Polmic - FB


patronaty

XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival”

MozgXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival” odbędzie się w dwóch miastach: w Bydgoszczy (22 września - 10 listopada), oraz w Warszawie (21-24 listopada 2018 roku).

Festiwal jest spotkaniem artystów tworzących we wszystkich rejonach muzyki współczesnej, sztuki performance, audio i wideo instalacji, w których muzyka odgrywa istotną rolę. W latach 2016-2018 realizacji kolejnych edycji towarzyszą hasła zwracające uwagę na problemy pojawiające się we współczesnym świecie. Hasło obowiązujące w roku 2018 to „Duchowość jest powszechna”.

We wrześniu w Bydgoszczy improwizację na duży skład wykona The Insub Meta Orchestra, a sam festiwal rozpocznie cykl performances Krzysztofa Gruse, Sławka Janickiego i Leszka Przyjemskiego, dotyczący przesłania tegorocznego festiwalu. Usłyszymy koncert muzycznie nieuznającego żadnych granic zespołu Ed Wood i trio skandynawskie Yes Deer. Wrześniowy cykl wydarzeń zakończy futurystyczne audiowizualne dzieło Metroscan, w którym obrazy opierają się na konwersji danych bieżących dźwięków w grafikę, oraz Chemia Miłości – cykl sześciu najnowszych kompozycji Marzeny Majcher, które zainspirowane są wzorami substancji chemicznych, odpowiedzialnych za stan zakochania.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe za okazaniem bezpłatnego zaproszenia, które można zamówić na stronie Festiwalu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie: http://festiwal.mozg.pl/bydgoszcz#day-program 

IV Edycja Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych „Kropka”

KropkaFundacja Meakultura po raz czwarty ogłasza konkurs dla krytyków muzycznych „Kropka”. Dla najlepszych autorów przewidziane są nagrody finansowe i rzeczowe. Głównym Współorganizatorem konkursu i Fundatorem Grand Prix w IV edycji jest Instytut Muzyki i Tańca.

„Kropka” to jedyny w Polsce konkurs, którego celem jest promowanie rzetelnej krytyki muzycznej, wspieranie dziennikarzy debiutujących oraz docenianie autorów piszących o muzyce polskiej za granicą. Dla najlepszych krytyków organizatorzy przewidzieli następujące nagrody: Grand Prix w wysokości 3000 zł ufundowane przez Instytut Muzyki i Tańca, dwie Nagrody Główne w wysokości 2500 zł ufundowane przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Nagroda Specjalna za tekst o muzyce polskiej opublikowany poza granicami kraju (fundatorem nagrody rzeczowej jest Instytut Adama Mickiewicza), Wyróżnienie dla Debiutanta (Nagroda Dyrektora-Redaktora Naczelnego PWM), Nagroda Fundacji Meakultura za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki muzycznej, Nagroda Specjalna Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich dla osób działających na rzecz muzyki w radiu i telewizji, Nagroda Specjalna Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Nagroda Indywidualna Piotra Metza za najlepszy tekst o muzyce popularnej. Laureaci otrzymają też nagrody rzeczowe ufundowane przez partnerów konkursu.

W Jury konkursu zasiądą: dr Daniel Cichy (Przewodniczący), dr hab. Joanna Maleszyńska, dr Anna Ignatowicz-Glińska (Stowarzyszenie Autorów ZAiKS), Agata Kwiecińska, dr hab. Mirosław Pęczak, Rafał Księżyk i Remigiusz Mazur-Hanaj.

