Polmic - FB


patronaty

Wilno | Opera „Tango“ Michała Dobrzyńskiego w Wilnie

Tango 29.11.22 prPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W wykonaniu zespołu Warszawskiej Opery Kameralnej i Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego 29 listopada 2022 w Domu Kultury Polskiej w Wilnie zostanie zaprezentowana opera Tango Michała Dobrzyńskiego oparta na dramacie Sławomira Mrożka. Będzie to już jej 13. wystawienie, tym razem w ramach IX Dni Kultury Polskiej w Wilnie.

Opera powstała w 2017 roku w ramach programu „Zamówienia Kompozytorskie“ realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej. Tango Sławomira Mrożka w swojej dwuznaczności, ponadczasowości wydaje się wręcz wymarzonym fundamentem do eksperymentu z formą i konwencją. Od strony kompozytorskiej i libretta podjął się tego trudnego zadania Michał Dobrzyński. Wyprodukowała jego dzieło Warszawska Opera Kameralna pod dyrekcją Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd. Opera wystawiana była ponadto w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, w Estońskiej Operze Narodowej, w Operze Krakowskiej.

Czytaj więcej: Wilno | Opera „Tango“ Michała Dobrzyńskiego w Wilnie

Warszawa | 31. Portrety Kompozytorów

03wj2008 0909 stol2Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

31. Portrety Kompozytorów, organizowane przez Związek Kompozytorów Polskich, odbędą się w dniach 7–8 grudnia 2022 w warszawskim PROMie Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23). Głównymi bohaterami tegorocznej edycji będą Artur Cieślak i Wiesław Cienciała. Wstęp na koncerty jest wolny!

Podczas tego minifestiwalu, trwającego dwa dni, prezentowana będzie twórczość kameralna dwóch współczesnych kompozytorów polskich. Obecność twórców na tych koncertach monograficznych i możliwość bezpośredniego kontaktu z nimi czyni odbiór ich twórczości bardziej przystępnym. Program jest tak ułożony, aby słuchacze mogli poznać utwory charakterystyczne dla twórczości Artura Cieślaka (7 grudnia) i Wiesława Cienciały (8 grudnia).

Czytaj więcej: Warszawa | 31. Portrety Kompozytorów

Płock | XVI Konkurs Pianistyczny im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego 2022

KonkursStefanskich 2022 pr

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

XVI edycja Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego odbędzie się w dniach 28 listopada – 1 grudnia 2022 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego w Płocku. Swoje prezentacje konkursowe przedstawi ponad 70 uczestników z całej Polski. Tegoroczna edycja Konkursu jest wyjątkowa, przypada bowiem w 100. rocznicę urodzin Haliny Czerny-Stefańskiej oraz 40. rocznicę śmierci prof. Ludwika Stefańskiego.

Występy uczestników oceniane będą przez jury w składzie: prof. Elżbieta Stefańska (Kraków) – przewodnicząca, dr hab. Zofia Antes (Olsztyn), prof. Elżbieta Tarnawska (Warszawa), prof. Hubert Rutkowski (Hamburg), Tereyuki Okada (Japonia).

Specjalny wieczór poświęcony obojgu Patronom Konkursu zatytułowany „Pamięci Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego" odbędzie się 1 grudnia o godz. 18.00 w sali koncertowej płockiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego. W czasie tego spotkania muzycznego będziemy mogli wysłuchać występów prof. Elżbiety Stefańskiej oraz prof. Tereyuki Okada i wspomnień towarzyszących 30-letniej historii płockiego Konkursu. Wówczas będzie też miało miejsce oficjalne ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród i Koncert Laureatów.

Czytaj więcej: Płock | XVI Konkurs Pianistyczny im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego 2022

Wrocław | Koncert laureatek XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC25 listopada 2022 o godz. 19.00 w Narodowym Forum Muzyki odbędzie się koncert w ramach oficjalnej trasy laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, organizowanego przez Towarzystwo Wieniawskiego we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Skrzypaczkom Hinie Maedzie i Meruert Karmenovej towarzyszyć będzie NFM Filharmonia Wrocławska pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego.

Laureatki tegorocznej odsłony konkursu wykonają wybrane wielkie koncerty skrzypcowe Johannesa Brahmsa (Koncert skrzypcowy D-dur op. 77) i Henryka Wieniawskiego (II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22).

W repertuarze znalazły się także Scherzo symfoniczne „Stańczyk” Ludomira Różyckiego oraz Nokturn i Tarantella Karola Szymanowskiego. W 1937 roku Grzegorz Fitelberg opracował kompozycję Szymanowskiego na obsadę orkiestry symfonicznej i w tej odsłonie zabrzmi ona podczas koncertu.

