Polmic - FB


patronaty

Łącko | VIII Małopolska Akademia Talentów

POLMICPatronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Artystyczne ,,Porta Musicae” po raz ósmy zaprasza uczniów, studentów oraz absolwentów szkół i uczelni muzycznych na Małopolską Akademię Talentów w dniach 26 czerwca – 3 lipca 2022 roku, w malowniczej scenerii Łącka w Małopolsce. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 6 czerwca.

W tym roku organizatorzy zaprosili do poprowadzenia kursów dziewięciu pedagogów różnych specjalności: Jan Kalinowski (wiolonczela), Gajusz Kęska (fortepian), Mateusz Kurcab (fortepian), Piotr Lato (klarnet), Oriana Masternak (skrzypce), Maria Shetty (altówka, studia orkiestrowe), Wioletta Strączek (flet), Marek Szlezer (fortepian), Małgorzata Wasiucionek-Potera (skrzypce).

Małopolska Akademia Talentów to okazja na doskonalenie swoich umiejętności pod okiem doświadczonych i uznanych autorytetów muzyki klasycznej. Podczas kursów uczestnicy mają okazję nawiązać bezpośredni kontakt z wybranym nauczycielem i pracować z nim podczas indywidualnych lekcji. W trakcie trwania kursów odbywać się będą otwarte dla publiczności koncerty pedagogów i uczestników kursów, o których programach organizatorzy będą informować.

Czytaj więcej: Łącko | VIII Małopolska Akademia Talentów

Warszawa | „Opowiedz mi bajkę” – ursynowskie warsztaty improwizacji dla dzieci w czerwcu

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC„Opowiedz mi bajkę” – ursynowskie warsztaty improwizacji dla dzieci odbędą się w sobotę, 4 czerwca 2022 o godz. 11.00. Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a ich gospodarzem – Miejsce Aktywności Lokalnej (ul. Kłobucka 14, Warszawa). Muzycznymi gośćmi warsztatów będą: saksofonista i kompozytor Bartosz Smorągiewicz, kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz kontrabasistka Małgorzata Kołcz.

Podczas zajęć dzieci w wieku 3-8 lat wraz z opiekunami będą uczyć się, bawić się i improwizować ze świetnymi muzykami i książkami. Zajęcia pomagają w odkrywaniu przez dzieci świata muzyki współczesnej oraz instrumentów i uwrażliwiają je na różne aspekty muzyki oraz otoczenia dźwiękowego w nowatorskiej, atrakcyjnej formie, pod kierunkiem profesjonalnych artystów i wykonawców. Warsztaty trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.

Udział w warsztatach jest bezpłatny – liczba miejsc jest ograniczona, dlatego prosimy o wcześniejszą rejestrację uczestników zajęć.

Można to zrobić na dwa sposoby:

  • poprzez formularz: https://forms.gle/jjFsBveK58cdbSmw7 
  • emailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt pod nr tel. 790 395 228. Szczegóły: www.facebook.com/ptmw1923 

Katowice | „Młoda Filharmonia”: Międzynarodowy Dzień Dziecka

POLMIC

Patronat medialny nad sezonem koncertowych 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

1 czerwca 2022 z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka w Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego odbędą się specjalne koncerty z cyklu „Młoda Filharmonia”, które poprowadzi Regina Gowarzewska.

Dzieci, młodzież i ich opiekuni będą mogli wziąć udział w koncertach, podczas których Śląska Orkiestra Kameralna zaprezentuje specjalnie przygotowany dla młodszych odbiorców program. Pod batutą Piotra Wacławika zabrzmią Karnawał zwierząt Camille’a Saint-Saënsa oraz Suita Zoo Piotra Mossa. W roli solistów wystąpią pianiści Agnieszka Kopińska i Piotr Kopiński.

Jest to wspaniała okazja by zrobić pierwszy krok w kierunku poznawania muzyki, a także rozwinąć swoje zainteresowania i wiedzę.

Informacja o rezerwacji biletów: https://filharmonia-slaska.eu/production/10914/ 

Katowice | ECHO Rising Stars: Johan Dalene i Nicola Eimer

NOSPRPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Skrzypek Johan Dalene i pianista Nicola Eimer wystąpią 4 czerwca 2022 o godz. 19.30 w ramach cyklu „ECHO Rising Stars” w siedzibie NOSPR. Zabrzmią utwory Grażyny Bacewicz, Christiana Sindinga, Jeana Sibeliusa, Arnolda Schönberga, Maurice'a Ravela oraz Companion (seasons) Tebogo Monnakgotla na skrzypce solo (zamówienie kompozytorskie Konserthuset Stockholm i European Concert Hall Organisation).