Teksty można nadsyłać do 15 października 2018 roku przez formularz zgłoszeniowy na stronie www.konkurskropka.pl lub na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Ogłoszenie wyników nastąpi 26 listopada, a uroczysta Gala wręczenia nagród odbędzie się 5 grudnia.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej szczegółów na stronie konkursu: http://www.konkurskropka.pl/ 

Od Moniuszki do Starszych Panów

Od MoniuszkiW dniach 9 września – 28 października 2018 roku na terenie Województwa lubelskiego odbędzie się prezentacja miniatury muzyczno-teatralnej Od Moniuszki do Starszych Panów, połączona z warsztatami teatralnymi. Organizatorem przedsięwzięcia jest Oddział Lubelski Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Jak łączą się ze sobą pieśni romantyków i satyra sprzed 60 lat? Na to pytanie odpowiada miniatura muzyczno-teatralna Od Moniuszki do Starszych Panów. Warstwę muzyczną stanowią oryginalnie zaaranżowane utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza i Stanisława Niewiadomskiego oraz piosenki pióra duetu Jerzy Wasowski – Jeremi Przybora. W lekko prowadzonym scenariuszu nakładają się na siebie humor i sentyment, minimalizm i ekspresja, pieśń i piosenka. Widowisko reżyseruje (jednocześnie będąc autorem scenariusza) Urszula Lewartowicz, opracowaniem warstwy muzycznej zajęła się Agnieszka Schulz-Brzyska, a udział w nim wezmą znani i cenieni artyści środowiska lubelskiego.

Po spektaklu widzowie będą mogli wziąć udział w warsztatach teatralnych, wprowadzających w tajniki pracy scenicznej.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura Dostępna”.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Czytaj więcej: Od Moniuszki do Starszych Panów

Katowice | I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego

Konkurs SzymanowskiegoNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza do udziału w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego. Pierwsza edycja odbędzie się w dniach 10-23 września 2018 roku.

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to inicjatywa, mająca na celu popularyzację polskiej muzyki na świecie oraz utrwalanie w świadomości odbiorców znaczenia postaci Karola Szymanowskiego i jego twórczości, będącej istotną częścią narodowego dziedzictwa kulturowego.

Organizatorem Konkursu jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, współorganizatorami: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Katowice, Polskie Radio S.A., Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem. 

Konkurs będzie miał miejsce w Katowicach – Mieście Kreatywnym Muzyki UNESCO – w cyklu 5-letnim, w 5 kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet smyczkowy i kompozycja.

Przesłuchania konkursowe I i II etapu odbywać się będą równolegle w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Przewidywana pula nagród we wszystkich pięciu kategoriach to 287 000 EUR. Oprócz nagród głównych (I, II i III nagroda w każdej kategorii), we wszystkich kategoriach wykonawczych zostaną przyznane nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, a w kategoriach "Skrzypce" i "Śpiew" – także nagroda dla najlepszego pianisty-kameralisty.

Finalistom w kategoriach: fortepian, skrzypce i spiew towarzyszyć będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, którą w sali koncertowej NOSPR poprowadzi Alexander Humala. Koncert finałowy w kategorii kwartet smyczkowy odbędzie się w sali kameralnej. Bilety są dostępne w kasie biletowej NOSPR oraz w systemie sprzedaży online na stronie internetowej NOSPR.

Przesłuchania finałowe w kategoriach: fortepian (16.09), skrzypce (18.09 i 19.09) oraz śpiew (20.09) w sali koncertowej NOSPR oraz w kategorii kwartet smyczkowy (15.09) w sali kameralnej NOSPR, można będzie oglądać na żywo na oficjalnym kanale NOSPR na YouTube.

Przez cały czas trwania Konkursu radiowa Dwójka zaprasza na transmisje i retransmisje przesłuchań uczestników oraz relacje i omówienia. Nadawane one będą w wieczornym i nocnym paśmie koncertowym – przede wszystkim w cyklu „Letni festiwal muzyczny”. Ponadto wszystkie wykonania zaprezentowane podczas Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego zostaną umieszczone w specjalnym serwisie internetowym, który znaleźć można pod adresem: Szymanowski-konkurs.polskieradio.pl.

Patronat medialny nad Konkursem objęlo Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Sopot | XIX Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” 2018

Kalejdoskop formDariusz Wójcik, dyrektor artystyczny Teatru Otwartego, zaprasza na XIX Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn”, który odbędzie się w dniach 8–23 września 2018 roku w Sopocie.

Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w swym założeniu stawia na wysokie aspiracje, wysoką kulturę i wysoki poziom nawiązując tematycznie do dziedzictwa kulturowego różnych części Europy i świata. Festiwal jest istotnym wydarzeniem kulturalnym Polski Północnej. Od 2013 roku Patronką Festiwalu jest Maria Fołtyn – Legenda Polskiej Wokalistyki, wielka propagatorka twórczości Stanisława Moniuszki na świecie, która za życia była przyjaciółka Sopotu i Teatru Otwartego. Festiwal ma charakter interdyscyplinarny. Wyraźnie na to wskazuje różnorodność prezentowanych w ramach przedsięwzięcia dyscyplin artystycznych, takich jak: muzyka, śpiew, taniec, poezja, malarstwo, a także wielka różnorodność stylistyk muzycznych od baroku do współczesności, w tym: muzyki poważnej, rozrywkowej i folkowej. Od samego początku Festiwal kładzie szczególny nacisk na edukację muzyczną, a także historyczną zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.

Podczas ośmiu koncertów zaprezentowana zostanie muzyka z kręgu wielokulturowego, odbędzie się 4-dniowy Kurs Mistrzowski dla Śpiewaków, 4. dniowy Plener Malarski pod nazwą „Muzyczne inspiracje w malarstwie" (zapoczątkowany w 2017 r.) i zainaugurowane zostaną Sopockie Poranki Muzyczne dla dzieci i młodzieży szkolnej pod nazwą „Nie taki diabeł straszny”.

W przedsięwzięciach wezmą udział artyści z Polski i zagranicy, a wśród nich m.in.: Bogdan Makal (bas-baryton), Dariusz S. Wójcik (bas) i tenor Jacek Szymański, Monika Bohiniec – mezzosopran (solistka Wiedeńskiej Opery Narodowej), sopranistka Yeyoung Sohn (Korea Płd.) i pianista Lech Napierała (Austria). W wykonaniu artystów usłyszymy nie tylko arcydzieła muzyki zachodnioeuropejskiej, lecz także utwory polskich kompozytorów, w tym genialnych Fryderyka ChopinaStanisława Moniuszki i Feliksa Nowowiejskiego. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa poświęcona Irenie Sendlerowej – „Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata”. Fundatorem wystawy jest Rzecznik Praw Dziecka minister Marek Michalak, na wniosek którego Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POBIERZ: Program Festiwalu.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.teatrotwarty.pl

Elbląska Orkiestra Kameralna otwiera muzyczną jesień

EOKJak zainaugurować rok artystyczny? Elbląska Orkiestra Kameralna znalazła już odpowiedź na to pytanie i w swój 12. sezon wkroczy w towarzystwie Pawła Gusnara i Rafała Grząki. Koncert będzie miał miejsce 29 września 2018 roku o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.

Razem ze znanymi solistami kameraliści udowodnią, że instrumenty smyczkowe mogą znaleźć wspólny muzyczny język z saksofonem i bandoneonem. Uczynią to pod batutą Nikoli Kołodziejczyka – laureata dwóch "Fryderyków" – i Pauliny Skoczyk.

Pierwszy ze wspomnianych kompozytorów nie boi się eksperymentowania, co udowodnił przygotowując utwór z udziałem…maszyn do pisania i maszyn do szycia. Tym razem „uszył” dla EOK Koncert podwójny na saksofon, bandoneon i orkiestrę smyczkową. Elblążanie wysłuchają prawykonania tego utworu podczas koncertu inauguracyjnego, a ponadto ze sceny popłyną dźwięki m.in. dzieł Wolfganga Amadeusa Mozarta i Johanna Sebastiana Bacha. Dzięki Bachowi i jego Arii na strunie G przypomnimy sobie świat XVIII-wiecznych barokowych Niemiec. Do wcześniejszej epoki, renesansu, artyści nawiążą Trzema utworami w jednym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego. Oczekiwania miłośników muzyki współczesnej zaspokoi natomiast kompozycja Ernesta Blocha.

