Polmic - FB

news

Muzyczna wiosna na antenie TVP Kultura

Z cyklu „22 opery Mozarta”
Środa, 14 marca 2012, godz. 20.20: Zaide / Adama
Środa, 28 marca 2012, godz. 20.20: Idomeneusz, król Krety
Środa, 11 kwietnia 2012, godz. 20.20:
Uprowadzenie z Seraju

W ramach cyklu „22 opery Mozarta” TVP Kultura zaprasza na kolejne premierowe realizacje oper wyprodukowanych w Salzburgu w 2006 roku: Zaide / Adama, Idomeneusz, król Krety oraz Uprowadzenie z Seraju.
Salzburski projekt „Mozart 22” stanowi wyjątkowe wydarzenie zarówno pod względem rozmachu przedsięwzięcia, jak i liczby nagrań zrealizowanych w tak krótkim czasie. W szczytowej fazie przygotowania projektu pracowało przy nim 160 osób. W przedsięwzięciu wzięli udział wybitni śpiewacy, dyrygenci, reżyserzy operowi oraz zespoły muzyczne i teatralne, między innymi: Piotr Beczała (jako Don Ottavio w Don Giovannim), René Pape (Czarodziejski flet), Anna Netrebko (Wesele Figara), Elina Garanča (La clemenza di Tito), Marc Minkowski (Mitrydates, król Pontu), Nikolaus Harnoncourt (Wesele Figara) czy Riccardo Muti (Czarodziejski flet).

„Młody Muzyk Roku”
Środa, 21 marca 2012, godz. 18.55: reportaż z półfinałów
Poniedziałek, 26 marca – wtorek, 3 kwietnia 2012: prezentacja sylwetek finalistów
Środa, 4 kwietnia 2012: finał

„Młody Muzyk Roku” to ogólnopolski konkurs na najlepszego młodego muzyka grającego na jednym z instrumentów klasycznych, pomyślany jako zrealizowane z rozmachem nowoczesne widowisko medialne. Przed transmitowanymi w TVP Kultura występami muzycy pod okiem specjalistów przechodzą kurs prezentacji scenicznej, zachowania się przed kamerą, udzielania wywiadów. W finale najlepsi młodzi instrumentaliści występują z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, a jurorzy na bieżąco odnoszą się do każdej prezentacji. Ostatnim głosem jurorskim jest głos telewidzów, którzy wybierają swojego faworyta za pośrednictwem systemu audiotele. Zwycięzca reprezentuje Polskę na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu. „Młody Muzyk Roku” to dowód na to, że w dobie mediów elektronicznych można z powodzeniem promować młodych instrumentalistów, specjalizujących się w wykonywaniu muzyki klasycznej.

Dokument muzyczny – Maria Callas, reż. Philippe Truffault (2008)
Środa, 4 kwietnia 2012, godz. 18.55
Film dokumentalny o wybitnej greckiej śpiewaczce operowej Marii Callas. Prezentuje fragmenty dwóch wspaniałych występów słynnej divy operowej. W pierwszej części przenosimy się do roku 1965 - Maria Callas występuje w Paryżu, towarzyszy jej Orchestre National de l' ORTF pod dyrekcją George'a Pretre. Jest to jeden z jej ostatnich występów, w tym czasie śpiewaczka miała już duże problemy ze swoim głosem i ograniczała aktywność zawodową. Artystka śpiewa trzy arie: Adieu notre petite table... (Jules Massenet Manon), Ah non credea... (Vicenzo Bellini Lunatyczka) oraz Oh mio babbino caro... (Giacomo Puccini Gianni Schicchi). W drugiej części cofamy się do 19 stycznia roku 1958 – paryskiego debiutu śpiewaczki. Przedstawienie zakończyło się wielkim sukcesem, śpiewaczka w pełni zrehabilitowała się za wcześniejsze niepowodzenie w Rzymie, kiedy to zeszła ze sceny po pierwszym akcie Normy Vicenzo Belliniego. W Operze Paryskiej przy akompaniamencie Orchestre et Choeurs du Theatre National de l' Opera de Paris pod batutą Georges'a Sebastiana artystka wykonała: arie Vicenzo Belliniego Casta diva i La Cabaletta (Norma), arie Giuseppe Verdiego – Aria i Miserere (Trubadur) oraz arię Gioachino Rossiniego Une voce poco fa... (Cyrulik Sewilski).