„Wschodzące gwiazdy" to cykl koncertów kameralnych, symfonicznych oraz recitali solowych w wykonaniu najbardziej błyskotliwych młodych artystów. To wspólne przedsięwzięcie instytucji zrzeszonych w European Concert Hall Organization. Na artystów zakwalifikowanych do tego programu czeka trasa koncertowa po najbardziej prestiżowych salach koncertowych Starego Kontynentu, w tym koncerty w NOSPR.

Skrzypce ludowe, skrzypce cygańskie, skrzypce romantyczne. Bardzo różne żywioły i tradycje, czasem rywalizujące w jednym utworze.

Czytaj więcej: Katowice | ECHO Rising Stars: Johan Dalene i Nicola Eimer

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Koncert z udziałem laureatki konkursu Młody Muzyk Roku 2022

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Publiczność koncertu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus 4 czerwca 2022 o godz. 19.00 pod batutą Marka Wroniszewskiego oraz Emilii Głombicy podziwiać będzie talent skrzypaczki Mileny Pioruńskiej, wyróżnionej możliwością występu z Orkiestrą laureatki konkursu Młody Muzyk Roku 2022, która już w lipcu będzie reprezentować Polskę na 20. Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Montpellier we Francji.

Milena Pioruńska jest uczennicą Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza, szczyci się już bogatym artystycznym dorobkiem – jako solistka wystąpiła w ponad 150 koncertach, także z orkiestrami. Zaprezentowała się w 55 miastach w Polsce i za granicą, w tym przed publicznością w Paryżu, Zurychu, Brukseli oraz Berlinie. Wzięła łącznie udział w ponad 30 konkursach w kraju i za granicą, zdobywając w nich nagrody i wyróżnienia.

Podczas koncertu zabrzmi jedyny Koncert skrzypcowy (op. 53) Antonína Dvořáka, Melodia a-moll Myrosława Skoryka oraz IV Symfonia Ludwiga van Beethovena, która jest – według Schumanna – jak „smukła grecka dziewczyna pomiędzy olbrzymami z Północy”.

Czytaj więcej: Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Koncert z udziałem laureatki konkursu Młody Muzyk...

II Konkurs Kompozytorski na utwór chóralny do tekstu polskiej poetki

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICZespół Wokalny Art’n’Voices ogłasza II edycję Konkursu Kompozytorskiego na utwór chóralny do tekstu polskiej poetki, który odbędzie się w ramach Festiwalu ArteFonie. Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 20 lipca 2022.

Konkurs ma na celu popularyzację i rozwijanie literatury chóralnej przeznaczonej dla chórów amatorskich, w związku z czym przedmiotem tegorocznej edycji jest napisanie utworu na chór mieszany w jednym z dwóch wariantów do wyboru:

1. utwór na chór mieszany a cappella;

2. utwór na chór mieszany z towarzyszeniem fortepianu.

Wybór tekstów do kompozycji konkursowej opiera się na twórczości polskich poetek, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Marii Konopnickiej. Uczestnik konkursu wybiera więc samodzielnie dowolny tekst polskiej poetki.

Szczegółowy regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia do pobrania na stronie zespołu w zakładce festiwalu: https://artnvoices.art/festiwal-artefonie/ 

Wrocław | 13. Leo Festival „Nasi sąsiedzi i my”

NFMPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

13. Leo Festival odbędzie się w dniach 2–5 czerwca 2022 roku w Narodowym Forum Muzyki. Temat tegorocznego festiwalu – „Nasi sąsiedzi i my" – wybrany został na długo przed wybuchem absurdalnej i brutalnej wojny w Ukrainie. Jednak ostatnie wydarzenia każą na nowo zapytać: co oznacza sąsiedztwo w naszym świecie?

Do udziału w pierwszym koncercie Leo Festiwalu, poświęconym ukraińskim muzykom i muzyce tego narodu, organizatorzy zaprosili żeńską reprezentację Lwowskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej. Wspólnie z NFM Orkiestrą Leopoldinum artystki wykonają Serenadę na podwójną orkiestrę smyczkową op. 10 Gottfrieda von Einema.

W programie drugiego koncertu usłyszymy utwory kompozytorów czeskich, łużyckich i francuskich. Zabrzmi instrument, który wyznacza początek muzyki elektronicznej i nie jest często słyszany na koncertach. Solistka Carolina Eyck zagra muzykę własnego autorstwa na theremin i zespół instrumentalny.

Podczas trzeciego koncertu zaprezentowane zostaną kluczowe utwory polskiej muzyki smyczkowej ostatniego stulecia: G. Bacewicz, Z. Krauze, H. Kulenty i J. Kofflera.