Prawykonanie utworu Nikoli Kołodziejczyka dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie http://www.eok.elblag.eu

„WarszeMuzik”: Koncert finałowy

Warsze„WarszeMuzik” to cykl interwencji w przestrzeń publiczną Warszawy, polegający na realizacji mikro-koncertów kameralnych w wybranych ocalałych przedwojennych podwórkach na obszarze getta warszawskiego. Koncert finałowy tego projektu odbędzie się 27 sierpnia 2018 roku przy ul. Złotej 62 o godz. 18:00.

Obszar byłego getta, znajdujący się w ścisłym centrum współczesnej Warszawy, jest krzyczącym znakiem, materialną i kulturalną wyrwą w środku miasta. Znak ten dla wielu Warszawian pozostaje wyparty lub zapomniany. Rozpadające się żydowskie kamienice ustępują miejsca biurowcom warszawskiego „city”, ginące ślady dawnej Warszawy znikają wraz z rozwojem nowoczesnej metropolii. Koncerty z cyklu „WarszeMuzik” są gestem pamięci, ale także lokalnym świętem kamienicy, podczas którego mieszkańcy mogą nawiązać lub umocnić wzajemne relacje. Odbiorcy koncertów mieszkający w nielicznych ostańcach getta, a także w ich sąsiedztwie, mogą odczytać swoją codzienną przestrzeń jako znak i określić siebie w tej przestrzeni.

W programie znajdą się zapomniane utwory kompozytorów polskich pochodzenia żydowskiego, tworzących w okresie 20-lecia międzywojennego i związanych z Warszawą: Władysława Szpilmana, Mieczysława Wajnberga i Aleksandra Tansmana. Ponadto zostanie zaprezentowany Phantom of a Fugue izraelskiej kompozytorki Aviyi Kopelman.

Kuratorami cyklu są flecistka Ania Karpowicz i pianista Marek Bracha, którzy wezmą również udział w koncertach. Wystąpi zespół Hashtag Ensemble.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: stronę wydarzenia na FB.

Muzyka w Świątyniach: odkryj historię Częstochowy

CzestochowaW dniach 13–18 września 2018 roku Instytut Rozwoju Sztuki oraz Filharmonia Częstochowska zapraszają na cykl trzech wyjątkowych koncertów historycznych.

Podczas koncertów kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy dr Juliusz Sętowski opowie słuchaczom o dziejach częstochowskich świątyń i zaprezentuje m.in. stare fotografie ze zbiorów częstochowskiego archiwum. Przybliży publiczności niezwykłe historie, a także zwróci uwagę na detale architektury, które stanowią o wyjątkowości Kościołów. W trzech świątyniach, które skrywają dusze artystów tworzących ich piękne wnętrza, zabrzmią perły polskiej i europejskiej muzyki a cappella w wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka.

W programach usłyszymy przejmujące utwory Juliusza Łuciuka, Pawła Łukaszewskiego, Krzysztofa Pendereckiego, czy też Wojciecha Widłaka. „Muzyka w Świątyniach” to wyjątkowa, mistyczna podróż w czasie, odbywająca się przy kojących dźwiękach muzyki chóralnej. Każdy z koncertów będzie unikatowy i niepowtarzalny i stanowić będzie swoiste kompendium wiedzy o architekturze i historii częstochowskich Kościołów.

Wstęp wolny!

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: https://www.filharmonia.com.pl

Katowice | Silesia a cappella

Silesia26 sierpnia 2018 roku o godz. 19.00 w katowickim Kościele pw. św. Józefa Robotnika (ul. Mikusińskiego 8) odbędzie się ostatni koncert muzyki chóralnej z cyklu „Silesia a cappella”.

W nawiązaniu do idei przewodniej tego cyklu przedstawiającego dzieła chóralne wybitnych śląskich twórców w kontekście literatury światowej, tym razem kompozycje Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i przedstawiciela młodego pokolenia Adriana Robaka, zestawione zostaną z dziełami pioniera stylu koncertującego Lodovico Viadany oraz niemieckich twórców muzyki barokowej – Hansa Leo Hasslera i Johanna Hermanna Scheina. Utwory zaprezentuje zespół Wokalny Contento Core pod dyrekcją Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej.

