Polmic - FB

news

"Actus Humanus" w Gdańsku po raz drugi

Jordi SavallŚwiatowa czołówka przedstawicieli wykonawstwa historycznego weźmie udział w drugiej edycji Festiwalu "Actus Humanus", który odbędzie się Gdańsku w dniach od 11 do 16 grudnia 2012 roku. W Polsce pojawią się tak znakomici artyści i formacje, jak: Jordi Savall (na zdjęciu), Ottavio Dantone, Europa Galante z Fabiem Biondim, I Turchini i Antonio Florio, Akadêmia z Françoise Lasserre oraz Mala Punica z Pedrem Memelsdorffem. W wyjątkowej scenerii zabytków miasta przedstawią najciekawsze i najnowsze odkrycia muzyki dawnej.

Drugą odsłonę festiwalu zainauguruje 11 grudnia w Kościele św. Jana koncert wybitnych artystów z Szampanii – formacji Akadêmia pod kierownictwem Françoise Lasserre. Słynący z dążenia do „muzycznego ideału” artyści od wielu lat pracują nad przywracaniem znaczących lub zapomnianych wokalnych oraz instrumentalnych dzieł muzyki XVII wieku. Zespół jest regularnie zapraszany na prestiżowe francuskie festiwale w Ambronay, La Chaise-Dieu, Auvers-sur-Oise, Lourdes, Festival d’Ile de France, Contrepoint 62 i wiele innych. Gdańsku artyści przedstawią specjalnie przygotowany program Pastorale sur la Naissance de notre Seigneur Jésus Christ, złożony z dzieł Marca-Antoine’a Charpentiera, związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia. 12 grudnia, w wyjątkowej scenerii Dworu Artusa, wystąpi niekwestionowany mistrz muzyki dawnej – Jordi Savall. Jeden z najbardziej charyzmatycznych wirtuozów violi da gamba na gdański festiwal przygotował program, kojarzony w pierwszej kolejności z kultowym filmem Alaina Corneau z 1991 roku Tous les matins du monde (Wszystkie poranki świata), do którego realizował ścieżkę dźwiękową realizował sam Savall. Film opowiada historię żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku francuskiego muzyka i kompozytora Marin Maraisa oraz jego nauczyciela gry na violi da gamba Jeana de Saint-Colombe’a. W Kościele św. Jana 13 grudnia odbędzie się światowe prawykonanie oratorium La Purificazione della Vergine Gaetana Veneziana, w wykonaniu największych specjalistów od muzyki neapolitańskiej XVII I XVIII wieku – kapeli I Turchini pod dyrekcją Antonia Floria. Jeszcze do niedawna nazwisko włoskiego kompozytora, maestro di capella Conservatorio Santa Maria di Loreto i kaplicy królewskiej w Neapolu, było znane jedynie muzykologom. Dzięki I Turchini i Antonio Florio – niestrudzonym badaczom neapolitańskiego baroku – wspaniała muzyka Veneziana, podobnie jak innych neapolitańskich twórców, choćby Lea, Fago czy Provenzalego, przywracana jest współczesności.

Po raz pierwszy w Gdańsku pojawi się kapitalny zespół wokalno-instrumentalny Mala Punica, nazywany "awangardą średniowiecznej Europy". Programy przygotowywane przez tę formację pozwalają publiczności odkrywać nowe horyzonty wyrafinowania i emocji. Pod kierownictwem Pedra Memelsdorffa muzycy wypracowali charakterystyczny, intymny sposób ekspresji, kładąc nacisk na precyzję wykonawczą, delikatną dynamikę i subtelne glissanda. 14 grudnia w Kościele św. Jakuba artyści dadzą koncert, na który złoży się polifoniczna muzyka neapolitańska, tworzona za panowania dynastii Andegawenów. W drugiej edycji Actus Humanus, 15 grudnia w Dworze Artusa, znów zabrzmią Wariacje Goldbergowskie Jana Sebastiana Bacha, tym razem w wykonaniu genialnego dyrygenta i klawesynisty Ottavia Dantone, dyrektora muzycznego zespołu Accademia Bizantina. Na finał festiwalu pojawią się 16 grudnia w Kościóle św. Jana legendarni muzycy Europa Galante ze swym koncertmistrzem i wielkim odkrywcą muzyki dawnej – Fabiem Biondim. Ich koncert wprowadzi słuchaczy w radosny, świąteczny nastrój – najpiękniejszymi i najbardziej wirtuozowskimi koncertami oraz ariami operowymi Antonia Vivaldiego. W partii solowej wystąpi jeden z czołowych włoskich śpiewaków operowych i koncertowych, tenor obdarzony niezwykle dynamicznym głosem – Carlo Allemano.
Jego kreacje wokalne na największych scenach festiwalowych i operowych świata, jak np. Don Basilio w Weselu Figara Mozarta Teatro alla Scala pod batutą Riccarda Mutiego, niezmiennie zachwycają publiczność.

Więcej informacji i program festiwalu - na stronie: www.actushumanus.com