Andrea Bocelli w Central Parku – koncert, reż. David Horn
Poniedziałek, 9 kwietnia 2012, godz. 18.35 (PREMIERA)
Koncert Adrei Bocelli’ego z Cantral Parku w Nowym Jorku z akompaniamentem nowojorskiej orkiestry symfonicznej, pod batutą Alana Gilberta. U boku wybitnego włoskiego tenora wystąpili: Celine Dion, Tony Bennett i Bryn Terfel. Artysta zaśpiewał wiele znanych, światowych przebojów i arii operowych: La donna e mobile, I pescatori di perle (Duet), E lucevan le stelle i Te deum (Tosca), O soave fanciulla (La Boheme), Brindisi, Funiculi funicular, O sole Mio, Volare, New York, New York, Amazing grace 8, Time to say Goodbye, Nessun Dorma (Turandot), La forza del destino (Ouverture), Candide (Ouverture).

Dokument muzyczny – Enrico Caruso: Głos stulecia, reż. Peter Rosen (1998)
Środa, 11 kwietnia 2012, godz. 19.00 (1)
Film dokumentalny o Enrico Caruso. Autorzy skupili się przede wszystkim na ciemnych stronach życia artysty - opisują jego romanse z siostrami Adą i Reną, małżeństwo z amerykanką Dorothy Park Benjamin, aresztowanie po oskarżeniu przez pewną kobietę o niemoralne zachowanie w Central Parku w Nowym Jorku. Obecna są także, wątki kontaktów Caruso z włoskimi imigrantami w USA, w szczególności z mafiosami z „Czarnej Ręki”. Celem autorów nie jest deprecjonowanie dorobku artysty, lecz pokazanie jego życia od innej strony. Nagrania Enrico Caruso wciąż doskonale się sprzedają. Najpewniej dlatego, że jego śpiew płynął prosto z serca, jako o artyście powiedział Luciano Pavarotti.

Dokument muzyczny – Los kastratów, reż. Stefan Schneider, Cristina Trebbi (2011)
Środa, 18 kwietnia 2012, godz. 19.05
Film dokumentalny poświęcony operze. Mezzosopran, Cecilia Bartoli prezentuje repertuar kastratów w swoim albumie Sacrificium The Art of the Castrati. Jest znawcą koloratury barokowej. W filmie prezentuje utwory największego mistrza wśród kastratów, Farinellego, przeplatane informacjami wyjaśniającymi fenomen kastratów, z medycznej, historycznej i socjologicznej strony.

Gala z Carnegie Hall
Środa, 18 kwietnia 2012, godz. 20.20

Koncert galowy z okazji 120. rocznicy otwarcia słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku, zarejestrowany 5 maja 2011 roku. Występują nowojorscy filharmonicy pod batutą Alana Gilberta oraz specjalni goście: pianista Emanuel Ax, wiolonczelista Yo - Yo Ma, skrzypek Gil Shaham oraz uznana aktorka i śpiewaczka Audra McDonald. W repertuarze Koncert potrójny C-dur na fortepian skrzypce i wiolonczelę Ludwiga van Beethovena, wybór piosenek Edwarda Kennediego „Duke'a” Ellingtona (Solitude, Sophisticated Lady, On a Turquoise Cloud, It Don't Mean a Thing if it Ain't Got That Swing), Uwertura Koncertowa „Karnawał” Antonina Dvoraka oraz An American in Paris George'a Gershwina.
Carnegie Hall to jedna z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie. Jej budowę rozpoczęto 13 maja 1890 roku, oficjalne otwarcie nastąpiło 5 maja 1891 roku, kiedy to orkiestra pod dyrekcją Piotra Czajkowskiego zagrała m.in. Marsz Słowiański. Przez 120 lat jej istnienia występowali tam najwięksi mistrzowie ze świata muzyki poważnej i rozrywkowej.

Dokument muzyczny – Portrait Edita Gruberova – The Art Of Belcanto, reż. Stefan Pannen, Claus Wischmann (PREMIERA)
Środa, 25 kwietnia 2012, godz. 18.30
Film dokumentalny o Edycie Gruberovej. Edita Gruberova to słowacka śpiewaczka operowa, śpiewa rzadkim sopranem koloraturowym. Urodziła się 23 grudnia 1946 roku w Bratysławie i mimo że jej matka była Węgierką, a rodzina ojca przybyła z Niemiec, uważa się za Słowaczkę. Uczyła się w Akademii Teatralnej w Bratysławie pod kierunkiem Marii Medveckiej. W czasie studiów śpiewała także w popularnych zespołach wykonujących muzykę ludową.