Contento Core od początku swojego istnienia, a powstał z inicjatywy dyrygentki Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej w 2007 roku, pielęgnuje w swoim repertuarze muzykę chóralną różnych epok – od renesansu po współczesność. Tym niemniej szczególne miejsce zajmuje w nim muzyka wokalna XVI–XVIII wieku, którą interpretuje zgodnie z ideą wykonawstwa historycznego. W swoim dorobku artystycznym Contento Core ma dwie płyty: Księga Psalmów w polskiej muzyce barokowej oraz KurPieśni, prezentująca pieśni kurpiowskie w wielogłosowym opracowaniu polskich kompozytorów XX wieku – Karola Szymanowskiego, Romualda Twardowskiego, Stanisława Moryty – oraz oryginalne melodie pieśni w wykonaniu dr Weroniki Grozdew-Kołacińskiej.

Koncert poprowadzi Aleksandra Rudzka-Kurdyś.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: www.silesia.art.pl 

Warszawa | SuperSam + 1: Nicola Hein & Łukasz „Twix” Jędrzejczak

SuperSam20 września 2018 roku o godz. 20:00 w warszawskim klubie DZiK (Belwederska 44A) będzie miał miejsce koncert z cyklu „SuperSam + 1”, podczas którego wystąpią Nicola Hein i Łukasz „Twix” Jędrzejczak.

SuperSam + 1 to cykl wystąpień mistrzowskich. Zaprezentują się w nich uznani artyści polscy i zagraniczni, skupieni wokół improwizacji, działań autorskich, innowacyjnych i eksperymentalnych. „Super” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „Sam” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” w tytule oznacza, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. 20 września po raz pierwszy spotkają się na scenie Nicola Hein i Łukasz „Twix” Jędrzejczak.

Nicola L. Hein jest gitarzystą, artystą dźwiękowym i filozofem, aktywnym na niemieckiej i międzynarodowej scenie muzyki improwizowanej. Gra na gitarze rękami i kostką, a także wieloma różnymi przedmiotami: śrubami, linijką, wełną stalową, smyczkiem, papierem ściernym, magnesami i innymi, wykorzystując potencjał gitary jako źródła dźwięków. Ponadto, sztuka dźwiękowa (instalacje dźwiękowe, instrumenty site-specifc, konceptualne kompozycje dla muzyków improwizujących itd.) oraz współpraca interdyscyplinarna (taniec, instalacja, video art itd.) stanowią dla niego bardzo istotny element twórczości poza grą na gitarze.

Łukasz „Twix” Jędrzejczak to artysta dźwiękowy, który współtworzy takie zespoły, jak: T'ien Lai, Alameda 5 czy efemeryczny duet Mina. Gra na: syntezatorach, organach, samplerach oraz perkusjonaliach. Interesuje go field recording. W 2017 roku wraz z Rafałem Kołackim oraz Elżbietą Schulz wydał kolekcję nagrań terenowych zarejestrowanych w Marrakeszu. Od 2016 roku zajmuje się także tworzeniem muzyki do spektakli teatralnych (Popołudnie Fauna w reż. Dominiki Knapik, Strach zżerać duszę w reż. Agnieszki Jakimiak).

Patronat medialny nad cyklem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.supersam.mozg.pl/ 

XIX Letnia Filharmonia AUKSO – Pieniny 2018

AuksoW dniach 13–16 sierpnia 2018 w Pieninach odbędą się koncerty Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia z udziałem gości specjalnych: wirtuoza gitary Waldemara Gromolaka oraz Reuta Rivki i zespołu KK PEARLS Krzysztofa Kobylińskiego.