Czytaj więcej: Wrocław | Koncert laureatek XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego

Katowice | „PGE – HoloGramy”: muzyka teatralna

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC27 listopada 2022 o godz. 17.00 w Filharmonii Śląskiej odbędzie się koncert w ramach obchodów Roku Jubileuszowego w Teatrze Śląskim, na który składa się aż 5 jubileuszy: 115 lat teatru, 100 lat sceny polskiej, 25 lat Rady Mecenasów Teatru Śląskiego, 5 lat Fundacji Teatru Śląskiego „Wyspiański” oraz 5 lat Międzynarodowego Festiwalu Open the Door. Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Szymona Bywalca zaprezentuje muzykę teatralną Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara. Udział w wydarzeniu wezmą również aktorzy Teatru Śląskiego.

Listopadowa odsłona cyklu „PGE – HoloGramy” połączy sztukę dźwięku, słowa i obrazu w innowacyjny sposób. Wraz z muzykami wystąpią aktorzy i dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego Robert Talarczyk, który wyreżyseruje to niezwykłe spotkanie.

Tego wieczora zabrzmi muzyka teatralna, skomponowana w latach 50-tych ubiegłego wieku do dwóch spektakli, które były wystawiane na deskach Teatru Śląskiego. Pierwszy z nich to Wieża samotności według tekstu Roberta Ardreya (tu muzykę napisał Henryk Mikołaj Górecki), drugi – Śmierć Dantona Georga Büchnera w reżyserii Józefa Wyszomirskiego z muzyką Wojciecha Kilara.

Czytaj więcej: Katowice | „PGE – HoloGramy”: muzyka teatralna

Gliwice | Koncert Gliwickiej Orkiestry Kameralnej z cyklu „Mistrzowskie interpretacje”

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICFundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej oraz Centrum Kultury Victoria w Gliwicach zapraszają 27 listopada 2022 roku o godz. 18.00 do sali Scena Bajka – Kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3 w Gliwicach) na koncert Gliwickiej Orkiestry Kameralnej z cyklu „Mistrzowskie interpretacje” z udziałem wybitnego Daniela Stabrawy.

Koncerty z cyklu „Mistrzowskie Interpretacje”, realizowane od 2005 roku, zawsze są wiodącym punktem każdego sezonu artystycznego Gliwickiej Orkiestry Kameralnej. W tym roku zespół zaprosił do udziału w koncercie, legendarnego koncertmistrza Berlińskich Filharmoników Daniela Stabrawę, który zaprezentuje się podczas koncertu jako solista, koncertmistrz oraz dyrygent.

Program koncertu w Gliwicach zawierać będzie dzieła Wolfganga Amadeusa Mozarta, Michała Spisaka, Felixa Mendelssohna oraz Mikołaja Góreckiego.

Czytaj więcej: Gliwice | Koncert Gliwickiej Orkiestry Kameralnej z cyklu „Mistrzowskie interpretacje”

Opole | Laureaci Konkursu Wieniawskiego

POLMICPatronat medialny nad sezonem artystycznym 2022 / 2023 Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

25 i 27 listopada 2022 w Filharmonii Opolskiej odbędą się koncerty w ramach oficjalnej trasy laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, który organizowany był przez Towarzystwo Wieniawskiego we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystąpią Qingzhu Weng i Meruert Karmenova z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna.

W piątkowy wieczór 25 listopada laureat III nagrody Qingzhu Weng wykona II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego, a w niedzielę 27 listopada Meruert Karmenova, laureatka II nagrody, wykona Koncert skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa.

Czytaj więcej: Opole | Laureaci Konkursu Wieniawskiego

Warszawa | XIV Era Schaeffera – spektakl „Malarstwo dźwiękowe”

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICXIV edycja Festiwalu Era Schaeffera pt. Malarstwo dźwiękowe - portret improwizowany jest muzycznym i estetycznym hołdem dla artystycznej wolności oraz okazją do osobistej interpretacji twórczości Mistrza. Projekt muzyczny, zainspirowany rzadko prezentowaną twórczością plastyczną Schaeffera, oparty na motywach z życia i twórczości artysty, zaprezentowany zostanie 24 listopada 2022 o godz. 19.00 w Basenie Artystycznym – Nowej Scenie Warszawskiej Opery Kameralnej.