Szczegółowy program: https://www.nfm.wroclaw.pl/festiwale/leo-festiwal 

Będzin, Tarnowskie Góry | Muzyka na wagę

POLMICPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Towarzystwo Muzyczne Śląskich Kameralistów zaprasza na cykl koncertów „Muzyka na Wagę", który odbędzie się w dniach 19 czerwca – 18 sierpnia 2022 w Będzinie i Tarnowskich Górach. Kluczem do wszystkich wydarzeń tego artystycznego eko-projektu są plastikowe nakrętki, stanowiące niejako bilet wstępu.

Koncerty będą miały miejsce w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie i Pałacu w Rybnej. „Bilety” (nakrętki) przed wejściem na koncert zostaną zebrane i przekazane do miejskich „koszy-serc”. Repertuar koncertów skonstruowany został tak, by uczestniczyły w nim całe rodziny: w programie znalazły się polska muzyka współczesna (m.in. utwory Wojciecha Kilara, Henryka Kuźniaka, Dariusza Zbocha), muzyczna bajka, arcydzieła muzyki klasycznej, tango, pieśni neapolitańskie oraz muzyka z takich filmów, jak Misja, Cinema Paradiso, Ziemia obiecana, Vabank.

Czytaj więcej: Będzin, Tarnowskie Góry | Muzyka na wagę

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Noskowski, Karłowicz, Skoryk, Smetana

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

28 maja 2022 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń wykona Uwerturę „Morskie Oko” Zygmunta Noskowskiego, Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza, trzy poematy symfoniczne z cyklu Moja ojczyzna Bedřicha Smetany oraz Melodię a-moll Myrosława Skoryka.

Wykonawczynią Koncertu A-dur Karłowicza będzie Małgorzata Wasiucionek, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Romana Lasockiego. Studiowała również w Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Pierre’a Amoyala. Tryumfatorka wielu międzynarodowych konkursów, w 2017 roku otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych, a rok później została adiunktem na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

Prowadząca koncert Anna Sułkowska-Migoń w bieżącym sezonie współpracuje z Orkiestrą w ramach programu „Dyrygent-Rezydent”.

Czytaj więcej: Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Noskowski, Karłowicz, Skoryk, Smetana

Katowice | Orkiestra Muzyki Nowej: Ornitologia, Owadologia, Hydrologia

NOSPRPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Na koncert rodzinny w siedzibie NOSPR 29 maja o godz. 16.00 składają się opowieści o świecie przyrody: utwory o owadach, ptakach i świecie wodnym. Kompozytorzy proponują słuchaczom niecodzienną grę wyobraźni – zabawę dźwiękiem, tekstem, kolorami, melodiami i instrumentami…

Utwory zaprezentuje Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą młodego dyrygenta Filipa Hugeta. Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent", finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roli solistki wystąpi znakomita polska sopranistka Joanna Freszel.

Czytaj więcej: Katowice | Orkiestra Muzyki Nowej: Ornitologia, Owadologia, Hydrologia

Mińsk Mazowiecki | Koncert oratoryjno-symfoniczny z okazji 600-lecia Miasta Mińsk Mazowiecki

POLMICPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Miasto Mińsk Mazowiecki zaprasza na wydarzenie roku – plenerowy Koncert oratoryjno-symfoniczny z udziałem mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej, podczas którego odbędzie się światowa premiera VI Symfonii „Święty Boże” Grzegorza Duchnowskiego. To finałowe wydarzenie obchodów jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich miastu Mińsk Mazowiecki będzie miało miejsce na terenie Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego przy ul. Budowlanej 4, 29 maja 2022 o godz. 18.00.

VI Symfonia „Święty Boże” Grzegorza Duchnowskiego na mezzosopran, chór mieszany i orkiestrę do słów hymnu Jana Kasprowicza powstała na zamówienie Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim z okazji jubileuszu. W plenerze Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego zabrzmią również takie dzieła wokalno-instrumentalne Grzegorza Duchnowskiego, jak Credo z Missa Pro Peccatis Mundi oraz Veni Creator.

Sinfonia Varsovia wystąpi pod batutą Anny Duczmal-Mróz obok Chóru Politechniki Warszawskiej i Chóru Tibi Domine, a także solistów – Małgorzaty Walewskiej, Anny Mikołajczyk (soprany), Anety Łukaszewicz (mezzosopran), Tomasza Raffa i Patryka Rymanowskiego (basy).

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Czytaj więcej: Mińsk Mazowiecki | Koncert oratoryjno-symfoniczny z okazji 600-lecia Miasta Mińsk Mazowiecki

Katowice | Camerata Silesia w NOSPR: Chłopecki in memoriam

NOSPRPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

28 maja 2022 o godz. 18.00 Camerata Silesia wystąpi w siedzibie NOSPR na koncercie poświęconym pamięci Andrzeja Chłopeckiego (1950–2012). W tym roku upłynie dziesięć lat od śmierci muzykologa, którego śmiało można określić mianem legendy polskiej krytyki muzycznej.