Od 19 lat Letnia Filharmonia Aukso umożliwia kontakt ze sztuką o najwyższych walorach wykonawczych mieszkańcom małych miejscowości, którzy nie mają takich możliwości na co dzień. Program Pienińskiej odsłony wydarzenia, która odbędzie się w Szczawnicy i Jaworkach, obejmuje koncerty orkiestrowe i kameralne, a także spotkanie z gościem festiwalu, pianistą i kompozytorem Krzysztofem Kobylińskim. W koncercie finałowym, który odbędzie się 16 sierpnia w Dwroku Gościnnym w Szczawnicy, wezmą udział goście z zagranicy: pochodzący z Izraela wokalistka Reut Rivka i gitarzysta Dima Gorelik, czy kolumbijski basista Edi Sanchez – soliści zespołu KK PEARLS, działającego pod kierownictwem Krzysztofa Kobylińskiego.

Orkiestra Aukso zaprezentuje się w trzech odsłonach programowych, które nawiązują do obchodzonych w roku 2018 jubileuszy. W programie klasycznym obok utworów doby baroku (koncerty Antonio Vivaldiego z udziałem solisty – Waldemara Gromolaka) znajdą się utwory polskich kompozytorów (m.in. Paderewskiego). Repertuarowo Festiwal wyeksponuje także twórczość Zygmunta Krauze, świętującego w tym roku swoje osiemdziesięciolecie.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Czytaj więcej: XIX Letnia Filharmonia AUKSO – Pieniny 2018

Kraków | Spółdzielnia Muzyczna – Gromadzka 46 – otwarcie dla nowej muzyki

Spoldzielnia24 sierpnia 2018 roku o godz. 18.00 swoje podwoje otwiera Spółdzielnia Muzyczna – długo wyczekiwana siedziba krakowskiego ansamblu muzyki współczesnej o tej samej nazwie.

Grupa muzyków, których połączyły studia na krakowskiej Akademii Muzycznej oraz kursy mistrzowskie za granicą, ma za sobą sezon szczególnie bogaty w propozycje kulturalne we własnym mieście. Członkowie zespołu bowiem, oprócz wspólnych koncertów na festiwalu Audio Art i konferencji „Elementi”, zapraszali w minionych kwartałach na filmy nieme z muzyką na żywo – na szeregu miejscowych scen, a także opowiadali widowni o powojennej oraz najnowszej sztuce muzycznej – w kilku Ośrodkach Kultury na terenie Krakowa. Na inaugurację czwartego roku swej działalności Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble zaprasza natomiast wreszcie do siebie, pod adres Gromadzka 46.

W programie wydarzenia występy licznych przyjaciół Spółdzielni z kraju, jak i z zagranicy. Obok samych gospodarzy, zagrają Hashtag Ensemble (Warszawa), Ensemble Kompopolex (Wrocław) i Krakow Improvisers Orchestra oraz Marlies Debacker i Salim Javaid (Kolonia). To jednak dopiero pierwsze słowo z oferty nowego miejsca na muzycznej mapie miasta – polecamy uważnie śledzić kalendarium Spółdzielni Muzycznej.

Wstęp wolny!

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej zespołu: www.spoldzielniamuzyczna.com 

Sierpniowa odsłona VI Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego

DMF

W ramach sierpniowej odsłony VI edycji Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, którego motywem przewodnim jest muzyka polska – „Viva la Polonia!”, odbędzie się łącznie siedem koncertów.

Muzyczne spotkania odbędą się w Pałacu Żelazno (5 sierpnia), Villi Polanica w Polanicy-Zdroju (10 sierpnia), Bazylice Nawidzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie (12 sierpnia), Kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lądku Zdroju (17 sierpnia), Kościele Świętego Jerzego w Wojborzu (17 sierpnia) oraz Kaplicy Świętej Anny w Szalejowie Dolnym (23 sierpnia). W programie nie zabraknie utworów polskich kompozytorów, m.in. Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Surzyńskiego, Ignacego Feliksa DobrzyńskiegoFeliksa Dobrzyńskiego, Mariana Sawy. Większość koncertów poprzedzona będzie specjalnie przygotowanymi przez występujących artystów warsztatami dla dzieci. 