Inspiracją do stworzenia scenariusza było dla reżyserki Magdaleny Małeckiej-Wippich 18 grafik Bogusława Schaeffera wybranych przez nią spośród kilkuset, które kompozytor pozostawił po sobie. Reżyserka i artystka sztuk plastycznych Joanna Zemanek wymyśliły nazwę, która ich zdaniem najlepiej oddaje charakter dzieł plastycznych Schaeffera – „grafikolaż”. Prace Schaeffera, będące czymś pomiędzy grafiką a kolażem, zostaną poddane animacji w trakcie koncertu. Całość zaś dopełni napisana specjalnie na tę okazję opowieść o Schaefferze z towarzyszeniem improwizacji muzycznej w wykonaniu Bernarda Maseliego, Pawła Tomaszewskiego, Dana Soltisa, Alberta Stensena, Łukasza Czekały, Kai Mianowanej, Andy’ego Ninvallego i Seana Palmera. Udział w wydarzeniu wezmą aktorzy Robert Czebotar i Elżbieta Nagel.

Czytaj więcej: Warszawa | XIV Era Schaeffera – spektakl „Malarstwo dźwiękowe”

Łódź | 80. festiwal Musica Moderna

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICProgram 80. festiwalu muzyki współczesnej Musica Moderna to koncerty symfoniczne, kameralne i elektroakustyczne, a także pokazy filmowe, instalacje artystyczne i twórcze spotkanie z prof. Zygmuntem Krauze. W dniach 27 listopada – 9 grudnia 2022 roku zabrzmi muzyka nowa i najnowsza. Wydarzenia odbędą się w łódzkiej Akademii Muzycznej oraz w klubie Ignorantka i Cyrku pod Zielonym Xiężycem. Partner główny to niezmiennie Związek Kompozytorów Polskich. Obowiązuje wstęp wolny!

Przed publicznością wystąpią m.in. chóry i Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi kierowane przez Macieja Koczura, marimbowe Dalbergia Duo oraz klarnecista Julian Paprocki i artysta dźwiękowy Maciej Walczak. 80. edycję festiwalu Musica Moderna otworzy i zamknie projekt filmowy przygotowany pod artystyczną opieką kompozytora Jacka Partyki.

Czytaj więcej: Łódź | 80. festiwal Musica Moderna

Wielkopolska | „Opowiedz mi bajkę”: warsztaty improwizacji dla dzieci

Patronat medialny nad przedsięwzięciem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

polmicPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na finał tegorocznych wyjazdowych warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, który odbędzie się w dn. 17-19 listopada 2022 w wielkopolskich miejscowościach: Łobżenicy, Krajence i Zakrzewie. To będą ostatnie miejsca jakie PTMW odwiedzi w tym roku w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna” po dolnośląskim Międzylesiu i Domaszkowie oraz warmińsko-mazurskich Jezioranach. Udział jest bezpłatny!

17 listopada – warsztaty przedszkolne i szkolne będa miały miejsce w Zespole Szkół w Łobżenicy, 18 listopada – w Krajeńskim Ośrodku Kultury, 19 listopada odbędą się warsztaty rodzinne w Domu Polskim – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie.

Podczas warsztatów najmłodsi będą poznawać świat muzyki współczesnej, improwizacje i nietypowe instrumenty. Zajęcia poprowadzą: aktor Grzegorz Ociepka, kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz kontrabasistka Małgorzata Kołcz.

Czytaj więcej: Wielkopolska | „Opowiedz mi bajkę”: warsztaty improwizacji dla dzieci

Gdańsk | VIII Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowe Fale”

polmicPatronat medialny nad festiwalem sprawuje Polskie centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

VIII Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowe Fale”, organizowany przez Oddział Gdański Związku Kompozytorów Polskich i Fundację „Sinfonietta Pomerania”, potrwa do 26 listopada 2022. Wstęp wolny!

Szczególne znaczenie w programie tegorocznego festiwalu mają dzieła, które są wyrazem protestu przeciwko wojnie na Ukrainie i innym konfliktom, przymusowi emigracji, a także degradacji środowiska naturalnego. Współczesny świat przeraża zarówno starszych twórców, jak i tych najmłodszych, którzy dopiero debiutują na niwie artystycznej i w publicznym dyskursie. Deklarują swoje postawy rożnymi środkami, sięgając zarówno do klasycznego potencjału muzyki jako mowydźwięków, jak i nowszych sposobów, związanych z użyciem elektroniki, czy odwołujących do techniki soundscapeu, czyli włączania do kompozycji odgłosów otaczającego świata.

