Divertimento na smyczki. Podczas recitalu fortepianowego Ewa Kupiec przedstawi utwory Andrzeja Panufnika oraz Witolda Lutosławskiego.

Wyboru repertuaru do projektu „Panufnik: a celebration” dokonał Łukasz Borowicz, który poprowadzi BBC Scottish Symphony Orchestra podczas obydwu koncertów.

Więcej informacji – na stronie: www.bbc.co.uk/events/r9nc6q/series

(źródło: www.pwm.com.pl)

Polska muzyka w Berlinie

Kwartet ŚląskiPolska muzyka ostatnich lat zabrzmi w Berlinie, 30 czerwca 2015 roku w wykonaniu Kwartetu Śląskiego.

W programie koncertu, współorganizowanego przez Instytut Polski w Berlinie, znajdzie się prawykonanie Kwartetu smyczkowego nr 3 Jacka Domagały (2014) i pierwsze niemieckie wykonanie Kwartetu smyczkowego nr 1 Aleksandra Nowaka (2009). Usłyszymy także Pięć utworów na kwartet smyczkowy Pawła Szymańskiego (1992) i Kwartet smyczkowy nr 5 Hanny Kulenty (2011).

Koncert odbędzie się w Werner-Otto-Saal w Konzerthaus Berlin. Początek o godz. 20.00.

Więcej informacji - na stronie: www.konzerthaus.de