30 sierpnia o godz. 19.00 w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Matrii Panny w Bardzie odbędzie się uroczysty koncert "Viva la Polonia!", podczas którego wystąpi Chór i Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. S. Hadyny pod dyrekcją Thomasa Corneliusa oraz soliści: Małgorzata Rodek (sopran), Magdalena Cornelius (mezzosopran), Adam Sobierajski (tenor), Makary Pihura (bas)

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na profilu FB.

The Met: letnie powtórki | „Turandot” w kinach w całej Polsce

Met

nazywowkinach.pl – dystrybutor transmisji i retransmisji operowych, baletowych i teatralnych do kin – zaprasza na pokazy opery Turandot Giacomo Pucciniego w słynnej inscenizacji Franca Zeffirellego zarejestrowanej na scenie The Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Monumentalny spektakl Turandot na wielkim ekranie warszawskiego Kina Praha można będzie obejrzeć 22 sierpnia 2018 roku o godz. 18.30.

Inscenizację Turandot przygotowaną dla Met przez Franca Zeffirellego w 1987 roku już dawno okrzyknięto wizytówką nowojorskiej sceny. Sławny reżyser tej inscenizacji zaprojektował także prawdziwie baśniową scenografię, która nieustannie zachwyca widownię. Olśniewający scenograficznie spektakl w rejestracji z 2016 roku zostanie powtórzony w ramach cyklu „The Met: live in HD”.

Partytura Pucciniego obfituje w wielkie przeboje muzyki operowej; każdy zna choćby słynną arię Kalafa Nessun dorma. Jednak największe wymagania stawia partia wykonawczyni roli tytułowej: na premierze śpiewała ją Rosa Raisa, urodzona jako Róża Burchstein w Białymstoku, która ponoć straciła po tym występie głos. Nie grozi to Ninie Stemme, wykonującej z powodzeniem wielkie partie dramatyczne na największych scenach świata. Popisową tenorową partię Kalafa wykonuje Marco Berti, zakochaną w nim niewolnicą Liu będzie Anita Hartig, a basową partię Timura wykona Alexander Tsymbalyuk. Dyryguje Paolo Carignani.

Patronat medialny nad cyklem transmisji objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Lista kin, terminy pokazów oraz obsada – tutaj.

Dodatkowe informacje – na stroniehttp://www.kinopraha.pl

Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez barier 2018

SpotkaniaW dniach 19 sierpnia – 2 grudnia 2018 roku odbędzie się cykl koncertów „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez barier” organizowanym przez Fundację „Czas Sztuki”.

Fundacja organizuje cykl siedmiu koncertów muzyki klasycznej i jazzowej „Mazowieckie muzyczne spotkania bez barier”, który odbędzie się w bardzo małych miejscowościach w powiecie mińskim i siedleckim, w których mieszkańcy są pozbawieni oferty kulturalnej i dostępu do dóbr kultury. Koncerty odbędą się w kościołach oraz domach kultury, które są jedynymi miejscami na tym terenie, gromadzącymi większość tamtejszej społeczności. Oferowany różnorodny program muzyczny (każdy koncert ma odmienny repertuar) jest dostosowany do mentalności i potrzeb grupy docelowej. Wykonawcami cyklu koncertów będą: kwartet smyczkowy The Time Quartet, organistka Zuzanna Bator, wokalistka Weronika Grozdew-Kołacińska, Andrzej Jagodziński Trio, kwintet Tango Fuerte oraz orkiestra kameralna Melanidis Orchestra.

W ramach cyklu zostanie zrealizowane prawykonanie utworu Agnus Dei na kwartet smyczkowy i biały głos Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko, który powstał w ramach programu „Zamówienia Kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Koncerty odbędą się: 19.08.2018, 30.09.2018, 14.10.2018, 28.10.2018, 17.11.2018, 25.11.2018, 02.12.2018. Artyści wystąpią w następujących miejscach: Gminne Centrum Kultury w Mrozach, Gminny Ośrodek Kultury w Wodyniach, Dom Kultury w Kałuszynie, a także w kościołach. Koncerty będą miały miejsce w Parafii Świętej Trójcy w Żeliszewie Podkościelnym, Parafii Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Jeruzalu oraz w Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Wodyniach.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.