Czytaj więcej: Gdańsk | VIII Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowe Fale”

Łódź | 10. AŻ Festiwal Akademii Muzycznej w Łodzi: koncertowy kalejdoskop na dekadę istnienia

polmicPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Muzyczna feeria dźwięków i koncertowa mozaika to najlepsze określenia na wydarzenia, które odbędą się w ramach jubileuszowej 10. edycji AŻ Festiwalu między 19 listopada a 4 grudnia 2022. Wspólnym mianownikiem dla siedmiu koncertów, prezentujących szerokie spectrum muzycznych gatunków i stylów, będą znakomici wykonawcy: cenieni goście z kraju i zagranicy. Darmowe bilety można nabyć w kasie biletowej uczelni.

Inauguracja festiwalu przypadła w tym roku Orkiestrze Kameralnej PRIMUZ. Zespół składający się z najbardziej utalentowanych studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Łodzi, kierowany przez wybitnego skrzypka i dyrygenta Łukasza Błaszczyka, w tym roku również świętuje dziesięciolecie istnienia. Do wspólnej celebracji orkiestra zaprosiła Aldo Duo, z którym dokona prawykonania nowego utworu Wojciecha Lemańskiego. Kompozycja inspirowana jest barwną trylogią filmową Godfreya Reggio Qatsi.

Czytaj więcej: Łódź | 10. AŻ Festiwal Akademii Muzycznej w Łodzi: koncertowy kalejdoskop na dekadę istnienia

Opole | Filharmonia Opolska Kameralnie #2: As-SAI Trio

polmicPatronat medialny nad sezonem artystycznym 2022 / 2023 Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Muzyka kameralna – delikatniejsza od symfoniki, ale często jednocześnie bardziej angażująca, dotykająca z bliska – zabrzmi w ramach cyklu „Filharmonia Opolska Kameralnie” 18 listopada 2022 roku o godz. 19.00. As-SAI Trio zaprezentuje dzieła Józefa Elsnera i Antonína Dvořáka.

Wszystkie członkinie zespołu rozpoczęły swoją muzyczną przygodę w murach Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Laureatki wielu konkursów muzycznych w kraju i za granicą, gdzie do ostatnich sukcesów zaliczyć można tytuł mistrza Międzynarodowego Konkursu Kameralnego w III Odsłonach w Bydgoszczy, jako kameralistki i solistki miały okazję prezentować się na wielu festiwalach muzycznych.

Czytaj więcej: Opole | Filharmonia Opolska Kameralnie #2: As-SAI Trio

Katowice | Kompozytorowi Camerata: 80. rocznica urodzin Ryszarda Gabrysia

polmicPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Związek Kompozytorów Polskich zaprasza 26 listopada 2022 o godz. 18.00 do siedziby NOSPR na koncert z okazji 80. urodzin Ryszarda Gabrysia, niegdysiejszego wiceprezesa katowickiego oddziału ZKP. Koncert poprzedzi prelekcja pt. „Charakterystyka twórczości Ryszarda Gabrysia”, którą poprowadzi Aleksandra Wójcik w sali kameralnej o godz. 16.45.

Grudzień to dla Cameraty Silesii czas szczególnie uroczysty, wszak to właśnie na ten miesiąc przypadają urodziny Ryszarda Gabrysia, kompozytora, który upodobał sobie ów zespół szczególnie mocno, zawiązując z muzykami ciepłą współpracę i dedykując im szereg utworów. Jaki prezent sprawia kompozytorowi najwięcej przyjemności? Oczywiście prawykonanie! Po raz pierwszy usłyszymy podczas koncertu Inskrypcję gdańską I, Inskrypcję gdańską II i Muzykę z Istebnego II.

Czytaj więcej: Katowice | Kompozytorowi Camerata: 80. rocznica urodzin Ryszarda Gabrysia

Znamy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022!

polmicPatronat medialny nad przedsięwzięciem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

13 listopada w Filharmonii Narodowej odbyła się gala wręczenia nagrody środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022 organizowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura. W tym roku wszystkie indywidualne laury powędrowały do wyjątkowych kobiet związanych z polską muzyką: Agaty Szymczewskiej, Anny Sułkowskiej-Migoń oraz Jadwigi Mackiewicz – zdobywczyni Nagrody Honorowej. Za Wydarzenie roku został uznany XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

Nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej jest przyznawana od 2011 w czterech kategoriach. Wyboru laureatów w kategoriach Osobowość roku, Wydarzenie roku i Nagroda honorowa podczas tajnego głosowania dokonało Kolegium Elektorów. Nagrodę w kategorii Odkrycie roku wybrała publiczność.

Czytaj więcej: Znamy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022!