Andrzej Chłopecki należał do grona najwybitniejszych polskich krytyków muzycznych, a jego lotność umysłu i lekkość pióra (niejednokrotnie bardzo ostrego!) stanowią wzór dla kolejnych pokoleń recenzentów.

Usłyszymy dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława Krupowicza, Pawła Mykietyna, Aleksandra Nowaka. Koncert poświęcony jego pamięci zwieńczy Phylakterion Pawła Szymańskiego: osoba i twórczość urodzonego w Warszawie kompozytora zawsze była mu bowiem szczególnie bliska.

Czytaj więcej: Katowice | Camerata Silesia w NOSPR: Chłopecki in memoriam

Duszniki Zdrój, Kraków, Poznań, Berlin | Cykl koncertów „Panufnik, Twardowski, Górecki – arcydzieła polskiej kameralistyki XX wieku”

POLMICPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Cykl koncertów „Panufnik, Twardowski, Górecki – arcydzieła polskiej kameralistyki XX wieku” w wykonaniu Apeiron Trio odbędzie się w Dusznikach Zdroju, Krakowie, Poznaniu i Berlinie w dniach 28 maja – 13 czerwca 2022. Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem projektu jest przedstawienie jak najszerszemu gronu odbiorców arcydzieł polskiej kameralistyki XX wieku, w szczególności utworów na trio fortepianowe. Podczas wydarzeń w kraju i za granicą zaprezentowana zostanie muzyka wybitnych polskich kompozytorów: Andrzeja i Roxanny Panufnik, Romualda Twardowskiego oraz Mikołaja Piotra Góreckiego. Koncerty będą miały miejsce w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju (28 V), w Dworku Białoprądnickim w Krakowie (30 V), w Auli Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu (9 VI) oraz w Piano Salon Christophori w Berlinie (13 V).

Czytaj więcej: Duszniki Zdrój, Kraków, Poznań, Berlin | Cykl koncertów „Panufnik, Twardowski, Górecki –...

Gdańsk | Koncert Finałowy Konkursu Kompozytorskiego na Duet z Harfą

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICKatedra Kompozycji oraz Katedra Organów, Klawesynu, Akordeonu, Gitary i Harfy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zaprasza na Koncert Finałowy Konkursu Kompozytorskiego na Duet z Harfą, który odbędzie się 23 maja 2022 o godz. 18.00 w Sali Senatu w budynku czerwonym Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Przedmiotem Konkursu dla studentów klas kompozycji uczelni muzycznych w Polsce był utwór przeznaczony na dowolny duet instrumentalny z harfą, o czasie trwania mieszczącym się w przedziale 4-6 minut. Do udziału w Konkursie zgłoszono 16 kompozycji. Podczas posiedzenia w dniu 13 lutego 2022 Jury Konkursu przyznało 5 nagród i 1 wyróżnienie.

Zwycięskie kompozycje autorstwa Anny Stolarczyk, Piotra Kasiłowskiego, Szymona Kusiora oraz Magdaleny Białeckiej zostaną wykonane przez studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz profesjonalnie nagrane. Podczas koncertu laureaci otrzymają także prezenty - płyty z muzyką polską wydane przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koordynatorem Konkursu jest Kamil Cieślik, prodziekan Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki gdańskiej Akademii Muzycznej.

Szczegółowy program: https://amuz.gda.pl/wydarzenia/koncert-finalowy-konkursu-kompozytorskiego-na-duet-z-harfa,977 

Łańcut | 61. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dziewięć dni Muzycznego Festiwalu w Łańcucie od 21 maja do 5 czerwca 2022 roku przypada na czas szczególny, w którym muzyka powinna jednoczyć w nadziei na pokój i przypominać, że piękno „ucieleśnione” w muzycznym dziele jest „płaszczem dobra”. Symbolikę tej myśli podkreśli „Wieczór Solidarności z Narodem Ukraińskim” (2 VI) w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej, podczas którego wystąpią artyści z Polski i Ukrainy.

Ale pierwszym akordem Muzycznego Festiwalu w Łańcucie będzie koncert 21 V, w Filharmonii Podkarpackiej, którego gościem będzie José Cura – światowej sławy argentyński śpiewak, kompozytor i dyrygent. Wybitnemu tenorowi towarzyszyć będzie chorwacko-słoweńska sopranistka Martina Zadro, a Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej zadyryguje Hiszpan David Giménez. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej wystąpi także 5. czerwca – na zakończenie Festiwalu. Za pulpitem dyrygenckim stanie wówczas uznany portugalski kompozytor i multiinstrumentalista Rodrigo Leão, określony niegdyś przez Pedro Almodóvara jako „jeden z najbardziej inspirujących kompozytorów na świecie”, który zaprezentuje autorską muzykę filmową.

Czytaj więcej: Łańcut | 61. Muzyczny Festiwal w Łańcucie